Porady elektryczne, przygotowanie pod Inteligentny dom

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 03. 2023
  • W tej części znajdziecie porady odnośnie elektryki w domu:
    - dlaczego instalacja w peszlach?
    - rodzaje zastosowanych przewodów
    - oświetlenie w domu
    - zasilanie awaryjne UPS
    - zasilacz buforowy
    - instalacja nowoczesna czy w gwiazdę?
    - oszczędność miejsca w rozdzielnicy
  • Jak na to + styl

Komentáře • 92

  • @ktl7498
    @ktl7498 Před 21 dnem +1

    Super wskazówki 😊

  • @piotrektytyk7453
    @piotrektytyk7453 Před měsícem +1

    Super film - bardzo kompleksowo pokazane najważniejsze kwestie

  • @tokaj84
    @tokaj84 Před 7 měsíci +1

    @SmartMyHome - super materiał, konkretny, włożone dużo pracy w wizualizacje i przykłady, a nie samo gadanie jak u innych. Poproszę więcej!

  • @wojciechzielinski7825
    @wojciechzielinski7825 Před rokem +7

    konkret, a to ostatnio rzadkość

  • @sasza32852
    @sasza32852 Před rokem +2

    Witam . nareszcie ktoś idzie pod prąd całego tego ,,dyta ,,Kolory ułatwiają łączenie w puszkach ,lub w rozdzielnicy . Widzę że kolega był zagranicą , tak trzymać .Pozdrawiam

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před rokem +1

      Dzięki za komentarz :) Za granicą nie byłem (chyba że na wakacjach:) ) ale faktycznie pomysł zaciągnięty zza granicy i bardzo mi się ten pomysł spodobał, koszt 100m przewodu + peszla na tamten czas był nie wiele większy a jednak plusy i peszla i pojedynczych żył jest jak dla mnie olbrzymi.

  • @wojciehstarmach2078
    @wojciehstarmach2078 Před rokem +2

    super materiał... temat cyrkulacji dokładnie nad tym samym ubolewam że nie zainstalowałem powrotu w warstwie styropianu
    ogólnie temat się tyczy wszystkich rur które są instalowane bezpośrednio na betonie niezależnie czy są zasilaniem czy powrotem 👍

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před rokem +1

      dokładnie :) nawet zimna woda przy betonie jest zimniejsza :) no ale to są mądrości po fakcie... więc może Ci co się budują nie popełnią takich prostych błędów

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 Před měsícem +1

    Pomysł peszel+pojedyncze przewody zaskakująco prosty, wręcz oczywisty, a daje niewiarygodną elastyczność w budowie nawet bardzo złożonych instalacji. W dodatku zgodny z warunkiem podwójnej izolacji! Jestem na etapie wyszukiwania działki, jako przyszły inwestor, zatem to bodaj najlepszy moment na tak kluczową informację, którą bardzo skwapliwie zapamiętuję!!!
    Drugie, warte zapamiętania: żelazna zasada konsekwentnego przestrzegania "budynkowej normy przyporządkowania kolorów". Bardzo sensowne podejście.

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před měsícem

      Dziękuję bardzo :) dokładnie jak piszesz.. w tym rozwiązaniu żółty przewód pełni rolę tylko żółtego przewodu … nic więcej, a możliwości zastosowania różnych kolorów daje olbrzymie możliwości zwłaszcza gdy mamy wiele punktów odbioru to nieuprzejma puszczać dwóch przewodów 3x1.5 i kombinować który czarny to ten którego szukam bo w praktyce mamy dwa czarne, dwa niebieskie i dwa żółte…

  • @marcing5895
    @marcing5895 Před 8 měsíci

    Świetny materiał 👍😀

  • @jeicampl
    @jeicampl Před 9 měsíci

    Swietny film ! dzieki bardzo

  • @pawemadej8589
    @pawemadej8589 Před rokem +1

    kolejny dobry materiał

  • @heamizator
    @heamizator Před rokem

    Dzielenie się wiedzą i know how to jest coś do czego YT powinien tylko być używany, cyk subskrybcja.

