HITELEK ORSZÁGA! MINDENKI ELADÓSODVA? /VARGA LÁSZLÓ hitelszakértő - MAGYAROK AMERIKÁBAN!/

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 09. 2023
  • Lerántjuk a leplet az amerikai hitelmániáról! Varga Laci hitelszakértővel csodás környezetben - kilátással Miami felhőkarcolóira és a világsztárok otthonaira, illetve az irodájában - beszélgetek arról, mennyire vannak eladósodva az amerikaiak, miket vásárolnak hitelből és mennyi megy a törlesztésekre a fizetésükből. Kiderül az is, miért fontos az Egyesült Államokban a “kreditpont”, vagyis a hitelpontszám építése. Témánk lesz az itteni adózás, egészségbiztosítás is. Minden eddiginél nagyobb rálátást kaphattok az amerikai élet előnyeire és egyben buktatóira.
    Varga László ingatlanbróker, hitelszakértő:
    Swiftlend.com Mortgage Company
    Office: 305.985.4889 (Külföldről +1 előhívóval)
    Cell: 954.540.9422
    Email: varga@swiftlend.com
    Zene-Music
    www.epidemicsound.com
    2023. Szeptember 17.
  • Zábava

Komentáře • 505

  • @obarnabas
    @obarnabas Před 8 měsíci +101

    Nagyon korrekt összeállítás, talán segít lefordítani magyarra, hogy mennyire más helyzetben van Magyarország. És nem feltétlenül összehasonlíthatatlanul rosszabban. Csak más. Ha csak a számokat hasonlítgatjuk, nem jutunk el a valósághoz, mert automatikusan azt tesszük hozzá, hogy ennyi meg annyi pénz forintban milyen messzire vinne minket. Magyar körülmények között. Itt jól bemutattátok, hogy a legtöbb amerikainak a fizetése nagy része eleve fogva van valamilyen módon. Így működik a rendszer. Mindenki árukat és szolgáltatásokat vásárol, ez pörgeti a gazdaságot és tartja életben azt a céget is, ahol az adott ember is dolgozik. De ahogyan túlzásba viszik sokszor odaát, az azt eredményezi, hogy az amerikaiak egy jelentős részének nincs gazdasági szabadsága, likviditása a viszonylag magas jövedelme mellett sem. Nemrég elém került egy statisztika, amely szerint az amerikai háztartások 57 (!) %-a nem tudna előkapni 1000 dollárt a zsebéből, rendkívüli kiadás esetén. Valamint 25% nem tud elégséges mennyiségű/minőségű ételt tenni az asztalra. Hihetetlennek tűnt nekem, ezért megkérdeztem erről nagynénémet, aki született amerikai és a szociális ellátórendszerben dolgozik, ő egyből azt mondta, hogy igen, ez teljesen helytálló. 1000 dollár, lefordítva magyarra kb 360.000 forint, nem tűnik olyan lehetetlen összegnek a mi zsebeink számára sem. (Háztartásról beszélünk, tehát leginkább több kereső jövedelméről) Arról nem is beszélve, hogy 360.000 forint némileg messzebbre visz itthon, mint 1000 dollár odakint. Főleg, ha szolgáltatás vásárlásáról van szó. Tehát az amerikaiak miénkkel abszolút összevethető számban élnek fizetéstől fizetésig, a különbség, hogy ezt ők jórészt nagyobb házból, nagyobb autóval, újabb telefonnal, stb... teszik. Tehát azok, akik az itteni életünket nyomorként látják, a kinti életre nyugodtan tekinthetnek "cifra nyomorúságként". De inkább ne tegyük. Itthon és ott is általában eléldegélünk, a szélsőségeket leszámítva.

    • @obarnabas
      @obarnabas Před 8 měsíci +23

      ​@@josephborbely1614 Ó, ember... Nem a zseb a lényeg, nem gyanús? Amit írtál az körülbelül olyan szintű, mint amikor a francia folklórban Marie Antoinette-nek elmondták hogy a nép éhezik, nincs kenyere, amire ő azt válaszolta, hogy akkor miért nem esznek kalácsot? Nem, a statisztika nem arról szól, hogy az az 1000 dollár ÉPP nincs náluk, de természetesen teli vannak dellával egyéb helyeken. Az a lényeg, hogy az amerikaiak 57%-a NEM tud előteremteni szükség esetén 1000$-t. És NEM, befektetésük sincs, bankbetétjük sincs. Semmi. Nada. Zilch. Egyszerűen nem áll rendelkezésükre ekkora összeg, mert fizetéstől fizetésig élnek és az előre le van kötve évekre, adósságaik, kiadásaik vannak épp az itt bemutatott módon. Ahonnan az egyik legfontosabb még ki is maradt, ami a diákhitel. De a legjelentősebb akkor is a hitelkártya hitel. Egy ponton túl nem tudják menedzselni ezeket az adósságokat. Te hol élsz amúgy? Tisztában vagy vele milyen elenyésző arányban van ameriakiaknak "több százezer" dollárjuk így, vagy úgy? A legtöbb embernek ott is az ingatlan az egyetlen vagyona, de amíg ott 65% körül van az ingatlantulajdonosok aránya, az nálunk 90% körül alakul. De az ugye nem likvid összeg, mégis vagyon. Nem én hablatyolok hülyeségeket itt. A fél családom kint él, egy részük ott is született, gondolod nem vagyok tisztában az ottani helyzettel?

    • @TrishTheSelkie
      @TrishTheSelkie Před 8 měsíci +6

      @@obarnabas Sajna a statisztikák valósak... de ennek sok-sok összetevője van, egy ilyen hatalmas országban ez régiónként változik. Ami azt illeti, ez a fogyasztásra ösztönző rendszer nekem sem szimpi, de lehet kompromisszumot kötni ésszerű keretek között, mindamellett, hogy semmi sem kötelező.
      Szerintem azt kell eldöntenie mindenkinek, hogy számára mi a kedvezőbb: sok éven keresztül spórolni mondjuk egy komolyabb lakásfelújításra, ahol egyrészt éveken keresztül várod, hogy mikor lesz már kényelmes konyha, vagy hőszigetelt homlogzat, vagy hitelhez nyúlunk, és a már elkészült ház kényelmében élve fizetjük ki ennek az árát. Ha gyűjtögetünk, a kockázat, hogy közben az alapanyagárak, munkadíjak emelkedni fognak, előnye, hogy a gyűjtendő összeg mindig kéznél van, így hirtelen kiadások esetén hozzá lehet nyúlni. A hitel esetében a gazdasági folyamatok változása a rizikó, és ha mondjuk megszünik a munkahelyünk, és az a hátránya, hogy csökkenti a rendelkezésre álló pénzünket.
      Ahogy írtad is, más szemlélet. Ha az egyén biztonságban érzi magát, van pénzügyi rálátása, sztem nincs gond a hiteles rendszerrel, kényelmes és vannak előnyei, ellenkező esetben van benne kockázat.
      De a környezetemben több történet is van, hogy sok évig spóroltak, tervezgettek, hogy majd idősebb korukra lesz egy gyönyörű házuk, autójuk, utazgatni fognak, aztán jött a covid... a pénz megmatadt, de ők abban màr nem leltek örömöt... ígyis-úgyis valamilyen szinten a pénzt szolgáljuk, csak az a kérdés, mennyi örömöt lelünk benne... bonyolult dolog ez.

    • @obarnabas
      @obarnabas Před 8 měsíci +4

      @@ddbzs1460 Véleményem szerint az Egyesült Államokban élni közép-európai életszemlélettel és szocializációval egy hatalmas előny. Ha még egy jó szakmád is van hozzá, minden esélyed megvan hozzá hogy remekül boldogulj. Ugyanakkor gyakorlatilag minden amit az ember addig gondolt arról ahogyan a dolgok mennek, azt újra kell tanulnia. Ez van ahol nem nehéz mert sokkal logikusabb, élhetőbb mint itthon, de van ami felesleges tortúrának tűnik. Mindenképpen egy jelentős tartalékkal ajánlott kiérkezni és megfelelő A, B és ZS tervekkel. Ha fiatal vagy és elég rugalmas hozzá, továbbá lehetőséged van olyan vízumhoz jutni amivel dolgozni is lehet, akkor hajrá. :) Az Egyesült Államok egy remekül élhető ország ha legalább a középosztályhoz tartozol, de szegényként élni ott talán még borzalmasabb mint itthon. De az nyilván nem is lehet cél.

    • @obarnabas
      @obarnabas Před 8 měsíci +3

      @@TrishTheSelkie Ez így van, lehet és kell is élni a rendszerrel. Mert nyilván tud hasznos is lenni. De kell látni a korlátait is. Aki ott született és szocializálódott, annak sokkal nehezebb kellő önuralmat gyakorolni egy csábító költekezésnél. Közép-kelet európai aggyal az ember kiviszi azt a szemléletet, hogy nem nyújtózkodhat tovább annál, ameddig a takarója ér. Hiába van az embernek hamarabb szép konyhája, ha annyira beszűkíti a lehetőségeit miatta, hogy nem marad pénzügyi mozgástere. Néha ellen kell állni a kísértésnek. A covid jó példa, mert ugye sokan elvesztették az állásukat akkor. Aki sok hitellel és beszűkült mozgástérrel vágott neki a covidnak és elvesztette az állását, az nagy bajba került. A saját családomnál is tapasztalom, hogy a nagybátyám, aki az élete felét Magyarországon élte le, remekül prosperál és nincsenek pénzügyi problémái, az unokatestvéreim viszont már kinti szocializációval használják ezt a pénzügyi rendszert, jó állásuk van és sajnos még így is van hogy gondjaik adódnak.

