Anna Mazurkiewicz i Grzegorz Welizarowicz | Meet Errol Morris

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 09. 2024
  • Spotkanie z prof. Anną Mazurkiewicz i dr. Grzegorzem Welizarowiczem po seansie filmu "Mgły wojny: Jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary” (2003) E. Morrisa.
    „Mgły wojny: Jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary” to oscarowy film Errola Morrisa. Głównym bohaterem jest były sekretarz obrony USA McNamara, komentujący najważniejsze dla Ameryki wydarzenia dwudziestego wieku 🇺🇸, m.in. naloty amerykańskiej armii lotniczej na Tokio w 1945 roku, kubański kryzys rakietowy i tragiczne skutki wojny w Wietnamie.
    🎥 Errol Morris - nazywany jest mistrzem amerykańskiego dokumentu i ludzkim wykrywaczem kłamstw - w swoich filmach nieustępliwie dąży do ujawnienia prawdy na ekranie. Przyglądał się zwykłym ludziom i decydentom. Badał tło kluczowych, nierzadko traumatycznych wydarzeń z historii współczesnych Stanów Zjednoczonych, m.in. wojen w Wietnamie i Iraku. Jedna z jego najsłynniejszych produkcji, „Cienka niebieska linia” (1988), doprowadziła do uniewinnienia niesłusznie skazanego człowieka. Laureat wielu nagród filmowych, w tym Oscara („Mgły wojny: Jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary”, 2003) czy Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie („Zwykła procedura operacyjna”, 2008). W 2008 roku został uhonorowany nagrodą im. Marka Nowickiego przyznawaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie.
    Zapis spotkania z 26 stycznia 2024 roku.
    Goście:
    - dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG
    - dr Grzegorz Welizarowicz
    Prowadzenie:
    - dr Paweł Biliński
    Wideorelacja
    Zdjęcia:
    - Adam Rutka
    - Kamil Sulak-Kozłowski
    Montaż:
    - Emilia Czajewska
    Koordynacja:
    - Rafał Malottki
    #gdańsk
    Wajdostacja: / @wajdostacja
    Facebook: / centrumfilmoweug
    Instagram: / centrum_filmowe_ug
    Witryna: cf.ug.edu.pl/

Komentáře •