Historie.cs - Měnová reforma 1953

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 02. 2019
  • zlaty-poradce.cz/petr-kolecko
    Ing. Petr Kolečko - zlatý poradce
    +420 737 789 991
    petr.kolecko@zlaty-poradce.cz
    / petr.kolecko.zlaty.por...

Komentáře • 67

  • @zbynekhubinka2454
    @zbynekhubinka2454 Před 2 lety +18

    Ono to tam padlo taky: nominální peněžní zásoba byla tak obrovská, že opravdu cca 80% peněz fakticky hodnotu vůbec neměla. To je ostatně podstata každé měnové reformy, radikálně snížit objem peněz. Druhá věc byla politická nutnost okrást jednoho každého v co největší míře a nejjednodušší je ukrást finanční investice a depozita. Na účet okradených potom mohl jednak nastartovat spotřební průmysl, jednak se ještě dalších pět let právě ti okradení upláceli vlnami "zlevňování". A třetí věc byla monetární fixace koruny na rubl. Nezapomeňte, že až od měnové reformy byla držba západních měn trestná jako taková. Tedy, částečně nutnost, ovšem vynucená inflační politikou státu, částečně příležitost, jak lidi okrást, aby neměli ani na ten chleba. To byla podmínka zrušení přídělového systému: základních potravin nebylo ani tolik, aby si jedna rodina mohla na den koupit bochník chleba.
    Liberalizace na přelomu let 1990 a 1991 byla něco jiného: šlo o urychlení procesu, na jehož konci měla být (a byla) konvertibilní koruna. Naštěstí vyhrál Klausův, resp. Třískův vekslácký kurz (ne že by sami vekslovali, ale prostě použili kurz z ulice) a ne Komárkova konstrukce podle spotřebního koše -- takhle to bolelo jednou a hodně, a netáhlo se to léta jako v Maďarsku, kde to skončilo skutečným státním bankrotem. Druhá věc byla strašlivá zaostalost, podinvestovanost a zastaralost československé ekonomiky. Jediný vývoz, který jsme měli na konci socialismu placený, byly polotovary a úmyslně dekladované výrobky (Škoda 120). RVHP a SSSR zvlášť sice brali všechno (což zase znamenalo, že nebyl tlak na inovace), ale NEPLATILI! Banka RVHP pouze registrovala naše pohledávky. Mimochodem, naše pohledávky v Rusku svévolně anulovala Zemanova vláda. Bylo to tedy zase přiznání reálného stavu, ale ne s úmyslem poškodit. Komunisté často kolem sebe mlátí babičkami,. které si našetřily za celý život dvacet tisíc a Klaus je okradl. Ne, okradli je právě ti komunisté a jejich režim, když jim nedal vyydělat víc. Štrougal se vytahuje, jak tu normalizační ekonomiku válel, ale že to celé žilo z podstaty, že fabriky připomínaly spíš skanzeny, že Ostrava měla desetkrát vyšší nemocnost dětí než zbytek republiky atd., a že to všechno způsobila KSČ, to nikdy neřekne. Je to mentalita únosce: život rukojmích je ve vašich rukou, když je zabiju, můžete za to vy.

    • @4ever242
      @4ever242 Před 2 lety +1

      TLESKÁM, nenapsal bych to líp

    • @jakubjudas271
      @jakubjudas271 Před rokem

      Výborně napsané. Bohužel se dnes stále najde mnoho lidí, kteří budou plivat na dnešní dobu a hájit zločinecký úpadkový režim před rokem 1989.

