# 70 - Żenia Klimakin - Wojna i miłość. (9 listopada 2023)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 08. 2024
  • „Czy Pan widział miłość na wojnie". "A Pani?“, takie pytania zadaje swoim rozmówcom, zawodowo i prywatnie.
    Ukrainiec w Polsce. Rozpoznawalny. Żyje tu już od 14 lat. Dziennikarz, aktywista, wolontariusz, uczestnik kampanii „Twarze Depresji“. Redaktor naczelny „Nowej Polszczy“ (ukraińskojęzyczny magazyn i portal o Polsce). Autor pomysłu antologii „Wojna 2022. Eseje, wiersze, dzienniki“.
    Antologia zawiera teksty najważniejszych ukraińskich pisarzy. „Powstawały w okopach, schronach bombowych, ośrodkach dla uchodźców, na przejściach granicznych, przy dźwiękach syren, w mieszkaniach bez prądu“.
    A jednak to nie jest tylko o cierpieniu. W tej książce jest też dużo o godności, o czystej energii. „Te teksty otwierają serca“, mówi Żenia. „Pokazują, jak silny, piękny, odważny potrafi być człowiek, nawet w tak nieludzkich warunkach, jakie funduje wojna“. I nie boi się patosu.
    Pytany, czy zajmowanie się wojną psychicznie go nie wykańcza, odpowiada, jak wielu w tej antologii: „Do wszystkiego się przyzwyczajasz. Najważniejsze, kim w tym wszystkim jesteś“.
    Rozmawiamy o ludziach, którzy znaleźli się w tej antologii. O stanie ducha i umysłu Ukraińców w czasie wojny, ale też o polsko-ukraińskim wzajemnym zrozumieniu lub niezrozumieniu zaraz po agersji Rosji na Ukrainę w 2022 roku i teraz, gdy zainteresowanie wojną w Ukrainie zmalało.
    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. www.studiotakto...
    🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: patronite.pl/a... / anna.maruszeczko.1 / anna_maruszeczko
    Muzyka: Leszek Kołodziejski
    Śpiew: Wojciech Myrczek

Komentáře • 3

  • @wojowniczkiiwojownicypodca7689

    Jeśli spodobał Ci się ten podcast, jeśli jesteś otwarta_y, zaangażowany_a, społecznie wrażliwa_y, nie cierpisz na narodową megalomanię, zostaw suba. To daje napęd. To miłe🧡

  • @bernadetabb884
    @bernadetabb884 Před 9 měsíci

    Jakoś za waszymi słowami nie idą czyny. Wystarczy przyjrzeć się ukraińskim kierowcom którzy bezczelnie traktują Polaków , wiedząc , że racja jest po polskiej stronie. Polacy bronią swoich miejsc pracy, przed nieuczciwą konkurencją z Ukrainy. Nie wspomnę już o tej dziczy w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i innych miastach, ktorzy zachowują się poniżej krytyki. Nic dobrego nie widać w ich zachowaniu, wręcz wrogim wobec Polaków.
    A reasumując, to gdyby w 1991r. Ukraińcy nie byli tak pazerni i nie zagarnęli zbyt dużo ziemi, głównie chodzi o tereny na wschód od Dniepru, gdzie ludność mówi po rosyjsku i bliżej im do Rosji , niż do Ukrainy, to z pewnością nie byłoby tej plemiennej wojny.
    A dlaczego Mołdawi odcięli dostęp do morza? Dlaczego Ukraincy mają jakieś żądania terytorialne wobec terenów wschodniej Polski? To raczej.my moglibyśmy mieć roszczenia o ziemię, którą nam Stalin odebrał.
    A dla Pani prowadzącej, która mówi o sobie , że jest ukrainofilką to przypominam o Genocidum Atrox czyli Ludobójstwie ze szczególnym okrucieństwem zwanym Rzezią Wołyńską. Może Pani ma jakieś wpływy wśród swoich przyjaciół ukraińskich , żeby wreszcie pozwolili na ekshumację i godny pochówek ofiar tej strasznej zbrodni. A co do przemocy i pobicia to znacznie częściej bywa odwrotnie, to Ukraińcy są agresywni wobec Polaków.

    • @wojowniczkiiwojownicypodca7689
      @wojowniczkiiwojownicypodca7689  Před 9 měsíci

      Przykro czytać. Ja wychodzę z założenia, być może trywializując, że my Polacy nie jesteśmy pępkiem świata. Osobiście uważam, że lepiej nam będzie, jeśli spojrzymy szerzej, nie tylko przez pryzmat własnej martyrologii. Każdy ma własną. Moją filozofią jest pochylanie się nad każdą mniejszością. Większość jest od tego, żeby chronić mniejszości. I do agresji Rosji mnie Pani nie przekona. Nie zmienia to faktu, że cieszę się, że Pani słuchała tego podcastu.