    • @AttilaSz369
      @AttilaSz369 Před 8 měsíci +3

      A nagy különbség, hogy kint az átlagfizetés is elég a teljes élethez: hitel a házhoz, kocsihoz és az élethez. Hangsúlyozom: az átlagfizetés minderre elég. Nálunk ugyanez semmire sem elég. Szóval azért ez lényeges különbség

  • @KrisztianL-pj8wz
    @KrisztianL-pj8wz Před 7 měsíci +24

    Debit card helyett Credit card: Mindez azt jelenti, hogy az életed ellehetetlenítésével belezsarolnak abba, hogy kötelezően állandó adósa legyél a bankoknak.
    Még egyértelműbben: életfogytig adósrabszolga.

    • @raw5150
      @raw5150 Před měsícem +1

      A babilóniai vérvonalak. Pontosan. Az egész vilàgot zsarolják. A FED magánbank. Például...

  • @k.csango433
    @k.csango433 Před 4 měsíci +8

    Ez a Laci a visszafogott, rejtőzködő humorával nagyon kedves riportalany volt a feleségével együtt.

  • @zoltan206
    @zoltan206 Před 3 měsíci +20

    Ez az egész Amerika egy mesterségesen generált forgalomú fogyasztàsra épülő légvár!

    • @Aiolosz
      @Aiolosz Před 2 měsíci

      nem csak amerika, csak amerika nem rejti el....

  • @melindamarton8113
    @melindamarton8113 Před 2 měsíci +7

    Pénz,pénz,pénz!Nagyon drága lehet ott az élet,nemcsoda hogy annyi hajléktalan van!

    • @PaulusdeKenezy
      @PaulusdeKenezy Před měsícem +1

      Hihetetlen a havi költség akkor is, ha tiéd a ház.

  • @onlinecomposer
    @onlinecomposer Před 7 měsíci +28

    Angliában élük már 10 éve és itt is ez a hitel a divat. Igazából egy csapda az egész. Gyakorlatilag amikor adják a hitelkeretet, csak akkor jelent plusz pénzt, utána belekerülsz egy körforgásba: amit költessz a hitelkártyáról, azt visszateszed a fizetésedből. De, van kamat, minden hitelkártyának van kamata, méghozzá attól függ, hogy a havi záráskor (ami minden hitelkártyánál más), mennyi volt az egyenleged, amit felhasználtál, amit még nem tettél vissza. Valójában azt se szeretik, ha az összeset visszafizeted és azt se, ha teljesen felhasználod. Körülbelül a hitelkeret egy harmadát szabad felhasználni és olyan szinten tartani az egyenleget, hogy a kártya "jól érezze magát". Ez azt jelenti, hogy hajlandó vagy termelni bizonyos kamatot a banknak, de nézegeted azt a keretet amit nem használsz fel. Gyakorlatilag dupla pénztárcád lesz. Megkaptad a fizetésedet. Beleteszed a jobb zsebedbe. A bal zsebedben másnak a pénze van. Amikor vásárolsz, a bal zsebedből költessz és utána a jobb zsebedből átrakod a pénzt a bal zsebedbe. Teljességgel felesleges dolognak tartom, értelmetlen. Nem, nem nyugodt az ember, mivel a havi bevételei és kiadásai kalkulácója során beékelődik egy plusz "zseb" vagy "doboz" - nevezzem akárminek, amibe beteszem meg kiteszem a pénzt folyamatosan. Ezt a dobozt a legelején "feltöltve" adják oda, ez a csali. A példánál maradva, vásárolnál rendesen a jobb zsebedből, ahová a fizetésed kaptad, de valaki odajön és felajánlja, hogy ad neked pénzt a bal zsebedbe is. (kérdezem minek....) Aztán amikor már egyik zsebből a másikba rakosgatom a pénzt, akkor már majd az aktuális egyenleg alapján számítják fel a kamatot, és évek alatt szépen visszaszedik azt a pénzt, amit a legelején adtak, és utána még többet, mert folyamatosan használja az ember. A legjobb ezektől a felesleges "dobozoktól", "másik zseb"-től megszabadulni. Sokkal egyszerűbb, ha az ember azt a pénzt költi amit kap, fizetést. Az egésznek annyi az értelme, hogy ha "jól használod" ezt a rendszert, akkor folyamatosan felkínálják és növelik a hitelkeretet. Egészen addig, míg a végén felveszik az emberek a "nagy pénzt", egy akkora hitelt, hogy utána az élete megkeseredik. Erre megy ki a játék és arra, hogy az ember ne spóroljon, tehát a tiszta fizetéséből ne tegyen félre pénzt, hanem hitelkártyákat használjon. A jó régi gyűjtési módszert akarják az emberekkel elfeledtetni. Addig jó, ez az egész, míg a hitelkeret összességében folyamatosan növekszik. A folyamatosan az egy életmód, tehát évek alatt. Amikor a végkifejlet elérkezik mondjuk 10-15 év múlva és felvesznek egy nagy hitelt, utána derül majd ki, hogy az a másik zseb, az a bal zseb már nincs. Csak az marad ahonnan a fizetés jön, viszont akkor már keményen tartja a markát az aki adta a hitelt és szépen megnyirbálja az ember fizetését - hosszú évekig. Itt a vége, fuss el véle....

    • @akos973
      @akos973 Před 7 měsíci +2

      Ennek a hitelkártyának csak egy esetben van szerintem értelme (haszna az átlagpolgárnak is): ha ebből felállítanak egy transzparens megbízhatósági mutatót (score), mely a piac egyes szereplőit hitelesen informálja a pénzügyi megbízhatóságodról, és ha ez minél jobb, akkor annál kedvezőbb feltételekkel (pl. jobb hitelkamatokkal) jutsz hozzá az egyes javakhoz. Ez az USA-ban működik, erre épül a fogyasztási rendszer. De ha ez a funkciója nincs meg (mint pl. Mo.-on; nem tudom Angliában megvan-e), akkor jó eséllyel felejtős, hacsak nem utazol külföldre gyakorta, pl. üzleti/munka célból.

    • @anatolijn.r.g.7812
      @anatolijn.r.g.7812 Před 7 měsíci +4

      @@akos973 Így van! Mivel itt nincs "transzparens megbízhatósági mutató (score)" Így a kőműves haverom, (aki 500.000-körül keres!!!) sohasem kaphat hitelt, mivel minimálbérről van bejelentve, arról is csak négy órában! Pedig bőven hitelképes lenne! Így itt a hitelkártya csak a hülyék lehúzására jó!

    • @Yossarian0011
      @Yossarian0011 Před 7 měsíci +13

      Aztán jön egy betegség, ami magas kiadással és keresőképtelenséggel jár, és finoman örökre rád záródik vénusz légycsapója. Már nem tudod tenni egyik zsebből a másikba és fizeted a szép nagy hitelre a szép nagy kamatot.

    • @juditvasarhelyi1129
      @juditvasarhelyi1129 Před 4 měsíci +6

      Értem a gondolatmeneted, de nem teljesen értek veled egyet. Én is Angliában elek, és nagyon is látom hasznát a hitel lehetőségeknek. Ha jovedelmbol vásárolnék vagy fektetnek be, akkor soha nem rudtam volna itt hazat venni, mert a bankban levő jovedelmem a gyujtegetes folyamán inflálódik míg a bank pénze azonnal áll rendelkezésre. A hitelkártyák nak is megvan a szerepe, én sok beruházást csinaltam hitel kártyával ami elegge megtérült. Természetesen a kamatmentes periodusokat kihasznaltam így a bank rajtam nem keresett de a furdoszoba 6k felújítását nem zsebből fizettem, viszont 1 év alatt a bérlők a dupláját fizettek vissza. Szerintem sem a hitelek sem a hitelkártyák nem ördögtől valók csak megvan a helyük és szerepük. Én soha nem koltenem a hitelt luxustaskara vagy nyaralásra. De szívesen veszek belőle egy jobb fogyasztású hűtőt vagy egy értek allobb energetikai eszközt, vagy újítók fel belőle egy furdoszobat hogy kiakad hatova tegyek egy ingatlant 😊

    • @MrGrviktor
      @MrGrviktor Před 3 měsíci

      Csak akkor legyen hitelkártyád, ha felfogod, hogy ezzel nem lett több pénzed. Ha ez megy, egész jól lehet extra pontokat, kedvezményeket, májlokat gyűjtögetni, ha van hozzá kedved. Rövid távon kigurulható egy nagyobb kiadás, de fő a fegyelem, nix ugribugri. Akinek ez nem megy, annak nem való. A hitel nem jó vagy rossz, egy termék. Te teszed azzá, amivé lesz a kezedben.

  • @norbertkleh7690
    @norbertkleh7690 Před 4 měsíci +24

    Hat nekem nem lett szimpatikusab az USA egy picitsem, pont folditva ez a hitelkaltya függőség.....stb

  • @zsoltvajda3653
    @zsoltvajda3653 Před 4 měsíci +18

    Ezért volt a 2008-as világválság mert mindenkinek dobáltak a hiteleket ..Látom ez most se változik

    • @raw5150
      @raw5150 Před měsícem

      Big short c film.

  • @ferencbalazs8999
    @ferencbalazs8999 Před 7 měsíci +28

    Én mekkora maradi barom vagyok.Nemhogy hitelkártyák,de még bankkártyám sincs.Saját lakásom van,több autóm,a két fiam egyetemi tanulmányaira nem vettek fel diákhitelt stb,stb...

    • @ITTVANAMERIKA
      @ITTVANAMERIKA  Před 7 měsíci +14

      Az itt élõknek nem azért van hitelkártyájuk, mert nem akarnak “maradi baromnak” tūnni, meg nincs nekik saját pénzük, megtakarításuk, befektetésük (bármilyen formában). Nem futok neki századjára, el kell fogadni, hogy az otthoni rendszeren sokan nem látnak túl, azzal azonosítjàk az amerikait, akkor is, ha teljesen másról szól. Magyar szemmel nézve hitelkártya=nincs pénzed és adósrabszolga vagy. Még egy dollármilliomos is, aki szintén a bank pénzét használja a sajátja helyett és mindent creditkártyával fizet.