  • @SasynKamil
    @SasynKamil Před 3 lety +6

    Je třeba si uvědomit a myslím si, že se to málo zmiňuje (nadávat je jednoduché, ale přijít s řešením, dělat kompromisy a ústupy, táhnout za společný provaz je těžší), že dokonalý systém/režim neexistuje. Jsou jen režimy špatné (jako ve škole za 5) a méně špatné (za 3). Důležité je se snažit mít režim chvalitebný, ale určitě nikdy nebudeme mít režim výborný. Člověk je odjakživa tvor chamtivý, který se v první řadě snaží obohatit sám sebe. Ano jsou lidé, kteří udělají první/poslední pro ostatní, ale určitě takových lidí není podstatná většina. A ještě s větší jistotou můžu říct, že tito lidé jsou jen minimálně v politice, ve vedení firem apod. Všude tam je totiž potřeba tvrdé lokty a umět se prosadit. Můžeme vinu házet na ostatní, ale každý z nás volí toho, kdo umí lépe mluvit (a lépe neznamená pravdomluvně, či inteligentně, ale přesvědčivě a chytře). Ten méně výrazný zůstane vždy někde v kolektivu vzadu. A ať už se bavíme o demokracii nebo o diktatuře, vždy jde o nějakou pyramidu moci, kde ten vrchol tvoří tvrdě po sobě šlapající „funkcionáři“. Něco jako komunismus v tom dobrém slova smyslu může fungovat pouze v rodině nebo v malém kolektivu, kde lidé sdílejí stejné hodnoty a vidí jeden na druhého (takže funguje určitá samo-vylučovací schopnost v této skupince).
    Dnes s odstupem času by bylo zajímavé porovnat čistě finanční ztráty celé generace jednotlivých skupin obyvatelstva v případě měnové reformy u nás v roce 1953 a například cestu inflace Velké Británie (nazory.aktualne.cz/komentare/menova-reforma-1953-ceskoslovensko-versus-britanie/r~i:article:781392/). Samozřejmě represe, odsouzení nevinných občanů, tedy to že komunistický režim "prodal" měnovou reformou ty, na kterých stavěl - to se nedá ničím obhájit.
    Z mého pohledu je nejdůležitější svoboda slova. Čím je režim v tomto více represivní (3. říše, SSSR, Čína), tím více se k moci dostávají nejen větší „hrabači“ ale i zrůdy.

  • @Fatabuna
    @Fatabuna Před 4 lety +7

    Zajímalo by mě, jestli vládní činitelé a špičky STB měli během reformy nějaký zvláštní režim, a pokud ano, jaký. Jiný směnný kurs? Jiné limity jednotlivých kurzů? Nebo si všichni předem stačili za své úspory nakoupit auta, nemovitosti a zlato? Máme k dispozici nějaké písemné záznamy?

    • @atreYO18
      @atreYO18 Před 2 lety

      Dobrý den, z textů zabývajících se měnovou reformou 1953 v Československu uvádějí, že vládní garnitura, národní umělci a držitele státních vyznamenání měli stejný poměr výměny 5:1 a to bez omezení, běžní občané měli poměr 5:1 pouze do hodnoty 300 Kčs, cokoliv nad 300 Kčs poměrem 50:1. Dále ještě obyvatelé, kteří byli součástí armády, lidových milicí či ostatních bezpečnostních složek měli poměr 3:1.
      K této problematice doporučuji text Dějiny měnových teorií v Československu od F. Vencovského a K. Půlpána z roku 2005.

  • @mariablaskova6478
    @mariablaskova6478 Před rokem +1

    Bolo viac menovychteforiem ale v 1953 bola najkrutejsia a ozobrscila veľkú časť naroda

  • @TheTatraplan
    @TheTatraplan Před 3 lety +8

    Já bych to shrnul jednoduše i vzhledem k hádkám pod dokumentem asi tak že v jakémkoliv režimu to vždycky odnesou obyčejný lidi, bohužel ale je to tak a s velkou obavou sleduju diletantský neokomouše ve vedení EU...

  • @michaelgraves9462
    @michaelgraves9462 Před rokem +1

    Mám z týchto "nových" bankoviek 3, 5, 10 a 100 korunu.

  • @LudekII
    @LudekII Před 2 lety

    Z celého dílu by mě nejvíc zajímalo to, jestli maminka pana ekonoma uznala argument babičky a malému kloučkovi koupila to auto.

  • @rene1879
    @rene1879 Před 3 lety +4

    V roce 1991 byla inflace cca 50%. Úroky v bankách ovšem daleko méně. Také znehodnocení úspor...

    • @zbynekhubinka2454
      @zbynekhubinka2454 Před 2 lety +2

      Vinou komunistického režimu.

