TEMA Povinná četba

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 06. 2019
  • Jsou spoilery smrtelnou ranou povinné četby? A jaký názor máte na tohle dnes ze všech stran probírané téma? Napište nám do komentářů.
  • Zábava

Komentáře • 80

  • @katerinabaronova4649
    @katerinabaronova4649 Před 5 lety +132

    Já si myslím, že kdybyste byly učitelky vy dvě češtiny, přečetla bych celej kánon jak nic :D

  • @ZNellyZz
    @ZNellyZz Před 5 lety +54

    Moje učitelka na střední škole je naprosto fantastická a smekám před ní.
    Díky ní jsem této rok odmaturovala bez stresu. Náš seznam tvořilo přes
    320 knih a byla možnost si další knihy přidat. Paní učitelka přečetla
    opravdu všechno a na to, že má přes 65 let, tak čte snad všechny žánry.
    Od japonských autorů, po YA, Nesba, Kinga, Greena a dalších. Učivo do
    nás nervala z paměti, ale už od prváku nám ukazovala systém rozborů a
    dodávala materiály k práci, abychom si s tím dokázali lépe poradit a ono
    to fungovalo :)) Opravdu jsem vděčná, že jsem jí měla, protože
    motivovala hodně žáků ke čtení(zvlášť, když měla, co druhý den novou
    knihu :D) a zároveň doplňovala školní knihovnu nejnovějšími knižními
    novinkami z opravdu všech žánrů.

  • @adelamareckova3639
    @adelamareckova3639 Před 4 lety +5

    Já jsem v deváté třídě a čtení miluju a naopak mě štve že jsme ještě povinnou četbu neměly( kromě Honzíkovy cesty)

  • @martinajandova1970
    @martinajandova1970 Před 5 lety +4

    Teď jsem odmaturovala (z čj zrovna z 1984! ) a hodiny češtiny mi budou snad nejvíce chybět. Měli jsme učitele, který to dokázal skvělé podat a u některých děl dokonce sám poznal, že vyzrazením konce by nás ochudil o zážitek. Dokázal o tom skvěle mluvit a i díky těmto hodinám jsem se po x letech vrátila k častému čtení. Od dob druhého stupně na ZŠ po prvák jsem četla málo a to jsem jako dítě četla furt. Jsem ohromně ráda za tyhle hodiny a je to jedna z mála srdečních věcí, co mi gympl dal = bezmeznou lásku ke knihám a i klasice. I když vím, že ne vše je zábavné, tak jsem již v 15/16 začala nakupovat dost klasiky a zamilovala si Fitzgeralda, Remarqua, prokleté básníky atd. Asi je tento učitel jedna ze světlých výjimek.. A za to jsem nesmírně vděčná. Velký dík tomu učiteli patří i za to, že s námi probral i současnou českou a světovou literaturu.
    A je tedy pravda, že na ZŠ jsme povinně četli snad jen Robinsona Crusoea a to ještě hromadně. Takže jsem ráda, že ZŠ mi tu klasiku ani zhnusit nemohla, páč ji po nás naštěstí nechtěli 😀
    Je tedy v fakt, že kánon jsem celý nedočetla, ale to z časových důvodů, neb jsem si tam prozíravě dala dlouhé knihy a do toho četla ještě další knihy 😁

  • @julcabastova6242
    @julcabastova6242 Před rokem

    Souhlas! Ač knihomolka, povinnou cetbu jsem četla z povinnosti a veškerá radost ze cteni byla fuc. Naštěstí mi cestinari tolerovali v mych čtenářských denících knihy "naprosto nevhodné pro můj věk", které jsem přečetla s chutí a čeština se stala a stále je mou velkou láskou.

  • @larcia229
    @larcia229 Před 5 lety +4

    0:23 přesně takový výraz mám každou hodinu češtiny. Scénář je stále stejný "Hele, to zní zajímavě, hele, to si možná přečtu, zajímavá zápletka, zajímalo by mě, jak to vyřeší..." A potom jen tak omylem zaslechnu, že se vlastně později dozvíme, že ten je ten, ten udělal tamto a na závěr všichni umřou... já to chápu, všeobecné vzdělání a tak, ale nemůžou třeba dávat seznamy a termíny, do kdy musíme danou knížku přečíst, než nám bude vyzrazen celý děj? Tohle mě fakt dokáže vytočit, už jen proto, že naše češtinářka to dělá pořád a neustále...

  • @daydreamerbell
    @daydreamerbell Před 5 lety +6

    Jsem v naší třídě jediná, kdo opravdu čte povinnou četbu a většina mě zatím bavila😄. Je pravda, že hodně záleží na učiteli a já jsem za svojí češtinářku moc ráda. Je na ní totiž vidět, že ji ta literatura fakt baví a díky tomu nám to dokáže dobře podat tzn. je to čtení přijatelnější. Musím se ale přiznat, že Na větrné hůrce mě bude hlodat ještě hodně dlouho😰.

