Vinařství na Slovácku

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 09. 2020
  • Prvními pěstiteli révy vinné na našem území byli pravděpodobně Keltové. Na Moravě pěstovali révu vojáci desáté římské legie z Vindobony, dokladem může být vinařský nůž nalezený v jejich objektu ze 3. století pod pohořím Pálava.
    V Čechách souvisí začátky pěstování vína s šířením křesťanství. Podle pověsti založila první vinici na Mělnicku sv. Ludmila kolem roku 892 a na vinici se měl učit dělat víno i sv. Václav. První písemná zmínka o vinicích v Čechách je z roku 1057 a na Moravě z roku 1101.
    Vinařská oblast Morava se rozkládá na 17 841 ha registrovaných vinic. Moravské vinařské podoblasti se do značné míry shodují s ekologickým členěním tohoto území, které spadá biogeograficky většinou do panonské oblasti a jen východní část je ovlivňována geomorfologií karpatské soustavy a patří do karpatské oblasti.
    Dnes se budeme zabývat vinařskou podoblastí Slovácka ve 115 obcích, u 8 627 pěstitelů a na 4 534 ha vinic. Ekologické poměry jsou v této podoblasti nejrozmanitější. Řeka Morava rozděluje tuto podoblast na dvě části. Na pravém přehu jsou na severu vinorodé svahy Chřibů v popředí s Bzencem a jeho tradičním Ryzlinkem rýnským, místně nazývaným Lipka. Levobřežní krajina patří do oblasti karpatské, otevřené teplému proudění. V podoblasti jsou dvě třetiny odrůd pro bílá vína, jedna třetina pro vína červená. Nejrozšířenější jsou Müller Thurgau a Ryzlink rýnský. Pak Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Ryzlink vlašský a Chardonnay. Z aromatických odrůd Sauvignon a Muškát moravský.

Komentáře • 3