Halide Edip Adıvar - moja ulubiona turecka pisarka

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 03. 2024
  • Wracamy do Państwa po małej przerwie i to z odcinkiem solowym! 8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet i z tej okazji chcemy opowiedzieć o wyjątkowej Turczynce - Halide Edip Adıvar. Pisarka, dziennikarka, współzałożycielka Anadolu Ajansı (agencji prasowej), a to dopiero początek jej biogramu!
    Zapraszamy do słuchania!
    ………………….
    Dziękujemy Patronkom i Patronom tego odcinka, za pomoc w tworzeniu wartościowych treści. Szczególnie chcielibyśmy podziękować: p. Jackowi Szarzyńskiemu p. Tomaszowi Kolankowi p. Iwonie Guz p. Krzysztofowi Glonkowi p. Justynie Korzeń-Domiter, p. Michałowi Tutaj, p. Dominikowi W., p. Karolowi Godlewskiemu, Podróży bez Paszportu oraz wszystkim tym, którzy wspierają nas anonimowo.
    ……………
    Jeśli podobają się Państwu nasze rozmowy i chcecie więcej informacji o Turcji to warto zasubskrybować kanał „Instytutu Badań nad Turcją” w mediach społecznościowych a także wesprzeć nas w serwisie Patronite (patronite.pl/instytutbadannad...) lub stawiając nam wirtualną kawę (buycoffee.to/instytutbadannad..., bo tylko w ten sposób możemy tworzyć dla Państwa systematycznie treści dobrej jakości Dodatkowo nasi Patroni otrzymują regularnie „Biuletyn IBnT” z najważniejszymi wydarzeniami minionego tygodnia!

Komentáře • 7

  • @kamilziemian995
    @kamilziemian995 Před 2 měsíci +2

    Jak jest taka czarująca prowadząca, to programy solowe nie są żadnym problemem. 😀Pewnie moje słowa tak sobie brzmią, ale dr. Olszowska ma takie ciepło w sobie.

  • @kamilziemian995
    @kamilziemian995 Před 2 měsíci

    18:35 Chciałbym się zapytać, czy Halide Edip Adivar była osobą, którą można określić jako egocentryka, czy narcyza? Pokusa egoizmu jest żywa i we mnie, ale nie będę ukrywał, że mam bardzo złe doświadczenia z egocentrykami i ciężko mi się zabrać za książki pisarzy, którzy w swoim życiu osobistym tacy byli?

  • @kamilziemian995
    @kamilziemian995 Před 2 měsíci

    W tytule jest „turecka pisarka”, ale program przedstawia ją znacznie bardziej jako aktywistkę, działaczkę społeczną, a tylko marginalnie jako pisarkę. Można wręcz odnieść wrażenie, że jej pisarstwo było tylko inną formą publicystyki prasowej, trochę jak polscy literaci i literatki (nie mówię że wszyscy) z epoki pozytywizmu.
    Czy jednak warto sięgać po jej twórczość, jeśli kogoś interesuje literatura nie będąca formą publicystyki? Bardzo chciałbym usłyszeć odpowiedź na to pytanie.

    • @InstytutBadanTurcja
      @InstytutBadanTurcja  Před 2 měsíci

      Halide Edip była pisarką - pisała powieści, sztyki teatralne, opowiadania, czy liberetta operowe. Sporo tego było, choć w języku polskim jest tylko Rabia. Nie jest to żadna forma publicystyki. Napisała też bardzo dobre autobiografie, choć subiektywne, jak to autobiografie. Pewnie była trochę egocentryczna jak większość osób, które stają się osobami publicznymi.

    • @kamilziemian995
      @kamilziemian995 Před 2 měsíci

      @@InstytutBadanTurcjaTo wiem z tego wystąpienia, po prostu fakt że była pisarką, jest w nim omawiany w sposób marginality. Wiem, bo wysłuchałem całego. Nie ma nic o jej stylu pisarskim, jaki jest jej język, czy bardzo literacki, czy raczej takim jakim mówią normalni ludzie. Jest wspominane, że jedna powieść opowiada o losach wojennych, ale oprócz tego nie dowiemy się, czy pisała powieści współczesne, historyczne, przygodowe, podróżnicze, etc. Tak mówiąc krótko, z faktu, że wiesz iż ktoś napisał libretto operowe, nie dowiesz się, czy to była tragedia, komedia, opera obyczajowa, czy inny typ tej sztuki.
      Chyba powinien powstać osobny program tylko o jej dziełach literackich, nie jej jako osobie.

    • @InstytutBadanTurcja
      @InstytutBadanTurcja  Před 2 měsíci

      @@kamilziemian995dziękujemy za uwagi, w naszych mediach społecznościowych w każdy czwartek pojawiają się informacje o tureckich pisarzach tłumaczonych na język polski, niedługo będzie również o książkach Halide, więc trochę się pojawi. Cały czas rozwijamy IBnT więc pojawiać się będa nowe treści w tym nowe odcinki podcastu, czy recenzje książek. Jeśli chce Pan pomóc się nam rozwijać można wesprzeć naszą działalność np. w serwisie Patronite. :)

    • @kamilziemian995
      @kamilziemian995 Před 2 měsíci

      @@InstytutBadanTurcjaJakąś drobną sumą spróbuję Państwa wesprzeć.
      Obserwuję was na FB. Czy aby dostawać te informacje o pisarzach, należy was też śledzić na X i Instagramie?