  • @terisharry410
    @terisharry410 Před 5 lety +25

    Jelikož chci být učitelka literatury na střední škole tak se o toto téma docela zajímám. Problém nacházím v starších učitelkách. Ty mají určité stanovené normy, které se jim časem osvědčily. Už je ale nezajímá, že doba pokročila a máme projektory, audioknihy a „nové“ žánry. Každý učitel má své oblíbené autory a těm věnuje také více prostoru, což jsem zažila na vlastní kůži a je to nezajímavé. Všichni máme jiný vkus a každému vyhovuje něco jiného. Zároveň se učitelky musejí podřizovat osnovám.
    Ve třídě na SŠ jsme měli docela dost čtenářů, takže jsme aspoň diskutovali, ale byli tam i tací co snad nikdy nedrželi knihu v ruce. Je to dost i o tom, jak se k tomu sám student postaví. 20 knih k maturitě není moc, jsou tam i tenké knihy, které se dají přečíst za odpoledne, jen to studenti nedělají, protože jak říkáte, si někde na internetu přečtou rozbor a je to. Rozhodně bych přidala do seznamů nějaké novější autory. Většina seznamů končí Otou Pavlem nebo Hrabalem. Nebo bych zavedla čtenářské deníky. Hlavně aby studenti aspoň něco četli. Na SŠ jsme také měli filmový seminář a poté literárně filmový srovnávací seminář. Vybrali jsme si knihu dle vlastního výběru, přečetli ji a poté se podívali na různá filmová zpracování. Byl to rozhodně zajímavý seminář, který mi toho hodně dal, ale to bylo způsobeno tím, že jsme tam byly samé holky, které to zajímalo. Na ZŠ se postupně seznamy aktualizují, viděla jsem seznamy, kde byl HP nebo Deníky malého poseroutky. Změna pomalu do školních lavic přichází a to hlavně díky mladé krvi nových učitelů.

    • @terisharry410
      @terisharry410 Před 5 lety

      A podle mě spoilery nevadí. Ten koho kniha zajímá, tak ji přečetl už třeba na hodinu, a koho to nezajímá tak ani neposlouchá. A proč by se knihy měli číst i když všichni vím, jak to skončí? Je to naše dědictví co si předáváme, je v tom historie, varování před různými režimy, atd.

  • @wrenblue1238
    @wrenblue1238 Před 5 lety +13

    2:04 tak to mě rozsekalo :D (hlavně jako někoho, kdo píše knihy a vybírání barev je nejdůležitější část kapitoly!)
    Ne ale teď vážně....
    Jako sedmák, který se chystá na šestileté gymnázium jsem se na čtení povinné četby nejednou vykašlala (a to čtu ráda a po nejmenovaných knihách jsem si myslela, že zvládnu přečíst už všechno). V druhém pololetí jsme museli přečíst Kytici (a díky bohu, že my máme na pololetí jen jednu knihu povinnou, doporučenou a libovolnou). Osobně to určitě je skvělé dílo a znám nespočet lidí, které bavilo, ale nebýt čtenářáků na netu, tak jsem nepobrala asi tak půlku básní :D
    Co se týče doporučené s tou nijaký moc velký problém nemám (hlavně proto že naše češtinářka všechny ty knihy četla a jsou přizpůsobené našemu věku).
    Čím bych obzvláštnila hodiny literatury? No tak určitě by se to nemuselo rozebírat do detailů (nebo spíše by to ta čítanka, co máme nemusela spoilerovat...). Jak již bylo řečeno, proč číst něco, jež víme, jak dopadne, že jo? Jinak vlastně ani nevím....možná bych tam zahrnula více současných děl, protože sice díla z nějaké důležité doby jsou samozřejmě důležitá a nějaký základní přehled by sem opravdu patřit měl, ale pár novějších děl by si to zasloužilo. Bylo by to trochu osvěžující :D

  • @martinagomolova8927
    @martinagomolova8927 Před 5 lety +2

    Já měla ve čtvrťáku perfektní učitelku. Řekla obecně děj knihy, nevyzradila konec, ale to, jak to podala, jak byla z daných knih sama nadšená, tak jsem se pak na doporučené knihy těšila. Nebyl ani problém nám doporučit další skvělé autory a to i ty současné. Hodiny s ní mě vážně hodně bavily. :)

  • @leamedova613
    @leamedova613 Před 5 lety +12

    My máme naprosto skvělou učitelku literatury(jsem furt na základce). Máme dílnu čtení. Ta spočívá v tom ,že nám učitelka donese do hodiny třeba 9 nakopírovaných stran z knížka ,která se týká tématu (teď probíráme holocaust,takže donesla knížku Kdysy). Máme skoro celou hodinu na to si to přečíst(všechny to baví ,protože vždycky donese i polštáře ,ležíme na zemi a je to takový uklidňujcí po těch pěti hodinách mučení před tim) a na konci hodiny si o tom povídáme ,hádáme jak ta knížka asi skončí a nakonec stejně polovina třídy si tu knížku potom půjčí ve školní knihovně. Taky jsme já a moje učitelka na literaturu předělali celou knihovnu ,takže tam máme hlavně knížky ,které jsou z rohoto století a né jenom poezii jak to bylo předtím. Zrušila nám povinou četbu s tím ,že musíme všichni aspoň jednou přečíst něco ze čtení pomáhá a pomoc někomu kdo nás zaujme ...naprosto naší učitelku miluju ❤

  • @jj-lx8ge
    @jj-lx8ge Před 4 lety +11

    Díky povinné četbě jsem se stala knihomolkou🤷‍♀️💖

  • @terezkak6991
    @terezkak6991 Před 3 lety +1

    Náš učitel je skvělý. Hodně hledí na to, abychom si knihy užili. Dává nám číst novější díla, ve kterých hledáme spokjitosti se staršími. Jde víc o to, co cítíme než o to, jestli jsou závěsy modré nebo ne.

