Podbití střechy

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 04. 2020
  • Podbití střechy je jedno z míst na stavbě, které lidé často podceňují a nemyslí na budoucnost. Já jsem volil omítnutí proto, abych co nejvíce eliminoval nutnost údržby v budoucnu. Určitě se mi nebude chtít každých pár let šplhat kolem baráku na žebříku nebo lešení, abych něco natíral. Pokud ale budete dělat omítané podbití je dobré myslet na to, že se tam prostě potkávají různé druhy materiálů a ty teplem budou mít tendenci chovat se různě a praskat a opadávat.
    Já jsem volil cestu dřevěného roštu (klidně může být i z SDK profilů), OSB desku a 20mm XPS. Všechny součásti konstrukce jsem se snažil dobře napenetrovat a fixovat kvalitními vruty a hmoždinkami právě proto že vše bude teplem pracovat tak aby to prostě vydrželo co nejdéle.
    Jediné co jsem záměrně nechal k "vypraskání" je kout kde se potkává podbití a fasáda. Záměrně jsem to ani nenapojoval ve fasádě perlinkou protože to je místo, kde ať chcete sebevíc se vždy nějaké vlasové trhniny udělají. Ve chvíli, kdy to není spojené tak je velká šance, že ta prasklinka bude přesně v rohu, kde to nebude ani vidět a ne někde v ploše jako v případě že by to bylo proarmované tkaninou.
    Hned za podbitím je betonový věnec a proto jsem velkou pozornost věnoval i samotnému zateplení tohoto koutu střechy, abych co nejvíce eliminoval případné tepelné mosty a studené rohy v podkroví.
    Stavbě zdar
    www.hustejvercajk.cz
    #Stecha
    #podbiti
    #stavba
  • Jak na to + styl

Komentáře • 65

  • @davidlutr7213
    @davidlutr7213 Před 2 lety +6

    Jo tohle jsou přesně ty práce, kdy za tebou za celý den není vidět žádná práce.

  • @matusrohal1369
    @matusrohal1369 Před 4 lety +9

    Podbitie v knihe cerchárov striech má aj veľký význam, potrebný je tam tlak, na tomto funguje HIV atď..
    Nebojíte sa toho, že vám vlhkosť z dreva (trámov) nebude ,,odchádzať von'' spod strechy a vlhkosť sa bude hromadiť.
    Ja teraz búram cca. 300 ročný dom (stále pod skridlovou strechou)- ale krásne vidieť to drevo, ako pracovalo a pracuje. Trámy, ktoré boli vetrané sú krásne aj po tých 300 rokoch. Trámy, ktoré neboli vetrane prišli do kontaktu s murivom (boli zakryté), sú úplne zničené (sprachnivete).
    Takéto riešenie ako ste natočili, je vidieť v každej dedine, hlavne bungalovy sú takto riešené, čo je paradox, lebo v tej knihe cerchárov striech tam odporúčajú jednoznačne drevené podbitie.
    Ja si myslim, že to drevené podbitie má aj funkčnosť (ak tam bude veľká vlhkosť, HIV vie prepustiť páru, ale nevie prepustiť vysokú vlhkosť- to znamená ak sa tam budú tvoriť kvapky z vlhkosti je asi zlé).
    Týmto riešením bez podbitia a ľudia si tam dávajú rôzne zábrany, brzdy (polystyrén, drevotrieska, OSB dosky atď.) bude zaujímavé vidieť tie drevené trami o cca.40 rokov a ich vlhkosť. To je najhoršie tú vlhkosť nieje vidieť, ale po rokoch to môže byť neskutočný rozdiel (ako ja to viem zatiaľ porovnať iba s tou 300 ročnou chalupou, tam to je neskutočný rozdiel). To drevo ako je vetrane je naozaj krásne a spĺňa svoju funkciu aj po 300 rokoch, to druhé to je úplne nepoužiteľné.
    Neviem ja by som osobne išiel do dreveného podbitia. (Ja sa pripravujem na stavbu domu, čítam a snažím sa hľadať aj vyštudovaných odborníkov práve som v druhom roku tejto prípravy. Ináč dom rád, že vybavujem pozemok a dedičské konanie, lebo o stavbe som pred dvoma rokmi nevedel nič, každému by som doprial ten čas a aj tie poznatky, je to zaujímavé, netvrdím že som odborník, ale mať taký prehľad je dobré, uvidíme čo postavíme ;). Ok

    • @StanoPK
      @StanoPK Před 4 lety

      Matus Rohal
      Dobry postreh ale potom je otazka ci je v poriadku ak kazdy projekt uvazuje o vyplneni priestoru medzi krokvami vatou a na krokvach je poistna folia a tym padom by sa aj pod takouto konatrukciou drzala vlhkost. Podbitie je uplne minoritna plocha oproti celej streche.

