Jaki strop wybrać? Dylematy budowlane #32

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 08. 2024
  • Strop to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych domu piętrowego, ale czasem jest również używany w domach parterowych. Jaki rodzaj stropu jest najlepszy - oczywiście to zależy. W dzisiejszym podcaście postaramy się wyjaśnić na co należy zwrócić uwagę wybierając strop do swojego domu i jaki będzie najlepszy dla Ciebie.
    Podcast prowadzą: inżynier budownictwa Krystian Lemkowski ("Budowa w praktyce") oraz doradca budowlany Sławomir Zając ("Jak się wybudować i nie zwariować")
    Pozdrawiamy,
    Krystian - krystian.lemkowski@budowawpraktyce.pl
    Sławek - slawek@poradnik-budowlany.com
    _______________
    Przydatne linki:
    👉 Możesz posłuchać naszych podcastów na Spotify: open.spotify.com/show/2HlXlTD...
    👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-budowlany.com/n...
    👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek:
    (zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
    blog.poradnik-budowlany.com/n...
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowac.pl/
    👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji:
    jaksiewybudowac.pl/kurs-wenty...
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpraktyce.pl/
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
    #budowlaniec #budowadomu #jaksięwybudować #budowa #podcast #dylematybudowlane #krystianlemkowski #slawomirzajac
  • Věda a technologie

Komentáře • 44

  • @krystianlemkowski
    @krystianlemkowski  Před 8 měsíci

    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowac.pl/
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpraktyce.pl/

  • @AK-zx5ns
    @AK-zx5ns Před 10 měsíci +4

    Właśnie odkryłem ten kanał i jestem pod wrażeniem fachowej wiedzy Panów. Życzę powodzenia, pozdrawiam

  • @UniiFAN
    @UniiFAN Před 11 měsíci +2

    Super temat!
    Przy wiązarach niewiele kosztuje zaprojektowanie jednak strychu na różne rzeczy o nośności 150kg/m2 czyli wystarczy na szafę z ciuchami, i graty. I to nie ,,stryszek", przykład: w mojej parterówce to bedzie ,,stryszek" o wymiarach 4x16m czyli wiekszy niż przeciętne mieszkanie :D
    Btw. Strasznie fajnie, że sie odnosicie do pytań.

  • @ukaszts9677
    @ukaszts9677 Před 2 měsíci

    Lepiej zakładać, że coś będzie źle wykonane bo wtedy lepiej tego przypilnujemy. Znam dużo sytuacji gdzie ktoś zakładał, że fachowcy wiedzą co robią i później trzeba było naprawiać.

  • @michaignaczak6221
    @michaignaczak6221 Před 10 měsíci +2

    Super wiedza👍 może nagracie film o płycie fundamentowej z ociepleniem pod i na płycie?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 10 měsíci

      Był już odcinek o płytach fundamentowych, może tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania: czcams.com/video/rFpajVx7zis/video.html
      A jeśli nie to może faktycznie coś nagramy :)

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac Před 10 měsíci +2

      Update: Nagraliśmy. ;) Odcinek o ociepleniu płyty będzie w przyszły wtorek (03.10)

    • @michaignaczak6221
      @michaignaczak6221 Před 10 měsíci +1

      Świetnie jak co tydzień warto będzie posłuchać. Dziękuję natomiast za to że wybraliście temat który Wam podsunąłem💪

  • @arostatham8894
    @arostatham8894 Před 11 měsíci +1

    Ciekawy materiał. Szkoda że Panowie nie poruszyli tematu izolacji cieplnej danych stropów.
    Czy np. Przy zastosowaniu wiązarów i wypełnieniu przestrzeni między sufitem podwieszanym, a kratownicą pianką pur da taki efekt trzmania ciepła zimą i chłodu latem jak strop żelbetowy ze styropianem.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 11 měsíci +1

