Tomasz Stawiszyński i Anna Alichniewicz w Big Book Cafe. Przyszłość życia i śmierci

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 09. 2024
  • Ten film to zapis jednego z 200 spotkań, jakie co roku odbywają się na scenach Big Book Cafe.
    Chcesz mieć dostęp do wszystkich i oglądać o dowolnej porze?
    Dołącz do Patronek i Patronów Fundacji "Kultura nie boli" i korzystaj ze wszystkiego, co robimy z miłości do czytania.
    Spróbuj! patronite.pl/b...
    W cyku NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT snujemy potencjalne i alternatywne scenariusze rozwoju naszego świata. Tym razem TOMASZ STAWISZYŃSKI i ANNA ALICHNIEWICZ mówili o tym, jak daleko może posunąć się człowiek w przesuwaniu granic życia i śmierci i dokąd doprowadzi nas dążenie do wiecznej młodości. Skąd wynika nasze pragnienie ciągłego pokonywania biologicznych ograniczeń ludzkiego ciała? Jak zmieniało się podejście człowieka do śmierci i żałoby na przestrzeni lat? Dlaczego dzisiaj tak trudno się nam mówi i myśli o śmierci? W jaki sposób procesy medykalizacji wpływały na tabuizację śmierci? Jak doszło do prywatyzacji i indywidualizacji śmierci w nowoczesnym świecie? Czym jest sztuka „dobrego umierania”? Gdzie możemy szukać literackich przykładów przekraczania granic życia i śmierci? Czym współcześnie zastępujemy mity i legendy na temat śmierci? W jaki sposób człowiek wyobrażał sobie proces odchodzenia z tego świata na przestrzeni lat? Co jest nośnikiem nieśmiertelności w dzisiejszym, postreligijnym świecie? Jak zaproszeni do dyskusji filozofowie wyobrażają sobie futurystyczne wizje ludzkiego podejścia do śmierci? O przyszłość życia i śmierci pytała Marta Perchuć-Burzyńska.
    Cykl NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
    Zamów książkę. Kupując w naszej księgarni, wspierasz Fundację „Kultura nie boli”.
    Tomasz Stawiszyński „Reguły na szas chaosu” z autografem: ksiegarnia.big...
    TOMASZ STAWISZYŃSKI - filozof, publicysta, eseista. Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii, psychologii i psychoterapii. Autor tekstów publikowanych m.in. na łamach „Newsweeka", „Dziennika", „ALBO albo" i „Czasu Kultury". W latach 2006-2010 prowadził w TVP Kultura „Studio Alternatywne" i współprowadził „Czytelnię". Był m.in. redaktorem działu kultura w Dzienniku oraz szefem działu krajowego i działu publicystyki w Newsweeku. W Polskim Radiu RDC prowadził autorską audycję „Niedziela Filozofów czyli potyczki z życiem" (2013-2016). Autor książek „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii”, „Ucieczka od bezradności”, „Co robić przed końcem świata” oraz „Reguły na czas chaosu”. Obecnie jest gospodarzem audycji "Godzina filozofów" w radiu TOK FM.
    ANNA ALICHNIEWICZ - członkini Komitetu Bioetyki PAN, specjalizująca się w bioetyce, filozofii medycyny, tanatologii, fenomenologii cielesności. Jej zainteresowania akademickie i zawodowe koncentrują się na bioetycznych problemach końca życia, filozofii ucieleśnienia, filozoficznych i etycznych problemach dotyczących doskonalenia człowieka oraz uprzedzeń płciowych w dyskursach bioetycznych i biomedycznych.
    Subskrybuj nasz kanał. Oglądaj ważne wydarzenia ze świata literatury i autorskie rekomendacje książkowe.
    Więcej o Big Book Cafe i działaniach w centrum innowacji literackich tutaj: bigbookcafe.pl/
    Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z wydarzeniami literackimi:
    bigbookcafe.pl...

Komentáře • 5

  • @alamacos1106
    @alamacos1106 Před rokem +2

    Jak to przyjemnie posłuchać mądrych ludzi w pierwszym dniu Noweg Roku. Bardzo dziękuję!

  • @aniakowalczyk1407
    @aniakowalczyk1407 Před rokem

    Bardzo wartościowa rozmowa. Dziękuję!

  • @arna2484
    @arna2484 Před rokem

    ❤️👌❤️👌❤️👌❤️👌❤️👌❤️👌❤️👌👌❤️👌