    • @gaborbaranyai9880
      @gaborbaranyai9880 Před 3 měsíci +4

      A dollárt pörgetni kell! Ha az állampolgárok készpénzt használnának, nem lehetne totális megfigyelés, nem tudnák szankcionálni őket. Mi is történt a tüntető kanadai kamionsofőrökkel készpénz hiányában? Na így tudja kordában tartani a rendszer a polgárait. Milyen ország az ahol pontok nélkül nem tudsz autót bérelni, ami pont az USA-ban lenne a legalapvetőbb dolog. Lehet, ha kp.-val akarnál fizetni, vinnének is a sittre.🤣

    • @mary77791
      @mary77791 Před měsícem +1

      Amerikában kötelező a hitelkártya,anélkül nem vagy ember,teljes kontrol már alakul,mint Kínában

  • @annalanyi-sibilla9092
    @annalanyi-sibilla9092 Před 6 měsíci +13

    Hat en akkor valamit nagyon jól csinálok mint New York i. Egy credit kartyam van, 801 és credit score om. Valószínű én meg azok kevesek egyike vagyok aki két lábbal a földön jár, 32 év USA után. Ez s mentalitástól és intelligencia tol is függ. Úgy voltam tanitva, hogy addig nyújtózkodnj amíg a takarod ér. Kredit kártyát használok szinte mindenhol, de a due date én mindent lefizetek.

    • @ITTVANAMERIKA
      @ITTVANAMERIKA  Před 6 měsíci +4

      Én meg se várom a “due date”-et! 😉

  • @matyaslambek3926
    @matyaslambek3926 Před 8 měsíci +24

    Én a kp szeretem de csak addig nyújtózkodom ameddig a takaróm ér és ez egy bizonyos szabadság is

    • @ITTVANAMERIKA
      @ITTVANAMERIKA  Před 8 měsíci +1

      Nem kaptad el a lényeget! A pénzügyileg tudatos gondolkodásúak itt is addig nyújtózkodnak, amíg a takaró ér! Nincs tartozásuk, nem sarcolják õket, szabadok és nyugodtan alszanak. Csak arra és annyit költenek, amit “normál” bankkártyával tennének. Pl. napi bevásárlás. Amit elhasználtak, azt idõben, akár rögtön a vásàrlás után visszafizetik. Kreditpont növekedés ugyanis csak “jó adósként” érhetõ el! Önfegyelemre nevel a rendszer!

  • @norbertszoke999
    @norbertszoke999 Před 8 měsíci +24

    Látom az USA - ban is a mèrhetetlen olcsó hiteleknek köszönhetően nagyon sokan úgy èlnek mint itt, hogy 100 - at keres, de 150 - ből èl. Ès ha jön egy nagyobb válság akkor sokan nagy bajba kerűlnek.

  • @balazsszigetvari8311
    @balazsszigetvari8311 Před 3 měsíci +10

    Gratulálok a videóhoz, nagyon színvonalas. Bravó! Számomra azonban cseppeset vonzó, sem Florida, sem az Államok....

  • @csabahorvath4770
    @csabahorvath4770 Před 8 měsíci +14

    Gyanítom az USA-ban is ugyanaz igaz, ami Magyarországon: a hitelkártya annak szól, annak éri meg, akinek nincs rá szüksége. 😊

    • @akos973
      @akos973 Před 7 měsíci

      Valójában a piac így tudja meg az egyénről, hogy milyen a pénzügyi megbízhatósága (mert a pénztárcájába nem lát bele, ami rendben is van, hogy nem). Ha ez a funkciója hiányzik, nem sok értelme van a hitelkártya birtoklásának. Az USA-ban ezért van értelme a hitelkártyának, Mo-on abszolút semmi.

  • @atillanemethy6132
    @atillanemethy6132 Před 3 měsíci +21

    És 8-10 évente,mikor már $ milliárdokban mérhető az Amerikai állampolgárok hitel álománya "véletlenül" jön egy válság,és a bank mindent visz!🤨

    • @flstiby4058
      @flstiby4058 Před 3 měsíci +6

      Szándékosan generált válság lesz a háttérből, mint ahogy ezelőtt is!

  • @Nandekotta
    @Nandekotta Před 8 měsíci +9

    Uh, de jó volt ez a vidi. Végre nem csak a rózsaszín vattacukor, hanem tények. Tetszett! Egy szó mint 100: sehol sincs kolbászból a kerítés, mindenhol észnél kell lenni és pont! De az a klíma~~‼️csodásnak tűnik 😍

  • @lajoskovacs1454
    @lajoskovacs1454 Před 8 měsíci +15

    Úgy érzem ezt a hitelkártás dolgot sokan félreértik, hiszen ha nem használja fel az illető a teljes hitelkeretét, annyit költ amit egyébként a debit kártyájáról is költene akkor még előnye is származik belőle hitelkártyához tartozó plusz szolgáltatásokból. Más kérdés, hogy a bankok tudják, hogy sokan ezt nem tudják megállni és ebből keresik a pénzt, viszont egyáltalán nem szükségszerű, hogy eladósodjunk mert vannak hitelkártyáink, meg kell állnunk hogy nem költekezünk túl.

    • @ITTVANAMERIKA
      @ITTVANAMERIKA  Před 8 měsíci +2

      Tökéletes meglátás és értelmezés! 👏

    • @csabat4878
      @csabat4878 Před 8 měsíci

      Nincs ingyen ebéd. A látszólagos előnyök árát valahol behajtják rajtad. Ha a kártyahasználat mondjuk 1% -ba kerül a boltosnak, akkor azt beépíti a termékek árába.

    • @Szeesz0
      @Szeesz0 Před 8 měsíci +2

      @@csabat4878
      Igazad van. "Nincs ingyen ebéd". De hitelkártyák esetében nem a termékek árába beépített "kártyahasználati díj"-ban jelenik meg, hanem abban, amikor az elköltött összeget X (pl 30) napon belül nem fizeted ki teljes egészében, mert akkor fizetheted a tartozás után a kamatokat.
      Lehet, hogy a kártyahasználati díjat beépítik a termékek árába, de azt a terméket ugyan annyiért fogod megvenni hitelkártyával is, mint KP-val vagy debit kártyával. (ebből a szempontból mindegy mit használsz)
      A különbség az, hogy hitelkártyától függően az elköltött összeg x%-át "cashback" vagy más formában visszakaphatod, vagy más előnyhöz juthatsz. De KP-s illetve általában a debit kártyás vásárlásokról ez nem mondható el. (Ha ezt is nézzük, akkor hitelkártyával x%-al olcsóbban veszed meg ugyan azt)
      "Kártyahasználati díj"-a nem csak a hitelkártyáknak van, hanem a debit kártyáknak is. Vagyis azt a "mondjuk 1%"-ot a boltosok a hitelkártyáktól függetlenül réges rég beépítették a termékek árába.
      Összességében,
      - ha valaki átgondoltan, megfontoltan használja a hitelkártyát, akkor azzal maximum nyerhet ( csak neki megfelelő hitelkártyát kell keresnie)
      - Ha jön egy hirtelen nagyobb kiadás (pl elromlik a hűtő, lerobban az autó), akkor ott a hitelkártya, ami a hitelkeret összegéig használható. És majd visszafizeti az ember x hónap alatt azt az összeget, illetve a 15-45%-os kamatot.

    • @akos973
      @akos973 Před 7 měsíci

      @@Szeesz0 A debit kártya is tud (korlátozottan) hitelkártyaként funkcionálni, szinte mindegyikhez tartozik nálunk is egy jókora hitelkeret (kivéve, ha ezt kifejezetten nem kérjük). Ha költesz belőle, a kamata is hasonló, mint a hitelkártya büntetőkamata.

  • @boglarkaszabo5209
    @boglarkaszabo5209 Před 8 měsíci +5

    Nagyon jo humoru Laci . Nagyon erdekes temak ezek. Köszönöm az informalast

  • @Sanci1975
    @Sanci1975 Před 7 měsíci +15

    Szia! Úgy látom, már elszoktál a magyar rögvalóságtól. Itt mindenhez értő emberek vannak, sőt közgazdasági zsenik. Nekik /sajnos/ hiába fogod mondani a saját tapasztalataidat, ők sokkal jobban hisznek a saját képzeletük szüleményeinek. Nem fogod tudni megértetni velük, hogy az egy teljesen más rendszer. Ő nem így gondolja, és akkor az úgy is van. Amúgy a videó nagyon jó és informatív, időnként rácuppanok és akkor egyszerre többet is megnézek. Üdv!

  • @akos973
    @akos973 Před 7 měsíci +17

    Az USA gazdasága az elmúlt kb. 30 évben átlag évi 2-4%-os GDP növekedést ért el. Ez igen örömteli dolog, csak az a gond, hogy az amerikai átlagfizetések reálértékben nem, vagy csak alig emelkedtek ugyanezen idő alatt (leszámítva az utóbbi pár évet), vagyis nem volt olyan jövedelemnövekedés a fogyasztók részéről, ami indokolná ezt a komoly fejlődést, a nagyobb termelői kibocsátást.
    Hogyan lehetséges mégis akkor ez a nagyméretű fejlődés? A válasz sajnos igen egyszerű, kutatások támasztják alá, hogy a GDP növekedése együtt változott az amerikai lakosság (és ezzel párhuzamosan az állam) eladósodásával, a megtakarítások leépítésével. A növekedést tehát a hatalmas eladósodás generálta, az így nyert előrehozott fogyasztás miatt tudott csak a gazdaság több terméket kibocsátani.
    Sajnos a gazdaság minden szereplőjének az az érdeke, hogy a lakosság minél nagyobb mértékben fogyasszon hitelből. A cégek el akarják adni az új autót és a túlárazott mobiltelefont akkor is, ha az embereknek nincsen rá pénze. A kormányzat örül, mert az előrehozott fogyasztás most termel adóbevételt és boldog fogyasztókat, azzal meg egyetlen politikus sem törődik, mi lesz tíz év múlva. A bankok nagy örömmel szórják ki a pénzt, hiszen ők a hitelek kamataiból gazdagodnak meg.
    Ezért aztán senkinek nincs érdeke gátat szabni a hitellufi felfújódásának. Azonban ezek a látszatnövekedések egyszer mindig véget érnek, mert az emberek a fogyasztásukat csak egy ideig tudják a jövő bevételeiből előre finanszírozni. Amikor már nem tudják fizetni az emberek a hiteleiket, akkor jön az összeomlás. A felmérések szerint az emberek döntő többsége a könnyű hitelszerzésnek is köszönhetően évtizedek óta többet költ a jövedelmeinél.