      Rodzaj stropu nie wpływa istotne na jego izolacyjność. Za to odpowiada ocieplenie. Natomiast rodzaj stropu ma duży wpływ na akumulacyjność ciepła, czyli to ile czasu konstrukcja będzie się nagrzewała lub wychładzała. Więcej o tym mówiliśmy w podcaście o akumulacyjności cieplnej: czcams.com/video/AGL-KlhMJ6Y/video.html
      Krystian

  • @GianniLocco
    @GianniLocco Před 10 měsíci +1

    Dobry wieczór. Chciałem zapytać co sądzicie Panowie o panelach SIP ? Czy cena jest adekwatna do jakości ? No i jak ma się on do tradycyjnego budownictwa ? Pozdrawiam

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 10 měsíci

      Niestety nie miałem okazji pracować z tym materiałem i nie mam tutaj doświadczenia. Teoretycznie technologia jest ciekawa, ale widzę wiele punktów wspólnych z konstrukcjami drewnianymi szkieletowymi. Dlatego myślę, że to jest technologia wymagająca dokładności i umiejętności budowy, mniej odporna na błędy projektowe, wykonawcze i użytkowe niż tradycyjna technologia.
      Krystian

  • @piotrpaprocki7194
    @piotrpaprocki7194 Před 8 měsíci

    Witam. Chcialbym zapytac czy lepiej przy poddaszu nieuzytkowym i stropie drewnianym izolowac strop czy dach? Dodam ze ma to byc stryszek jak to wczesniej padlo. I czy lepiej izolowac plytami pir czy zastosowac wełnę? Dziekuje za odpowiedz

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 8 měsíci

      Jak zawsze: to zależy. Jeśłi nie masz specjalnych wymagań co do funkcjonalności strychu, to wystarczy zaizolować strop. Pamiętając jednak o tym że jeśli na strychu prowadzona jest instalacja wentylacji mechanicznej, to ona również powinna być ocieplona.
      Zwykle też lepszym wyborem jest zastosowanie wełny niż płyt PIR, ze względu na jej wysoką paroprzepuszczalność.

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 Před 9 dny

    Buduję dom parterowy z poddaszem, którego nie będę używał, ale nigdy nie zdecyduję się na strop drewniany i wiązary. To jest absurd żeby budować dom i oszczędzać na stropie. Strop drewniany całkowicie wyklucza w przyszłości rozbudowę piętra, a nawet używania poddasza jako magazyn.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 8 dny

      No tak nie do końca wyklucza. Strop drewniany to najstarszy rodzaj stropu, dawniej budowano nawet obiekty przemysłowe z mocno obciążonymi stropami drewnianymi więc nie widzę przeszkód, żeby spokojnie korzystać z wiązarów jako strychu.

  • @ArturKapelinski-vd7ty
    @ArturKapelinski-vd7ty Před 11 měsíci +2

    Czy mając w zamyśle budowę domu z poddaszem użytkowym ( 2 strychy i antresola) mogę użyć wiązarów jako strop?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 11 měsíci

      Tak, można. Tylko trzeba to uwzględnić na etapie projektowania aby zwiększyć wytrzymałość wiązarów.
      Krystian