  • @petrdusek4638
    @petrdusek4638 Před 2 lety

    Super video, díky za tipy, které člověka hned nenapadnou. Ještě jednou díky!

  • @jurajkrajcovic1556
    @jurajkrajcovic1556 Před 4 lety +4

    Zdravim, velmi pekne si spravil podbitie urcite si si postrazil rovinatost a pravouhlosti, ale k tej sklennej vate mam vyhrady a ako si to cele uzavrel, bolo by dobre keby tam mohol prudit vzduch, napriklad nedotiahnut xps az po okapny plech. Podla spravnosti malo ist najskor zateplenie fasady az po stresnu foliu, kvoli tepelnym mostom od venca, za nasledne je mozne realizovat podbitie. Prajem vsetko dobre.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety

      Ahoj, vyblbnul jsem se s tim. 😀 Ja mam konstrukci bez zatepleni takze to je resene tak ze venec je odsazeny a prave pred bej jsem lepil pruh eps ale to podbiti prave funguje jako tepelna izolace vence. Proto jsem to zateploval dost poctive. Uvidime za par let na kolik to cele bylo dobre. 🤣

    • @jurajkrajcovic1556
      @jurajkrajcovic1556 Před 4 lety +1

      @@HustejVercajk Ok, tak teda super 👍

  • @petrjavurek5798
    @petrjavurek5798 Před rokem

    Řešíme to samé ale máme obavy z tepelného mostu....že budou vidět ty talířky z kovu při změně počasí atd. Co Vy na to? Díky Petr

  • @Radek6
    @Radek6 Před rokem

    Ahoj. Chtěl bych se zeptat jaký je pak další postup? Ten XPS se natahuje nebo se to rovnou strojně omítá spolu se zdivem? Děkuji za vysvětlení. Bude mne čekat něco podobného tak abych veděl jaké jsou postupy. Děkuji za info

  • @evamatouskova2982
    @evamatouskova2982 Před 2 lety

    Dobrý den, video o fasádě nakonec nemáte? A jak jste spokojen s fasádou Maxit, také máme možnost, ale nemohu dohledat reálné zkušenosti

  • @janmikeska3385
    @janmikeska3385 Před rokem

    Zdravim, kolik cm jste dával vatu do podbití ? Diky

  • @hubyaprirodamariosvrcek8751

    nazdar, kvôli čomu XPS a nie klasický polystyrén? my v robote dávame obyčajný EPS - prípadná nerovnosť sa dá pekne zbrúsiť

  • @treborchmelik8516
    @treborchmelik8516 Před 4 lety +1

    Prošel jsem si stejnou uvahou, nechci se o to nikdy starat, takze mam reseno stejne. Stalo to randal, ale jsem za to fakt rad, doporucuju

    • @ELFSTUDIO
      @ELFSTUDIO Před 4 měsíci

      kolik cca za praci m2

  • @dominoshihodl6525
    @dominoshihodl6525 Před rokem

    Zdravím, práve riešim podobný problém. (Tiež heluz family 50cm, tak že neplánujem zatepľovať) síce mám veniec z vnútra iba 30cm k tomu je 8cm XPS a z vonku ešte 12cm tehla. Keďže od tvojej realizácie podbitia už prešiel nejaký čas môžem poprosiť spätnú väzbu prípadne či je spokojnosť. A ešte ma zaujímalo či XPS okolo okien si lepil na Penu alebo lepidlo a či si nepridával terčíky Dik.

  • @XminiMax2
    @XminiMax2 Před 4 lety

    Sevas, pekné videjko ako vždy. Keďže som tiež v etape riešenia podbitia strechy. Moja otázka je či je skutočne nevyhnutné XPS lepiť alebo je postačujúce osadiť ich nasucho len s tanierikmi (na jednu tabuľu použitých 8 ks ) ?