  • @bajaho
    @bajaho Před 5 lety +3

    Petr a Lucie byla katastrofa, 1984 miluju. :D

  • @KATKA1291
    @KATKA1291 Před 5 lety +1

    Miluju vás! Hrozně mě bavíte a naprosto souhlasím!:) Zatím to vypadá, že jednou bych snad mohla být učitelka češtiny (jsem ve druháku na pedfuk, tak snad to dotáhnu :D). Doufám, že jednou se mi podaří svoje žáky zaujmout a alespoň některé z nich motivovat ke čtení, i když nějaký konkrétní plán, jak na to, zatím nemám :D Mým vzorem určitě bude paní učitelka, kterou jsme na češtinu měli na gymplu. Byla tak zapálená, až mě strhla s sebou. Vlastně nám žádnou knihu nikdy nenutila, jen dporučovala. Až k té maturitě jsme měli mít klasicky 20 děl. Je ale pravda, že spoilerovala dost, za což jsem ji nenáviděla. (Jako pardon, ale když si zrovna chcete přečíst Annu Kareninu a ona vám všecho řekne!?) Moc vám děkuju za video, holky! Skvělé jako vždy... A Pulp Fiction absolutně nepobírám, jsem tak ráda, že nejsem sama!!:))

  • @adelle_bookworm
    @adelle_bookworm Před 5 lety +1

    Přesně, mluvíte mi z duše... maturovala jsem teď ve středu, takže se posledních pár dní velmi, opravdu VELMI točilo kolem povinné četby. A sama chci jednou literaturu učit, takže k tomu mám ještě trochu blíž. Podle mě v tom nejsou jen spoilery, ale i styl, jakým je povinná četba podávána - autor žil tehdy, napsal tohle, je díky tomu slavnej, konec, šmytec. Někteří učitelé k tomu možná dodají i to, proč to napsal. Prostě sáhodlouhej seznam zbytečných věcí, který spolu nesouvisejí a který začnou dávat smysl až po tom, co si to sami někde najdete. Přitom jsem právě při učení se k matuře objevila spoustu paralel mezi spisovateli, jak se vzájemně ovlivňovali a co to neslo na jejich díla. To byl skvělej pocit. :D Povinná četba je prostě zprofanovaná a jsem stejného názoru jako spousta lidí, které znám, a jak to říkáte vy; naprostou většinu povinné četby stejně pochopíte, až budete mít přes čtyřicet - kus života za sebou, úplně jiný pohled na svět, než když vám bylo patnáct, ten text hned začne mít jiný význam. Vtip s modrými závěsy nikdy nezestárne :D
    Ale ty spoilery jsou hrozný zlo. Všichni víme, že nejlepší zážitek ze čtení je moment, kdy zjistíme, proč se ta kniha jmenuje zrovna takhle. Sami od sebe, ne podle toho, co nám nadiktují z osnov. :D
    Z Míši jsem chcípala. Díky. :D :)

  • @SimonaKimona19
    @SimonaKimona19 Před 5 lety +41

    Jsem jediná, které spoilery nevadí ba naopak, má je ráda? 😅 (krom SJM tak bych vraždila xD)

    • @andreahalamova7731
      @andreahalamova7731 Před 5 lety +8

      Také mi nevadí spoilery .. pokud mě kniha nebaví tak si často přečtu konec a mnoho hlavních scén na které narázím a dle toho jak se mi konec líbí se rozhodnu zda knihu dočtu.

    • @ferdavestaj3700
      @ferdavestaj3700 Před 4 lety

      Přesně 😆

    • @zuzkafromczech
      @zuzkafromczech Před 2 lety +1

      Mně taky nevadí 😅 vždy, když se nějaký dovím, tak už jen čtu, čtu a čtu, dokud se k tomu nedočku 😁

  • @terezajanouskova
    @terezajanouskova Před 4 lety +1

    Naše učitelka na střední je úžasná. Miluji klasickou literaturu ( povinnou četbu), ale rozčilují mě ty spoilery, přesně jak jste říkali. Četla jsem Sen noci Svatojánské a tím, že jsem už je školy (nuceně) věděla jak to skončí, protože na tu knihu měl někdo referát, tak mě to tak otravovalo. Chybělo mi asi 30 stran a to jsem četla skoro týden. Nemohla jsem se k tomu dokopat. Podle mě, by se na školách mělo říkal jenom základní téma knihy. Koho by to zaujalo, ten by si to přečetl a ten, koho by to nezajímalo by se alespoň nemusel biflovat všechny děje nazpaměť :). Ještě mě napadá, mi třeba Máj nebo Havrana četli a rozebírali přímo v hodinách ve škole. Sice z toho pak byla esej, ale i tak mi přijde, že takhle jsem tomu daleko víc porozuměla.

