Ki fizeti meg az infláció árát és hogyan? - Pénzügyi Fitnesz 155

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 05. 2020
  • Sorozatunk negyedik epizódjában megmutatom ki fizeti meg az infláció árát és hogyan? Talán könnyű kitalálnod ki fizet meg ezért, de tudok újat mutatni azzal milyen módokon teszi! Lássuk!
    A videót blogos formában ebben a cikkben olvashatod: penzugyifitnesz.hu/ki-fizeti-...
    Ha tetszett a videó, kérlek oszd meg másokkal is!
    Csatlakozz a Klubhoz, ahol számos könyv, cikkek és konferencia anyagát találod, hogy jobb befektető és vállalkozó lehess: / penzugyifitnesz
    Támogathatsz Paypallal is: www.paypal.me/penzugyifitnesz
    Weboldalam, blog, ingyenes e-könyv, interjúk: penzugyifitnesz.hu
    Facebook oldalam: / penzugyifitnesz
    Kérdezz bármit Telegram app-on keresztül: t.me/penzugyifitnesz
    Instagram: penzugyifit...

Komentáře • 56

  • @mudlee1058
    @mudlee1058 Před 4 lety +12

    Szerintem tobbet ernek ezek a videoid, mint a kemenyvonalas befektetoi videok. Ezzel sokkal tobbet segitesz embereken, mint gondolnad.

    •  Před 4 lety

      Igen? Köszönöm! :)

  • @istvanpesti5758
    @istvanpesti5758 Před rokem +1

    Nagyon jól látja, hogy a pénzmennyiség önmagában nem releváns. Hiába van valakinek nagy megtakarítása, ha a pénz mögött nincs gazdasági fedezet. Vagyis a legjobb megtakarítás a jövö generációba fektetett pénz. Meg stadionok helyett értékteremtö gyárak építése.
    Az inflációt, a háborút mindig az alsó néprétegek fizetik meg.

  • @annamariagati8226
    @annamariagati8226 Před 2 lety +2

    Köszönöm Péter, nekem nagyon fontosak a videoid és laikusként teljesen érthetőek. Remélem nem hagyod abba! Azt hiszem sokunknak segítesz velük!

  • @tamasjakub8652
    @tamasjakub8652 Před 4 lety +3

    Köszi Peti! ( like) 👍

    •  Před 4 lety

      Szívesen! :)

  • @FreedomIsNotGoingToBeFree

    Nagyon jó videó! Egy kis kiegészítés: változatlan pénzmennyiségnél a pénz értéke nem stagnálna hanem növekedne (technikai, tudás, üzleti stb. optimalizáció és fejlődés miatt olcsóbbak lennének a termékek). Azaz amit baseline nullának gondolunk az inkább minuszban lenne. Így még egy két százalékos infláció is inkább 3 vagy akár 4.

    •  Před 4 lety

      Köszi! és köszi a kiegészítést!

  • @gezalesko3813
    @gezalesko3813 Před 4 lety

    ezek nagyon jól összeszedett anyagok nekünk laikusnak, gratulálok!

  • @szabolcsw
    @szabolcsw Před 4 lety +2

    Helló,
    Szerintem baromi jók a videók, én javasolnám, hogy még többet rajzolj/vizualizálj!
    Lehet csak én vagyok lassú, de nekem az sokat segít !

    •  Před 4 lety

      Köszi! Lesznek rajzok majd :)

  • @mategegeny2399
    @mategegeny2399 Před 4 lety +2

    Szia Peti! Köszi az elöadást!
    Ha már az inflációról van szó, mi a véleményed az aktuálisan felvetett UBI(universal basic income) ötletével és hogy hatna ez a gazdaságra?

    •  Před 4 lety

      Egészségedre! Vagy később, vagy a kérdések közt egészen biztosan fogok róla beszélni, rajta van a listán!

  • @IU652
    @IU652 Před 3 lety

    Szia Péter, lesznek új videók? Vagy az újabb tartalmak csak a patreon oldalon lesznek elérhetőek? Köszönöm.

  • @Adamsky1976
    @Adamsky1976 Před 4 lety +3

    Kedves Péter, jók a meglátásaid, de mi a megoldás? Akinek megtakarítása van az is pórul jár

    •  Před 4 lety +3

      Nézd, lesz még szó erről és elolvashatod elmagyarázva a második könyvemben.