  • @szybki9465
    @szybki9465 Před 7 měsíci +1

    Ja mam podciągnięte do każdego włącznika i gniazdka podciągniętą skrętkę. Tam gdzie chce coś sterować wkładam przekaźnik do puszki i to działa.

  •  Před 4 měsíci +1

    23:38 tu również ciągniemy skrętkę min. 6 kategorii (a nawet 6a). Do każdego produktu mieszczenie minimum 2 kable. W domu jeżeli chodzi o WiFi to najlepszą opcją będzie system typu UniFi lub Omada (mam od ponad 10 lat UniFi). Planowanie sieci WiFi też trzeba zrobić z głową ale ogólnie do każdego AP ciągniemy na suficie jeden kabel cat. 6a. Daje to nam super zasięg jak też roaming WiFi w całym domu.

    •  Před 4 měsíci +1

      A materiał pierwsza klasa. Świetny kontent, ogrom wiedzy.

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 4 měsíci +1

      słuszna uwaga, akurat na tym aż tak się nie znam więc nie chciałbym się przemądrzać w tematach w których nie czuję się mocny.
      Bardzo dziękuję za podpowiedź która innym z pewnością się przyda :)

  • @abamslmamt
    @abamslmamt Před 8 měsíci +1

    Planowanie na obiekcie to połowa sukcesu. Warto to robić przez więcej niż jedno popołudnie :) Spodobał mi się pomysł z czwartą żyłą w obwodach gniazd i oświetleniowych. Elastyczne rozwiązanie pod ewentualne przekaźniki. Jeśli chodzi o układanie pustych peszli a potem ich przewodowanie to już do mnie nie przemawia. Ile tak naprawdę dokładek kabli robi się w kolejnych latach po wykonaniu nowej instalacji ? Mnie się nie zdarzylo . Preferuję bruzdowanie i układanie peszli z kablami jednak po ostatniej wykonanej instalacji by się już zastanowił czy nie wystarczy bruzdowanie i kabel w ścianę. Peszle tylko na suficie i podłodze. Pieniądze z oszczędności na peszlu i czasie na wciąganiu kabli (nie przewodów) przeznaczył bym raczej na dodatkowe kable. Ciekawym rozwiązaniem są też koryta na kable prowadzone w posadzce. W instalacji w gwiazdę tych peszli jest co niemiara . Gruzu po kuciu aby je ułożyć ogrom. Szerokie bruzdy to osłabianie ścian. Dopóki tynkarze nie zrobią swojej powinności wygląda to ładnie. Potem bez zdjęć już nie pamiętasz gdzie co szło. Przy planowaniu instalacji warto też poświecić czas i pieniądze pod okablowanie śkrętką kat. 6 pod przyszły internet, alarm, domofon lub sterowanie innymi urządzeniami. Warto położyć skrętkę przedewszystkim miedzy kondygnacjami. Można również dołożyć światłowód. Nie zaszkodzi także półożyć skrętkę w dużych pomieszczeniach na suficie pod punkt dostętowy WiFi. To są moje przyślenia z już wykonanych instalacji.

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 8 měsíci +1

      Dzięki bardzo za komentarz:) oczywiście ja pokazałem swoją perspektywę a zawsze trzeba są dostosować pod swoje wymagania i możliwości, peszel wg mnie super sprawa ale bez spirali do przeciągania mogło by być problematyczne. I u nas akurat się trafiło "dociąganie" kabli... (gdyby nie 4 żyła było by tego więcej). Dodatkowo peszel spełnia wymogi przewodów które dałem (pojedyncza żyła to tylko jedna izolacja, a peszel druga - tak jak w "klasycznych" przewodach). Co by nie było tak jak mówisz - planowanie, wg mnie to chyba najważniejsza część tworzenia instalacji.