  • @fanyn5633
    @fanyn5633 Před 4 lety +2

    Nám povinnou četbu zadala naše paní učitelka na dějepis. Měli jsme přečíst do konce roku jednu ze tří knih : Němá barykáda, Říkali mi Leni, Hana.
    Já jsem si vybrala Hanu a ta učitelka mě do toho tak nadchla, že jsem ji musela co nejdřív mít doma . Ta učitelka totiž miluje dějepis a díky tomu, s jakou nadšeností nás to učí, tak nás do toho nadchne taky 😀

  • @anetahejna1170
    @anetahejna1170 Před 5 lety +33

    Příští rok maturita?! Kdo jde se mnou😢

  • @willow6184
    @willow6184 Před 5 lety +21

    Mi jsme dostali k povinné četbě (v 7.) Bílého Tesáka, který patří k mím nejoblíbenějším knížkám z dětství.....
    Ta učitelka to snad ani nečetla a podávala nám přednášky o obsahu!
    Plus v testu z každé jedné kapitoly jsme měli nakreslit obrázek co se tam dělo... Proč?! Mé spolužáky to strašně otrávilo a já, která tu knížku četla nejmíň 10x, se akorát naštvala na její popisování a nepřesnosti.

  • @janablahova2104
    @janablahova2104 Před 4 lety +1

    Super video ❤️👍

  • @jacefromanotherworld
    @jacefromanotherworld Před 5 lety +9

    Prvě čtu petra a lucii a mám chuť umřít. Protože mám poslední měsíc na pět knih (mám sepsanou jen jednu) a učitelka řekla jak ta kniha skončí. Proč bych to měla číst když vím o co v celí knize jde?

  • @pajadobe
    @pajadobe Před 3 lety +1

    My máme úžasnou učitelku češtiny, která nám nechává v tomto trochu větší volno. A je to super myslím, že když člověk nečte vůbec a najednou mu někdo začne do hlavy cpát knihy, které nejsou úplně lehké na pochopení, tak to toho člověka pravděpodobně odradí. Ale když ho nechá začít od titulů, které jsou klidně i pro mladší, jsou hravější a zábavnější, tak to tu osobu na knihy může trochu víc nalákat a později z někoho kdo nepřečetl ani jednu knihu za rok, může být naprostý knihomol...

  • @luciekralova1287
    @luciekralova1287 Před 5 lety +1

    Já jsem povinnou četbu na střední milovala a do teď ji čtu :) Občas se našly knihy, které byly fakt strašné (třeba i ta Markéta Lazarová), ale to je všude. Co mi na hodinách literatury vadilo byly právě spoilery. Nebylo to tak, že by učitelka zadala knihu, kterou si máme přečíst a pak by o ní diskutovala (to bych si předem samozřejmě přečetla). Ona ovšem jak začala probírat novou látku a knihy, hned rozpitvala obsah i s koncem a to mě vždy neskutečně vytočilo. Tímto způsobem, vždy každého od čtení odradila :(

  • @editaroutova
    @editaroutova Před 5 lety +2

    K maturitě jsem přečetla 1 knihu ze 20, kterou jsem si samozřejmě nevytáhla. Naučila jsem se vždy něco o autorovi, době a zjistila si stručný děj, postavy a dala jsem to levou zadní :)

  • @anetavitova1965
    @anetavitova1965 Před 5 lety

    Přesně moje zkušenost. Je mi 25 a číst jsem začala teprve před rokem 😱 teda, číst knížky.. stačilo slýchával jen ,, jestli se nudíš, vezmi si knížku" a povinná četba nechuť ke knížkám jen umocňovala. Před rokem jsem začala vyhledávat knížky co mě zajímají a třeba se jednou vrátím i ke knížkám z té povinné četby... :)

  • @elissbooks
    @elissbooks Před 5 lety +6

    Upřímě, já to mám přesně naopak 😂 miluju, když nám naše češtinářka řekne všechno o knize a jejím ději, protože potom vím, jestli mě bude zajímat nebo ne 😁 a když mi jí ,,vyspoileruje”, tak mě v knize nic nepřekvapí a to je skvělé! Takže za mě je literarura na střední skvělá ❤️ ale asi to tak vidím, protože jsem knihama posedlá 😂

  • @rozi441
    @rozi441 Před rokem

    Ach ano, pročíst se. Ke spoustě knížek jsem se taky musela časem dostat, vstřebat je a posunout se na další level. Příklad: Přečetla jsem Hru o Trůny. Bylo mi jedenáct. Nedávala jsem to. O rok později: Mezitím jsem stihla pět dílů Zaklínače a mnoho dalšího. Začala jsem číst Střet králů. Miluju to!

  • @GaBrodik
    @GaBrodik Před 5 lety +2

    Tak s Vámi nesouhlasím. Já měla na střední hodnou učitelku ČJ, která děj knihy schválně nepitvala a nikdy neříkala u knížek jak děj skončí. Tudíž jsme měli motivaci ty knihy k té maturitě všichni opravdu přečíst - alespoň ten, kdo chtěl opravdu maturitu udělat.