  • @PL_WhiteEagle
    @PL_WhiteEagle Před 11 měsíci

    Witam,
    Mam pytanie odnośnie zakupu działki. W dalszym ciągu nie wiem, czy pierwszym krokiem jest zakup działki, czy posiadanie projektu. Po tym filmie odebrałem to dwuznacznie.
    Proszę o odpowiedź szczegółową odnośnie zakupu działki. Oglądam Panów i wiem, że warto także np. wykonać badanie geotechniczne działki, aby sprawdzić nośność działki, poziom wód gruntowych; sprawdzić MPZP itp. W związku z tym nasuwają mi się pytania:
    1. Kiedy (pora roku) najlepiej wykonać badanie geotechniczne działki? jak wiemy wiosną poziom wód gruntowych po zimie może być bardzo wysoki. Jaka gleba/charakterystyka działki jest najlepsza pod budowę domu, a czego się odradza np. glina=woda, wysoki poziom wód gruntowych?
    2. Co w przypadku, gdy działka leży na obszarze, gdzie mogą występować szkody górnicze? Z tego co wiem jest chyba 5 kategorii określenia czy na takiej działce mogą wystąpić szkody górnicze. Dla kategorii V i IV raczej się wyklucza budowanie nowych domów. Co z resztą kategorii? Unikać takich terenów? - z tym będzie problem np. na Śląsku. Rozumiem, że na takim terenie zaleca się stosowanie płyt fundamentowych. Jakieś zalecenia do budowy domu na takim obszarze? Gdzie i w jaki sposób sprawdzić taką działkę? - (geoportal, urząd miasta)? Rozumiem, że należy takie informacje uzyskać przed zakupem działki/badaniem geotechnicznym? A co w przypadku, gdy jakaś działka mi się spodoba i chciałbym ją najpierw sprawdzić pod tym lub innym kątem przed zakupem? - na to potrzeba czasu, a inna osoba zainteresowana tą działką może w czasie mojego sprawdzania ją kupić. Jak się przed tym zabezpieczyć?
    3. Podobne pytanie odnośnie kupna działki na terenie zalewowym. Gdzie sprawdzić takie informacje? Czy unikać takich miejsc? Nie mam nawet na myśli działki, która jest bezpośrednio zlokalizowana rzeki, jeziora itp. Mam na myśli po prostu duże opady deszczu, roztopy, tama w dalszej okolicy, która w przypadku awarii może wywołać takie szkody (bardziej ekstremalny przypadek :)). Czy działka powinna się czymś charakteryzować, aby nie wystąpiło na niej właśnie stanie wody po deszczu? np. gleba, nachylenie, w pobliżu kanalizacja? Jakich działek unikać, aby nie mieć problemów z podtopień? Jak zaprojektować dom, aby tego uniknąć?
    4. Zauważyłem, że MPZP pozwala na zabudowę działki np. w 30%, w innych miejscach ten procent jest mniejszy/większy. W innym miejscu MPZP pozwala na budowę domów o charakterystycznej budowie itd. Są osoby, które mówią, że najpierw trzeba mieć projekt, gdyż z takim projektem można się udać np. do urzędu gminny i spytać się czy jest on zgodny z MPZP. Są też osoby, które mówią że najpierw trzeba mieć działkę, gdyż później projekt domu jest dostosowywany pod nią, pociągnięciem mediów itp. Jak więc kupić działkę - taką, która będzie odpowiadała wyobrażeniu mojego domu (np. dom piętrowy) i będzie zgodna z MPZP? Która wersja jest w końcu prawdziwa? Najpierw projekt, czy działka?
    5. Czy zakup działki należy sprawdzić także pod innym kątem? np. księga wieczysta, czy nieruchomość nie jest obciążona także innymi długami itp. Jak tak, to co należy jeszcze sprawdzić?
    6. Pytanie odnośnie doprowadzenia mediów: jeśli mam na oku jakąś działkę i media są blisko (załóżmy kwestia pociągnięcia 20m.) - czy można spotkać się z jakimś problemem, aby je pociągnąć do mojej działki? Nie mam tu na myśli jakiś problemów fizycznych, tylko formalnych - np. brak zgody zakładu gazowniczego, przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, energetycznego itp. Jeśli tak - jak tego uniknąć, co należy zrobić aby uniknąć spotkania się z rzeczywistością - działka zakupiona, media są blisko dostępne, ale nie można ich pociągnąć do mojej działki. Do jakiej odległości pociągnięcie mediów do działki by Panowie rozważali/doradzali aby zdecydować się na zakup (aby uzbrojenie działki nie wygenerowało znacznych kosztów)?
    Pozdrawiam.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac Před 11 měsíci +3

