instalacja debiana

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 09. 2024

Komentáře • 17

  • @Piorun1
    @Piorun1 Před 5 měsíci +3

    Wreszcie Krok ku przyszłości

    • @irekmaster187
      @irekmaster187  Před 5 měsíci

      Powiem Ci piotrze że ten mój mx działa zncznie sprawniej i stabilniej niż ten nieudany debianowy twór który postawiłem, ale praktyka mistrza czyni, więc zobaczymy. Z czasem może się czegoś nauczę, albo stwierdzę że takie działania zupełnie nie mają sensu, gdyż distra przygotowane prze developerów może być czymś znacznie doskonalszym niż to co samemu choćby mając najwznioślejsze pomysły jesteś w stanie postawić. Choć przyznać trzeba że system działa i jego poboczne iteracje zamierzam przetestować, żeby zobaczyć możliwości debiana na różnych przykładach i pracę jaką w niego włożyli poznać i zobaczyć.

  • @jacek1983polska
    @jacek1983polska Před 5 měsíci +4

    zawsze bylem fanem debiana:) na swoich serverach vps nadal tylko jego uzywam... ale na stacjonarnym wymieklem. myslalem ze mam jakas widze ale jednak nie:D poleglem na instalacji sterownikow nvidia gdzie na opensuse praktycznie dzialaja odstrzala... takze przesiadlem sie na suse.

    • @irekmaster187
      @irekmaster187  Před 5 měsíci +1

      Ja też po tej instalacji mam dosyć i wypróbuję przygotowane przez Twórców inne jego wersje (niedługo pojawi się film, który właśnie nagrywam). Gdyż postawienie środowiska graficznego i samodzielne jego ustawianie bez żadnych dodatkowych pomocy jest straszne, niesamowicie czasochłonne i kosztujące masę własnego czasu poświęconego na jego naukę. Musiałbym znać xfce od podszewki by ustawić go tak jak chcę, co w mx jest niemal wszystko ustawione.
      Chodzi mi również o interakcje okien, tzw snaping, którego tutaj w ogól nie ma mimo że masz to samo środowisko graficzne i nikt o tym nie mówi. Chwalą się tylko: "a w linuxie możesz wszytko zmienić itd itd"
      No to ciekawe jak to pozmieniasz nie będąc developerem i nie mając minimum wymaganej wiedzy. Oczywiście warto się dokształcać ale pytanie czy właśnie to ja chcę w życiu robić. I piszę ogólnie, bo wiadomo że się zaangażowałem i zrobiłem film też z jakiś przyczyn i chęci. Ale nie wszystko rozumiem i potrafię zdzierżyć co linux próbuje nam dostarczyć. Nie mniej i tak jest tego masa działań, które warto szanować i uskuteczniać 👍

  • @Black_Hole1546
    @Black_Hole1546 Před 5 měsíci +1

    I do not understand everything 🤔 But it is very well explained 👍

    • @irekmaster187
      @irekmaster187  Před 5 měsíci +1

      Thank you, there are many guys explaining the instalation procedure I suppose but I need build it by my own to check. Thank you for reply 😀

    • @Black_Hole1546
      @Black_Hole1546 Před 5 měsíci

      @@irekmaster187 You're right 👍

  • @Piorun1
    @Piorun1 Před 5 měsíci +3

    nie zapomnij włączyć zapory sieciowej..

    • @irekmaster187
      @irekmaster187  Před 5 měsíci +1

      nie jestem pewien czy takie coś w ogóle u mnie istnieje, bo nie widziałem czegoś takiego jeśli nie jest w standardzie i samo nie działa przy uruchomieniu, bo linux nazywają przecież najbezpieczniejszym systemem i nie narażonym na wirusy. A i zaraz odpalę twój film to może się czegoś dowiem, bo widziałem właśnie że dodałeś coś ciekawego. Pozdrawiam piorun. Niebawem się odezwę. W międzyczasie nagrywam jeszcze następne wideo o ventoyu. 👍

  • @bertosudu9506
    @bertosudu9506 Před 5 měsíci

    👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

  • @rudi281
    @rudi281 Před 5 měsíci +1

    jak udało ci się wstawić godzine na środku tapety oraz ten panel po prawej stronie ?

    • @irekmaster187
      @irekmaster187  Před 5 měsíci +2

      udało tylko i wyłącznie wgraniem mxa bo na nim rozpocząłem proces instalacji nośnika a on wgrane ma conky w standardzie - czyli to co widzisz (widżety nazywane w windows) tu nazywasz conky.
      Jest to pochodna debiana i zdecydowanie na debku można conky również wgrać, ale nie masz w standardzie tego tak jak tu, więc z całego serca mxa mogę Ci przyjacielu polecić, z którego sam na codzień najczęściej korzystam i jest to moje najpewniejsze stanowisko pracy póki co, co nie znaczy że nie zamierzam się uczyć i rozwijać o te dodatkowe wersje debiana (nie tylko mx) ale również jego podstawowe odnogi, tak by samemu móc go uczynić tym co chcesz i tym jak sam to widzieć, do czego właśnie brnę takimi mozolnymi działaniami. Jakby co próbuj: "sudo apt install conky"
      potem "conky-manager2"
      I tam w liście wybierasz sobie które chcesz, ja mam:
      1. MX-Bridouz/MX-bridouz_mod-arial-Clem (prawa strona)
      2. MX-Elementary_sys (środek)
      Widżety przesuwasz mając wciśnięty lewy alt i lewy przycisk myszy co jest mega wygodne i pomaga w przypadkowym nie przestawianiu okien, tylko tam gdzie ustanowisz - tam jest!
      Możliwe że podane przeze mnie motywy występują tylko na mxie wtenczas warto je skopiować z jakiejś strony do odpowiedniej ścieżki i też powinny chodzić. Jakbyś chciał mogę udostępnić ci paczki tych motywów w plikach tych dwóch archiwów na maila. I już masz wtedy komplet. Wybierasz ustawiasz sam jak ci się podoba i działa. Za każdym razem.

  • @tomaszstaron1233
    @tomaszstaron1233 Před 4 měsíci

    A co z repozytoriami ? Jak to się robi ?

    • @irekmaster187
      @irekmaster187  Před 4 měsíci +1

      nie zajmowałem się tym. Zastosowałem standardowe. I tyle. Nie interesuje mnie kompletowanie komponentów systemu, który powinien być kompletny by go nazwać systemem. Przeklikując kreator instalacji akceptujesz standardowe repozytorium, które wystarczy do prawidłowego działania systemu. Repozytoria są spisane bodajrze w pliku sources.list z tego co pamiętam. Wystarczy wyszukać, lub przejrzeć dokumentację debiana na stronie. Szczerze nie zależy mi. Używam na co dzień MX i tam jest wszystko jak należy. Nic nie trzeba czytać i zmieniać a aktualizacja robi się w sposób zautomatyzowany. I tak powinno być.

    • @tomaszstaron1233
      @tomaszstaron1233 Před 4 měsíci

      @@irekmaster187 Mogę tylko polecić filmik z instalacji Debiana 11 na kanale Świat Linuxa . Wydaje się bardzo kompletny gdy idzie właśnie o " kompletowanie komponentów systemu ". Sam raczkuje w Linuxie , wiec nie wypowiadam się odnośnie tej filozofii .