    • @Mettek23
      @Mettek23 Před 3 měsíci +2

      Korrekten leírtad, ez igy van. Ahogy hallom hogy még egy lakásbérlet is hitelminősítéshez van kötve, gyakorlatilag rá vannak kényszerítve az emberek a hitelkártyára, amit valaki vagy tud ésszel használni vagy nem. Gusztustalan és szerintem fenntarthatatlan rendszer. Mármint ez addig működik amíg megy a szekér, viszinylag jól keresnek és nincs nagy munkanélküliség. De ahogy jön majd egy recesszió, ez a kártyavár iszonyat romokat fog hagyni.
      Nekem egyszer volt hitelkártyám élelmiszer vásárláshoz. Jól hangzott hogy 1%-át visszakapom csak aztán kiderült hogy ott van a kártya használati díj (5000 ft), innentől kezdve ha 1 milliót költök egy évben rola akkor 5000ft-ot fogok visszakapni. Na nekem ennyit nem ér meg hogy minden hónapban figyelgessem a keretet meg visszautaljam a költést. Azóta hiába ajánlgatják nekem a hitelkártyát.

  • @anettwakker9026
    @anettwakker9026 Před 8 měsíci +7

    Kedves Edina. Köszönjük szépen ezt a videot is. Egy Amerikai cég leányválalatánál dolgozom Romániába és vannak amerikai munkatársaim akikkel tartom a kapcsolatot . Amiota nézem a videoidat jobban megtudom érteni a szokásaikat/életstilusaikat aminek köszönhetöen jobban megértjük egymás egy magánbeszélgetés során is.

  • @tyutyi_cucaracha
    @tyutyi_cucaracha Před 8 měsíci +7

    Ez jó videó volt és tanulságos. Már csak egy munkaközvetítő irodás videót várok.

  • @evazsiros187
    @evazsiros187 Před 8 měsíci +5

    Köszönöm az infókat.
    Laci és felesége szimpatikus😍👍! Minden jót nekik az életben! Vàrom az újabbakat, addig is Üdv.🌞🙋!

  • @petermolnar3862
    @petermolnar3862 Před 8 měsíci +5

    Eez egy nagyon szuper, információkkal dúsított videó volt!
    Köszönöm! És jó egészséget kívánunk nektek!

  • @tamasszucs6431
    @tamasszucs6431 Před 8 měsíci +42

    Addig vagy szabad amíg van készpénz. Ha nem lenne akkor azt tesznek veled amit akarnak....

    • @editszolosi9927
      @editszolosi9927 Před 7 měsíci +1

      De jó!! Tudtam miért kell itt nyomorogni tündérországban.😢

    • @janosdallos-nagy6998
      @janosdallos-nagy6998 Před 3 měsíci

      A-pengovel-sem-mentek-semmire-az-emberek-régen-amikor-elértéktelenedett.

  • @edinaangyalka
    @edinaangyalka Před 8 měsíci +15

    Nagyon érdekes volt. El nem tudnám képzelni, hogy hitelkártyával éljek. Hitelből kell megvenned valamit akkor is, ha lenne rá pénzed, hogy aztán fizesd rá a kamatokat is? Nyilván egy idő után át tudna állni az ember agya ezekre a dolgokra, meg át is kellene állnia. De itthon mikor a bankom hitelkártyát akart ajánlani én egyből nemet mondtam. Aztán mégis kiküldték nekem, én meg visszavittem nekik 😁 Kicsi nekem ahhoz a fizetésem, középfokú végzettséggel, közalkalmazottként. Jobb szeretem, ha látom mennyi van a zsebemben és azt osztom be. De ahogy érzékelem, ott is a tanultabb, magasabb beosztásban lévő emberek tudnak normálisan megélni.

    • @gaborszakacs3771
      @gaborszakacs3771 Před 8 měsíci +1

      Pedig nagyon egyszerű a hitelkártya használata. Két szabályt kell betartani és akkor szépen lehet vele ingyen pénzt/jutalmakat szerezni. Annyit költs róla, amit vissza is tudsz tölteni a türelmi időszak végéig, ami általában 1 hónap. Ezen időszak alatt ingyen használod a bank pénzét, nincs kamatfizetési kötelezettséged. Egyedül készpénzt ne vegyél fel hitelkártyával, mert ott azonnal megy a kamat. :) Régebben simán lehetett így okosan és tudatosan használva a kártyát évente 50-60 ezer Ft-ot keresni. Mostanában nem tudom, milyen konstrukciók vannak, de biztosan megéri még használni, csak egy kis pénzügyi tudatosság és megfelelő önismeret kell hozzá. Ezt oktatni kéne az iskolákban.

  • @doradinya239
    @doradinya239 Před 8 měsíci +4

    Uhhh ez nagyon jó volt, szuper érdekes! Köszönjük!

  • @gpekarovics
    @gpekarovics Před 8 měsíci +1

    Nagyon köszönöm, nagyon koszonjuk, konkrétumok, szuper hasznos információk, adatok 🙏😍🙏

  • @gamerrrgamerrr9885
    @gamerrrgamerrr9885 Před 8 měsíci +14

    kíváncsi lennék,hogyan élnek az igazi átlag emberk,akik nem kapnak hitelt vagy nem akarnak egy életen keresztül adósok lenni. Én ezt nem tudom elhinni,hogy az átlagnak ennyire könnyű lenne,nincs munkanélküliség,a bank tejel és minden happy . itt szerintem az átlagon felüliekről van szó.

    • @bl5456
      @bl5456 Před 8 měsíci +9

      Amerikában teljesen más a rendszer, a credit score miatt, akár, hogy tudj bérelni kell egy lakást nem tudod kikerülni a rendszert. Átlagembereknek is van credit score, hitelkártyája. Olyan nincs, hogy neked nincs hiteled, nincs credit score-od vagy akkor a lakókocsipark. Ne a magyarhoz hasonlítsd, teljesen más rendszer van.
      Okosan kell használni, amíg visszafizeted időre nincs kamat, ezzel növeled a credit score-dat. Az a gond, aki ész nélkül költ, én azt csinálnám. A lényeg, hogy meglegyen a fedezete mindig a hitelkártyáról költött összegnek, ne olyan pénzt költs, ami nincs meg, a hitelkártyával úgymond előrehozott vásárlás csinálnék 0%-al, tehát megvenném 20-án hitelkártyára ami kell (csak ami tényleg szükséges)és hó 5-én visszatörleszt a fizuból. Ha valaki tudatosan használja a hiteleket főleg egy 0%-os hitelt és arra költi, hogy növelje a pénzét, gyarapítsa a "vagyonát" akkor ki lehet belőle jót hozni, tény, ehhez önfegyelem kell. Házat is sokkal kisebb kamatra tudsz kapni, mint itthon (most USA-ban is magasabb a hitelkamat, mint pár éve). Csinálhatod azt is, hogy veszel egy házat hitelre, kiadod a bérlő kifizeti a hiteledet, ha ügyes vagy marad is a hitel kifizetése után a bérleti díjból, okosan kell használni és akkor előre tudsz lépni. Illetve a vállalkozás is más az USA-ban, mivel hatalmas piac, sokkal valószínűbb, hogy meg tudsz belőle élni, mint itthon, ahol 5x meggondolja valaki, hogy mire költ és sosincs pénze semmire.

    • @ITTVANAMERIKA
      @ITTVANAMERIKA  Před 8 měsíci +7

      @bl5456 Nagyon jól összefoglaltad, és örülök, hogy vannak, akik megértették a lényeget. Valóban nagy önfegyelem kell hozzá, nem Iphone-t, meg Teslát kell venni belőle, hanem arra használni, amire amúgy is költenénk. Pl. napi bevásárlás a boltban. Az elköltött összeg akár azonnal vissza is tölthető a debit számláról, és akkor nincs kamat, nincs tartozás (fizetés itt hetente, kéthetente jön). Lehet nyugodtan aludni. Kiaknázni az előnyeit, pl. befektetni, nyereséget termelni.

    • @cppguy16
      @cppguy16 Před 7 měsíci

      @@ITTVANAMERIKA Pontosan, a lakbér fizetése is a hitelt javítja, ha nincs lakás kölcsönöd akkor is. És ha a hónap végén minden tartozásod kifizeted, akkor magasan javul a hiteled, ugyanakkor nincs semmi tartozásod.

  • @akos973
    @akos973 Před 7 měsíci +14

    Egy magyar pénzügyi szakembertől hallottam néhány évvel ezelőtt: a hitelkártya látszólag nem üzlet a banknak. LÁTSZÓLAG! Mert a bank mindaddig kvázi bukik, amíg nem hibázol, azaz mindent visszafizetsz időben. De a bank hosszútávú játékos, arra vár, hogy egyszer majd hibázol, mert pl. elfelejted a határidőt, vagy tévedésből a minimumösszegnél akár csak 1 dollárral kevesebbet fizetsz, vagy nehéz élethelyzetbe kerülsz, és egy ideig nem tudod visszafizetni a hitelt. És akkor... Bumm, a bank iszonyat mértékű, akár több száz %-os mértékű kamatot vet ki és szed be a TELJES hitelkeret összege után(!), és megindul az adósságspirál. A pénzügyileg egyébként tudatos embereknél is, hiszen bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy egy-egy esetben gondatlanul jár el, megfeledkezik erről-arról.