      Hej, na razie odpowiem na pytanie dotyczące wykonania pierwszego kroku.
      Krok 1. Najpierw musisz określić (mniej więcej) jaki chcesz dom wybudować. Minimum to określenie powierzchni zabudowy (powierzchni, którą zajmie budynek na działce) i określenie bryły budynku (parterowy, piętrowy czy z poddaszem użytkowym). Pomocne będzie przeglądanie projektów katalogowych (bez kupowania!). Dobrym pomysłem jest konsultacja z projektantem.
      Krok 2. Zakup działki, która pozwala na budowę wybranego domu. Konieczna jest oczywiście analiza MPZP lub WZ.
      Krok 3. Zakup projektu katalogowego lub stworzenie projektu indywidualnego.
      W opisie pod filmem znajdziesz link do nowego minikursu, który przygotowałem z myślą o osobach, które jeszcze nie mają działki. Kurs jest darmowy. :)
      Pozdrawiam,
      Sławek

    • @PL_WhiteEagle
      @PL_WhiteEagle Před 11 měsíci

      @@jaksiewybudowac dziękuję za szybką odpowiedź :)

  • @user-lq2qz1pb7b
    @user-lq2qz1pb7b Před měsícem

    Witam. Co byście doradzili w przypadku domu parterowego z dachem plaskim. Nie zakładam żadnych obciążeń stropu nawet panelami PV. Najważniejsza jest akumalacyjnosc cieplną bo będzie to dom pasywny.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před měsícem

      Pewnie ze względów konstrukcyjnych wystarczy Teriva. Jeśli bardzo zależy Ci na akumulacyjności cieplnej to może być też żelbetowy monolityczny lub filigran/vector.

  • @BlazakoVOfficial
    @BlazakoVOfficial Před 10 měsíci +1

    Hej, to znowu ja czepiający się dźwięku :) Zauważyłem, że wszystko jest OK póki nie podnosisz głosu - kolejny przykład gdzie słychać zniekształcenia - 3:07 - "rObią jednak fundAmenty i dAch". Może rozważ wymianę mikrofonu na dynamiczny?

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac Před 10 měsíci

      Hej, obejrzyj najnowszy podcast - ten sam mikrofon, ale inaczej go ustawiłem i dbałem o to, aby nie było przesterów. Mam nadzieję, że jest lepiej. :)

  • @konradgorecki5963
    @konradgorecki5963 Před 4 měsíci

    Witam. Cenne uwagi w tym filmie jednak *. Co z obciążeniami na mury, przecież strop monolityczny jest najcięższy, 3 x teriva czy ma to znaczenie przy późniejszym "pękaniu". Pozdr.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 4 měsíci

      Strop ma mały wpływ na pękanie ścian. Rzeczywiście monolityczny jest cięższy, ale dla domów jednorodzinnych, zwykle wszystkie podstawowe materiały mają wystarczającą wytrzymałość.

    • @konradgorecki5963
      @konradgorecki5963 Před 4 měsíci

      Czy przy rozpiętości ścian 6.5 m podwójna kratownica i grubości 18 cm da radę.? Projekt domu hiacynt 5.(to chyba ponad 50 ton stropu)
      Chyba najlepszy kanał o budownictwie na CZcams. Dzieki

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 4 měsíci

      @@konradgorecki5963 Takie decyzje podejmuje projektant, wszystko zależy od obciążeń działających na strop.

  • @piotrmachura2263
    @piotrmachura2263 Před 10 měsíci +1

    Witam mam pytanie znajomy ma właśnie strop teriva i nie miał zaprojektowanego poddasza ( dowolna aranżacja)
    Uparł się na ściany działowe murowane.
    Firma wykonująca raczej z przypadku nie widzi problemu 🤔
    Moim zdaniem to nie powinno mieć miejsca.
    Co panowie sądzicie o takim rozwiązaniu?
    Pozdrawiam

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 10 měsíci +1

      Nie powinno się tak robić, to niebezpieczne rozwiązanie.