  • @myma84
    @myma84 Před 3 měsíci +1

    Jak dla mnie gwiazda jest lepszym rozwiązaniem bo jest to poprostu zwykla klasyczna instalacja z modulem w kazdym (lub prawie każdym) punkcie z poprowadzoną magistralą np CAN. Magistral powinno być wiecej niż 1 aby w razie awarii wyłączyć tą niedziałającą. Gwiazda z uwagi na ilość przewodów i rozmiar rozdzielnicy jest wg mnie rozwiązaniem absurdalnym. U mnie np magistrale bedą sie schodzić nie do rozdzielnicy ale do szafy rackowej gdzie bedzie cały osprzet sieciowo-komputerowy wraz z zasilaczami buforowymi akumulatorami, UPSami itp.
    Co mi sie bardzo spodobalo w Twojej instalacji to okablowanie w peszlach. Duzy plus za to.

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 3 měsíci

      Oczywiście zawsze jest to mocno do rozważeniu na czym nam najbardziej zależy i do czego musimy się dostosować, ponieważ w instalacji w gwiazdę największą wadą jest rozmiar rozdzielnicy - TAK i NIE ponieważ mówimy tylko o ilości zugów, jednak przewodów jest oczywiście więcej (znacznie więcej), magistrala jest OK ale wszystkie urządzenia będą droższe, przerabiałem teraz temat KNX, rozwiązanie SUPER, jednym kabelkiem od punktu do punktu... ale koszt włącznika światła czy czujnika ruchu jest przerażający...

  • @CyberPrzygodyMichala
    @CyberPrzygodyMichala Před 7 měsíci +1

    Jestem właśnie na etapie projektowania elektryki. Podpowiesz jakiej średnicy peszle stosowałeś do gniazdek i oświetlenia ? No i oczywiście czy były z pilotem czy stosowałeś potem swój pilot ? Bardzo dobry materiał! sporo z tego chciałbym wprowadzić u siebie :)

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 7 měsíci +1

      Dzięki za komentarz;)
      Ja stosowałem pędzle 25 i 32mm. Peszle na zewnątrz czy pomiędzy parterem i piętrem 50mm tak na zapas.
      Tylko że swoim pilotem, przewody przeprowadzone później nawet po tynkach.

  • @damieke
    @damieke Před 5 měsíci

    Jakigo producenta wlaczniki nascienne i kontakty uzywasz? Przy tanszych modelach przyciskow lub takich ktore nie sa przystosowane do pracy na 24V z czasem moze pojawic sie problem o ktorym wspominales w przypadku stycznikow 6A ktory wynika z korozja stykow z pracu mikro iskrzenia obecnym w przypadku 230V...

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 5 měsíci +1

      Ja akurat używam u siebie kontakt Simon 54 (czarne) jednak ich nie polecam… po dwóch latach zaczęły schodzić kolory i stają się brzydkie;( co do zasady nie ma znaczenia jaki producent i nawet nie wiedziałem o włącznikach na 24v … każde będzie działać, po prostu monostabilne (czyli dzwonkowe) zasada ich jest prosta- mają połączyć dwa styki i żadna filozofia;) więc sugeruj się np wyglądem i cichym klikiem. Producent bez znaczenia ;)

  • @pytonow
    @pytonow Před 6 měsíci

    Jakie kable wciagales do włączników? Ja mam skrętki UTP do włączników dzwonkowych. Niestety na skrętce nie puszczę 230V by ewentualnie wrócić do tradycyjnej elektryki.

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 6 měsíci

      Nie ma potrzeby puszczać na skrętce 230v a wręcz to nie możliwe:) jeżeli będziesz chciał wrócić do stanu z przed PLC to polecam materiał na CZcams „co zrobić gdy jeszcze cię nie stać na PLC” na pokazuje ideę podłączenia bez PLC ale z wykorzystaniem instalacji w gwiazdę

  • @user-ss8sm8if3v
    @user-ss8sm8if3v Před rokem

    czujnik zalania - ten na materiale - estetyczny :) mozesz podac jaki to model ? stabilny, nie ma false positivow jak ktos myje podloge ?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před rokem

      pewnie :) WD-1000 to "czujnik matka" można do niego wpiąć parę dodatkowych czujników które dokładniej nazywają się "sonda zalania" - nie ma tam żadnej elektroniki - tylko dwa przewody zwierające. nigdy nie było ani jednego fałszywego powiadomienia, a za to parę prawdziwych przez dzieciaki :)