    • @ITTVANAMERIKA
      @ITTVANAMERIKA  Před 7 měsíci +6

      A bank azokon nyer, akik túlköltekeznek és nem rendezik időben a tartozásukat. Az USA-ban máshogy működik, mint ahogy felvázoltad. Egyrészt a fizetési határidőt nem lehet elfelejteni, mivel automatikan be van állítva, értesítést is kapsz róla. Kevesebb összeget sem tudsz fizetni, mert csak arra van lehetőséged, hogy a bank által kért minimumot (5 százalék) utalod, és választhatod azt is, hogy annál többet, akár egyösszegben az egészet. (Ehhez egy példa: 5 ezer dolláros tartozásnál a bank által kért minimum összeg kb. 1OO dollár, nem egy teljesíthetetlen összeg. Mégis van, aki nem rendezi). Olyan nincs, hogy többszáz százalékos kamatot vetnek ki valakire késedelmes fizetés miatt. Ha nem tartod a határidőt, a creditpontod (megbízhatósági mutatód) megy lejjebb! A büntetés 1 nap késés után 25-35 dollár közötti, de pl. hatvan nap után is 1O-3O százalék. Bankonként eltérő összeg.

    • @akos973
      @akos973 Před 7 měsíci +4

      @@ITTVANAMERIKA Köszönöm szépen a választ, jó ezekkel tisztában lennem nekem is. Ezek szerint itt, Európa keleti felén sokkal vadnyugatibb módon viselkednek a bankok 🙂

    • @szolgalatikli9923
      @szolgalatikli9923 Před 7 měsíci +1

      Ez tökéletesen így van.

    • @attiattila5064
      @attiattila5064 Před 4 měsíci +1

      ​@@ITTVANAMERIKAEszembe jutott egy kérdés ezzel kapcsolatban.Mondjuk ,hogy valaki nem fizeti be időben,valami miatt,pl vagy mert elveszti a munkáját,vagy mert megbízhatatlan léha életet él,pl hazárdjátékos ,Casino,drog stb ha jól értem romlik a credit mutatója,elb....a a renoméját és kevesebb pontja lesz.Mi történik ha utána mondjuk szemléletet vált,új normális életet akar kezdeni,javítva a korábban elkövetett hibáit,és úgymond szeretné visszanyerni a bankok bizalmát.Van erre későbbiekben lehetősége,vagy örökre meg lesz ,,bélyegezve" emiatt és emiatt élete hátralévő részében esélye sincs egyről a kettőre lépni?

  • @gabrielspiegel1158
    @gabrielspiegel1158 Před 8 měsíci +5

    gratulalok,nagyon atfogo,es komplex musor volt.koszonom

  • @ildikoszeri4892
    @ildikoszeri4892 Před 6 měsíci +4

    Remek a Vlog nagyon élvezzük, köszönjük.

  • @zsuzsannahorvath7152
    @zsuzsannahorvath7152 Před 8 měsíci +3

    Edina! Köszönöm a videót !💖

  • @belanelukits1879
    @belanelukits1879 Před 8 měsíci +2

    Szia Edina. Köszi a videot remek volt😘

  • @toroktilda6792
    @toroktilda6792 Před 8 měsíci +8

    Semmilyen területen nem lehet összehasonlitani a két országot. Viszont ott is be vannak biztositva a bankol hiteleikkel, de jóval kevesebb kamatot kérnek el. Hasznos volt a videó kitekinthettünk egy olyan országba ahol jobb élni.!! Köszönet érte Edina és Laci.

  • @mariacsimanehegyi8230
    @mariacsimanehegyi8230 Před 8 měsíci +2

    Fantasztikus volt a videó! Köszönöm szépen!

  • @robertpreininger7787
    @robertpreininger7787 Před 8 měsíci +5

    Évekig használtam úgynevezett Tesco vásárlókártyát.
    300 ezres hitelkerettel rendelkeztem úgy hogy a fizetésem akkoriban kb a fele vagy még annyi se volt. Hozzáteszem tescosként megérte a "flottás" bankszámlacsomagot választani.
    Én kihasználtam ahogy tudtam.
    Családtagok ismerősök amikor megkértek azzal fizettem ők meg odaadták kp-ban. Volt olyan hónap hogy a 300 ezres keret is kevés volt ezokból kifolyólag. Semmi gond. Átutaltam a sima bankkártyámról. Aztán mehet tovább.
    Csak nagyon-nagyon figyelemmel kell követni a havi kiadásokat. És félretenni az összeget amit elköltöttünk.
    Cserébe extra vásárlási utalványokat kaptam. Extra jóváírásokat.
    Nem hogy nullásra kihoztam a bankolásomat hanem még a bank fizetet nekem.
    Úgy ahogy mondják Edináék aki ésszel használja az még jól is jár.
    Azért szüntettem meg mert bankot váltottam természetesen annak is megvolt az oka. Érdemes jól utánajárni hogy az adott élethelyzetben milyen bank milyen számlacsomagja felel meg az illetőnek...

  • @gabriellahegyvari2988
    @gabriellahegyvari2988 Před 8 měsíci +5

    Nagyon tetszett. Persze óriási különbségek vannak Mo-USA viszonylatában,de jó látni egy másik ingatlanpiacot is. Érdekes rendkívül informatív videó volt mindkettőtöktől. Igazán élveztem😊

  • @antalberenyi
    @antalberenyi Před 8 měsíci +3

    Nagyon Érdekes a videód ! Gratulálok!!! :)

  • @zsuzsannaevakosa7230
    @zsuzsannaevakosa7230 Před 8 měsíci +3

    Jó humora van a pasinak. Köszi a vidit, érdekes volt.

  • @v_lena0601
    @v_lena0601 Před 8 měsíci +3

    Csúcsszuper ez a videód is, köszönöm... 👍

  • @villerspeter
    @villerspeter Před 8 měsíci +3

    Talán ez volt az eddigi leglényegretörőbb videó. Gratulálok.

  • @katalinvarga3626
    @katalinvarga3626 Před 8 měsíci +4

    Nagyon szimpatikus, jó humorú, szerény fiatalember a Druszám🥰 Kívánok sok jó bizniszt, legyen nagyon sikeres!

    • @usalakashitelek
      @usalakashitelek Před 8 měsíci

      Koszonom Katalin. Viszont kivanok minden jot!

  • @carmencsorba8153
    @carmencsorba8153 Před 8 měsíci +4

    Talan a legerdekesebb es legszinvonalasabb video volt amit valaha is lattam toled. Koszonet erte! ❤️

  • @an-gp
    @an-gp Před 8 měsíci +1

    Ez is nagyon jó rész lett! Köszönjük!

  • @sandorhudak8066
    @sandorhudak8066 Před 3 měsíci +6

    Ez legalább egy informativ video volt. Egyébként már Magyarországon is van ami egyszerűbb lett, de az tény hogy ha nincs bankszámlád e-mailed mobilod és legalább fél évig fix jövedelmed nem tudsz semmit hitelezni-intézni. Ja és ne legyél BAR listan . Egyébként egyre többen térünk vissza a Kp-re. Ismerősi körömben több embernek törték fel a V..A kártyáját a napokban és vettek le minden pénzt. Az enyémet az egyik Supermarketben törték fel. Feljelentés, de az ellopott pénzt szinte soha nem kapod vissza.A rendőrség tehetetlen.

  • @agnescserkuti4400
    @agnescserkuti4400 Před 8 měsíci +42

    A csak kártyás fizetéssel az a gond, hogy a kontroll kiesik a kezünkből. Jó lenne megmaradni a készpénznél.

    • @krehata
      @krehata Před 8 měsíci +3

      Ismerősi körben pont az ellenkezőjét látom. Aki a kp-ra esküszik, mindig elszórja, semmije sincs, hónapról-hónapra él.

    • @trokkertrokker
      @trokkertrokker Před 8 měsíci +13

      @@josephborbely1614 Nem megy a szövegértelmezés látom, na de sebaj, gyógypedagógus is voltam segítek. Egy szóval nem írta senki hogy bízna bármibe is. Azt írta hogy a kontroll elvesztésével jár ,az online , látható pénzmozgás hiánya. Ezt kijelentését számtalan tanulmány támasztja alá. Mivel igaz. Kérdésem, nevezd meg abban a mondatban , amikre válaszoltál, pontosabban ideokádtál valami pökhendi baromságot, hol szerepel a forint szó? Honnan tudod , hogy aki írt, az nem eurót használ? Mi bizonyítja , hogy aki írt, az Magyar, illetve Magyarországról ír? Tenyérbemászó, kioktató, lekezelő, ki ha én nem stílusban, másokra megalázó módban kommunikálsz, a saját magvasnak vélt gondolataidat hányod minden hová, annak ellenére, hogy amihez hozzákarcolsz, semmilyen összefüggésben nincs az eredeti komment tartalmával. Kicsit szerényebben kellene osztanod az észt, mint felkent megmondóember .Személyes sértésnek veszem a buták vagytok szót, mivel a mondandó kontextusában úgy hat, mintha a magyarok egészére vonatkozva nyilatkoztatnád ki. Nem tudom ki vagy mi vagy , mivel foglalkozol vagy mivel nem, de abban biztos vagyok hogy van annyi sütnivalóm, mint neked pajtás.

    • @Gaddemonka
      @Gaddemonka Před 8 měsíci +1

      Miert esne ki? A keszpenz korulmenyes, sokkal egyszerubb a kartya, raadasul a vasarlas valamennyi %-a is visszajon sok hitelkartyanal.