    • @piotrmachura2263
      @piotrmachura2263 Před 10 měsíci +1

      @@krystianlemkowski Dziękuje przekaże pozdrawiam 🙂

  • @piotrniklas4453
    @piotrniklas4453 Před 9 měsíci +1

    Hej. Jestem na etapie projektowania domu od przeszło 5 miesięcy. Poruszyliście temat stropu drewnianego, ale czyje pewien nie dosyt ze względu na fakt że jest on dla mnie swoistym faworytem biorąc pod uwagę jak ma wyglądać mój dom. Poświęcam dziesiątki godzin aby się dokształcać zanim wystartuje z budową. A mianowicie. Poruszyliście fakt o niskiej przepuszczalności akustycznej. Moje pytanie jest takie czy oprócz wypełnienia watą przestrzeni pomiędzy belami i zastosowaniem tam płyty gipsowej mogę na górę dać jeszcze tego typu matriały w tej kolejności: Płyta wiórowa, dwie warstwy korka wygłuszającego i dopiero deska ostateczna? (Ewentualnie lekka zmiana kolejności) zdaję sobie sprawę o kosztach i to nie jest problem dla mnie. Tylko czy taka konfiguracja ma prawo bytu i czy będzie spełniać swoją role. Pozdrawiam serdecznie.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 9 měsíci

      Dodanie korka oraz dodatkowej płyty na pewno nieco poprawi akustykę takiego stropu, jednak nie będzie to ogromna różnica. Głównym problemem związanym ze stropem drewnianym, jeśli chodzi o jego akustykę, jest stosunkowo niska masa. Nie zmienimy tego w żaden sposób. Walczymy z niską masą właśnie przez dodanie elementów, takich jak korek, które tłumią drgania.

    • @piotrniklas4453
      @piotrniklas4453 Před 9 měsíci +1

      @@krystianlemkowski rozumiem. a kombinacja typu strop betonowy z belami drewnianymi będzie przekombinowane czy warte uwagi? Pierwotnie zakładałem że belki mają mieć wymiar 30cm szer 40 wysokości. Dzięki stropowi betonowemu będę mógł wziąć pod uwagę cieńsze bele. Maksymalna rozpiętość wewnątrz to 5m

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 9 měsíci

      @@piotrniklas4453 belki drewniane + strop betonowy da się zrobić, ale to dość dziwna kombinacja i nie szedłbym w tą stronę. Lepiej zastosować więcej wełny akustycznej oraz płyty akustyczne GK od spodu.

  • @user-uc3ky9yt9g
    @user-uc3ky9yt9g Před 10 měsíci +1

    W materiale padło stwierdzenie, że stropów Vector w zasadzie się nie tynkuje ewentualnie szpachluje. Możecie rozwinąć tą kwestię? Dlaczego nie mogę np. położyć "tradycyjnego" tynku gipsowego metodą natryskową?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 10 měsíci

      Stropy Vector, ze względu na proces produkcji, mają dolną powierzchnię tak gładką, że tynki gipsowe mogą odpadać. Szpachlowanie zupełnie wystarcza do całkowitego wygładzenia.

    • @user-uc3ky9yt9g
      @user-uc3ky9yt9g Před 10 měsíci +1

      @@krystianlemkowski A co w takim razie z instalacją elektryczną? Hipotetycznie strop jest stępem aktywnym.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski  Před 10 měsíci

      @@user-uc3ky9yt9g Są 3 sposoby na poprowadzenie instalacji elektrycznej w takim stropie:
      1. bruzodwanie od spodu - jako metoda awaryjna,
      2. ułożenie przewodów w grubości stropu, przed betonowaniem - raczej nie polecam,
      3. ułożenie instalacji na stropie i przewiercenie się tylko w miejscach gdzie będzie oświetlenie.

  • @marekduczman
    @marekduczman Před 7 měsíci +1

    Jeśli zakładamy, że coś może być zrobione źle(więźba dachowa). To czemu nie zakładać, że strop monolityczny spadnie nam na głowę(bo też może być zrobiony źle)😂