Dva tátové | Věděli jste tohle o dětských zubech?! Mýty, které ovlivní úsměvy dětí na celý život

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 02. 2019
  • Myslíte si, že kazivost zubů je dědičná? Že stačí čistit zuby jen jednou denně a po kojení nebo mlíčku si vypláchnout pusu vodou? A co dělat, když děti FAKT nechtějí při čištění zubů spolupracovat? Michal si pozval do obýváku stomatologa Filipa Kulhánka a na všechno, co chtějí rodiče vědět, se u něj vyptal.
    📲 Dva tátové na Instagramu: @dvatatove a @michal.vanicek
    📩 Kontakt: dvatatove@gmail.com

Komentáře • 103

  • @tinaajejisvet
    @tinaajejisvet Před 5 lety +1

    Děkuji za krásné a poučné video! 👍

  • @janerain_cz
    @janerain_cz Před 5 lety +28

    No, mě to přijde, že každý zubař/hygienista říká trochu něco jiného a ještě je schopný vám vynadat za to, co vás ten jiný naučil, tady pan doktor čistí krouživými pohyby, za ty už jsem dostala minimálně dvakrát vynadano

    • @barcakohoutova554
      @barcakohoutova554 Před 5 lety +1

      Jojo, take my zubarka rekla "Prosim vas, hlavne zadne krouzive pohyby"

    • @cloe4448
      @cloe4448 Před 5 lety

      Nejšetrnější je vibrační pohyb, který právě dobře zvládá sonický kartáček, rukou toho docílit jde velice špatně, proto se doporučují malé kroužky. Zajímalo by mě jakou techniku vám pan doktor doporučil.

    • @leSabule
      @leSabule Před 5 lety +1

      mě také řikala hygienistka, že mám jakože stírat zub od dásně dolů.. žádný kroužení... takže vlastně každěj ať koná dle svého uvážení a přesvědčení ..

  • @martinadolezalova5407
    @martinadolezalova5407 Před 5 lety +6

    Velmi zajímavé video, díky za to

  • @DAMK821
    @DAMK821 Před 5 lety +7

    Dcerce je 11 měsíců, má jeden pidi zoubek, čištění zoubku má ráda, čistí si ho sama a krásně dovolí i mamince ho dočistit, je kojena a k zubařce jde za měsíc.

  • @janah120181
    @janah120181 Před 5 lety +27

    Zajímavé video.jen si opravdu neumím představit čistit 18 měsíčnímu synovi zuby 4x za noc po každém kojení 😂😂

    •  Před 5 lety +1

      No, asi to zvazte... ;-)

    • @filipkulhanek1175
      @filipkulhanek1175 Před 5 lety +2

      Taky neříkám, že je nutné pak čistit půl hodiny, ale je lepší jen tak na sucho kartackem alespoň docistit 😉

    • @marketcernikova7024
      @marketcernikova7024 Před 5 lety +15

      @@leenaslunicko že nekojíte Vy, neznamená, že by se to nemělo. Kojení nechte na každé mamince, ona sama nejlíp ví, co jim s dítětem vyhovuje.
      Hezkou neděli.

    • @janah120181
      @janah120181 Před 5 lety +7

      @@leenaslunicko a na to jste přišla kde? 😂😂 Vy asi nemáte děti a nebo nebyly kojené ....je úplně normální že je dítě v tomhle věku kojené v noci

    • @lucietomandlova9265
      @lucietomandlova9265 Před 5 lety +7

      Naprosto souhlasím. Ještě v 1,5 roce jsem kojila tak 5x za noc a byla jsem vděčná že dcera hned usnula. Stačit ji do pusy ještě kartáček, tak nespí zbytek noci celá rodina

  • @danipragaondraskova4812

    Vyborny a poucny pohovor 👍

  • @VoidViniOwO
    @VoidViniOwO Před 5 lety +5

    mám chuť si po tomhle videu vyčistit zuby

  • @monica16__
    @monica16__ Před 5 lety

    Lituji, ze jsem toto video zhledla až do konce :( Ale jinak vám, tatove, moc fandím.