  • @sierpus
    @sierpus Před 10 měsíci +1

    24:24 dodałbym czujniki otwarcia drzwi/okien, wszelakie czujniki i sterowniki klimatu/ogrzewania

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 10 měsíci +1

      No tak… niestety nawet przed publikacja filmiku już wiec co bym dołożył do materiału …. a po paru dniach mam wrażenie, że zapomniałem o wielu rzeczach ;( no ale mam nadzieje że komentarze uzupełniają ta wiedzę ;) Dzięki !!

  • @pytonow
    @pytonow Před 6 měsíci

    Czy wszystkie peszełe używałeś fi 25mm? Są też peszle fi 20mm ale przez nie wiem czy przez nie by się udało coś przeciągnąć. Jakie miałeś najdłuższe odcinki peszli przez które udało Ci się przepchnąć kable?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 6 měsíci

      ja stosowałem peszle 25 oraz 32mm - w zależności od ilości przewodów. do przeprowadzenia przewodów miałem specjalną spiralę która ogarnia nawet 30m długości bez problemów.

    • @pytonow
      @pytonow Před 6 měsíci

      Dzięki. 30m peszla? Zakładając, że ciągle tylko kilka zakrętów? Bo na 30m mogłoby być tych zakrętów już na prawdę sporo. Możesz się podzielić co to za spirala? Pozdrawiam

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 6 měsíci

      @@pytonow oczywiście ilość zakrętów ma olbrzymie znaczenie, ale większość pędzli ma zakręty na początku i na końcu (z rozdzielnicy na podłogę lub sufit, a na końcu na ścianie do puszki) a po podłodze czy sufitach to już „płyną”. Ja miałem coś podobnego jak w Google wpiszemy „spirala do peszla stalka”
      Przy większej ilości przewodów dodatkowo dawałem takie smarowidło na bazie wody (niebieski kolor), lekko szło a następnego dnia wyparowywało z peszla

  • @pytonow
    @pytonow Před 7 měsíci

    Jak wchodziłeś z podłogi na ścianę peszlem nie robiąc załamania pod katem 90s.t?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 7 měsíci

      nigdy z podłogi na ścianę idąc nie uzyskasz ładnych 90stopni, stosując odpowiednie pesze (mocniejsze i sztywniejsze) robimy taki naturalny łuk, na zdjęciu w materiale widać jak wyszło i nie ma najmniejszego problemu z przeciągnięciem później przewodu :)

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 7 měsíci

      dokładnie w tym filmie 4:23 widać jak to wygląda.

  • @mundari1
    @mundari1 Před rokem +1

    Bardzo fajny materiał jednak zrodziło mi się parę pytań. Jak rozwiązałeś łączenie peszli w przypadku kilku gniazdek na jednym obwodzie? Mozesz rozbudować temat dodatkowego kabla przekaznikowego w takiej konfiguracji?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před rokem

      Dzięki bardzo :) peszle nie są absolutnie nigdzie rozdzielane - po prostu do gniazdka wchodzi peszel i wychodzi do następnego gniazdka (puszki). Odnośnie przewodu przekaźnikowego pytaj :) bo nie wiem co potrzebujesz wiedzieć. Już pomysłów na kolejne materiały ale pojawi się dopiero coś końcem maja po odświeżaniu salonu :P

    • @sierpus
      @sierpus Před 10 měsíci

      Na diagramie miałeś jeden przekaźnikowy przewód do szeregu gniazdek… wtedy wysterujesz jedno gniazdko z szeregu jak podepniesz brązowy zamiast czarnego. Jeżeli chcesz kolejne, musisz ciągnąć drugi (brązowy?). No i przy takim układzie nie będzie to gwiazda tylko szereg, więc w praktyce ciągniesz dodatkowy kabelek od rozdzielnicy do gniazdka a potem od tego gniazdka (kolejnym peszlem) do następnego… upierdliwe