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety +4

      Rozhodně lepit. Je jedno jestli na pěnu nebo na lepidlo, ale když na to pak dáš lepidlo, perlinku a omítku tak ta váha kterou to nese opravdu není malá. Když se podíváš na jakýkoli technologický postup zateplení polystyrenem tak vždy je to u všech výrobců lepené a "jištěné" kotvami. Uděláním na sucho ušetšíš naprosto zanedbatelnou částku v kontextu stavby a zaděláváš si na problémy. Já bych do toho tedy rozhodně nešel. Stavbě zdar.

    • @petergiba4117
      @petergiba4117 Před 2 lety

      Mám dotaz.ja robím podbitie jedine nasucho.namiesto XPS dávam podlahový polystyrén ,cize stačia mi aj umelé tanieriky.ak by som to lepil na penu tak tu OSB by som musel niečim natrieť (adhezny mostík aby ťa pena lepšie chytila ako na lakovanu OSB).lepenie na lepidlo by som neodporúčal z hľadiska nejakej záťaže na drevenú konštrukciu.kotvim to na 40m2 cca1200ks tanierikov.mam aj skúsenosť, že som po roku demontoval jednu časť pretože majstri zabudli na detail vyústenia komína cez stablon a bola to makacka to dať dole .

  • @liborvesely874
    @liborvesely874 Před 4 lety

    Pěkná práce.
    Jak budeš prosím tě řešit vnější omítky(lehčenou maltou +perlinka)a budeš ven dávat také cihlové pásky?
    Děkuji za odpověd.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety

      Mám systémovou fasádu od MAXIT, celé přetažené do perlinky a pak jejich štuk a nátěr. Šlechtěnku jsem nechtěl kvůli estetice - je to v památkové zóně. Přišel technik Maxitu, zkouknul to, vyhodnotil včechny aspekty a pak navrhnuli přesně materiály a skladbu.

    • @liborvesely874
      @liborvesely874 Před 4 lety

      @@HustejVercajk Náhodou video o fasádě nechystáš?
      Jinak děkuji

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety

      Mam ho nějak rozpracovaný tak se to pokusim doklepat, ale raději nic neslibuju. :)

  • @88zuzo88
    @88zuzo88 Před 3 lety

    Zdravim ta, akú hrúbku OSB dosiek si použil? Dik za odpoved.

  • @dusanbelak3498
    @dusanbelak3498 Před 4 lety +1

    Chci u tebe pracovat.. 😁 😁

  • @MarekMilfait
    @MarekMilfait Před 4 lety

    Dům bude z jednovrstvého zdiva? A pokud ano, má ten polystyren v ostění smysl? A je pouze před rámem okna?

    • @MarekMilfait
      @MarekMilfait Před 4 lety +1

      @tomasso Mám v úmyslu také stavět jednovrstvě a právě přemýšlím nad tím jestli tam ten polystyren dát nebo ne. Proti polystyrenu nic nemám, na fasádu jsem si ho nedal spíše z důvodu, že očekávám od samotné cihly delší životnost.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety +1

      Názor fasádníků byl že to tam nemá smysl, ale je to prostě nejslabší místo té konstrukce, kde se ti potkává rám okna, centimetrová zapěněná "fuka" a omítka. Upřímně nedokážu říct jestli to má nebo nemá nějaký výrazný efekt, ale je to běžně používaný stavební detail. Extruďák mi tu zbyl z jiných konstrukcí a časová náročnst toho to tam nalepit nebyla nijak velká takže se toho nebojim. Jinak dům je Heluz Family 50 bez polystyrenu. Nechci mít bydlení zabalené v umělý hmotě. Nic proti polystyrenu, ale jako obálka domu to pro mě není pocitově nic akceptovatelného.

    • @MarekMilfait
      @MarekMilfait Před 4 lety +1

      @@HustejVercajk Podobně si to myslím já, možná to je zbytečné, ale nakonec tím asi nic nezkazím. Díky za odpověď! Asi dám na boky takový ten polystyren se zapuštěnou lištou na venkovní žaluzie a vrchní část vyřeším podle toho jaký vyberu žaluziový kaslík. Zvenku navíc bude okno vypadat, že má tenčí rám, takže by to mohlo být i hezčí esteticky.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety

      Podívej se na nový překlady co má Heluz od letoška v nabídce. Škoda že to neměli když jsem zdil já. Je to geniálně vymyšlené. Prostě připravené na jakýkoli systém venkovního stínění . Prostě pak jen vylámeš to co potřebuješ. A ty cihly co jsou dělané okolo oken tak mají speciální přípravu, že tam pak taky vylomíš drážky co budeš potřebovat na kolejnice. Maji to fakt vymakané.

