KINO Strzał.pl 05 - Karabin czy sztucer

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 02. 2023

Komentáře • 19

  • @Colt1255
    @Colt1255 Před rokem +4

    Ależ to jest przyjemne w oglądaniu. Pomysł na kanał to był strzał(pl) w dziesiątkę :)

  • @marcinbudzynski3103
    @marcinbudzynski3103 Před rokem +1

    Super materiał dla początkującego strzelca! W prosty i czytelny sposób przedstawiona metoda na 2 w 1!!! Trzymam kciuki za kolejne podobne materiały, czasami o rzeczach oczywistych, ale wcześniej nigdzie w przystępny sposób nie pokazanych

  • @MayMay-ht1iy
    @MayMay-ht1iy Před rokem +2

    Świetny film. Bardzo ciekawie prezentuje się ta Howa w wersji snajperskiej:)

  • @piotrlisiecki563
    @piotrlisiecki563 Před rokem +1

    Dobry materiał. Sprzęt z Japonii to egzotyka.

  • @Oculi_tui_vitare
    @Oculi_tui_vitare Před 4 měsíci

    Sztucer w pierwotnym znaczeniu był to karabin w pełnej osadzie (łoże sięga do końca lufy) ze stosunkowo krótką lufą (w owym czasie 20" to była bardzo krótka lufa).
    Taka broń przyjęła się wśród myśliwych bo mniej przeszkadzała swoimi gabarytami podczas polowania choć nie jestem do końca pewien czy powstała z zamysłem jako broń myśliwska.
    Potem ta nazwa się przyjęła na prawie każdą broń kulową myśliwską.
    Bardziej przychylam się do stwierdzenia że sztucer to taki kwadrat wśród prostokątów - karabin myśliwego.
    No cóż - nie przeszkadzało to sprzedawcy wpisać na fakturze mnie (sportowcowi) stricte sportowy miotacz kulek jako sztucer i pomimo tego że na papierach do rejestracji zamieniłem w we wniosku sztucer na karabin, szanowna pani w jeszcze szanowniejszym WPA i tak wpisała mi w książeczce sztucer XD

  • @jacekbak2484
    @jacekbak2484 Před 7 měsíci +1

    Pozdrawiam. KDZ.

  • @ffgghjssxcyj
    @ffgghjssxcyj Před 4 měsíci

    Świetnie podane informacje

  • @sewerynpasikowski1764
    @sewerynpasikowski1764 Před 9 měsíci

    Bardzo ciekawy materiał filmowy - subskrybuję 🙂

  • @norbertkrakowski4639
    @norbertkrakowski4639 Před rokem +1

    Zgadzam się z poprzednikami. Program ogląda się wyjątkowo przyjemnie, do tego nazewnictwo + typowe zrób to sam. Super. Czy możecie jeszcze podawać ceny, choć przybliżone?

  • @RecondoSurvivalSchool
    @RecondoSurvivalSchool Před 10 měsíci

    Super materiał

  • @czarny7501
    @czarny7501 Před rokem +1

    Świetne filmy Mam nadzieję że kanał będzie się rozwijał.
    Zastanówcie się jeszcze czy prowadzący nie powinien mieć jaśniejszej w koszuli :) byłoby wtedy lepiej widać broń

  • @pz3328
    @pz3328 Před 10 měsíci +1

    Pan nie byl pomyslodawca ustawy na egzamin dot noszenia broni? Prowadzil Pan pokaz tego egzaminu ktory notabene jest na yt ;)

  • @jareksieradzki4398
    @jareksieradzki4398 Před 8 měsíci

    Prezentowany karabin jest repetierem - posiada zamek ślizgowo-obrotowy 4-ro taktowy, sztucer natomiast jest karabinem łamanym, często dwulufowym w układzie bok lecz bywa także układ horyzontalny i wtedy taki karabin ma nazwę sztucer expres.

