Napojme prameny

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 10. 2017
  • Snímek je inspirován knihou profesora Úlehly, který už v roce 1947 přesně formuloval nebezpečí, jaká pro krajinu plynou z neuvážených meliorací a odvodňování. Dnešní lesní ani zemědělská krajina není schopna vodu dostatečně zadržovat a dochází tak k velkým výkyvům v odtocích z povodí, k obrovským smyvům, k nebývalým záplavám a na druhé straně k vysychání celých regionů.

Komentáře • 14

  • @adambernau5276
    @adambernau5276 Před 5 lety +10

    Po více než sedmdesáti letech od slov profesora Úlehly a čtvrt století po natočení tohoto dokumentu stále mnozí politici nechápou...

    • @YamiKisara
      @YamiKisara Před 4 lety +3

      Kdyby jenom politici. Spousta lidí přímo na vesnicích to stále nechápe. Paradoxně téhle problematice často mnohem lépe rozumí lidé z měst, kteří se o ni zajímají a nějakým způsobem se vzdělávají (i kdyby jen videi na youtube), kdežto lidé na vesnicích mají pocit, že jim do hospodaření nemá kdo kecat. A to není jen o vodě, to je i kombinaci živočišné a rostlinné výroby, o remízkách, o udržitelném pěstování plodin, ochraně hmyzu, hnojení. Na jednu stranu si stěžují, že jsou přemnožení hraboši, na druhou likvidují dravé ptáky. To samé v lesích: obehnané školky, aby je nepoškodila přemnožená zvěř, ale navrátivší se predátory by chtěli střílet. Není to ještě tolik let, co na Šumavě v lese pracovali výhradně lidé s koňmi a kamiony zůstávaly na okraji lesa. Nedávno jsem v těch místech byl a ze staré kamenné maštale je parkoviště... Přitom práce s koňmi je nádherná, jedna z nejhezčích, co může být, ale málokdo chce dneska pracovat rukama.

    • @jidnrichcizek4472
      @jidnrichcizek4472 Před 3 lety +2

      @@YamiKisara Souhlasím, že spousta lidí na vesnicích to stále nechápe, ale to není problém. Problém vězí v ekonomice potažmo ve spotřebě. Polní i lesní hospodářství je ve stejném konkurenčním prostředí jako průmysl. Napsal jsi to hezky, však řešení, které by fungovalo, je na Nobelovku. Hesla o ochraně přírody fungují jenom kosmeticky. My se tady můžeme plácat po ramenou, jací jsme ekologové a přírodu devastují "ti druzí", ale strupovité brambory si nekoupíme (příklad).
      Spousta lidí ve městě vyhodí 40 % potravin, protože jim to shnije či se zkazí, nadávají na drahé maso, brambory, jablka atp. A to parkoviště na místě stáje je rovněž pro lidi z města. Píšeš, "Paradoxně téhle problematice často mnohem lépe rozumí lidé z měst, kteří se o ni zajímají a nějakým způsobem se vzdělávají (i kdyby jen videi na youtube), kdežto lidé na vesnicích mají pocit, že jim do hospodaření nemá kdo kecat." To je tvůj vlastní mýtus. Řeči o "selském" rozumu slyším stejně ve městě jako na vsi a CZcams mají na vsích také.
      A na závěr, lesní školky se oplocovali vždy bez ohledu, jestli je zvěř přemnožená, či ne. To bys mohl, jako vzdělanec z videí vědět.

    • @lukaskasparek1823
      @lukaskasparek1823 Před 3 lety +3

      To jste ale v omylu.... oni naši politici moc dobře ví co se děje... ale mají zájmy na tom, aby to zůstalo jak to je.... zvlášť teď, když máme premiéra jakožto zkorumpovaného velkopodnikatele s krajinou v totálním střetu zájmů.... realita je mnohem horší, než si většina lidí dovede přiznat.... jde o organizovaný zločin se státním kulatým razítkem, kdy stát v této zemi slouží mocným, aby byly ještě mocnější a bohatší....

  • @matusf3103
    @matusf3103 Před 6 lety +3

    vyborny dokument

  • @petrrathner9685
    @petrrathner9685 Před 3 lety +4

    ja nechapu proc proste nekdo nemuze rict jednoduchou vetu ve stylu: "Nemame vodu protoze mame tisice kilometru trubek ktere vodu jiz 60 let uspesne odvadeji." Misto toho bude vlada investovat miliardy a pokladat dalsi potrubi aby vedlo pitnou vodu obracenym smerem ... chape te to?

  • @josefkadlecek8947
    @josefkadlecek8947 Před 4 lety +4

    Totéž má pan Štefan Vaľo, Michal Kravčík, pan Šír řečeno ve svých příspěvcích na YB. Systematicky vyháníme vodu do moří, teď mnohem víc než kdy dřív, a to zhutňováním, ať už přibližovacích lesních cest a neužíváním hloubkové orby. TO je příčina klimatické změny - zrušení malého vodního cyklu.

    • @jirimalik7125
      @jirimalik7125 Před 3 lety +1

      Zrušení malého oběhu není příčina klimatické změny, jen malá část toho. Valo, Kravčik a dalších se v tomto mýlí. Je to souběh vysušování krajiny a klimatické změny vypouštěním skleníkových plynů. A špatným zemědělstvím, málo organiky v půdě, moc chemie atd.

  • @YamiKisara
    @YamiKisara Před 4 lety +3

    Meliorace: jedna z největších prasáren, které nám minulý režim zanechal!

    • @tomassteinberger4571
      @tomassteinberger4571 Před 2 lety +3

      myslím, že nikoliv, největší prasárna je zpřetrhání vtahů ke krajině a rodné hroudě..;) meliorace je spíš průvodní jev..

  • @pr8644
    @pr8644 Před 4 lety

    Pozrite si tiež geo inžinierske projekty, ktoré sú zamerané priamo na rozličné manipulácie s počasím ale hlavne na vysúšanie strategických území....

  • @jirimalik7125
    @jirimalik7125 Před 3 lety

    Autoři prosím ozvěte se mi na jirimaliko3@gmail.com. Díky

  • @martinzitnak8547
    @martinzitnak8547 Před rokem

    je lepší delat malé detské nesmelé kručky nez nedelat nic .....