  • @NeyaLoupGarou
    @NeyaLoupGarou Před 4 lety +3

    A ještě horší než samotný rozbor děl je, když je rozebíráte podle učitelky. To znamená, že se vás neptá, proč si myslíte, že jsou ty závěsy modré, ale proč si ona myslí, že jsou modré. A když řeknete něco jiného, než ona chce, smůla, jen ona má pravdu... 🤣

  • @nhl1056
    @nhl1056 Před 4 lety +1

    Pulp Fiction víc než souhlas. Nedostala jsem se ani k půl hodině, abych co 2 minuty neusínala. 😂😂 Co je na tom to kulturní by mě opravdu zajímalo. 😂

  • @ahsokatano9510
    @ahsokatano9510 Před 5 lety +1

    Jako já jsem čtení nenáviděla no a tak jsem ve třetí třídě (8 let) se koukala na star wars bylo to tak boží že jsem si přečetla i knihy které byli podle toho napsané no do čtenářáku jsme měli napsat stručný děj (5 vět) já popsala dvě A4 z obou stran a od té doby čtu jen knihy co mě baví.

  • @kristynadrevikovska2166
    @kristynadrevikovska2166 Před 4 lety +3

    no, naše učitelka nám jako povinnou četbu (jsem v 8.tříde) napsala 8povinných titulů z povinné četby K MATURITĚ...(Máj, Romeo a Julie, Hamlet, Lakomec, Tartuffe, Povídky malostranské, Kytice) smutný na tom je to, je že jediný, kdo to má v plánu doopravdy přečíst, jsem já a další 3 lidi...jaký má význam ve 13ti letech číst Tartuffa, Hamleta a takový věci, když tomu prostě skoro nikdo z nás nerozumí (já většinou jo) a potom (když to mají mít všichni přečtenè) tak na to jít do divadla? přesně tak! žádný...To je prostě potom dejme tomu zbytečně vyhozených 200korun, za který si můžeš koupit, minimálně pro mě, hodnotnější knížku na humbooku...

  • @denyylittle8074
    @denyylittle8074 Před 5 lety +1

    Já třeba ve třetí třídě musela číst malého prince jelikož jsme ji měli ve škole na hodinách čtení. Díky této zkušenosti jsem knihu nepochopila a nesnášela až v maturitním ročníku jsem knihu nejen pochopila, ale zalíbila se mi 😊a Petr a Lucie mám doma a čtené několikrát. Jinak s váma souhlasím v povinné četbě jsem měla spoustu knih které mě nebavily a ani bych je nečetla a s tím popis knihy jako celku a autora úplně přesne😂😂😂

  • @katerinamullerova7503
    @katerinamullerova7503 Před 5 lety +1

    Tak urcite bylo skvele na prvnim stupni spolecne cteni, kde se to da postupne rozebrat....pustit v nejake hodine film je taky super pro priblizeni toho o co tam jde a je to tozhodne zabavnejsi nez vyklad, nebo spolecne cteni zakoncene hrou jako jste meli vy humbook battle, krizovka ci neco podobneho 😉

  • @magdakubickov6770
    @magdakubickov6770 Před 3 lety +3

    Hunger games jsem v srpnu dočetla v rámci 24hodinového čtecího maratonu a ten spoiler od Míši co pro mě už vlastně ani není spoiler i tak zabolel a to dost😭❤😂

  • @luciesimackova4805
    @luciesimackova4805 Před 4 lety +1

    My měli na střední výbornou profesorku na češtinu, uměla podat vše strašně zajímavě a byla s ní zábava. Doporučovala nám jen knihy které by se nám mohli líbit. Dávala nám i typy: "tyhle knihu si k maturitě neberte", tahle je nudná apod.

  • @tomtomis9367
    @tomtomis9367 Před 5 lety +4

    No nevím, kam jste chodily do školy vy, ale u nás na střední škole se takto nespoilerovalo. A naučit se na krátké ukázce něco vyčíst, něco najít, není podle mě nic špatného. Naučit se práci s textem má svůj smysl. A nedělal bych si iluze, že když by se literatura učila zcela jinak, že by ji proto někdo hned s láskou začal číst. Nevím, jak to vypadá v dnešní době, ale pokud jsem to pochopil, tak i k maturitě je možnost si vybrat svoji sumu knih.
    O modré závěsy opravdu nejde... A člověk si hledá svoje mantinely a hranice. I z knihy, kterou člověk při čtení nepochopí, si něco vezme, byť je to někdy negativní. Přijde mi, že tu vlastně tvrdíte, že by na knížkách měla být cedulka typu: Tohle je vhodné pro 14 leté, ale jen pokud znají tohle a tohle...To mi přijde jako nesmysl. A pokud dnes existuje na základní škole povinná četba, je to dle mého dost přežitek. Spíše bych to nazýval doporučená četba. A neříkejte, že při čtení ukázek se spoileruje celé dílo. Možná v současných středních školách. Nevím. (Jsem asi už stará generace.) Když si přečtete některé anotace knih, říkají taky kolikrát i polovinu děje knihy a na tohle nikdo neupozorňuje...
    PS: Kolik studentů si při zhlédnutí filmu pak vezme dotyčnou knihu a přečte si ji? :) Je to pak o literatuře?