    • @zstrongerspredators990
      @zstrongerspredators990 Před 2 lety

      @@zbynekhubinka2454 Fialovýho a Pekarky

    • @NiktoPH
      @NiktoPH Před rokem

      To leda prd, v 91 se uvolnil trh a proto sem proudili produkty. Zrealnili se ceny, protoze uz nebyly stanoveny centralne, mnohe ceny se nemenili desitky let! I nase "krasne" hospodarstvi, tovarny museli dodavat pod vyrobni naklady a pak to stat dotoval z vyrobku, ktere jeste meli zisk, hlavne exportu. Klidne se trh nemusel uvolnit, ceny nechat svazane ale nebylo by si za ty "uspory" mozne nic koupit. Zato vsechno muzoz spinavi komousi. A i tohle zrealni cen se dotklo MENE uspor obyvatel jako tahle kolosalni kradez. Tehdy ztratili uspory 70-90%.

  • @jarkomify
    @jarkomify Před 3 lety +1

    jistá paralela by tu byla 2021

  • @jirivondracek474
    @jirivondracek474 Před 3 dny

    Bitcoin = odluka peněz od státu

  • @luciaburska4293
    @luciaburska4293 Před 3 lety

    V 53 sa stalo 5:1 všetci schudli proste
    Sewas 🤣🔥😎

    • @LudekII
      @LudekII Před 2 lety

      tak to byl vlastně ten komunismus: všichni měli hovno

  • @Ondrus21
    @Ondrus21 Před 5 lety +3

    Když lidi narvou peníze do něčeho hodnotného, tak jim to stát taky sebere. V USA v roce 1933 taky provedli konfiskaci zlata.

    • @petr_kolecko
      @petr_kolecko  Před 5 lety +2

      V roce 1933 Roosevelt sice nařídil odevzdání zlata státu, nicméně dodržel to málokdo. Většina lidí si zlato ponechala a během devalvace dolaru jim skokově vzrostla cena zlata z 20 na 35 dolarů.
      Jedna z hlavních výhod investice do zlata je jeho anonymita. Stát nemá informace o tom, jestli a kolik zlata vlastníte.
      Další zabavování zlata neni na pořadu dne. Trh se zlatem není tak velký, aby výrazně pomohl státu pokrýt svoje dluhy, a aby se mu vyplatilo se tím zabývat. Prvně bude pravděpodobně na řadě vyšší daňové zatížení (například na nemovitostech, aj.) potažmo až peněžní reformy.

    • @Ondrus21
      @Ondrus21 Před 5 lety

      @@petr_kolecko O tom si s Vámi dovolím polemizovat. Nákup zlata (mimo černý trh) většinou probíhá jako bezhotovostní transakce. Tzn. stát má perfektní přehled o tom, kolik zlata máte (resp. kolik jste kde za něj utratil).
      Zabavováni zlata opravdu teď není na pořadu dne, ale situace se může změnit rychleji než počasí (hlavně v destabilizované Evropě, která teď vzniká). Co potom? To zlato můžete někde schovat, ale když stát bude chtít, tak ho z Vás dostane.
      Další věc je, že si musíte dát pozor na to, abyste opravdu dostal zlato a ne třeba mosaz. Musíte si pohlídat jeho ryzost. Pak je taky samozřejmě otázka, jak to bude s likviditou zlata, až se ho budete potřebovat zbavit. Když se potom stane něco jako tohle, nebude nikdo, kdo by ho koupil. Jak ho prodáte (nejlépe za hotovost, pokud ještě bude hotovost existovat)? Jak najdete důvěryhodného kupce?