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 10 měsíci

      @@sierpus dzięki za komentarz i już tłumacze: w tym pomyśle nie chodzi o to aby każde gniazdko sterować osobnym przewodem, jeżeli wiemy ze TO gniazdko musi mieć osobne sterowanie puszczamy osobny peszel czy osobny przewód, w tym rozwiązaniu chodzi o to, że puszczamy jeden dodatkowy przewód a w przyszłości gdy chcemy coś włączać/wyłączać to mamy łatwa modyfikacje (tylko w gniazdku) i gotowe, w ten sposób właśnie ogarniałem oświetlenie choinki (gdybym pamiętał o tym na etapie budowy to bym tam puścił osobny obwód ;p )

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 10 měsíci

      Swoją droga myśle, że z tego pomysłu ogarną osobny materiał i szerzej opisze zasadę działania i cały pomysł ;);)

  • @leesiuu
    @leesiuu Před 9 měsíci

    Dasz namiary na elektrozawór, który Ty zastosowałeś?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 9 měsíci +1

      Kupione na Allegro i dawno wiec nie mam w historii linka ale jak wpiszesz w Google „elektrozaworu kulowy 24v a83” to będzie taki niebieski ;);)
      Pilnuj tylko zasilania (u mnie 24v DC) i wersja 7 przewodowa bo mamy wtedy pełny Feedback odnośnie pozycji ;)

  • @mathiaslabm5500
    @mathiaslabm5500 Před 4 měsíci +1

    Super Infos. Jakiego PLC powinienem uzyc czy nadaje sie do tego Beckhoff CPU CX9020-0115

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 4 měsíci

      Tak naprawdę samo PLC najlepiej dobrać wg potrzeb i mocy obliczeniowej. Dla wykorzystania domowego bez problemu wystarcza CX9020

    • @mathiaslabm5500
      @mathiaslabm5500 Před 4 měsíci

      jest w nim system Windows Compact/CE Pro Embedded jest to tez ok?? W sumieto bardzo droga inwestycja PLC uzywany 400€ + reszta ...
      Co z tymi licencjami Twincat musza byc tez osobno kupione?? @@Elaj_S

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 4 měsíci

      @@mathiaslabm5500 nie patrz za używanymi!! Dzisiaj używki droższe niż nowe, kontakt bezpośrednio do producenta i zobaczysz że cena będzie niższa ;) Windows nie jest wymagany zwłaszcza jak wizualizacja będzie HomeAssistant.

    • @mathiaslabm5500
      @mathiaslabm5500 Před 4 měsíci

      Gdzie mam sie bezposrednio z producentem kontaktować? na jakiej stronie lub maila? CX9020/0111 z Twincat musialby byc? Czy moze jest cos jeszcze tanszego co by wystarczyło? dzieki za pomoc :)@@Elaj_S

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 4 měsíci

      @@mathiaslabm5500 bezpośredni kontakt do człowieka który techniczne pomoże dobrać sprzęt => Przemyslaw Soltys =>P.Soltys@beckhoff.pl sterownik CX9020 jest bardzo fajną jednostką która wystarcza w zupełności, czy coś mniejszego... to zależy :) - ile sygnałów i co nawymyślamy sobie w PLC. Przemek na 100% podrzuci konkretny model i wycene.

  • @darek-yachting
    @darek-yachting Před 7 měsíci

    A co myślicie o "hybrydzie", tzn. puszczamy standardowo przewody elektryczne bez peszla i dodatkowo pusty peszel na przyszłość (ew. dodatkowe przewody sterujące, czujki, skrętki, ...)?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 6 měsíci +1

      Osobiście uważam, że nie ma w tym nic złego, a przynajmniej daje możliwości w przyszłości, jednak warto rozważyć całość w peszlach z prostego względu, jeżeli zsumujesz pojedyńcze żyły przewodów + peszel wyjdzie nie wiele więcej niż np 3x1,5 YDY, a możliwości olbrzymie. jeżeli budżet nie pozwala to jak najbardziej instalacja klasyczna + peszle na zapas, na przyszłość