  • @Kikca001
    @Kikca001 Před 5 lety

    Z povinné četby jsem nečetla nic - přečetla jsem část Olivera Twista a snažila se o Malostranské povídky, které jsem vzdala po dvou stránkách :D Já ráda čtu a doma mám hoodně knížek, ale z povinné četby mě nic nezaujalo a raději jsem si sedla ke knížce, kterou jsem chtěla číst a která mě bavila, než k něčemu, co jsem musela přečíst :) Ohledně těch spoilerů mě to osobně nijak nevadilo, ale jen spíše to, že to musím přečíst, i když mě to vůbec nemusí bavit nebo mě to nezajímalo, mě dost odradilo. Také se spíše zaměřují na dnešní spisovatele než na ty starší, ač o nich ponětí mám =) A tak nějak si myslím, že většina mládeže v dnešní době, ani moc nečte :)

  • @martinexa88
    @martinexa88 Před 4 lety +1

    Kvůli povinné četbě, čtu doteď. Na mě to mělo opačný efekt. Všechny knihy v seznamu povinné četby mě bavily. Měli jsme totiž možnost si vybrat co chceme.

  • @az7140
    @az7140 Před 5 lety +7

    LOL - srovnávat Čapka s Collins je stejná prasárka jako srovnávat Dekameron s šedivkou : )

  • @klarabastinska5688
    @klarabastinska5688 Před 5 lety +2

    Aaa povinná četba!!! Moje noční můra!! Jsem v sekundě na osmiletém gymplu (7 třída) a nebaví mě to!! Sice máme jenom 5 knih (z toho 1 vlastní) ale mě nebaví knížky z 19.století a 20.století,které máme v seznamu a když to sepisuji tak mám problém se vejít do 1 stránky stručného obsahu a 10 řádků vlastního hodnocení. Protože prostě k čemu!! A stejně to končí tak že si ten děj knihy prostě googlim 😅

    • @janacapkova7594
      @janacapkova7594 Před 5 lety

      Tak to jsem ráda, že my (zatím, učitelka už hrozila) povinnou četbu nemáme. Taky jsem v sekundě a nedokážu si představit, že bych teď měla takto číst

    • @luciehornakova1034
      @luciehornakova1034 Před 5 lety

      My v primě taky máme dost špatnej seznam témat. Jsou tam buď knížky, které vůbec nemají co nabídnout. Ať je to dějem, stylem psaní nebo tématem. A druhá skupina jsou knihy z 20. století, které mě prostě nebaví. Asi (určitě) je to tím, že to je dobrodružná literatura, která prostě není pro mě. Češtinář nám sice říká, jak je ten seznam promyšlený aby nás to bavilo, ale stejně tam jsou knížky, které naše věková kategorie nečte.

    • @klarabastinska5688
      @klarabastinska5688 Před 5 lety

      @@luciehornakova1034 mě dobrodružná témata nevadí ale ty archaické a historické výrazy z 20.století v knížkách a mnohdy i stav obálek a celkového vzhledu knih půjčovaných v knihovně (polité a potrhané stránky) moc nepřispívájí chuti číst. A zítra musím odevzdat sepsány čtenářský deník a chybí mi 3 knihy a nevím jak to stihnu 😂😅

  • @katerinaedita6926
    @katerinaedita6926 Před 5 lety +1

    Jsem ráda, že ve videu padlo i, že "v povinné četbě se najde spousta krásných knížek", protože to je druhá strana mince, kterou, zdá se mi, mladí pod dojmem zhnusení z hodin literatury, často zcela opomíjejí. Nebo spíš si myslím, že si tuhle možnost vůbec nepřipouští, a to jen z principu, protože "to je staré". Asi máte pravdu, že ten princip povinnosti na čtení nikoho nenaláká a stoprocentně máte pravdu, že nejhorší cestou jsou suché rozbory... Na druhou stranu mě osobně zase mrzí takové to dnešní ignoranství klasik (jinak se tomu podle mě říct nedá)... Obávám se, že většina lidí by sama od sebe ty knihy do ruky nevzala právě jen proto, že je považují za zastaralé a neaktuální, a to by teda byla škoda. Já osobně jsem velkou část "povinné četby" četla dřív, než vůbec byla povinná a tak jsem měla po problému. Žádné spoilery a ještě navíc mě to pak v tý škole zajímalo, když jsem tu knihu už znala, to dá rozum... Takže myslím, že by to chtělo vést mladé lidi k tomu, aby se pokusili sami a dobrovolně objevit kouzlo mnohých klasik (že člověku nějaká konkrétní občas prostě nesedne, to je jasné, taky nemiluju úplně všechny, co jsem četla). Nemůžu říct, že bych úplně věděla jak na to... Ale zrovna takové booktuberky by třeba mohly vědět. :) Možná třeba točit občas videa o klasikách, které se vám líbily, by nebylo od věci...