  • @alespavlik4528
    @alespavlik4528 Před 4 lety

    Dobrý den zajímala by mě značka toho opasku na nářadí s popruhy díky ;-)

  •  Před 4 lety

    Co to máte za bastl okna v domě? dřevěná okapnice v eurooken jako byla u špaletáků? to jsem ještě neviděl

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety +1

      Jsou to drevena okna odpovudajici pozadavkum panatkaru. Replika puvodnich oken. Jenze funkcne eurookno, ale to ze to neni spaletak nikdo z dalky bepozna. A ta okapnice je btw oplechovana hkinikem lakovanym v barve oken. Bevim jestli se pri cene toho okna hodi pouzit slovo "bastl". 🤣

    •  Před 4 lety +1

      @@HustejVercajk minimálně ta vůle okapnice je dost zvláštní. Při takové vůli podle mě ani neplní svůj účel

  •  Před 4 lety

    Dobrý den, jen drobný dotaz. Použitý vrták je nějaký speciální do dutých cihel?

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety +1

      Zdravim, ano je to vrtak urceny prave do dutych cihel. Ne ze by byl nejak extra specialni, ale on tu cihlu spise krouha nez drti jako to delahi bezne vrtaky do betonu a zdiva. Ma jinak nabrousenou hlavu a pouziva se samozrejme bez priklepu. Smyslem je nerozmlatit ty tenke vostiny na padrt at tam ty hmozdinky maji za co drzet. Neni to nic draheho. Fakt je to jen o tom uhlu nabrouseni.

    •  Před 4 lety

      @@HustejVercajk Super, díky za info. Našel jsem vrtáky od Fisher, které jsou určené pro příklepové vrtání do dutých cihel. Každopádně ty neprovrtají dřevo, zde se tedy dá v jednom kroku provrtat jak dřevo tak cihla?

    • @youngsmrk3885
      @youngsmrk3885 Před 3 lety

      Jestli jste někdy vrtal dřevo vidiovým tak ano

  • @tomasbehro
    @tomasbehro Před 4 lety

    Ahoj akú hrúbku OSB dosiek si použil ?

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety

      Možná nerozumím dotazu, ale žádný sádrokarton v podbití nemám. SDK podle mě nemá v exterieru co dělat.

    • @tomasbehro
      @tomasbehro Před 3 lety

      Ospravedlňujem sa myslel som Akú hrubku OSB dosiek si použil .?

  • @ladislavcanecky6300
    @ladislavcanecky6300 Před 3 lety

    Priznaný krou +kvalitný náter a vibavene

  • @pavelmaschke9998
    @pavelmaschke9998 Před 3 lety

    Není ten XPS zbytečně drahý nestačil by normální fasádní polystyren?

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 3 lety

      Smyslem toho polystyrenu je nějakým způsobem tepelně stabilizovat tu samotnou konstrukci aby to nepraskalo. Takže pokud použiješ silnější EPS tak je to jedno. Mě šlo o to aby to taky nějak vypadalo a to podbití neviselo 15cm pod střechou. Takže to byla volba z pohledu estetiky a taky protože mi zbylo pár desek ze zateplování ostění oken a dveří. :)

  • @jakubk4216
    @jakubk4216 Před 4 lety +2

    Vyfoť mi to za 5 let stejně to ve spoji fasády a podhledu praskne ať to uděláš jak chceš dobře. To dřevo pracuje pořad s tím nic neuďelaš

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety +2

      S tím počítám a v popisku to tam i píšu. Záměrně jsem to tam ani nepřearmovával aby ten kout mohl pracovat. Pokud tam bude prasklina v tom rohu bude téměř okem neviditelná. Ale dám si upomínku do kalendáře na rok 2025 abych ti to cvaknul. :)