    • @pytonow
      @pytonow Před 6 měsíci

      @@Elaj_S Pytanie czy są jakieś firmy, które się podejmą rozwiązania z peszlami w cenie robocizny jak bez peszli? Rozumiem, że to fajnie działa jak robimy sobie sami instalacje elektryczną. Tylko czy firmy wykonujące instalacje elektryczne nie patrzą na to bardziej przemysłowo? Tzn trzeba zrobić szybko. Mam wrażenie, że to rozwiązania jest bardziej czasochłonne co może podwyższać koszty robocizny - jeżeli bierzemy firmę. Rozmawiałem już z jednym elektrykiem to pojawiają się narzekania: że to może się nie udać, że problematyczne, a co jak jakiś instalator później nadepnie na taki peszel to już i tak nic drugi raz się nie przeciągnie, albo nadepnie na łuk przy ścianie gdzie peszel podłogi wchodzi na ścianę i go zagniecie/zerwie itd.

  • @pytonow
    @pytonow Před 6 měsíci +1

    Możesz polecic jakiś konkretny elektrozawór do wody (który nie bierze prądu w czasie spoczynku) i czujnik zalania? Jakie kable trzeba do nich doprowadzić? Dzięki

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 6 měsíci

      Mogę polecić ten który używam czujnik zalania WD-1000 (to jest tak jak by czujnik centralny montuje go w rozdzielnicy) ja mam dwa (parter i piętro) do tego podłączamy ile chcemy czujników takich malutkich już w miejscu gdzie chcemy wykrywać zalanie

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 6 měsíci

      A elektrozawór to jak wpiszesz w Google „Siłownik napęd zaworu A83 9-24V DC 7-mio przewodowy” to coś podobnego znajdziesz. Ważne żeby był na 24V DC i 7przewodowy bo wtedy mamy pełną kontrolę otwarcia i zamknięcia

    • @pytonow
      @pytonow Před 6 měsíci

      @@Elaj_S Dzięki. Muszę rozeznać czy uda mi się go wykorzystać w automatyce Grenton. Tylko tak się zastanawiam czy ja rzeczywiście potrzebuję takich czujników. Albo gdzie one są konieczne? Od lat mam taką praktykę, że jak gdzieś wyjeżdżam z mieszkania na dłużej to zakręcam dopływ wody. Poza jakimś kapaniem z kranu czy gdzieś na złączce rur przy liczniku (po wizycie fachowców) jeszcze w życiu wycieków wody nie doświadczyłem. W jakich sytuacjach taki czujnik może być przydatny i czy ma to sens ekonomiczny je robić? Istnieje jakieś ryzyko, że nagle zacznie nam lać rura pełnym przekrojem by miały powstać jakieś duże straty w krótkim czasie?

    • @pytonow
      @pytonow Před 6 měsíci

      @@Elaj_S To ma sens. Trochę mnie śmieszy zawór NC na 230V który po zaniku napięcia w sieci wymaga mechanicznego bypassu by korzystać z wody :). W dodatku cały czas pobiera prąd, kiedy otwarty. Myślałem o użyciu NO ale co w sytuacji kiedy ma być zamknięty a mamy brak prądu:)? Ten co proponujesz jest bardzo fajny ale zaś generuje koszty (zajmuje zasoby) po stronie automatyki (u mnie Grenton) by te wszystkie 7 przewodów obsłużyć. Pozdrawiam

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 6 měsíci

      @@pytonow powiem szczerze TAK ma sens, mi już dwa razy rura z pralki wypadła, i zawór szybko zakręcony więc wylało się tyle co musiało, do Grentona na pewno się będzie dało podpiąć - to tylko sygnały binarne :) poza tym najczęstszą awarią są giętkie wężyki do kranów czy umywalek. no i wtedy leci woda pełnym ciśnieniem aż ktoś zakręci.