    • @katerinaedita6926
      @katerinaedita6926 Před 5 lety

      A ještě jedna věc - rozdíl je určitě povinná četba a povinně volitelná četba. Když máte seznam, ze kterého si sami můžete vybrat, co chete, tak to mi přijde, že by už mohlo být skoro pro každýho snesitelný...

  • @veronikarozboudova4357

    Já teď sedím u čtenářského deníku a pokouším se nějak sepsat děj knížky Divá Bára a Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do 15.století...A vůbec mě to nebaví, protože mi spolužačky vyzradily děj a navíc na obě knihy nadávaly, že se vůbec nedají číst.

  • @disuwa7500
    @disuwa7500 Před 4 lety +1

    Mě třeba knihy jako mistr a Markétka nebo kdo běhá v žitě (nebo to je chytá?- už nevim :D) bavily. Jenom ten autor musí mít zajímavý život...

  • @kristynadrevikovska5685
    @kristynadrevikovska5685 Před 4 lety +1

    hodilo by se dávat lidem mého věku jako povinnou č. věci klidně z ya, ale které pojednávají o důležitém tématu, ale tak, aby to to dítě pochopilo

  • @maizexx
    @maizexx Před 5 lety

    Mě třeba štvalo že nám do seznamu nemohli dát Harryho Pottera nebo Pána prstenu jenom z toho důvodu, že naše učitelky tohle nezajímalo a nebudou to číst jenom proto, aby nám to pak mohly dát na seznam. Ale po nás pak chtějí, aby jsme četli něco, co nás nebaví. Jinak já sama přečetla z povinný četby asi jen 3 knížky, které mě fakt zajímaly a teď se k ní dobrovolně vracím :D

  • @luciebrozenska5666
    @luciebrozenska5666 Před 5 lety +1

    Konečně má někdo stejný názor na Pulp Fiction jako já !!! Jinak já si vzpomínám, jak jsme se učila na maturitu a říkala si, kolik těch knížek bych si chtěla přečíst, ale nejdřív musím zapomenout konec :-) Podle mě by nebylo špatné, aby to probíhalo formou společného čtení. Na knížky by profesor navnadil, dal určitý čas a pak by se knížka mohla společně rozebrat.

  • @luciamichalkova5458
    @luciamichalkova5458 Před 4 lety +1

    Akože, spoilery nemám nejako v obľube, čo sa kníh týka, pri seriáloch a filmoch mi to je jedno. Ale! Keď si obľúbim nejakú postavu a tá postava umiera alebo je v smrteľnom nebezpečenstve, tak si vždy nalistujem koniec knihy a hľadám jej meno, aby som vedela, či sa psychicky pripraviť na najhoršie 😅 a samozrejme počas čítania prehladavam Wikiu a skumam ktorá postava ešte žije a ktorá už nie. Samozrejme si za to vždy nadávam, ale nemôžem si pomôcť, je to závislosť 😆

  • @sarahrda9409
    @sarahrda9409 Před 5 lety +3

    Naše učitelka to vyřešila dobře a špatně zároveň. Povinnou četbu si skladame sami. 80% seznamu si napíšeme sami a zbytek dá ona z osnov. Hadejte kdo přečte ten její výběr 🙃 já jediná. Ostatní si dali styl Percy Jackson atd. Nikdo nic nepřečte, protože znají filmy.... pro někoho fajn a pro někoho na nic

    • @ofkitsune1355
      @ofkitsune1355 Před 5 lety

      A nevadí jim, že třeba Percy Jackson je hodně, jakože hodně rozdílný? :D

  • @barborakaraskova5932
    @barborakaraskova5932 Před 3 lety +1

    Cože Prim? 😯

  • @annysmile5475
    @annysmile5475 Před 5 lety +1

    Je krásné když se v tom vidíte 😅 a teď vážně... U maturity jsem si vytáhla jednu z 5 knih které jsem přečetla a učitelky nezajímaly ani hlavní postavy, tudíž to byla úplně zbytečná ztráta času... Padající listí maturitu jistí 🤷🏼‍♂️
    A co se týče povinné četby? Nesnáším dělat cokoliv "povinně" stejně jako většina adolescentů, takže je to hlavně jen ztráta času 😏

  • @sofiebradacova1810
    @sofiebradacova1810 Před rokem

    1:12 - Tak koukám, že tady je někdo do Hunger games ještě větší blázen než já 😛

  • @JohanaSzedlakova
    @JohanaSzedlakova Před 5 lety

    Ahoj, myslím, že jste to naprosto vystihly. Hlavně ten seznam povinných filmů. Ono totiž vlastně existuje, ale k přijímačkám na FAMU. Neberte mě špatně, vím, že tady je to naprosto logické a budu to potřebovat, ale má to přesně tento "zápisníkový" charakter. A ke všemu většinou po zhlédnutí filmu s nálepkou Kultovní odcházím velice zklamaná...
    No nic, jen mě to pobavilo, jak jste dokonale vyjádřily. 😅

  • @kristynadrevikovska5685

    Všem profesorům češtiny: TŘINÁCTILETÝM LIDEM (a už vůbec ne těm, co nečtou) MÁJ PROSTĚ NIC NEDÁ A NECHTĚJTE PO MĚ ROZBOR MÁJE KDYŽ JSEM TO ANI PO 5. PŘEČTENÍ NEPOCHOPILAAAAAAAAA..................
    díky

  • @TerraDV
    @TerraDV Před 5 lety

    Jooo Pulp Fiction!! Taky to nechápu 😂😂😂

  • @vladanhuc
    @vladanhuc Před 4 lety +2

    Petr a Lucie. To je kniha, kterou mám na referát a netušil jsem, že kniha není dělená do kapitol. Mě zaujal příběh. No. Je to trochu jinak. FAIL.

