Why don’t the best developers like agility? - Miklós Guthy (Sticky Note Consulting)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 08. 2024
  • Would you learn from Miklós? Come to our online training called Scrum update, which can also be viewed from the recording! (Hungarian audio only!)
    rendezveny.hws...
    The presentation was given at the 2019 HWSW mobile! conference in Budapest, Hungary: rendezveny.hws...
    At every company, the best programmers carry the software on their backs and losing them can be a major setback for most organizations. Therefore, it is worth treating them well, shaping the circumstances so they are happy to work, not crave. Agility is a widespread practice and its tools were once developed and written by very good programmers with the goal of making good software. Where did this goal go on the fly, why don't many of the programmers like agility, why is this a big deal and what to do with it?
    #scrum #agility #HWSW #HWSWmobile!

Komentáře • 24

  • @csabasemler6806
    @csabasemler6806 Před 4 lety +5

    Először is köszönöm szépen ezt a remek előadást.
    Magam részéről a programozást művészetnek, önkifejezésnek - sőt, játéknak is - tartom. Ha az agilitás ezt figyelembe veszi, figyelembe tudja venni, akkor az jó. Igen ritka az ilyen.

  • @joanyadhatan
    @joanyadhatan Před rokem +1

    igazán pöpec előadás, úgy érzem egész sokat tanultam belőle! 👍😎
    a kivetítés anyaga pedig különdíjas!! 🏆

  • @sharedinventions
    @sharedinventions Před 4 lety +8

    Amikor én voltam projektvezető/vezető-fejlesztő én úgy osztottam ki a feladatot, hogy a fejlesztők legtöbb esetben önállóan tudtak dolgozni, nem is kellett értenie, hogy a másik fejlesztő min dolgozik. Amikor agilis projektbe kerültem fejlesztőnek, ott azt tapasztaltam, hogy mindenkinek tudnia kell az összes szereplő feladatát, problémáját. Ezzel elvonva a figyelmemet és az időt a tényleges munkavégzésről.

    • @Lillyen92
      @Lillyen92 Před 4 lety +2

      Agilis projektekben dolgozva azt tapasztaltam, hogy pont amiatt, mert átadják egymásnak a tudást a fejlesztők, tudnak egymás problémáiról és folyamatosan code review-znak, könnyebb megoldani a helyettesítést szabadság alatt, nem nehezedik egy ember vállára egy teljes új funkció fejlesztése és emiatt nem fog idejekorán kiégni, és ha esetleg egy fejlesztő elmegy a cégtől, vagy akár egy új csapatba kerül, akkor sokkal könnyebb pótolni, mert a tudás nem csak nála volt meg. Az agilis működés hosszútávú befektetés.

    • @sharedinventions
      @sharedinventions Před 4 lety +2

      Amikor egy funkciót egy ember fejleszt ki, akkor sajátjának érzi azt a kódot, szívesen foglalkozik vele. A tudás-átadás fontos, de egyrészt arra való a dokumentáció, másrészt nem kellene része legyen a fejlesztési feladatnak. Pl. retrospektív helyett csinálnám. :)

    •  Před 3 lety +3

      Ahogy Lilla is írja, a csapatban vagy párban dolgozás remek befektetés, és a legjobb módja a tudástransfernek. Nekünk ezért is nagyon jók a tapasztalataink ezzel, és a több felsorolt előnyt is meg tudom erősíteni.
      A dokumentáció általi tudásátadás arra való, amikor nincs mód szermélyes kapcsolatra, pl. külső fél számára készítünk SDK-t. Egyébként várom azon seniorok jelentkezését, akik azért kelnek reggel fel, hogy dokumentációt írjanak.
      A minimálisan szükséges dokumentációt megírjuk, de a leginkább azt szeretjük, ha a kód és a tesztek magukért beszélnek. PO-ként dolgozom, utoljára a kétezres évek elején voltam fejlesztő munkakörben, és olyan jó kódot ír a csapat, hogy még én is el tudok benne tájékozódni, és néha hobbiból 1-1 egyszerű dolgot megcsinálok vagy kijavítok.
      Találkoztam én is olyan kollégával, aki kikérte magának, hogy üzleti célokkal meg felhasználói igényekkel traktáljuk, mert őt csak a bájtok érdeklik. Szerencsére a többség nem ilyen, nem egyszer kapom meg retrón, hogy most már régen hallottunk a big picture-ről, és ha szervezek olyan alkalmakat, ahol felhasználási eseteket mutatnak be, ahol meg lehet nézni, hogy mit akarnak a cuccunkkal kezdeni, akkor elég jó szokott lenni a jelenléti arány.
      Szóval mi nagyon-nagyon másfajta szemléletben hiszünk és élünk.

    • @halivudestevez2
      @halivudestevez2 Před 2 lety

      Kell tudni, hogy mit csinál a másik? Akkor mi nem agilisban vagyunk...

  • @halivudestevez2
    @halivudestevez2 Před 2 lety +1

    érdekes, több helyen dolgoztam, ahol használták ezt a szót, hogy agilitás, de amikről az előadó itt beszél, nem hallottam. Kb napi standup, státusz, kéthetes sprintek, retro. A többiről nem hallottam egyik helyen sem.