  • @gpu-miner9244
    @gpu-miner9244 Před rokem

    proszę o link na zugi :) oświetlenie , gniazdka , niskie napięcie skrętka (4 pozimowe )

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před rokem

      Sklepu nie polecę bo wszystko się mocno zmienia, ja kupowałem w lokalnej hurtowni Alfa Elektro bo mieli w danym momencie najtaniej.
      modelu najlepiej szukać bezpośrednio na stronie phoenic contact => tam jest ładnie pokazane wszystkie opcje i wtedy już szukamy w necie najlepszej opcji.

  • @rafenden
    @rafenden Před 2 měsíci

    Czy oferuje Pan swoje usługi we Wrocławiu?

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 2 měsíci

      Zależy czy mówimy o samym programowaniu PLC czy o pełnej instalacji elektrycznej ;) proszę o kontakt mailowy SmartMyHomePLC@gmail.com i będę mógł polecić odpowiednie kontakty które pomogą w projekcie

  • @crazyfrog1475
    @crazyfrog1475 Před 11 měsíci +1

    Slabo widze mozliwosc wymiany przewodow w peszlu czy tez wprowadzenie przewodow do pustego peszla

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 11 měsíci

      bardzo ważny rodzaj peszla i spirala :) ja kładłem peszle wszędzie najpierw a przewody uzupełniałem po tynkach. A dokładanie przewodów później to też nie problem - ważną kwestią jest przewód (3x1.5 w izolacji może być trudno, ale pojedyncze żyły bez problemu)

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 Před 11 měsíci

      Wrzuć w ścianę peszla starannie, nie pozagniataj go a KAŻDY przewód przez niego przewleczesz. Zapobiegliwi jeszcze przed wrzuceniem peszla w ściany dają do środka linkę nylonową (najtańszą, byle wystarczająco mocną) - 100% sukces przy przewlekaniu. Przy czym samo przewlekanie staje się łatwe, szybkie i przyjemne. Oczywiście jeśli dajesz peszel długości 200 metrów i 30 ciasnych zakrętów to choćbyś się zesrał to nawet samej linki nylonowej z niego nie wywleczesz, tylko kto tak robi? Ponoć myślenie nie boli...
      Nawet w dużym domu jednorodzinnym trudno mi wyobrazić sobie odcinek dłuższy niż 30 metrów. Stosuj się zasad podanych w filmie i bez bólku na taki dystans przewleczesz. Niektórzy pryskają wnętrze peszla jakimiś cud-silikonami w spreju... Taka potrzeba jest sygnałem, że coś spierniczyłeś przy wrzucaniu tego peszla. Ale jak ktoś lubi, niech psika!

  • @lukasz88pl
    @lukasz88pl Před rokem

    Straty są małe na UPSie a zasilacz buforowy to kolejny bajer tylko :/

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před rokem

      Dzięki za komentarz :) Samo utrzymanie UPS jest drogie, na grupie wrzucałem wyniki pomiaru UPS, oczywiście wszystko zależy samego UPSa, u mnie 30W ciągnie UPS nawet gdy nic nie jest podłączone i widząc opinie na Internecie to jednak jest to normalny wynik, no i podtrzymanie przy tych samych akumulatorach jest nieporównywalne, zasilacz buforowy kosztuje nie wiele więcej od zwykłego więc jeżeli trzeba jakiś kupić to jest bardzo opłacalne :)

  • @bombellb
    @bombellb Před 8 měsíci +1

    Gosciu robisz skosy na scianach z przewodami. To wbrew wszystkim normom. Kazdy przewod kladziemy rownolegle badz prostopadle do scian. Skosy sa nieakceptowalne. Za pare lat ktos tam bedzie chcial obrazek powiesic i soe nimilo zaskoczy