    • @alakeli
      @alakeli Před 4 lety +4

      Ez ellen véd, hogy a megtakarított pénzt befekteted. Minden olyan, amit nem lehet nyomtatni, és értéke van, az nem inflálható el. Változhat az ára, de nem inflálódik.
      Ha ma van egy kiló kenyered, és azt meg tudod őrizni romlás nélkül 20 évig, akkor húsz év múlva is lesz egy kiló kenyered, és semmit nem veszített az értékéből, nem lett fél kenyér.
      Nyilván a kenyér maga erre nem jó, mert megromlik, de helyettesíts be mással. Ilyen lehet az arany, az ingatlan, a földbirtok, egy jogdíj, egy tulajdonrész egy jól teljesítő gyárban. Ha ma a tiéd a BMW gyár fele, akkor ha nem adod el, 10 év múlva is a fele lesz a tiéd. (persze itt bekavarhat, hogy csőddel megszűnik, vagy további kibocsátással csökken a tulajdonrészed, de ezt most engedjük el).

  • @gezabudai1915
    @gezabudai1915 Před 4 lety +1

    Erre nem is gondoltam! 😀 jó lett! És melyik oldalon találtad ezt a képet?

    •  Před 4 lety +1

      Köszi! Ezt magam fotóztam Erdélyben.

  • @attilabagossy6461
    @attilabagossy6461 Před 3 lety +1

    az adósávot is növelni kellene az infláció mértékével?

    •  Před 3 lety +1

      Köszi, jó megfogalmazás 😀

  • @stayinplay359
    @stayinplay359 Před 4 lety +2

    Szerintem altalanossagban beszélt, nem politizált. A nevrokonos mondat inkább poénnak tekinthető. :D

  • @laszloszakali4357
    @laszloszakali4357 Před 4 lety

    Hali. Egy hülye kérdésem lenne. Miért van szükség bizonyos mértékű állam adósságra ?

    • @dexter323i
      @dexter323i Před 4 lety +4

      Azért, mert az államadósság azt jelenti, hogy az állam többet ad vissza az embereknek, mint amennyit beszed tőlük. A különbözetet kölcsönből kell fedezni, ez lesz az államadósság. Ha kevesebbet adna vissza az embereknek, mint amennyit beszed adókból, akkor mit csinálnának vele? Összelapátolják egy rakásba a parlamentben? Vagy a várban? :) Ekkor csökkenne a forgalomban lévő pénz mennyisége, és így nőne annak az értéke. A cél pont az ellentettje, hogy egyre több és több pénzt kell szétszórni, ami inflációt okoz, ami hajtja a gazdaságot, mert sokkal jobban jársz ha egyből költöd a pénzed amit megkapsz, ahelyett hogy hosszasan tartogatnád.

    • @attilabagossy6461
      @attilabagossy6461 Před 3 lety

      @@dexter323i vagy kiviszik a felesleget ,külkercégrken keresztül a offshore számlára---------------?

  • @temerdek1
    @temerdek1 Před 4 lety

    Ha a pénznyomtatás, infláció, stb. folyamatosan megeszi a pénzünket/megtakarításunkat stb., akkor hogyan lehet az, hogy jobban élünk mint 100 éve, 50 éve, 20 éve? Vagy ez csak egy optikai csalódás lenne?

    •  Před 4 lety +7

      Természetesen nem, hiszen van technológiai fejlődés, jobb orvostudomány, stb. Nézd, tedd fel magadnak a kérdést, hogy ha a pénznyomtatás tényleg jó dolog, akkor miért csak válságban vetik be? Pár napja épp Warren Buffett mondta, hogy ennek nagyon súlyos következményei lehetnek. Csak erre szeretnék rámutatni és később jobban elmagyarázni. Egyébként nem zavar, ha valaki másként gondolkodik, én is szeretek tanulni és kell is. A könyvembe is azért tettem 180 referenciát, hogy ne nekem higgy, hanem nézz utána és formálj saját véleményt. Annál jobbat nem tudok...

