Мозък - Ляв и Десен Мозък. Ориентация. Хоризонтална интеграция.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 01. 2016
  • За баланса в мозъка и централна нервна система говори Ясен Николов. Пълноценност и цялостност означава баланс.
    Търсете баланса! Активирайте с правилните дейности и 2те части на мозъка!
    Бързо учене с Ясен Николов.
    Мисловни карти и ускорена интелигентност.

Komentáře • 7

  • @akrumova2205
    @akrumova2205 Před 2 lety

    БЛАГОДАРЯ!ВИ!

  • @condomeca
    @condomeca Před 3 lety +1

    При интуицията получаваме отговори наготово,тоест не се извършват никакви логически последователни стъпки за да достигнем до отговора,тя е ирационална.Харесва ми как представяте информацията,и също така ще добавя,че резонира с познавателните(когнитивни) функции,които Карл Густав Юнг е наблюдавал и разграничил по време на практиката си като психоаналитик.Идеята е че всеки един човек има 8 мисловни процеса(всъщност са четири)-мислене,чувстване,интуиция и сетивност,но са с външна и вътрешна насоченост и заради това стават осем,най-общо казано това са мисловни езици,ако поне се опитаме да теъгнем по пътя към разбирането им това може да има благоприятно влияние за развитието ни,но това е мое лично мнение и не мога да представя никакви доказателства за твърденията си,защото рационално ми мислене(приложна или външна логика)е на последно място в стака ми,мейнстрийм науката отхвърля по всякакъв начин този модел(като че ли е по-добре),но аз вярвам че съществуват тези функции,независимо че са по-скоро въображаеми,а и са инструмент за самоанализ и трябва да се подхожда много внимателно,но мисля че ако се подходи мъдро,може да е от голяма полза и не виждам причина да не се използва например в училище,защото както знаем хората обработват информацията различно,а функциите са точно това(различни канали които ни помагат да съдим и възприемаме информацията)или според мен учене и игра.

  • @teoy7651
    @teoy7651 Před 6 lety

    И ако нещо за анатомия побликувате маи ще е по уместно

  • @momchilgalabov6345
    @momchilgalabov6345 Před 5 lety +3

    Ако видеото има претенции да бъде категоризирано като образователно, то тотално се разминава с целта си.
    Идеята за баланса, в която няма нищо лошо, тук е основана на вече отхвърлената теория за двете противоположни полукълба на мозъка. Освен това авторът изпада в повтарящи се досадни философски разсъждения, използвайки различни научни терними. Видеото е добър пример за псевдонаука, но освен това няма стойност. Ако търсите полезна реална информация, няма да я намерите тук.

    • @GlobalLightWorks
      @GlobalLightWorks  Před 5 lety +1

      Момчил Гълъбов, благодарим ви за будното включване. Видеото няма претенции за научност. Нито за образователност. Уместните ви коментари ни помагат много в дефицитния диалог. По-скоро материалът слага темата и хипотезата “на масата”. Ние самите ползваме термините “псевдо наука” за съдържанието и поводите, които адресираме.
      Самият вие - ако сте самоидентифициращ се като “учен” - можете да вложите време и усърдие в изрази като “вече отхвърлен”. Появилото се заради публикациите на ... (имена) ... (в периода) ... бива отхвърлено от ... имена ... (в периода)... В противен случай изказването остава абсолютно илюстративно за претенциозността на (псевдо) научните среди.
      Наистина ценно.

    • @momchilgalabov6345
      @momchilgalabov6345 Před 5 lety +1

      @@GlobalLightWorks Благодаря за бързата обратна връзка!
      С коментара си не искам да обидя никого или пък да се правя на много компетентен, какъвто не съм.
      Причината за реакцията ми са очакванията, които имах. Гледах някои други Ваши интересни видеа, а и все пак това е в категория "образование".
      Тук очаквах нещо по-подробно и с аргументация. Все пак Вие сте в ролята на авторитет. По-голямата част от видеото е изпълнена с повтарящи се дефиниции и обяснения на разликите между полукълбата, при това с лек оценъчен характер (лично мнение).
      Относно самата теория: дори в психологията, която се изучава в училище, теорията за 2-те сфери на мозъка се споменава като вече надживяна. Тя е по-скоро мит, отколкото сериозна научна теза. Дейвид Игълман също хвърля светлина по темата и изобщо върху цялото ни разбиране за мозъка в книгата си "Мозъкът. Това си ти". Там отхвърля това просто разделение и ни помага да разберем сложността на мисловния ни орган.

    • @GlobalLightWorks
      @GlobalLightWorks  Před 5 lety

      @@momchilgalabov6345 Използвам(е) тези теми, по-скоро като повод за "наивни размишления" и подтик към целенасочено "само-развитие" отколкото за даване на "авторитетна информация и/или тълкования" в посока тясна наука.
      czcams.com/video/PQQKuZJrkyI/video.html Цялата поредица от подобни материали по-скоро хвърля "светлина" върху наличието на подобна "идея", "концепция" и така - тема за размисъл и повод за развитие.
      Невро-науката и "мозъко-знанието" са сякаш .... ърррмммммм .... "винаги" (?!) ... преобладаващо клонящи към инклузивни за широката аудитория или напълно криптирани и ексклузивни за много тесни клинични и академични ... изследователски и корпоративни кръгове. Правеното от мен е в категория и посока "образователно забавление" - edutainment.
      По отношение на актуалността и валидността на концепцията за 2-дяловия мозък и активността му, имам любопитна (за мен) хипотеза, която и вие може да обмислите. А именно, че много трудно можем да изследваме ретро-активно данни за мозъка на предни популации. (Особено ако не са събирани и съхранявани такива.) Възможно е човечеството през 1980 да е доста различно от 1990 и от 2010. Но има нужда от специални изследвания в посока търсене на възможни корелации и/или каузалност. Има нужда ... очевидно и от огромна политическа поръчка ... и грантови схеми към съответните университетски лаборатории. Не е без значение и кой ще бъде флагман на подобни разработки. Аз бих разгледал влиянието и взаимодействието с "медии, мултимедия, хардуер, светлинен градски шум, персонални преносими "умни" устройства.... (и "ДР.").
      Очевидно по-скоро "отичаме" и тук ... И на помощ (не) се появява т.нар. "квантова доктрина" ... и философия.
      Бинарната "логика" ... е все пак само вид "логика" ... също.
      Късмет на всички ни!