  • @luciasagacancinomontecinos9972

    www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-a-zubky/ Pan doktor byl uzasny, se vsim souhlas... Jen bych trosku upravila materske mleko vs umele mleko (a jak se dite koji) . Super napad na video!

  • @michaelacermakova7291
    @michaelacermakova7291 Před 5 lety +4

    Stejně jako se mi nelíbí pamlskování psů, nevidím důvod zabavovat dítě tabletem v koupelně. Jako by si u toho nemohli povídat.

  • @petrakolinska930
    @petrakolinska930 Před 5 lety

    Mám dotaz ohledně doby čištění zubů. Slyšela jsem, že nejdřív půl hodiny po jídle je vhodný čas k čištění. Protože v ústech probíhají ještě chemické reakce a při dřívějším čištění by to zub spíše poškodilo. Je na tom něco pravdy? Jinak díky za podnětné video :) 👍

    • @filipkulhanek1175
      @filipkulhanek1175 Před 5 lety

      Platí to hlavně u citrusovych plodu. Kyselé produkty z plodu mají vliv na sklovinu a čištění zubů hned po konzumaci by ji mohlo lehce poškodit. Takže tak za půl hodiny je ideální stav.

  • @TheZuzka28
    @TheZuzka28 Před 5 lety +19

    S tím kojením vs. kazivost bych lehce nesouhlasila. MM naopak obsahuje látky, které brání tvorbě zubního kazu a dává to smysl - proč by matka příroda vymyslela MM, po kterém by se dětem kazily zuby? Myslím, že nic se nemá přehánět a 2x denně poctivá zubní hygiena bohatě stačí - aspoň u nás :) Navíc mi přijde, jak u sebe tak v okolí, že stav zubů je dost genetická záležitost a určitě má velký vliv např. strava v těhotenství v době, kdy se zuby zakládají...
    Já si zuby vždycky čistila spíš poctivěji a stejně se mi hrozně kazí, teď po porodu a při kojení ani nemluvim... Brácha tomu moc nedá a kaz měl všeho všudy jeden za celý život. Takže tak, ale je mi jasné, že se mnou ne každý bude souhlasit :)
    Každopádně zajímavé video, díky za něj :)

    • @Arsi9999
      @Arsi9999 Před 5 lety +2

      Naprostý souhlas!

    •  Před 5 lety +2

      Nenapsala bych to lépe

    • @filipkulhanek1175
      @filipkulhanek1175 Před 5 lety +2

      MM je samozřejmě potřeba. Malé dítě že začátku nemá žádné zuby a není co řešit. Já hlavně mluvil o kojení v pozdějším věku. Mam v ordinaci maminky s dětmi, které koji třeba i do 3 let a ty zuby podle toho vypadají. Jde o to, že v pozdějším věku dítěte je hodně zubu a MM se na zuby taky dostane. Neříkám nějaké přehnané věci, v pozdějším věku dítěte by se měli zuby čistit po krmeni. Genetika v roli kazu nehraje žádnou roli. Jde hlavne o čištění a výživu. Nic jiného. Děkuji za názor.

  • @TheZuzka28
    @TheZuzka28 Před 5 lety +10

    Btw. pobavilo mě, jak se tu některé nafoukly při výrazu biomatka :D Holky, buďte na to pyšný! Nebo aspoň já jsem :D

    •  Před 5 lety +2

      Přesně tak! Michal to navíc rozhodně nemyslel v negativním za barvení, ani dokonce neřekl že být biomatka je špatně… je to zajímavý fenomén, že stačí k vyvolání negace jen to, že někdo to slovo použije. Přiznávám, že si občas z některých věcí střílíme a děláme srandičky, Stejně jako naši sledující nám občas pošlou nějaký vtipy na homosexuály a společně se tomu zasmějeme.... ale rozhodně nezpochybňujeme nic okolo matky a dítěte, zvlášť ne kojení. D

