A módhatározó és az állapothatározó

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 05. 2020

Komentáře • 3

  • @agnesnyika4911
    @agnesnyika4911 Před 2 lety

    Kedves Enikő. Nagyon érthető a magyarázat a mód és állapot határozó megkülönböztetésére. Viszont a gyerekem tanára által adott feladatban :" Az emberek lelkesen szurkoltak a csapatnak " és "A diák késve érkezett az iskolába." mondatok esetében a lelkesen és a késve a gyerekem szerint módhatározó de a tanár szerint állapothatározó. Valamit nem értelmezünk jól?

    • @kittienikojuhasz3474
      @kittienikojuhasz3474  Před 2 lety

      Kedves Ágnes! Sajnos sok esetben nehéz eldönteni, hogy valami mód- vagy állapothatározó. Valószínűleg egyiken-másikon a nyelvészek is vitatkoznának. A "lelkesen" szerintem is állapothatározó, hiszen a szurkolók vannak lelkes állapotban. De gyermeke álláspontja is érthető, hiszen el tudjuk képzelni, hogy lelkesen kalimpálnak a szurkolók, ez pedig valóban a cselekvésre vonatkozik, így módhatározónak kellene lennie. Az ilyen esetekre találták ki a komplex mód-és állapothatározót. Ezt viszont nem tanítjuk az általános iskolában. Dönteni kell. És ha dönteni kell, akkor inkább állapothatározó a "lelkesen". Ugyanilyen nehezen eldönthető a "késve" szó is. "Elkésett állapotban" van a diák. Talán így tudnám megmagyarázni, hogy miért inkább állapothatározó. Bízom benne, hogy számonkéréskor egyértelműen eldöntendő példákat kapnak 😉

    • @agnesnyika4911
      @agnesnyika4911 Před 2 lety +1

      @@kittienikojuhasz3474 nagyon köszönöm kedvességét, hogy válaszolt. Hát tényleg nehezen eldönthető feladatok. A videók alapján a "sietve" módhatározó. Ez alapján a "késve" is logikusan annak kellene lenni. De ezek szerint nem. Nagyon köszönöm.