  • @marieloupova7958
    @marieloupova7958 Před 5 lety

    Já nesnáším knižní referáty. Vždycky se snažím neříct spoiler, ale učitelka vždycky řekne, že mám říct, jak to skončilo. Pak si chce někdo knížku přečíst a má po zábavě. K čemu nám to je? Proč se třeba neudělá seznam, že se za školní rok musí přečíst třeba pět knih? 😖 Chápu, že nás chtějí nutit číst (mě teda nemusí), ale fakt spoilery nenávidím. A proto je pro mě hodina literatury je utrpení.😂

  • @barafialova9134
    @barafialova9134 Před 5 lety

    Me by osobně nevadilo číst starší knížky, ale strašně mi dělá problémy styl písma, jak je starý, tak je pro mě až nezajímavý a nepripouta mě k ději, tak jako dnešní styl písma, rozhodně by to byla spousta práce, ale kdyby ty knížky někdo přepsal do dnešního stylu písma, tak bych byla nejšťastnější člověk na světě😅

  • @peppapigfrog1912
    @peppapigfrog1912 Před 4 lety

    Naše profesorka na češtinu by byla docela fajn, ale naše povinná četba se skládá z knih, které většinou nenajdete ani v antikvariátech a o úkolech ve čtenářském deníku nemluvě... Já osobně čtu hodně a baví mě to, ale tohle je na mě moc...

  • @misaholubova3745
    @misaholubova3745 Před 5 lety

    U nás se předpokládá, že čteme a že nás to baví, protože jsme na knihkupeckých a nakladatelských činnostech. Takže předpokládají, že u nás s tímhle problém není a vlastně mají pravdu. Jen ty rozbory to trochu znechutí. A máme i semináře a Dějiny světový literatury, kde máme taky takovou povinnou četbu, prostě ke každému období musíme mít alespoň jedno literární dílo.

  • @alexandraczech311
    @alexandraczech311 Před 5 lety +1

    Já jsem žádnou knihu od českého spisovatele nečetla(kromě čítanek ve škole). Já miluji cizí. A my na základce povinou četbu nemáme.

  • @posterez1387
    @posterez1387 Před 11 dny

    Ale nejhorší je, že ten učitel si může učit jak chce, což jsem netušila, dokud jsem nepřešla na soukromou alternativní školu, kde čeština baví i ty nejzarytější nečtenáře... Ten zkostnatělý způsob nalejvání informací do lidí, kteří ani nerozumí kontektu dané doby, je absolutně zbytečný! Nechápu, proč někdo učí tak, aby to dětem nic nedávalo s naprosto čistým svědomím a ještě se vztekat, když to jiní dělají lépe :D

  • @filipvitek428
    @filipvitek428 Před rokem

    Proc rikate " Kámo " ??? Abyste se zalíbili hlavnímu proudu?

  • @janacapkova7594
    @janacapkova7594 Před 5 lety +1

    Nechcete udělat školení pro učitele češtiny? Nebo můžete rovnou učit literaturu😂

  • @Elisek145
    @Elisek145 Před 5 lety

    Já si u maturity vytáhla Čekání na Godota, upřímně větší kravinu, kterou jsem prostě zaboha nepochopila, jsem fakt nečetla. Jenže učitel si usmyslel, že se prostě musím snažit nějak to dílo rozebrat a říct mu, co bylo autorovým záměrem. V mém seznamu to bylo protože nám dali osnovu, kterou se musíme řídit a v jednom bodě bylo právě nějaké téma, kam se bohužel vešla jen tato jediná kniha z celého seznamu.
    Tudíž rozhodně pokud nás chtějí nutit přečíst 20 až 30 knih, tak nedávat do výběru pouhých 40 knih. Já jsem tenkrát šla za učitelem češtiny a snažila se ho přesvědčit, že je spousta "hodnotných" děl, která by se v tom seznamu mohla objevit, dopadlo to tak, že seznam se rozrostl o 5 knih a to ještě úplně jiných než jsem navrhovala. Mám od maturity několik let a seznam se nezměnil (vím to od známe, která letos maturovala).

  • @az7140
    @az7140 Před 5 lety +1

    Malý princ je sračka, bez ohledu na to v kolika letech ho čtete. Je to ukázkový příklad, jak se někdo snaží vyfabulovat "hluboké myšlenky" které v té knize nejsou. Fanoušek nebo fanynka MP dokáže čtení znechutit ještě spolehlivěji než povinná četba.