    • @petr_kolecko
      @petr_kolecko  Před 5 lety +2

      Určitě polemizujte - tak je to správně. :-)
      Pokud si stát bude chtít zpětně dohledávat transakce spojené se zlatem, tak majitelé i tak mohou trvrdit, že už ho nemají (prodali, ztratili, darovali, propili, atd.) a stát je prakticky bezmocný.
      Pokud investujeme do zlata se zavedenou solidní společností a pořizujeme certifikované investiční slitky přímo od světových sléváren, tak je riziko padělků minimální. Běžné malé uncové slitky se navíc prakticky nepadělají. Případně můžeme vždy navštívit punocvní úřad a nechat si slitky ověřit.
      Zlato je obecně velmi likvidní komodita. Zpětný je odkup je v řádu hodin. Společnost, se kterou zlato nakupujeme, nám garantuje i zpětný výkup. Pokud bychom vykupovali jinde, vysoká likvidita pořád platí.
      Při velkých měnových krizích zlato přebírá měnovou funkci. V tu dobu samozřejmě nechceme měnit zlato za měnu. Budeme ho tedy měnit přímo za zboží, služby, nebo jiné v tu dobu levné investice (akcie, nemovitosti). Případně krizi přečkáme bez prodeje zlata a po ní se máme od čeho odrazit.
      Udát se může samozřejmě spoustu věcí. Ovšem já v současnosti neznám lepší řešení, než je bezpečné rozložení majetku do více oblastí, tzn. i do protikrizových fyzických kovů. Čím více jsme investičně rozkročeni, tím lépe jsme připraveni na všechny eventuality.

    • @jaromirsvatos127
      @jaromirsvatos127 Před 5 lety +8

      Nejednalo se o žádnou konfiskaci , jednalo se o zákaz / s výjimkou numismatických účelů - váhově a kusově limitovaných / držby zlata soukromými osobami - občany USA - jejichž zlato bylo federální vládou řádně vykoupeno za v té době platný úřední kurs mezi zlatem a US $ a tedy nikoliv konfiskováno a ani za použití zlodějských kursů 1:50 apod jako tomu bylo v ČSR - tedy v podstatě ukradeno .

    • @Ondrus21
      @Ondrus21 Před 2 lety

      @@jaromirsvatos127 Ano, jednoznačně bylo zkonfiskováno, protože hned potom dolar devalvovali. V podstatě se jednalo o loupež.

  • @kamils7451
    @kamils7451 Před 4 lety +4

    Pridelovy systém ve Velké Británii zrušili až v roce 1954. To jsou fakt historici na baterky.

    • @radekpastor6558
      @radekpastor6558 Před 4 lety +12

      Kamil S co to mění na tom že celý komunistický systém to už po 5-ti letech dotáhl až na hranu bankrotu

    • @1jalyn11
      @1jalyn11 Před 4 lety +6

      @@radekpastor6558 A vy jste to dotáhli po 30 letech uplně doprdele:-) dluhy,teror,eet,zlodějiny kardinálních rozměrů,ceny domů a bytů neskutečné,miliony lidí v exekuciich atd..

    • @Vojta92
      @Vojta92 Před 3 lety +5

      Rozdíl mezi Británii je v tom že v Británii už od počátku 50.let byl přídělový systém jen na výběrové zboží, na pár nedostupných artiklu a většina zboží už byla běžné dostupná . Naopak u nás byl systémový, takže prakticky na vše a byl odstraněn až měnovou reformou, to je podstatný rozdíl.

    • @ctihodnymuz72
      @ctihodnymuz72 Před 2 lety +1

      @@1jalyn11 Ehm, ehm ..... komanči ale vše ukradli, vše co fungovalo. Zničili to během pěti let. Jak může zbankrotovat někdo, kdo ukradne peníze, nemovitosti, výrobní provozy, technologie, lidskou sílu .... jenom debil.

  • @luciaburska4293
    @luciaburska4293 Před 3 lety

    A veď henten moderátor hádam ešte žil,tak čo sa tam pýta hentej 30 ročnej 🤣🤣🤣🤣

    • @4ever242
      @4ever242 Před 2 lety +5

      Víte co je to vystudovaný HISTORIK, vy gumo?

  • @branislavkonecny7215
    @branislavkonecny7215 Před 5 lety +1

    Čo je pochybné na štatistike a preco? Lebo to niekomu nevyhovuje? Viac by som veril štatistike ako blabolom. Mohli by už ten režim brať podobne ako napr. stredovek a nie ideologicky.

    • @klokangeorge4005
      @klokangeorge4005 Před 4 lety

      Přežili TO, a pak celkem se jelo "po lidsku"(a opravdu pro lidi) 36let.
      Dosáhli se samouživitelnosti, vrácení Zlatého pokladu, Husákova ekonomika se dostala do Top 10sv.ekonomik.

