SPOTKAST #1 | niedobory żelaza | Zofia Piotrowicz

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 03. 2024
  • Czym jest SPOTKAST? To taki podcast, ale na żywo i z Waszym udziałem.
    Są tematy, w których wymiana doświadczeń i odpowiedzenie na konkretne problemy będą szczególnie istotne. Aby móc się z nimi zmierzyć, postanowiliśmy wykorzystać moc CZcams’owych LIVE’ów i możliwość zadawania pytań przez widzów. Nazwa SPOTKAST powstała, aby podkreślić chęć spotkania z Wami i dyskusyjny format, w którym biegacze będą mieli możliwość bezpośredniego zadawania pytań specjalistom.
    Na pierwszy ogień idzie problem szczególnie często dotykający biegaczy - niedoboru żelaza. To jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy, pierwiastek bezpośrednio wpływający na możliwości wysiłkowe biegaczy. To za sprawą jego roli w transporcie tlenu do pracujących komórek ciała oraz udziale w produkcji energii. Nasz organizm nie jest zdolny do samoistnego wytwarzania żelaza, a nawet jego niewielki niedobór może wpływać na wytrzymałość i dyspozycję sportową.
    Na niedobory żelaza najbardziej narażone są kobiety z dużą utratą krwi podczas miesiączki, osoby będące na diecie wegetariańskiej i wegańskiej oraz właśnie sportowcy długodystansowi.
    Niedobory żelaza, które zauważa się u osób trenujących wytrzymałościowo próbuje się tłumaczyć nadmiernym rozpadem czerwonych krwinek w wyniku uderzeń stopy o podłoże, mikrokrwawieniami z przewodu pokarmowego czy utratą tego pierwiastka wraz z potem. Jednak kluczową rolę w tym procesie odgrywa hepcydyna - hormon regulujący homeostazę żelaza. Utrudnia ona wchłanianie tego pierwiastka z jelit oraz odzyskiwanie go z rozpadających się krwinek.
    - Jak poważne mogą być konsekwencje niedoboru żelaza?
    - Jak rozpoznać u siebie ten problem?
    - Czy należy je samodzielnie i/lub profilaktycznie suplementować?
    Między innymi na te pytania odpowiedziała dietetyk sportowa Zofia Piotrowicz, która posiada wieloletnie doświadczenie w pracy ze sportowcami wytrzymałościowymi, w tym kadrą narodową.
    Partnerem pierwszego odcinka Spotkastu jest NOWOCZESNYSPORT.PL [reklama]
  • Sport

Komentáře • 15

  • @plm1065
    @plm1065 Před 16 dny

    Bardzo się cieszę, że trafiłem na ten kanał. Prowadzący, który nie pier*li, tylko mówi tyle, ile trzeba i to w fajny sposób : ] Fajny materiał.

  • @1981arcadio
    @1981arcadio Před 2 měsíci

    Bardzo fajny i rzeczowy

  • @m---g
    @m---g Před 17 dny

    Bralem zelazo tydzien przed startem i nie mialem usztywnionyvh miesni. Wrecz przeciwnie za wiodkie :p rolujcie sie 2 dni przed, nie dzien przed startem

  • @bartekszymanski3259
    @bartekszymanski3259 Před 2 měsíci +1

    rewelacja :D

  • @grzegorzjadach5046
    @grzegorzjadach5046 Před 2 měsíci

    Bardzo dobre! :)

  • @mefistobartek
    @mefistobartek Před 2 měsíci +1

    Fantastycznie, dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Fajnie omówiony temat. Pozdrówki!

  • @TimeGoFast
    @TimeGoFast Před 2 měsíci

    Niestety byłem w pracy ale już nadrabiam :)

  • @TimeGoFast
    @TimeGoFast Před 2 měsíci

    Fajny odcinek i dziękuję za uświadamianie amatorów, pasjonatów. Dzięki wam zapisałem się na badania krwi 😅

    • @RACEPACEpodcasty
      @RACEPACEpodcasty  Před 2 měsíci +1

      Jeśli chociaż jedną osobę zmobilizowaliśmy, to już znaczy, że było warto :) Super!

  • @romanticcyclist
    @romanticcyclist Před 2 měsíci

    a co oznacza np. taki wynik Hemoglobina 13 (poniżej normy), Ferrytyna 19,7 (też poniżej normy) ale Żelazo 258 (wiec jest znacznie powyzej normy, kosmos) ? Jestem 51 latkiem uprawiajacym sporty wytrzymalosciowe od 2,5 roku od ponad roku biegam, obecnie "dlugie" dystanse ok 200 km miesiecznie . Czy jest sie czym niepokoic czy to po prostu uchwycony moze moment kiedy za chwile to żelazo zostanie uwolnione do tego magazynu ferrytyny z uwagi na to ze biegam i nie ma sie czym niepokoic ? Inne parametry badan sa w normie, OB w normie gdyby byly jakies nowotwory w organizmie czego skutkiem moglbybyc za duzy poziom zelaza to chyba mialbym 3 cyfrowe OB

  • @grzegorzkrajewski1095
    @grzegorzkrajewski1095 Před 2 měsíci +5

    Czerwone mięso rakotwórcze? A dlaczego? Jeśli się nie mylę to dopiero wysokoprzetworzone produkty z mięsa mogą być rakotwórcze, albo przesadnie grillowane mięso. Ale świeży tatar? Bogactwo żelaza i wszelkiego innego dobra.

    • @MsVilgefortz
      @MsVilgefortz Před měsícem

      Ano dlatego , że chyba aktualna światowa poprawność tego wymaga. Mięso to zło. Nie wierzę w żadne wiarygodne badania w tym zakresie. Wszystko co mogą powiedzieć instytuty badawcze w tym Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem to "może wpływać". Ale nikt przy zdrowych zmysłach nie żywi się samym mięsem. Jakby mięso było aż tak rakotwórcze to już dawno zniknęłoby ze sklepów. Nie ma co się stresować.

  • @bronxpower
    @bronxpower Před 2 měsíci

    Okropnie cicho , dźwięk zdecydowanie do poprawy