Miroslav Mlynář *1938 o příchodu sovětských armád na konci války

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 03. 2021
  • „My jsme stáli, lidé z tý vesnice, když jsme slyšeli, že jede armáda, a přihlíželi jsme. A trvalo to tak šest, sedm hodin, nepřetržitě šel živej had, byli to vojáci - tři, někde až čtyři vedle sebe, drželi se někteří takhle těma loktama a spali! Pochodovali - a spali! A devadesát procent z nich byli někde obvázaný. […] A tohle kulhající a belhající se vojsko, tak to je ta vítězná sovětská armáda. A od té doby mám obrovskou úctu k těm osvoboditelům. Tohle byli skuteční osvoboditelé, to byli ti, kteří tam padali, nasazovali ty životy, nejedli celý dny, nespali. Svoje životy darovali nám!“
    Miroslav Mlynář se narodil ve vesnici Neratov v Orlických horách do rodiny příslušníka Finanční stráže Josefa Mlynáře. Záhy po narození a po obsazení Sudet nacistickým Německem se rodiče odstěhovali do nedalekého Kunvaldu, kde pamětník prožil část svého dětství, druhou světovou válku i osvobození. Kolem jejich domu se přesouvali zbídačení vojáci sovětské armády do vnitrozemí.
    V roce 1947 dostal otec umístěnku do Hrádku nad Nisou v severních Čechách, kam se celá rodina přestěhovala. Chodil zde do skautského oddílu, který po roce 1948 nějaký čas fungoval ilegálně. V Hrádku se začal projevovat pamětníkův umělecký talent, který se rozhodl nadále rozvíjet na Střední sklářské škole v Železném Brodě.
    Po maturitě nastoupil do výrobního družstva Znak na Malé Skále, od nějž získal po čase závodní stipendium pro studium na vysoké škole a úspěšně složil přijímací řízení na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Mezi jeho nejslavnější díla patří medaile k 50. výročí republiky a zejména pak medaile k 25. výročí Světové rady míru, na kterou jako jeden z mála umělců dostal povolení zvěčnit holubici míru od Pabla Picassa.
    Nikdy nevstoupil do komunistické strany, a proto se často potýkal se zákazem vystavovat svá díla v Československu a až do sametové revoluce byla velká část jeho tvorby známá pouze v zahraničí. Umění se věnuje do dnešních dní, a to jako sochař, malíř, šperkař a medailér.
    Více na Paměti národa: www.pametnaroda.cz/cs/mlynar-...
    Vyrobila Paměť národa Východní Čechy.

Komentáře • 1

  • @marekvesely8781
    @marekvesely8781 Před 12 dny

    tohle je uplně úžasný, nechápu jak sem to mohl 3 roky nenajit... Děkuji panu Mlynářovi za paměti.. taková doba nesmí už nikdy přijít