Jak pěstuji japonské topoly - "sklizeň" japonských topolů pěstovaných na topení

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 08. 2024
  • Ukončení prvního vegetativního cyklu japonských topolů. Poražení topolů a jejich výtěžnost. Začátek nového cyklu - jak během roku 2021 topoly vyrazily z pařezů

Komentáře • 5

  • @SnahaOvecnyStesti
    @SnahaOvecnyStesti Před rokem +2

    Super video, taky pěstuju japonské topoly, a kdybych před pěti lety věděl že si musím dávat pozor na plevel, sucho, hryzce, mandelinku topolovou, a mšice, dnes bych zažíval větší úspěch, a ušetřilo by mi to spoustu času s opětným vysazováním. Všechny vámi zmíněné problémy jsem taky zažil a ještě k tomu okusování od zajíců.
    Japonský topol je sice rychle rostoucí, a snadno se množí z řízků, ale je náchylný na mandelinku topolovou, mšice, a okusují ho hryzci, protože jim chutná lýko bohaté na sacharydy.
    Nabízí se i jinačí druhy stromů, které se dají pěstovat na dřevo. Mě na zahradu přiletěli od souseda semínka javoru jasanolistého, bylo z nich asi 800 sazenic, tak jsem je rozsázel po zahradě, a musím říct že lépe vzdorují plevelům, suchu, mšicím a nejdou na ně mandelinky, ani je nežerou hryzci, akorát jsou náchylnější na plýsně, když je dlouho sucho a následně dlouho prší, zežloutnou a opadá jim listí, ale další rok se jim zase daří, a rostou o něco pomaleji než topoly, ale mám s nimi víc úspěchu než s topoly. Prodejci řízků a prýtů japonského topolu zmiňují jen výhody a úspěchy, ale neukazují ty hryzce, sucho, uschlé sazenice kvůli plevelu a pomalu rostoucí sazenice.
    Další druhy stromů které mám vyzkoušené při pěstování na dřevo jsou akát, pěstuje se ze semínek, velice náročně, nepravidelná a nízká klíčivost, metr vysoké sazenice se dobře ujímají, pokud jsou dobře vyrýpnuté kořeny, velice odolný strom, je jedovatý, těžko se ho dá zbavit, když už se někde rozroste, nereaguje na herbicid, potlačuje růst ostatních rostlin, a má velice tvrdé a výhřevné dřevo, při uříznutí větve, strom zevnitř nevyhnívá, ani pařez nevyhnije ani za 15 let.
    Pajasan, pěstování ze semen, jedovatý, odolný vůči plýsni, mšicím, hmyzu, hryzcům, suchu, plevelům, pokud se dobře přesadí a vyrýpne kořen, dobře se ujímá, kořen je velice dlouhý, a náchylný na ulomení, proto je potřeba ho celý vykopat, nikdy ne tahat ze země, ulomil by se.
    Trnka se používá jako podnož ovocných stromů, dá se množit hřížením, nebo ze semen ale to trvá několik let, vypěstovat sazenice. Je to odolný strom, nevyhnívají uříznuté větve, po ořezání obrůstá, tvrdé a výhřevné dřevo, těžko se toho stromu zbavuje, prvních 10 let roste pomalu, ale když už má kořeny, tak jí můžete každých pár let obřezávat, a rychle dorůstá.
    Taky planá třešeň je dobrá, ale dřevo trpí hnilobou, po ořezání větví.
    Ještě paulovnie jsou super, akorát předpěstování sazenic je trochu náročnější, a myslím že chutnají hryzcům, což je špatně.
    Vrby se hodí jen tam kde mají v půdě dostatek vody, jsou náchylné na sucho, já už bych je určitě nepěstoval, to byla ta největší ztráta času, asi 400 pracně pěstovaných vrb mi uschlo.
    Taky ono to úplně jinak roste z půdy, která je nakypřená do hloubky 0,5 metru, a která je 2 roky v bezplevelném stavu a vyhnojená. Kdybych na to měl nějaký bagr, nebo mechanický zemní vrták, který by mi ušetřil práci s kypřením půdy, a kdybych měl zavlažovací systém, tak by se to vyplatilo pěstovat. Když ta rostlina roste první rok z nakypřené pohnojené zavlažované a bezplevelné půdy, tak ten topol za 5 let vyroste tak, jako jiný topol za 10 let.

  • @8000SAC
    @8000SAC Před rokem +1

    Tento strom nemá žádnou výhodu, lepší je pěstovat běžné dřeviny.

  • @josefbursa5440
    @josefbursa5440 Před 2 lety

    Dobrý den.
    Já dal na zkoušku 6 řízků japonského topolu do řádku 2 metry od sebe..
    Ze 8 let mi vyrostly stromy co mají nad pařezem - 23...21 ...19.. 18.. 13.. a poslední který mi něco okousalo má jen 5 cm... Kácení je teprve čeká .. ať se daří Jo.

  • @PavolSeman
    @PavolSeman Před 2 lety

    Dobry den. Dakuem Vam za Vase videa o Japonskom topoly. Zaujimalo by ma teda kolko metrov rovnaneho dreva Vam nakoniec z tej 800m stvorocovych plantaze vzniklo. Takisto by ma zaujimalo kolko ste na zaciatku aj s doplnenim vyschnutych rizkov nasadili celkom topolov a kolko po tom 7 az 8 rocnom obmiti sa dozilo tazby dreva. Takisto by bolo zaujimave keby ste mi mohli odpisat kolko s prezivsich topolov bolo o priemere nad 7cm alebo nad 10cm, popripade kolko bolo vzrastu ktory ste ocakavali. Dakujem za odpoved. Palo

    • @frantisekvorisek3169
      @frantisekvorisek3169  Před 2 lety +1

      Bohužel na vše nedokážu odpovědět. Topoly jsem porážel na dvakrát (na podzim a na jaře) a nerovnal jsem je na jednu hromadu, takže nevím kolik m3 to bylo. Jak někde uvádím, tak na těch cca 800 m2 jsem celkem i s doplněním vysázel asi 420 topolů a nakonec jich s průměrem většim než 6 cm bylo 180. Samozřejmě že to bylo silně pod očekávaným výnosem. Kolik jich bylo nad 7 cm tudíš nevím, ale o moc méně než těch 180 to nebylo.