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 8 měsíci +4

      Mimo wszystko dzięki za komentarz ;) i już tłumaczę, nie ma skosów, są tylko załamanie kątów, bez tego nie przejdzie ani spirala ani przewód. Zdjęcie które widzisz jest za telewizorem przemyślane bardzo dobrze. Poza tym trochę nie trafiony jest argument wieszania czegoś i ryzyko przewiercenia przewodu… bo tym tokiem myśląc można wieszać obrazek nad gniazdkiem nie wiedząc, że przewód idzie w górę, a co z przewodami modyfikowanymi? A co z obwodami zaślepionymi, trafić przewód zawsze można mimo trzymania pionów czy poziomów, a czasem po prostu chcesz coś powiesić i próbujesz minąć ten przewód a i tak w niego można trafić … a właśnie instalacja w peszlu właśnie pozwala radzić sobie z takimi atrakcjami, po prostu wyciągamy uszkodzony przewód i wciągamy nowy. A tak na koniec chciałbym zobaczyć normę dotyczącą prowadzenia przewodów ;) są to dobre praktyki, tylko niektóre praktyki są za bardzo zakorzenione w praktyce „bo tak się zawsze robiło” i zawsze będę się sprzeciwiał z tym argumentem.

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 Před 11 měsíci +3

    Wskazówki niby oczywiste, ale ilu już coś pominęło, coś poszkapiło...? Moim zdaniem KAŻDY powinien uważnie prześledzić, nawet ci co się uważają za wyjątkowych speców.
    ŻELAZNA ZASADA: najpierw projekt montażowy z DOKŁADNYM rozrysowaniem wszystkich duktów, magistral, średnic, łuków - wszystkich szczegółów. Użytkownicy wszelkiej maści CADów są w wyjątkowo faworyzowanym położeniu - wyłapią wszelkie błędy jeszcze PRZED pierwszą bruzdą, przed pierwszym użyciem młota... I choćby tylko dlatego warto zawrzeć bliższą znajomość z FreeCADem!

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 11 měsíci +1

      No właśnie … sam miałem wszystko na kartkach rozrysowane w SketchUp model 3D a i tak o paru rzeczach zapomniałem 😂 nie ma ludzi nie omylnych wiec trzeba rysować i myśleć o wszystkim a może jeszcze coś wpadnie zanim zatynkujemy…

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 Před 11 měsíci

      @@Elaj_S Z tego wynika prosty wniosek: NAJPIERW uruchamiać elektrykę i automatykę (jeśli jest) a POTEM tynkować.
      Ja bym się zapłakał gdyby mi przyszło rujnować "jeszcze ciepły tynk"....

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před 11 měsíci +1

      @@andrzej3511 TAK i NIE, ponieważ oczywiście lepiej poprawić przed tynkami... jednak na tym etapie często jeszcze nie wiemy co się jeszcze przyda... mogę się wypowiedzieć o tym co u mnie wyszło później... np zmiana łóżka u dzieci powoduje że wyłącznik światła oddala się od łóżka (albo za nim chowa), ale na szczęście wtedy peszel powoduje że można puszkę "przedłużyć", dodatkowo np załączane gniazdko gdzie nie było przewidziane wcześniej łatwo rozbudować dokładając jedną żyłę w peszlu. ja położyłem peszle i tynkowałem, później przepuszczałem przewody i na szczęście wszystkie przeszły bez problemu - ale to tylko dzięki temu że były to pojedyncze żyły

  • @tadeusztomczyk
    @tadeusztomczyk Před měsícem

    Tam, gdzie można sugeruję użycie sterowników radiowych. Zaoszczędzimy kilka kilometrów przewodów w ścianach.

    • @Elaj_S
      @Elaj_S  Před měsícem +1

      osobiście jestem ogromnym przeciwnikiem budowania automatyki bezprzewodowej... oszczędność przewodów tak, ale problemy z konfiguracją, diagnostyką już nie wyglądają tak łatwo jak przewód... ktoś kiedyś powiedział "co kablem to kablem" i dokładnie z tym się zgadzam... dokładnie tak samo jak sieć w domu ... każdy TV lepiej działa z przewodem jak WiFi :)

    • @tadeusztomczyk
      @tadeusztomczyk Před měsícem

      @@Elaj_S Straszenie dużym wilkiem. Zakładam na codzień bezprzewodówkę. Problemów brak. Szybciej, taniej, można sterowniki przenosić, gdzie komu pasuje.