    • @richardhrubes4585
      @richardhrubes4585 Před 4 lety +4

      @@klokangeorge4005 dáte nějaký link na tu zlatou dobu ?? protože to je taková hovadina až se mi zdá že jste pěkný ironik , jinak pokud by jste se chtěl podívat na tu vaši zlatou éru očima ekonomie tak např. tady :www.euro.cz/byznys/kdy-bylo-v-cesku-nejlepe-1446358
      jsem zvědav jaký link my pošlete vy na obhajobu vašeho tvrzení .

    • @4ever242
      @4ever242 Před 2 lety

      @@klokangeorge4005 Kde berete tyhle HOVADINY?

  • @ethaniel81
    @ethaniel81 Před 3 lety +2

    No, a co to bylo v roce 91? Klausova "transformace ekonomiky" - řízené znehodnocení naší měny připravilo občany v celkovém součtu o 100 mld. korun. To nebylo okradení a ožebračení občanů? Doporučuju článek týdeníku Ekonom.

    • @ruprechtnerad3532
      @ruprechtnerad3532 Před 3 lety +11

      To bylo vystřízlivění po 40 letech socíku. Jediné, o co mohli být méně bystří občané ožebračeni, byla iluze života v prosperující zemi.

    • @ethaniel81
      @ethaniel81 Před 3 lety +1

      @@ruprechtnerad3532 Veškeré úspory během pár měsíců byly znehodnoceny. Sice v bankách zůstaly, ale člověk si za ně už nic nekoupil. Za socialismu jsme si nežili v blahobytu, ale transformace nás dostala do úplnejch sraček.

    • @ruprechtnerad3532
      @ruprechtnerad3532 Před 3 lety +7

      @@ethaniel81 Žádné úspory nebyly, socialismus mlel z posledního. Jak se zhroutil, tak s sebou vzal i všechny ty iluze úspor a jistot.

    • @ethaniel81
      @ethaniel81 Před 3 lety

      @@ruprechtnerad3532 Zhroutil? Díky diletantskému Gorbačovovu vedení došlo skutečně k rozvratu ekonomiky i společenské morálky v SSSR. Částečně se to promítlo i k nám. Přesto byl náš stát soběstačný, relativně bohatý a dokázali jsme spolu s NDR držet celé RVHP. Kdybychom byli tak chudí nebylo by konečně, co rozkrást. A že se toho po převratu rozkradlo. Stát se rozkradl a lidi ožebračili! Až díky Zemanovi a jeho vládě se situace obyvatelstva trochu zlepšila. Devadesátá léta byla nejhorší léta v naší historii. Ale to je diskuze jinam.

    • @hanz191962
      @hanz191962 Před 3 lety +12

      @@ethaniel81 Prdlajs, uzavřená, zaostalá, socialistická ekonomika přestala bejt konkurenceschopná. Komunisti se "uzbrojili". Šlo to všechno do háje. Veřejnosti se ukazovaly jen "úspěchy", tedy "Potěmkinovy vesnice" typu Slušovice, jinak šlo všechno do "kopru". Socialistické hospodaření byla tragedie, která nás hnala k totálních "s.aček". Soběstačnost? Ano, byla nutná, protože, kdyby nastal hladomor, tak nás z toho neměl kdo dostat. Ale jaká soběstačnost? Zeleninu a ovoce si spousta lidí pěstovala sama, jelikož v prodejnách bylo zboží jen v době svého dozrání. Okurky a meruňky si lidi jezdili kupovat k soukromníkům na Znojemsko. Kdo se nepostaral, neměl nic.Ceny základních potravin byly dole drženy uměle, aby se nikdo nedozvěděl, v jakém stavu naše ekonomika ve skutečnosti je. Zlatý naše babičky, který zažily časy krizí, byly na to zvyklý, tak se uměly zařídit. Komunisti si tu dobu mohou vykreslovat jak chtěj, nemaj nadhled, zaslepenost ortodoxních bolševiků je jen nedostatek objektivních informací.