    • @TamasForditsa
      @TamasForditsa Před 8 měsíci +4

      ​@@josephborbely1614buta vagy jóska és nagyon qtbaszható, fogalmad sincs , hogy a jártyával csak kiszolgáltatnak , ugyanis bármikor elvehetik tőled , csak egy gombnyomás , ahogy meg is tették a kanadai kamionokkal mikor sztrájkoltak

    • @pixipixi989
      @pixipixi989 Před 8 měsíci +3

      @@josephborbely1614 Több hozzászólását is olvasva, bicskanyitogató a stílusa. Először is Magyarország Közép-Európában van. Másodszor nem értem miből gondolja, hogy a készpénzt a párnában tartja bárki? A debit kártya például nem készpénz, mégsem kredit. Mi úgy nőttünk fel, hogy addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér. Erre büszkék is lehetnek azok, akik így élnek. Ez az egész kredit cucc egy durva rákényszerítés, ha az ember nem döntheti el, hogy mivel és hogyan fizessen. Tökéletesen egyet értek @trokkertrokker-rel, mert én is és sokan mások is a saját pénzükből, mindenféle hitel nélkül rendelkeznek saját tulajdonú lakással, házzal, autóval, stb. Remélem nem szégyen, ha nem hitelből lett tulajdonunk?

  • @ricsijoba3746
    @ricsijoba3746 Před 8 měsíci +1

    Szia remek volt a riport. Remélem eltudunk jutni körútra Floridába. Általad jobb rálátasunk van az egészre.puszi. ❤. Köszönjük.

  • @pami1ful
    @pami1ful Před 7 měsíci +18

    Nálunk az a menő, ha minden számla ki van fizetve, adósságod meg nincs is.

    • @ITTVANAMERIKA
      @ITTVANAMERIKA  Před 7 měsíci +5

      Az USA-ban is ez a menő! A kifizetett számla és a nulla tartozás a bank felé. A hitelkártya helyes használata nem azt jelenti, hogy adós vagy, tartozol. Arra kell költeni, amire a saját pénzedből is költenél, majd rendezni, és akkor nincs kamat, nincs adósság. Ellenben nagyon jól jön, amikor pl. egy mélygarázsba szeretnél leállni. Sok helyen ugyanis kizárólag hitelkártyát fogadnak el. Tehát, a dollármilliomos zsebében is ott lapul legalább egy hitelkártya.

  • @gyukagyu1871
    @gyukagyu1871 Před 8 měsíci +7

    Laci egy nagyon rendes gyerek. Nem misztifikálta a valóságot: Amerikában mindennel meg akarnak műteni, magyarországon megmondják az igazat, meddig fogsz még élni ezzel a betegséggel.

  • @trlz
    @trlz Před 8 měsíci +5

    Ha Miamiban szeretnék venni valamit Lacit fogom keresni 👌

  • @nessuno7510
    @nessuno7510 Před 8 měsíci +11

    Ha lenne 54 millió dollárom, egész biztosan vennék egy vízparti villát. Már ki is néztem a szóba jöhető ingatlanokat. Az Amalfi-parton, Olaszországban. Oszt' akkor még kenyérre való is bőven maradna...😎 Egyébként természetesen ez is nagyon élvezetes és informatív kis film volt, de hát Edinától nem is várhatunk mást, mint a megszokott profi minőséget. 👍

    • @forbiddentunnel9990
      @forbiddentunnel9990 Před 8 měsíci +2

      18 milliárdért ingyé van :D :D

    • @nessuno7510
      @nessuno7510 Před 8 měsíci

      @@forbiddentunnel9990 Hát nézd, bevallom nekem akkor sem kellene ott ilyen ház, ha mellényzsebből ki tudnám fizetni. Vannak persze az USA-ban is olyan helyek, amik egyszerűen lenyűgöznek a szépségükkel, de Floridának az a része valahogy nem tartozik közéjük. Nem azt mondom hogy csúnya, vagy ilyesmi, mert mégiscsak van egy csomó érdekesség, meg óceán, meg minden ami kell, de valamiért mégis egyenesen taszít. Az USA-ba egyébként is csak mint turista mennék ki, lakni semmi esetre sem, maximum ha fegyverrel kényszerítenének. A szívem csücske az a része Olaszországnak, amit fentebb említettem. Na oda akár már holnap költöznék, ha megtehetném. Vagy mondjuk még a Mediterráneumban azon kívül Görögországban vagy Spanyolországban is el tudnám képzelni az életet hosszabb távon, persze szigorúan a tenger mellett (! ), de már Franciaországban például nem. Erre pontos magyarázatot nem is tudnék adni, talán valami kollektív tudatalatti viszolygás Trianon miatt...😎

  • @MegaViki1982
    @MegaViki1982 Před 8 měsíci +13

    Nekem egyszer régen egy pénzügyi szakember(egy neves) azt mondta: "Adok egy jó tanácsot!Ha teljesen el akarsz adósodni,legyen hitelkártyád!" 🙃

    • @ITTVANAMERIKA
      @ITTVANAMERIKA  Před 8 měsíci +4

      Úgy tūnik, a neves pénzügyi szakember mindenkirõl azt feltételezi, képtelen az önfegyelemre, vagyis túlköltekezik, késve fizet. Én jobban kedvelem, ha felnőttként vagyok kezelve, aki képes pénzügyileg tudatos lenni!

  • @macsaicsaba
    @macsaicsaba Před 8 měsíci +2

    Köszi ismét ezt a jó videót.

  • @lukacspiroska4882
    @lukacspiroska4882 Před 8 měsíci +2

    Minden videod SEGÍTÕ!!!!!KÖSZI!!!!!

  • @viktoriavirag7879
    @viktoriavirag7879 Před 8 měsíci +2

    Köszönjük, nagyon jó videó

  • @gbor_9613
    @gbor_9613 Před 8 měsíci +4

    Annyira, de annyira szeretem ezeket a videokat, Edina. 🤩 Most ertem vissza Svajcba 3 hetes amerikai nyaralasbol es nagyon sok mindent tudtam "felhasznalni" ezekbol a videokbol; es nem sok meglepetes ert Neked es a csatornadnak koszonhetoen. Imadas.
    Es koszonet, hogy vagy(tok).
    üdv, Zürichbol

    • @ITTVANAMERIKA
      @ITTVANAMERIKA  Před 8 měsíci +1

      Örülök, és köszönöm a visszajelzést! 🙌

  • @alpharius0omegon
    @alpharius0omegon Před 8 měsíci +4

    Nagyon érdekes volt, Laciék is szimpik.

  • @ferenckluni7652
    @ferenckluni7652 Před 8 měsíci +6

    Kedves Edina! Köszönjük a videót! Remek lett.
    Egy kérdésem volna:
    -Milyen a cash back kint az USA-ban?
    -Magyarországon 1% és maximum évi 50 ezer forint. Ami borzasztóan kevés! 😂

  • @udvarrenata
    @udvarrenata Před 8 měsíci +7

    Érdekes 🎉

  • @meggytorta
    @meggytorta Před 4 měsíci +1

    Nagyon jó a videó❤❤, puszi, puszi, és az utolsó 5 perc humorais nagyon tetszett. Csodaszép ingatlanok.

  • @harczymarczy
    @harczymarczy Před 7 měsíci +5

    Ez a hitelpontszám-mizéria még csak nem is Amerika-specifikus, Németországban van a Schufa, amit néznek, a magyar KHR-hez hasonló, de a Schufa mögött valójában egy magáncég van. Ugyanúgy, mint a nagy nemzetközi hitelminősítők mögött (S&P és társai). A hitelkártyámat rendeltetésszerűen használom (Mo-on+külföldön is), bár nem a legolcsóbb fenntartani így sem. Arra viszont teljesen jó, hogy ha pl. meg akarok szállni valahol, és leveszik a foglalót, ne a rendes kártyámról vegyék le, hanem erről, így a hitelkeretem a szálloda számára kvázi bankgaranciaként működik, hogy fogok tudni fizetni, én pedig egy havária esetén sem megyek egyből csődbe, hanem leginkább ehhez nyúlok. A fedezet alapból a másik számlámon van, és legfeljebb kérek részletfizetést, ha nagyon nagy a baj, és akkor nyilván úgy fizetem vissza (szerencsére még nem volt rá példa). Azért nyolc kártyát nem tartanék fenn szívesen, inkább a meglévőnek emeltetném meg a keretét... Az, hogy amerikai bank volt a dolog mögött, az nekem jó is volt, mert az amerikai hitelpolitika laza, én pedig tíz év alatt talán egyszer csúsztam meg a fizetéssel...

  • @erikanagy8224
    @erikanagy8224 Před 8 měsíci +5

    Szia Edina nagyon jó volt ez a videó

  • @robertgyarmat1056
    @robertgyarmat1056 Před 8 měsíci +4

    Kedves Edina, ez a hitel dolog szerintem itthon is így van, mert mikor 2009-ben vettem egy laptopot egy áruházban hitelre és rendesen fizettem, sorra kaptam a hitelkártyákat a cégektől. Na jól van akkor csak kettőt kaptam, azután többet is, bár nem kértem, meg aztán nem is használtam, eldugtam őket otthon!!! :)

  • @attiladr.beres-deak
    @attiladr.beres-deak Před 8 měsíci +3

    Jól esett Edina, hogy hasznosnak véled az adóval kapcsolatos hozzászólásom. Dr. Béres-Deák Attila András

  • @user-oy8ik3nx5s
    @user-oy8ik3nx5s Před 8 měsíci +4

    Szuper videó!

  • @agnesbiro7296
    @agnesbiro7296 Před měsícem +4

    Van aki már 84 éves és még mindig a házát törleszti.Az emberek nagy % a végletekig eladósodott. Mindent hitelből csinàlnak !Van aki 2-3 × is elveszíti az otthonàt. Sok szegény ember él USA -ban is !