    • @jakubk4216
      @jakubk4216 Před 4 lety

      Nechtěl jsem to samozřejmě nějak zlehčovat nebo od toho někoho odradit ale dělal jsem to dost podobně a dokonce jsem dal do rohu dilatační lištu co se používá běžně na fasády a stejně to dřevo má tak neskutečnou sílu ze to prasklo tím jak se střecha nahřívá a chladne to prostě pracuje

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety

      Fasadnici mi doporucovali to pak prostě přemáznout akrylátem, ale prostě uvidíme co to za rok dva udělá. :)

    • @HonzaH1987
      @HonzaH1987 Před 4 lety +1

      Zdar. Ja to mam 2 roky. Vazbu mam klasicky krov. Dum 10 na 14 m. Sedlova strecha. Delal jsem obycejny podlahovy polystyre a ram z profilu na sadros. Lepil jsme penou, kotvil sroubama pres talirky a prekryval polystyrenovymi zatkami (fasadni system). Pred finalni probarvenou omitkou jsou rohy proriznul zalamovakem. Prave kvuli diletaci strechy vs. stena. A zatim spokojenost. Nic nepraska.

  • @mariasadovska4831
    @mariasadovska4831 Před 2 lety

    Aké tanieriky si použil aby nevytrčali?

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 2 lety

      Nerezove od Fischera. Jsou docela drahe a bezne ve stavebninach je maji malokdy ale fungujou a prace s nima je radost na rozdil od tech vsech plastovejch sra.ek. Jen je treba je objednat nekde online protoze ty stavebniny to proste neberou na sklad. 😉

  • @lukamono8370
    @lukamono8370 Před 3 lety +1

    Upřímně nesouhlasím s tím co si udělal je to totální kravina ,ale jak říkáš každýho věc :)

  • @8306024727
    @8306024727 Před rokem

    Hustej Vercajk: Kolik těch Fisher vrutu jsi prosím tě použil? Cca nějaký odhad k metrům :) dík.

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před rokem +1

      Cca 8 na jednu desku

    • @8306024727
      @8306024727 Před 6 měsíci

      @@HustejVercajk zdá se mi, že jsi vrtal do věnce? Asi bez problémů?

  • @tjersak
    @tjersak Před 4 lety +1

    to mi vysvetli jakou funkci tam má ta vata ? 7:17 co zatepluje tašky zespodu ?

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety +1

      Nezatepluje tasky ale je bapojena na mezikrokevni izolaci a ma funkce dve 1. Izoluje celou tu konstrukci podbiti tak aby ty teplotni vykivy byly co nejnensi a co nejvic jsi zabranil pracovani ruzborodych materialu. Drevo krokvi a lati a zdivo atd 2. To dulezitejsi he ze izoluje cast podezdivky v 1NP protoze a hlavne venec ktery na ni sedi a pomaha tak eliminovat tepelny most v tomto kritickem miste. Obecne to je jedno z nejslabsich mist cihelneho zdiva bez zatelpeni. Na 50cm cihle sedi 40cm betonu. Ze predu muzes dat sice 10cm polystyrenu, ale stejne ti pujde do betonu chlad odspodu no a tady je podbiti cca 20 cm pod urovni vence takze si castecne pomuzes s prochladanim teto casti zespodu. Spotrebujes tam relativne materialu za tri padesat a nic tim nezkazis takze proc to pro jistotu nebo dobrej pocit neudelat.

    • @tjersak
      @tjersak Před 4 lety

      @@HustejVercajk o zateplení věnce se postará vertikální izolace ta horizontální vata už nato nemá žádný vliv, a chránit konstrukci je nesmysl nemá zdroj tepla i kdyby tam bylo metr vaty tak v zimě to stejně bude vystaveno chladu

    • @HustejVercajk
      @HustejVercajk  Před 4 lety

      Jenze u jednovrstveho zhiva zadnou vertikalni izolaci nemas. Tam je izolaci ta cihla samotna respektive jeji tloustka. A kdyz ji dve tretiny vybouras a nahradis betonem tak to proste nekde potunit musis.

    • @tjersak
      @tjersak Před 4 lety +1

      @@HustejVercajk ano proto zde máme izolace jako Pir nebo Fenolit. A řešení užšího věnce případně užší celou jednu radu tvárnic pod vencem a protahnuti izolace o radu níž, cpát izolaci kde to nemá vliv ti špatně řešení neopravi