    • @DcNdrew
      @DcNdrew Před 4 lety +2

      Igen, optikai csalódás, pontosabban a 20 évvel ezutáni technológiát hozzuk előre.
      Csak egy egyszerű példát akarok neked mondani.
      Vagy te és egy másik ember, mindketten szórólapot nyomtattok. Mindketten ugyanolyan nyomtatóval rendelkeztek, 20 lapot tudtok nyomtatni percenként.
      A másik úgy akar dolgozni, hogy először összegyűjti a pénzét, és abból vesz egy gyorsabb nyomtatót. Ha minden lapon 1 Ft nyeresége van, és napi 8 órát folyamatosan megy a gép, akkor 8*60*20*1=9600 lapot tud nyomtatni, ami 9600 Ft a példánkban, mint nyereség egy nap alatt.
      Te úgy döntesz, hogy felveszel 100.000 Ft-ot, és abból veszel egy olyan nyomtatót, ami 40 lapot tud nyomtatni egy perc alatt. Így a te nyereséged 19200 Ft/nap.
      A másik személynek 100000/9600=10,42 napra van szüksége ahhoz, hogy kitermelje a nyomtató árát.
      Neked viszont 100.000/19200=5,21 napra. Feltéve, hogy nincs rajta kamat. Viszont kamattal együtt is hamarabb leszel a pénzednél, mintha megvárnád.
      Ha nem lenne hitel, minden fejlesztés lassabban történne, mert meg kellene várni, hogy összegyűlik rá a pénz. A technológia fejlődésével egyre több és jobb gépet gyártunk, amivel egyre több és jobb terméket tudunk előállítani. Az 1970-es években televízió még alig volt, ma meg már nem ritka, hogy egy csalátban több is van, hogy az okostelefonról ne is beszéljünk, amit majdnem mindenkinél ott lapul, viszont nem dolgozunk kevesebbet, mint régen, ellenben folyamatosan fizetjük az adósságot.

    • @temerdek1
      @temerdek1 Před 4 lety +1

      @@serlymarton Az én szüleim egy szolgálati lakásban éltek, volt egy autójuk, meg egy gyerekük. Én saját kertes házban lakok, ugyanúgy van autóm, viszont minden megkeresett pénzemet humánerőforrás fejlesztésre fordítottam és így fel tudtam nevelni 7 gyereket. Azaz egy generáció alatt igen sokat fejlődött a családunk.

    • @DcNdrew
      @DcNdrew Před 4 lety

      @@JustLazloOfficial
      Szerintem félreértettél. Nincs ezzel semmi probléma, nyugodtan lehet így is gondolkodni és cselekedni, a szocializmusban valami hasonlót próbáltak, csak nem működött, és sok tekintetben elmaradottabb volt a keleti régió, mert az esetleges fejlesztésekre nem volt pénz. Magyar játékfejlesztők dolgoztak anno az amerikaiaknak suttyomban például. Ausztriába jártak vásárolni, amikor csak lehetett, mert ott megkapták azt, amit szerettek volna, míg idehaza éveket is várni kellett az autókra.
      Mint mondtam, nem baj, csak ez az ára.

    • @cocola119
      @cocola119 Před 4 lety +1

      Humán erőforrás fejlesztésnek nevezed a családodat? Uramisten.

  • @temerdek1
    @temerdek1 Před 4 lety +2

    Kicsit veszélyesnek érzem azt mondani, hogy a hivatalos inflációs adatokat minden országban meghamisítják, mert innentől kezdve bármiről bármit lehet állítani és nem kell/lehet bizonyítani.

    •  Před 4 lety +4

      Egyetértek. Ezért támasztottam alá korábban, amit mondtam. És a meghamisítás nem illik ide, amit számolnak az igaz, de a hivatalos infláció a legtöbb embernél alulbecsült érték és én is, más is megmutatta miért.

    • @temerdek1
      @temerdek1 Před 4 lety

      @ Jó, akkor mondhatjuk azt, hogy a hivatalos inflációs érték/számítási mód egyfajta gazdasági mutató, és van egy másik mutató, amit te "igazi" inflációs értéknek nevezel?

    • @temerdek1
      @temerdek1 Před 4 lety

      @Adam Csontos Csakhogy azt hogyan lehet kiszámolni, összesíteni egy országos adattá?

  • @rikkancs1689
    @rikkancs1689 Před 4 lety

    hát ez úgy szar ahogy van,.. Nem működik ez a számháborúsdi sajnos.

    •  Před 4 lety +6

      Tudtam én, hogy vissza kell mennem matekot tanulni...

    • @evat6137
      @evat6137 Před 4 lety

      @ 😀