    • @TheZuzka28
      @TheZuzka28 Před 5 lety +1

      @ Tak to jste tentokrat pichli do vosiho hnizda :D Taky si myslim, ze biomatka ve svy podstate neni zadna urazka, bohuzel 2/3 lidi ji jako urazku pouzivaji. Nicmene, kdo vas zna a sleduje, tak mu musi byt jasne, ze ve vasem pripade rozhodne nemuze jit o nejake rypani ;)

  • @carolin1116
    @carolin1116 Před 5 lety +3

    Podle mně se nemá nic přehánět a s některými výroky pana doktora nemohu souhlasit. Tak můj zubař, ke kterému chodím 25 let mně kdysi poučil, že si nemám zuby čistit krouzivymi pohyby,že jsem si odhalila krcky,ale od shora dolů a dolní zuby zase směrem nahoru. Shodou okolností jsem v americkém válečném filmu viděla jak důstojník poučuje mužstvo, že si mají tímto způsobem čistit protože v bojových podmínkách by mohli mit problém. Už mnoho let si timto způsobem zuby cistim.Krcky se mi již neodhaluji a zuby se mi téměř nekazi.Myslim,že genetika ma velký vliv a kdo má zlutejsi zuby tak se méně kazí než zářivě bílé protože mají silnější zubovinu. Také záleží kdo jaké ma složení slin. Zajímavé je,že někomu se dělá hodně zubní kámen i když si zuby pečlivě čistí a někomu ne.Kazdopadne video bylo velmi zajímavé. Když hlídám 5tileteho prasynovce tak je makacka na čištění zubů ho premluvit,ale tablet do koupelny nebrat radši si povídat.

    • @petrahajkova2831
      @petrahajkova2831 Před 5 lety +1

      Odhalenym krčkum v tomto případě se říká klinovy defekt. Je to tím, že máte tvrdý zubní kartáček. Ten za to může. Nikoliv způsob čištění.

    • @filipkulhanek1175
      @filipkulhanek1175 Před 5 lety +1

      Za klinove defekty může tvrdý kartáček a take trochu horizontální technika (dopředu dozadu). Nikoliv krouzivy pohyb, ale záleží na přístupu zubaře. Tento způsob, který popisuji, je pro zub a dasna, co se týče vycisteni a setrnosti, nejlepší. Jde to to vyčistit přechod zubu a dasna. Je tam malý zlabek, který musí být čistý, jinak dasen vlivem plaku bude zanetliva a bude krvacet. Genetika má vliv na jednotlivé části toho zubu ne na kazy. Barvu zubu udává z vetsi casti zubovina, sklovina je transparentní. Složení slin je také důležité, ale čištění zubů důležitější.

    • @petrahajkova2831
      @petrahajkova2831 Před 5 lety +1

      @@filipkulhanek1175 AMEN!

    • @carolin1116
      @carolin1116 Před 5 lety

      @@petrahajkova2831 Dobrý den, používám kartáček curaprox 1560 soft. V dětství jsme používali kartáček z nějakých štětin nevím už jakých. Možná, že za odhalené krčky mohla horizontální technika ,která byla dříve propagována a trochu tvrdší kartáček jak pan Filip zmiňuje.

    • @petrahajkova2831
      @petrahajkova2831 Před 5 lety

      @@carolin1116 Já to chápu. Pokud i teď používáte Curapox 1560, není to úplně šťastná volba. Číslo 1560 znamená možnoství štětinek a 1560 je na zubní kartáček opravdu málo. Zkuste raději supersoft popř. ultrasolft.

  • @Kkk-ws4ub
    @Kkk-ws4ub Před 5 lety +1

    Dobrý den, já mám problém že se mi děla hodně zubního kamene ikdyž zuby čištím dobře. Tak bych se chtěla zeptat jestli se tomu nedá nějak předcházet. Teť mě čeká zubní hygiena kam půjdu úplně poprvé je mi 14 k zubaři chodím pravidelně a vždycky mě chválí že mám zuby v pořádku až na ten kamen tak bych se chtěla zeptat jestli nemáte nějaké typi jak tomu předcházet 🦷

