#9 Jak stworzyć kampanię sandboxową do RPG - Porady dla mistrzów gry RPG

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 08. 2017
  • W kolejnym odcinku poradnika dla mistrzów gry RPG "Jak zostać mistrzem gry rpg" dowiecie się jak można stworzyć (napisać) sandboxową kampanię RPG.
    Kontakt: kuznia.mistrzow.gry@gmail.com
    Muzyka z intro:
    Twin Musicom: Funky (Sting) - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommons.org/licenses/...)
    Wykonawca: www.twinmusicom.org/
  • Hry

Komentáře • 10

  • @mioszm2805
    @mioszm2805 Před 2 měsíci

    uratowałeś mi najbliższą sesję, dzięki!

  • @rudolfaligierski3043
    @rudolfaligierski3043 Před 6 lety

    Ogólnie ciekawy materiał, jakość technicznie też dużo wyżej niż na początku. Wspominałeś, że kupiłeś jakiś chiński mikrofon, który jest dobry do nagrań. Jesteś w stanie wskazać co to za model?
    Kilka drobnych uwag. "West Marches" nie jest jednoznaczne z sandboxem - może być piaskownicowe, może być też w stu procentach liniowe, ponieważ "West Marches" jest bardziej systemem organizowania gry (otwarty stół, rotacja graczy) niż stylem rozgrywki samej w sobie. Zainteresowanym polecam kampanię Steven'a West Marches na kanale itmejp i artykuły na blogu autora całego konceptu.
    Koło trzynastej minuty zacząłeś wartościować "dobry MG powinien/nie powinien". Ja rozumiem jakie są Twoje osobiste preferencje, ale ocenianie innych MG pod kątem tego w którym miejscu spektrum się stawiają jest trochę nie na miejscu. Zwłaszcza, że są pewnie i tacy, którzy są w stanie zaświadczyć, że prowadzenie 100% na tabelkach nawet z generowaniem terenu w trakcie gry nie jest wcale trudne. Pytanie też co znaczy w tym miejscu "dobry" - "warsztatowo dobry" poradzi sobie ze wszystkim, "towarzysko dobry" dostosuje się do oczekiwań i preferencji grupy - a te także mogą być różne. I mówię to z pozycji czysto bezstronności, niezależnie od tego jakie preferencje punktu na spektrum mam sam.
    Dla przykładu chwilę później mówisz, że Twoim zdaniem kampania sandboxowa z wątkiem głównym jest lepsza. I tu wszystko w porządku. Podajesz preferencje i argumenty bez wartościowania na osi "dobre/złe; powinien/nie powinien". Chociaż i tu wiem, że puryści np. z bloga Inspiracje by Cię zbesztali za tworzenie jakichś nowotworów...
    Nota bene - całkiem wygadany ten szlachcic jak na człowieka u próg bram Morra.

    • @kuzniamistrzowgry8079
      @kuzniamistrzowgry8079  Před 6 lety

      Cześć. Mikrofon nazywa się Neewer 3.5. Troszkę za cicho nagrywa (chyba że to wina mojego komputera czy oprogramowania). Ale poza tym uważam, że jest ok., zwłaszcza, że kosztował 8 zł.

  • @PolskieErpegowanie
    @PolskieErpegowanie Před 6 lety

    Byłaby szansa na rozmowę np. przez Discord na temat rpg? :D

    • @kuzniamistrzowgry8079
      @kuzniamistrzowgry8079  Před 6 lety

      Szansa na rozmowę jest zawsze, ale nie wiem co to jest Discord i jak to działa...

    • @rafalgrycner
      @rafalgrycner Před 6 lety

      Discord - komunikator wielofunkcyjny. Trze'a dostać zaproszenie np. przez założyciela serwera i można tam prowadzić rozmowy, pisać itd. Dość fajne narzędzie, również do RPG pisanego. Instaluje się apkę, można na PC i na komórce.

  • @flipterpl9883
    @flipterpl9883 Před 6 lety

    Może jakieś porady do Diademu? System można za darmo ściągnąć na pdf diadem-rpg.blogspot.com/

    • @kuzniamistrzowgry8079
      @kuzniamistrzowgry8079  Před 6 lety

      Hmmm, nie znam tego systemu, ale z tego co zdążyłem się dowiedzieć, to jest to system fantasy. Dlatego myślę, że większość rad, które udzielałem w filmach odnoszą się do tego systemu. Jeżeli masz jakieś bardziej konkretne pytania, to wal.

    • @flipterpl9883
      @flipterpl9883 Před 6 lety

      to może porady co do ekonomi jak nie zrobić z graczy bogów po 3 sesjach i odwrotnie zwykle to mój największy problem

    • @kuzniamistrzowgry8079
      @kuzniamistrzowgry8079  Před 6 lety +1

      U mnie zwykle graczom trudno przychodzi zdobywanie pieniędzy i ekwipunku. Muszą się postarać. Łatwo też jest stracić ten ekwipunek. Ja osobiście stosuję taką zasadę: ustalam ekonomię w świecie, w którym toczy się gra. Następnie jeśli to system fantasy to wynagrodzenie dla bohaterów za różne misje ustalam na takim poziomie, jak w renesansowej Europie płacono najemnikom, a były to nieduże kwoty, gdyż najemnicy żyli raczej z łupów niż z żołdu. W związku z tym jeśli np. czeladnik ciesielski zarabia 4 srebrne monety dziennie (z czego po odjęciu kosztów jego utrzymania może oszczędzić np. 0,5 srebrnej monety dziennie), to bohaterowie za wykonanie np. ochrony wozu z miasta X do miasta Y przez 6 dni otrzymają propozycję wynagrodzenia 7 srebrnych monet dziennie przy tym żywić będzie ich właściciel wozu, a spać będą pod gołym niebem. Zatem zarobią powiedzmy dwukrotność tego, co cieśla. Kiedy zadanie wykonają i będą nocowali w karczmie to za wyżywienie i nocleg zapłacą ok. 2 srebrnych monet. A miecz kosztowałby w takim systemie ekonomicznym ok. 30-40 srebrnych monet. A więc nie stać ich na fajerwerki za zwykłe wynagrodzenie. Muszą liczyć na łupy i te im dostarczam ale w taki sposób, że zwykle nie zarobią na łup[ach więcej niż pięciokrotność wynagrodzenia za całą eskortę, czyli w tym wypadku ok. 200 srebrnych monet na osobę. A łupy nie trafiają się zawsze. Łupy to więc premia.
      Natomiast jeśli chodzi o skubanie bohaterów z pieniędzy, to w tym jestem dobry. Jest mnóstwo rzeczy, które chcą kupić. Kuszę ich eleganckimi ubraniami, nietuzinkowym uzbrojeniem i opancerzeniem, biżuterią, doskonałym jedzeniem w karczmach (drogim oczywiście). Przy tym jeśli ubiorą się elegancko i wyglądają na bogatych NPC od razu traktują ich z większym szacunkiem. Więc opłaca im się w to inwestować.