  • @andrisi
    @andrisi Před 3 lety +2

    Tetszik az előadás és stílus, csak a címe nem stimmel. Itt nem az agile a kérdés, hanem hogy hogy mit kezdünk a kóklerekkel, akik korábban is ottvoltak, lásd Forma 1-ről dumálás, meg a tanulás (önként vagy kényszerből) fontossága. Konkrétan az agile-al szerintem két fő probléma-jelenség van (ha nincs elég motiváció és tudás). Az egyik, amit az előadó is említ, hogy a sprint-mánia elvonja a figyelmet a távlati célok és az odavezető út (roadmap) fontosságáról. A másik, hogy a sprintekben elvégzett valós munka mennyiség folyamatosan csökken, mert a hangsúly - mármint ott ahol kóklerek irányítanak - a feladatok önnálló definiálásán (pontozásos módszer) van és ezek befejezése a cél, a mérőszám, nem a haladás. És ez ahhoz vezet, hogy minden (kókler vagy megfelelésra hajlamos alany) biztosra megy, és nem vállal be "túl sokat".

    • @YourNickIsTaken
      @YourNickIsTaken Před 3 lety

      Az Alige azért kerül képbe, mert a management azt hiszi, hogy ez a szó megold mindent is.

  • @sdkfeldfwerer6751
    @sdkfeldfwerer6751 Před 8 měsíci +1

    Mert adminisztrációs kötött köcsögölés és nem lehet haladni

    • @hwsw
      @hwsw  Před 8 měsíci

      nem bonyolitottad tul ezt a kommentet :)

  • @halivudestevez2
    @halivudestevez2 Před 2 lety +1

    Fú, a meló amit utálok: ez volt tavaly, de jófej a csapat, nekem ez most fontos volt.

    • @hwsw
      @hwsw  Před 2 lety

      egy villamkerdes: hol futottal bele a videoban? ma hirtelen nagyon feleledt, latszolag valahol be lett agyazva, de nem tudjuk hol.

  • @tanullaci206
    @tanullaci206 Před 3 lety +3

    angol szoveget nagyon jo lenne ala.

    • @hwsw
      @hwsw  Před 3 lety +2

      jó gondolat

    • @tanullaci206
      @tanullaci206 Před 3 lety +1

      @@hwsw koszi kiralyok lennetek vele, mert van sok okosat mondtok de szerintem tul sokan dolgozunk kulfodi cegnel vagy kulfodi partnerekkel vagy epp kollegakkal vezetseggel akiknek nagyon jo lenne megmutatni.

    • @hwsw
      @hwsw  Před 2 lety +1

      @@tanullaci206 feliratoztuk

    • @gregor_man
      @gregor_man Před 2 lety

      Csak azt a néhány magyar szót kell feliratozni, ami az angol szavak közé van ékelve...

    • @joanyadhatan
      @joanyadhatan Před rokem

      @@gregor_man 😄😅
      (amúgy rohadtul utálom, ha indokolatlanul nyomják az english-t magyar szövegben,
      amikor a beszélő kiszabadult a multi-irodából, de fejben még fél lábbal odabent van.
      itt viszont megbocsájtó vagyok, mert szakmai angolról van szó,
      jellemzően angol nyelvterületről eredő szakmáról, amit nem igazán honosítottak még.)

  • @Surmoka
    @Surmoka Před 7 měsíci

    Mert minél tapasztaltabb valaki, annál jobban látja, hogy az agilitás egy bullshÿt, amit olyanok találtak ki, akik valójában sohasem dolgoztak a szakmában.

    • @hwsw
      @hwsw  Před 7 měsíci

      tegyük hozzá, ez egy 4 éves videó. jelenleg azért már nagyon másképpen látja a videó tartalmát mindenki. :)

    • @Surmoka
      @Surmoka Před 7 měsíci

      ​@@hwswnem látja másképp. 4 év alatt semmi sem változott, csak több tapasztalat lett, ami a régieket erősíti.

    • @webmasfel
      @webmasfel Před 5 měsíci

      Hallottam már sokféle kritikát, de ezt még nem. A "kitalálók" mindegyike szoftverfejlesztő volt, van aki még ma is tolja. És egy csomó olyan könyvet írtak, amik ma is etalonként szolgálnak a szakmában, pl. Clean code (Robert Martin), Test driven development (Kent Beck), Refactoring (Martin Fowler). Előveszed az agilis kiáltvány, megnézed a 17 embert, aki aláírta a Wikipédián és látod, hogy mind komoly gyakorlati szakember. Tudom, hogy sok mindenkinek van rossz tapasztalata az agilitással és ezen nem változtat, amit ide írok. De vannak olyanok is, akiknek meg jó a tapasztalatuk és remek eredményeket produkálnak. Fenntarthatóbb kódot, elégedetebb felhasználót, jobb megtérülést. És mivel ezekkel a módszerekkel jutottak előre, ők nem mondják, hogy bullshit és nem is fogadnák el, hogy bullshit.