    • @worldagata7104
      @worldagata7104 Před 5 lety +1

      @@annavackova4130 může se zeptat i tady. Michal má ve videu odborníka tak se může zeptat. Nikoho to neobtěžujr

    • @Kkk-ws4ub
      @Kkk-ws4ub Před 5 lety +1

      Anna Vacková jasně že se tam zeptám já jsem spíš myslela jestli tady nemá někdo s tím nějaké zkušenosti tak že by mi mohl poradit....🤷🏼‍♀️

    • @filipkulhanek1175
      @filipkulhanek1175 Před 5 lety +2

      Dobrý den, zubní kámen se tvoří na základě zbyleho plaku, který na těch zubech je. Zubní kámen je mineralizovany plak. Takže pokud nebude plak, nebude kámen. Nejtypictejsi místo vzniku kamene jsou dolní rezaky od strany jazyka. Pod jazykem jsou vyvody slinnych žláz a pokud je na dolních rezacich plak, tak se mineralizuje hned ze sliny. Používat mezizubni kartáčky a solo kartackem docistovat. 😉

    • @worldagata7104
      @worldagata7104 Před 5 lety +1

      @@Kkk-ws4ub přesně

    • @Kkk-ws4ub
      @Kkk-ws4ub Před 5 lety +1

      Filip K moc děkuju za odpověď

  • @barboramach8577
    @barboramach8577 Před 5 lety

    Prosím zeptejte se příští u dospívajících na používání dentální nite

    • @filipkulhanek1175
      @filipkulhanek1175 Před 5 lety

      Tam, kde se nedostane ani nejmenší mezizubni kartáček, tak tam může být nit. Nebo mezi rezaky stačí nit. Ale mezi stolickama musí být mezizubni kartáček, protože nit je nedostačující vzhledem k tvaru zubu v mezizubnim prostoru.

  • @petrlukac5527
    @petrlukac5527 Před 5 lety +10

    Chyběla mi otázka ohledně jantarových korálků😁

    •  Před 5 lety +1

      To tema uz jsme tady jednou meli. Ano, v tom jsme biomatky i my dva :)

    • @petrlukac5527
      @petrlukac5527 Před 5 lety +1

      Dva tátové vím, že ano. Jedno z mých nejoblíbenějších videí! Přesto by odborný názor byl zajímavý🤷‍♀️

    •  Před 5 lety +9

      Zeptáme se v dalším videu s odborníkem, až budeme mít esoterické okénko :-DDD

  • @kamilahonsova5365
    @kamilahonsova5365 Před 4 lety +1

    Promiňte, ale já také kojim své 2,5 leté dítě a nejsem biomatka :-(. Do 18měsíců se má dítě aktivně kojit, poté na požádání a až po druhém roce života dochází k pozvolnému odstavení (dítě pozvolna přestává jevit zájem o mléko od matky dle jeho zralosti). A je řada studií, která potvrzuje, že mateřské mléko remineralizuje mléčné zuby. To by to ta příroda hodně špatně zařídila. Navíc i při správné technice kojení mléko teče přímo do hrdla.
    Podívejte se například na stránky mamila.sk

  • @adaly3674
    @adaly3674 Před 5 lety +2

    Já jsem 2 joooooooo jinak miluju

  • @Tyler97527
    @Tyler97527 Před 5 lety +1

    Já si Teda vůbec nedokážu představit jak by jsme s roční sestrou šli k zubaři. Je mi úplně jasné že by to nedopadlo a bylo by to úplně zbytečná cesta :D

    • @Arsi9999
      @Arsi9999 Před 5 lety +1

      Náhodou. U nás úplně v pohodě. A to sem se toho vážně bála. Záleží hlavně na přístupu zubaře ;-)

    • @ivana.5303
      @ivana.5303 Před 5 lety +1

      Já jsem byla s roční dcerou u zubaře a v roce a půl jdeme znovu. Nerozumím tomu proč se tady spousta lidí diví, že se má chodit tak brzo k zubaři

    • @kristynahajduckova1749
      @kristynahajduckova1749 Před 5 lety +1

      Proc si to neumite predstavit? Ja s dcerou byla v roce a od te doby chodime kazdy pulrok.