  • @misimokus42443
    @misimokus42443 Před měsícem +3

    Ez a bankoknak "okos játék" hisz gondolom egy tej árán is "keresnek" = THM..
    A készpénz = szabadság!! (Megfigyelés nélkül..)

  • @huzoro
    @huzoro Před 8 měsíci +9

    Sok éve csak hitelkártyát használok vásárlásra a debit kártyám csak készpénz felvételre van. Megéri hitelre vásárolni, de csak ha van pénzed. Ha időbe le tudják emelni a tartozást akkor semmibe nem kerül, viszont a költés után visszatérítést kapok. Itthon hitelkártyával eladósodni a legnagyobb baromság, nagyon magas kamatot számítanak rá. Ha milliós hitelkeretem van attól én még tudom mennyi a bevételem, nem a hitelkeret szabja meg a költéseimet. Jónak tartom a kinti kredit rendszert, csak ésszel kell használni.

    • @akos973
      @akos973 Před 7 měsíci

      Valójában akkor lenne Mo-on hasznos a hitelkártya, ha ugyanazon funkciót töltené be, mint az USA-ban (credit score, azaz transzparens megbízhatósági mutató a piaci szereplők felé).

  • @nicehedgehog
    @nicehedgehog Před 8 měsíci +12

    Itt Lengyelország! 14 éve jöttünk ide hosszabb időre és megcsináltuk itt Kelet-Európában azt, ami úgy emlegetnek, hogy "American Dream". Ma saját könyvelőirodám van, közel 8 éve van jelzáloghitelem, hitelkártyákat használok 11 éve. (A levegőt is hitelre veszem.) Magyarországon nem mertem elfogadni a banktól a hitelkártyát. Lengyelországban némiképp "tudatosabban" használják az emberek a banki termékeket, de ez főleg a nagyvárosok lakóira és egyes pénzügyhöz közeli szakmák képviselőire igaz. A tendencia növekvő, mert már "társadalomismeret" tantárgy keretében oktatják, hogy hogyan tervezzünk házi költségvetést és hogyan töltsünk ki egy adóbevallást. Jobb lakni a sajátban, mint fizetni a semmiért és várakozni, vágyakozni.

  • @Nonineni
    @Nonineni Před 8 měsíci +1

    Kedves Edina, ez egy zseniális, általam rég várt videó a témában, amely most nagyon sok dolgot megvilágított az amerikai (+kanadai, ausztrál) hitelrendszerről! Egy dologra nem tért ki, de tudom, hogy létezik: mi a helyzet, ha valaki az egyik hitelkártyájával fizeti vissza a másik hitelkártya tartozását? Sok ilyen spirálról hallani, hogyan lehet ebből kikeveredni? Amerikában létezik összevont hitel?

  • @pinterlaszlo613
    @pinterlaszlo613 Před 8 měsíci +6

    A bankok, biztosítók meg minden féle nagy multicégek világa számomra kissé ijesztő. Az életem egy jelentős része azzal telik, hogy számolom a hiteltartozásaimat, nézegetem az akciós ajánlatokat. Közben azon aggódom, hogy nehogy kirúgjanak, mert akkor elveszítek mindent. Ha kiesek a rendszerből nekem annyi. Ez az egész olyan hatalmasnak tűnik, ugyan akkor mégis súlytalannak is. Beszippantja az embert, és leéli úgy az életét, hogy csinált volna bármi olyat ami számít is valamit. Idegen tőlem ez a világ. Sajnos itt Magyarországon is ebbe az irányba haladnak a dolgok, csak sokkal rosszabbul csinálják. Nem tudom, hogy ennek örüljek, vagy aggódjak miatta.

  • @oromdulo
    @oromdulo Před 3 měsíci +13

    😀 Én meg itthon a saját földemen termelem az élelmiszert, saját házam van, állampapírba fektetem a megtakarításom és kamatot kapok utána az államtól.

    • @bandika55
      @bandika55 Před 3 měsíci +3

      Magyar Állampapírnál jelenleg infláció+1% kamat van. Tehát például beteszel 1M Ft-ot akkor egy év múlva lesz +10e Ft-od. Nem mondanám túl jó befektetésnek, de sajnos jelenleg nincs itthon jobb biztonságos befektetés.

    • @nehazudj5472
      @nehazudj5472 Před 3 měsíci

      Nagyon bátor vagy😂​@@bandika55

  • @Elameey
    @Elameey Před 8 měsíci +2

    Remek videó volt ismét! Köszönöm! Anno 2008 körül volt egy hitel válság amiből elég nagy Global Financial Crisis alakult ki. Csinálsz erről egy videót Edina? Ha a mai hitelezés így megy, mi volt régen a nagy válság előtt?
    Magyarországon, magánegészségügyben a férfi nőorvosok mellett automatikusan ott van a nővér, aki minden esetben nő, legalábbis én ilyen helyre járok. Állami egészségügybe szinte nem is járok, csak háziorvoshoz.

  • @janosneabonyi5689
    @janosneabonyi5689 Před 8 měsíci +2

    Nagyon érdekes videók

  • @vakbela2677
    @vakbela2677 Před 5 měsíci +19

    El is fog rohadni az USA, többek között emiatt is.

  • @veronika2416
    @veronika2416 Před 3 měsíci +5

    Az lett volna erdekes, hogy mi lett a mexikoiakkal mikor fizetni kellett.
    Szoval mennyi a visszafizetendo kamat?
    En pl. nem akarnek kreditet hasznalni, mert csak addig akarok nyujtozkodni amig a takarom er.
    Akkor ezek szerint en nem lennek jo allampolgar?

  • @krisztinaszerenyi1804
    @krisztinaszerenyi1804 Před 8 měsíci

    Szuper jó videó volt most is!🙂

  • @rezsoneknab1170
    @rezsoneknab1170 Před 8 měsíci +7

    Ez brutálisan jó videó lett. Köszönjük!!❤

  • @ancsapanda
    @ancsapanda Před 26 dny +1

    Meglepő számomra, h Miamiban félmillió dollárért mar lehet családi hazat kapni az agglomerációban... Itt Ausztriaban, a svajci hatarszelen a tartomanyi központ agglomeraciojaban nem talalsz 800.000 Eur alatt csaladi hazat. Itt egyelőre olyan ar/kamatszintek vannak, hogy a havi törlesztőrészlet pedig általában joval több, akar a duplaja is lehet egy hasonlo ingatlan havi berleti dijanak. Na es nem is adnak a bankok am olyan egyszerűen lakáshitelt... Nagyon szigorú szabályokat vezettek be az elmúlt időszakban, hogy megelőzzék a lakosság eladósodását.

  • @morcosboci
    @morcosboci Před 3 měsíci +9

    Magyarán a szegény ember tartja el a gazdagokat hiszen aki vissza tudja fizetni időben annak nem kerül semmibe, sőt...

    • @Geo_Knows_Things
      @Geo_Knows_Things Před 3 měsíci +1

      A szegények nem tartják el a gazdagokat, hanem mindenki hozzájárul mindenki javára. Azok nélkül, akik megszervezik a termelést, a hitelezést, a forgalmazást, és az összes többi "nem termelő" munkát, a "szegények" sokkal rosszabbul járnának.
      Például, amikor a Ford felállitotta az összeszerelő szállítószalagot, mindenki profitált, nem csak a milliomos Ford: egy Ford-munkás ötször nagyobb fizetést kapott, mint az akkori átlag-bér, a Ford autó ára pedig a többi autó árának a kis töredéke volt.

  • @gyorgyhudanik3842
    @gyorgyhudanik3842 Před 8 měsíci +27

    Az egyesült államok adóssága már nagyobb mint az egyesült államok vagyona. A GDP 125% felett jár. Ez több mint 30 ezermilliárd dollár. A polgárai pedig teljes mértékben függenek a nagy testvértől. Ha nem lenne katonai birodalom, és nem szipojozna ki más térségeket,már rég összeomlott volna.

    • @MrSzilberhorn
      @MrSzilberhorn Před 8 měsíci +3

      Latom nem vagy nagy szakerto, a kettonek semmi koze egymashoz. Ha tudnad mitol mukodik mindig a gazdasag, akkor tudnad, de most nem tudod :D

    • @SYSQUE1
      @SYSQUE1 Před 8 měsíci +3

      Az Egyesült Államok vagyona nem az éves GDP, azaz az éves bruttó hazai termék.

  • @krisztiankotta7177
    @krisztiankotta7177 Před 7 měsíci +15

    A horgászat jut eszembe erről, jó beetetés, aztán bumm...

  • @istvanmarott6494
    @istvanmarott6494 Před 8 měsíci +23

    Vagyis éljen a PÉNZRABSZOLGASÁG !!! Csoda, hogy az amerikai államadósság is egy főre számítva 28 millió forintnyi, és az amerikaiaknak van a legnagyobb személyi adóssága...

    • @ITTVANAMERIKA
      @ITTVANAMERIKA  Před 8 měsíci +1

      www.smbcompass.com/every-country-ranked-by-average-personal-debt/#:~:text=Based%20on%20the%20table%2C%20the,%2C%20credit%20cards%2C%20and%20more.

    • @Szabi_K.barcelona
      @Szabi_K.barcelona Před 8 měsíci +2

      Jó úton haladunk mi is, hogy akkora legyen...

  • @_falcon8286
    @_falcon8286 Před 3 měsíci +1

    Köszi ! 😊 Remek példa arra, hogy akinek van ötlete, de nincs pénze attól még ne sorvadjon el az ötletével együtt.

  • @raw5150
    @raw5150 Před měsícem +7

    Az adósrabszolgaság létrehozása a célja több ezer éve a csapatnak. A FED - federal reseve - csak a neve állami. Magánbank. Sátáni az egész.