    • @kinostrzalpl
      @kinostrzalpl  Před 7 měsíci +1

      Sztucer może być także powtarzalny oraz samopowtarzalny (wspomniane przez Pana sztucery łamane to broń jednostrzałowa lub wielokrotnie jednostrzałowa) - sam termin "sztucer" nie determinuje systemu działania. Owszem, gdy termin ów powstał wszelka broń długa używana do celów łowieckich była jednostrzałowa, w dodatku najczęściej rozdzielnego ładowania i odprzodowa - ale w taki sam sposób termin "pistolet" nie odnosi się wyłącznie do jednostrzałowej broni odprzodowej, choć gdy termin ten powstawał, tylko taka broń była dostępna.
      Generalnie termin "sztucer" dziś odnosi się do broni używanej w łowiectwie, a termin "karabin" do broni używanej do innych celów (przede wszystkim do sportu czy wojaczki) - tak jak staraliśmy się to wyjaśnić na filmie. To kwestie czysto umowne, bo broń może być ta sama, ale będziemy ją różnie nazywać, zależnie od kontekstu jej użycia.

  • @TomaszLee
    @TomaszLee Před rokem +1

    Prowadzący przypomina mi Hanka z Breaking bad czcams.com/video/E1_IYJnyLXo/video.html nie tylko z powodu braku włosów :)

  • @RobertoNasciment
    @RobertoNasciment Před rokem +2

    Z całym moim uwielbieniem dla Pana Jarosława, muszę stwierdzić, że jak Pan w błędzie mówiąc, że Japonia jest krajem gdzie cywil nie może posiadać broni palnej.
    Cywil może w Japonii posiadać karabin powtarzalny oraz strzelbę, do celów myśliwskich i chyba(sportowych strzelba), chyba może nawet taka broń trzymać w domu pod warunkiem, że jest rozłożona i schowana w dwa osobne sejfy, ale tego nie jestem pewien.
    Wiem też, że w Japonii, tak samo zresztą jak w Korei popularne jest trzymanie broni na komisariacie policji i tylko pobieranie jej na czas aktywności z tą bronią.
    Muszą oni też, rozliczać się z każdej wystrzelonej sztuki amunicji.

    • @kinostrzalpl
      @kinostrzalpl  Před 9 měsíci +4

      Owszem, w filmie dokonaliśmy pewnego skrótu myślowego. Otóż w Japonii jest tak: myśliwy może mieć strzelbę śrutową, na podobnych zasadach jak w Polsce: trzeba należeć do związku łowieckiego, zaliczyć kurs, zdać egzaminy teoretyczne i praktyczny, odbyć badania lekarskie i wywiad środowiskowy policji - po czym można otrzymać pozwolenie (na 1 strzelbę!) na trzy lata. Po dziesięciu latach można ubiegać się o jeden sztucer (w Japonii jedno pozwolenie = jedna sztuka broni). Broń trzyma się w domu, w sejfie. Strzelec sportowy może mieć strzelbę, wiatrówkę, a nawet karabin lub pistolet - jeśli należy do klubu i otrzymał list polecający na policję. Problem w tym, że są limity liczby sportowców. Na przykład pistolet wiatrówkowy może mieć 500 osób, pistolet "palny" - 50. Osób na całą Japonię, liczącą 120 milionów mieszkańców. Stąd ów skrót myślowy, że nie można tam mieć broni. Bo w praktyce nie można, za wyjątkiem strzelb. Informacje te pochodzą z pierwszej ręki: w redakcji STRZAŁ.pl mamy kolegę Hiro Kanzawę, rodowitego Japończyka, któremu ufamy w tych kwestiach

    • @RobertoNasciment
      @RobertoNasciment Před 9 měsíci +1

      @@kinostrzalpl dziękuję, za odpowiedź.

  • @Montrala
    @Montrala Před rokem

    Zapomniałeś wspomnieć, że Aimpoint jest Szwedzki ;)