  • @Dhormuiznoivkaa
    @Dhormuiznoivkaa Před 5 lety +3

    Tak definice biomatky je, ze koji dite vic jak sest mesicu? 😂 No tak fajn nooo... 😊 Ale jinak dekuji za prinosne video.

    •  Před 5 lety +2

      Haha, snad je znat, ze je to nadsazka ;-)

    • @marketcernikova7024
      @marketcernikova7024 Před 5 lety

      Hahaha, to je síla takhle to nazývat...

    • @Dhormuiznoivkaa
      @Dhormuiznoivkaa Před 5 lety

      @ Nejsem si jista, ale pobavila jsem se tak jako tak... 👍😊

    •  Před 5 lety +1

      Dhormuiznoivkaa Ja bych jen dodal jednu vec, neni treba automaticky brat slovo biomatka negativne. Sami se od biomatek casto v mnohem inspirujeme... david

  • @denisahalciucova397
    @denisahalciucova397 Před 5 lety

    Ve 12 letech pomáhat s čištěním zubů? 😂 Ježíši Kriste.

    • @filipkulhanek1175
      @filipkulhanek1175 Před 5 lety

      Není to nic neobvyklého. Opravdu tím ale pomůžete, stačí docistit večer hlavně zadní stolicky, na to děti častou kaslou a pak to taky tak dopadá...

  • @worldagata7104
    @worldagata7104 Před 5 lety +2

    První. Jinak super video díky

    • @nikolatomaskova8285
      @nikolatomaskova8285 Před 5 lety +4

      Achjo, tak hlavně že jsi první 🙄

    • @worldagata7104
      @worldagata7104 Před 5 lety +1

      @@catherine_mi ano je ale v zásadě nejde o to že tam napisu ze jsem první ale že dekuji zato video...

    • @nikolatomaskova8285
      @nikolatomaskova8285 Před 5 lety +4

      Nejlepší když někdo napíše díky za video a to video je tam 3 minuty 😂😂😂 no nic, to se stejně nezmění

    • @annavackova4130
      @annavackova4130 Před 5 lety +3

      @@worldagata7104 Tak proč to tam vůbec píšeš? -_- K čemu to je?

    • @worldagata7104
      @worldagata7104 Před 5 lety +1

      @@annavackova4130 také když vám to tolik vadí tak si toho jednoduše nevšimejte. Ignorujte to. To, že jsem napsala, že jsem první 1. Je to moje věc 2. To znamená, že zvoneček zafungoval...

  • @marketcernikova7024
    @marketcernikova7024 Před 5 lety +4

    V jednom roce k zubaři???? Co to je? To jsem tedy velice překvapená... Já to tak necítím chodit tak brzy. A zase si myslím, že je to na každém rodiči, kdy půjde.

    •  Před 5 lety

      Hm, mate prece v ockovaku vlozeny notysek na navstevy zubare, ne?

    • @marketcernikova7024
      @marketcernikova7024 Před 5 lety

      @ hm, my bydlíme ve Španělsku a tam nám to nikdo neřekl , že by to byla povinnost. Tak to asi soudruzi ve Španělsku udělali někde chybu. :D

    • @evacerna4263
      @evacerna4263 Před 5 lety +6

      Já byla pozvaná na prohlídku zubů v jednom roce s prvním synem už v roce 1979. Takže žádná novinka, myslím, že je to správné.

    • @barboralastovkova7734
      @barboralastovkova7734 Před 5 lety +6

      @@marketcernikova7024 povinnost to určitě není :-) ale vhodné to je... já od jednoho zubaře slyšela zajít k zubaři už s prvním prořezaným zubem.... a u naší že mezi 1-2rokem.

    •  Před 5 lety

      Já byla s oboumi dcerami v 1 roce a to neměla ani jedna žádný zub. Ale paní doktorka zkontrolovala dásničky a od té doby chodíme každého půl roku

  • @Luciasluss
    @Luciasluss Před 5 lety +1

    Koľko zubárok a odborníčok je tu v komentároch 😀 🤦‍♀️