  • @edesanna8989
    @edesanna8989 Před měsícem +7

    Eddig se, de ezek után sem vágyok USÁban élni.

  • @fabiancsilla4820
    @fabiancsilla4820 Před 8 měsíci +5

    A Wellsfargonal csalas aldozatai lettunk debit kartya altal az enyemen $2000, a ferjemen $5000. A bank felvette az adatokat es 3 het mulva visszakaptuk a penzunket. Azt hiszem $10K-ra van biztositva a debit kartya is.

  • @jozsefvokality5107
    @jozsefvokality5107 Před 8 měsíci +5

    Legjobb video eddig.Köszönöm!

  • @juditvasarhelyi1129
    @juditvasarhelyi1129 Před 4 měsíci +2

    Az Angliai rendszer rendkívül hasonló. Ugyanígy munkodik a Buy To Let befektetés is, viszont az érdekes lenne, hogy hány százalék önerő szükséges a a befektesi célú ingatlan vásárlásához. Illetve az is érdekes lenne, hogy milyen az intrest ratek, hogyan és mennyi időre lehet őket fixalni, letting agent díjak, külföldi személyek esetében az adózás? Esetleg tudtok erről meg mesélni?

  • @magdolnatoth9951
    @magdolnatoth9951 Před 8 měsíci +8

    Akkor Floridaban olcso a betegbiztositas. Itt PA-ban ami jo az minimum 800 Dollar egy 45 eves nonek. Akkor talan mar nincs 10E Dollaros onresz minden evben. Az allat es fogorvos a legnagyobb lehuzas.

  • @MyriamTaub
    @MyriamTaub Před 8 měsíci +3

    Szia Edina nagyon szuper lett a videó mint mindig.Szerintem hitelek minden hol vannak az emberek hitelre vásárolnak bútort,lakást,autót,utazást is.Ismét gyönyörű helyeket mutattál.köszönöm ölelés Mirjám Izraelből❤❤❤

  • @marikovacsbalazsne9996
    @marikovacsbalazsne9996 Před 8 měsíci +4

    Szia.Edina!Köszönöm ezt a szuper videófelvételt is.❤🇭🇺🇭🇺🇭🇺❤

  • @dtihi
    @dtihi Před 7 měsíci +21

    Érdekes dolog ez a hitelkártya téma, de ez még egy ok, ami miatt nem tetszik nekem az USA!

    • @Geb5626
      @Geb5626 Před 7 měsíci +7

      Ami biztos, hogy pont ezen rendszer miatt van, hogy Amerika úgy fogyasztja a föld erőforrásait, mintha 4,5 "föld" bolygón élne. Azt még nem tudja, hogy erre még kb 15 évig lesz lehetősége ha marad a jelen állapot. A valóságban a dollár folyamatos térvesztése/részesedése a világ gazdaságában hamarabb fog gátat vetni ennek a hitelből élésnek.

  • @Soriandi66
    @Soriandi66 Před 8 měsíci

    Mindig jók, érdekesek a videóid, de ez most különösen tetszett.

  • @zsoltpalik8276
    @zsoltpalik8276 Před 8 měsíci +22

    Baromság az egész. Mindenki addig nyujtozkodjon ameddig a takarója ér. Akinek meg nincs pénze, az nem tudom hogy mit csináljon mert hitel egynelő öngyilkosság.

    • @karolyszalok4208
      @karolyszalok4208 Před 8 měsíci +11

      Nem véletlenül szorítják ki a készpénzt mert azon nincs nyeresége a banknak. Kp. a nyerő.

    • @csabat4878
      @csabat4878 Před 8 měsíci +1

      Sajnos úgy építették fel a rendszert, hogy a hitellel jobban jársz, mint megtakarítással. Lásd pl. a lakásárakat , az elmúlt kb. 10 évben sokan nem tudtak annyit félretenni, amennyivel mentek fel az árak. Az árak meg nagyrészt a nyakló nélkül kiszórt hitelek miatt mentek fel. Ez továbbegyenlő még több kiszórt hitel, és így tovább. Ha meg bajba kerül a hiteles, akkor itt Magyarországon meg úgyis megmenti az állam.

    • @tiborlep5905
      @tiborlep5905 Před měsícem

      @@karolyszalok4208 Két mondatban leirtad a LÉNYEGET!!! De persze ez már úgy van szinte be állítva hogy a hitel kártya a nyerő, a menő! Nem. Ez a rendszer egyszerűen SZAR! Jól be van burkolva. Spanyolország autó kölcsönző. Debit kártya rajta X ezer euró, pusz 10 ezer euró banki hitelkeret amiért a bank kezeséget válal a világon bárhol értem! Ehez én nem férk hozzá, ezt a bank garantálja, ha ezt egy hotel stb le tudja foglani tölem. A bank meg behajtja rajtam...De mivel debit kártyám volt igy az autó bérlésnél nem fogatták el! 400 eurót kellet a debit kártyáról át utalni nekik még pluszban az autó bérlési dij felett! Ez már tetszett nekik!!! Ezt már elfogatták! Miért? Ja mégis a PÉNZ!? Vihettem a verdát. Csupán azért mert nem kredit kártyám volt! Ki járt jól???!! A bank, a biztosító, én nem az biztos. Így is úgy is lehuznak, ha van pénzed azért, ha van kredit kártyád akkor meg anyakadon ott a kötél. A bank tudja egyszer úgy is hibázol! Erre utazik, ebből él. Csak ne. Ne legyen már magasztalva hogy milyen baromi jó! Mert USA, meg satöbbi ország. A lényeg itt a kontrol!!! A mindent tudni akarok rólad! Ki van ez szépen találva. De többen nagyon szépen kifejtették már itt a véleményüket. Írom ezt úgy hogy bő 35 éve valahol kint vagyok.

  • @DrumTiDzsej
    @DrumTiDzsej Před 8 měsíci +3

    Kedves Edina 😊 Nagyon szeretem a videókat profi munka az összes, és ráadásul a családod is csodálatos egy minta család 🙏🏼👍🏼 Amúgy meg én imádom ahogy Alberto beszél magyarul és értem is 😊😂 Lenne egy videó ötletem. Nemtudom van e már ilyen. De pld engem érdekelne az is hogy miként is működik a nyugdíj rendszer miszerint kapnak nyugdíjat és mi a nyugdíj korhatár a munkanélküli támogatás vagy a szegény családok támogatása esetleg ha valaki elveszti a munkáját hogyan tovább vagy milyen jogai vannak mikor mondhat fel neki a munkáltató,mikor mondhatnak fel a munkasok vagyis mennyire van védve a munkaadó és a munkás nameg ez a témakör 😊 Ha van értelme egy ilyen videónak én nagyon örülnék neki 😊😂 Köszönöm a jó videókat ❤ további sok sikert az életben 🎉

    • @cppguy16
      @cppguy16 Před 7 měsíci

      A nyugdíj alapba évente adott összegig adómentesen lehet félretenni, adó előtti jövedelemből, és adómentesen növekszik. A kamatos kamat ("compounding") hatás miatt 40-50 év alatt alaposan felhízik. Pl. ha egész életed során negyed milliót félreteszel, 2-5 millióra növekedhet idős korra. 59 és fél éves korig büntetlenül nem lehet hozzányúlni. Ebből adsz magadnak nyugdíjat, ami után adózol. Állami nyugdíjat csak rendőrök, tűzoltók, és hasonlók kapnak, de Ford, GM is ígér nyugdíjat a munkásaiknak. Az Egyesült Államok fizet mindenkinek nyugdíjat, de az vészhelyzet esetére, abból szegényebb országokban lehet csak megélni. Ha később igényled, többet kapsz havonta, de ha korábban igényled, a befektetések duplájára hízhatnak azalatt. Azon túl sima adózott befektetések is vannak, azok is adómentesen növekednek, de ha eladsz egy részvényt, az adózik, akkor is ha egy másikra cseréled, és az osztalék után is. Míg egy nyugdíj számlán semmilyen adó nincs amíg nem váltod készpénzre. Azt mondják évente 4% biztonsággal kivehető ha 30 évig kell tartania, és örökölhető. A befektetések persze a gazdaságnak megfelelőn ingadoznak, de részvény csomagokban vannak, tehát a csőd esélye minimális (hacsak nem az egész világ összeomlik).

    • @cppguy16
      @cppguy16 Před 7 měsíci +2

      A munkajog államonként változik teljes mértékben. Van munkanélküli segély (egy darabig), átképzési támogatás, rokkant segély. California, New York államban több, Texasban viszont még minimál bér sincs. Teljesen más. Californiában anyasági, apasági szabadság jár, az anyának fél év, sok államban abszolút nulla, 1 nap sem.

  • @Fegyenc100
    @Fegyenc100 Před 8 měsíci +2

    Szerintem az orvos nem kizárólag a páciens érdekében hív be egy nővért... számára fontosabb, hogy őt ne perelje be mindenféle "könnyűpénzvadász" hölgyike..😎 Nagyon kedvelem a videóidat, Edina ! 🙂

  • @nikocat2008
    @nikocat2008 Před měsícem +1

    Egyik ismerősünknek az állami alkalmazottkènt jó biztosìtása volt. Magyarországon mègis előbb kezdtèk meg a hasonló betegség kezelését, mint neki kint. Plusz még fizetni kellett rá.

  • @gyorgylaszlomayer3379
    @gyorgylaszlomayer3379 Před 8 měsíci +3

    A lakásbérles képlete ugyan az itthon is. Ha albérletben vagy akkor amíg azt fizeted másnak keresed a pénzt, ha félretenni ha nem tudsz, örökre albérlő maradsz. A törlesztés a saját lakásod ára, de ha valamiért nem tudod fizetni akkor mindent könnyen elveszíted. Mint albérlő ugyanúgy az utcára kerülsz, de a tulajdonod nem veszíted el mert nem is volt. Érdekes és veszélyes játszma!