Патика Володимир Пилипович - академік Національної академії аграрних наук України: 75-річний ювілей

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 31. 01. 2022
  • Володимир Пилипович Патика
    (до 75-річчя від дня народження)
    10 вересня 2021 року виповнюється 75 років від дня народження доктора біологічних наук, професора, академіка НААН, академіка Академії наук Вищої школи, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, відомого вченого у галузі мікробіології, агроекології та біотехнології, завідувача відділу фітопатогенних бактерій Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України В.П. Патики.
    Володимир Пилипович народився 10 вересня 1946 року у с. Мала Маньківка на Черкащині, у селянській родині. Батьки померли коли Володимиру було лише 11 років. Після закінчення школи-інтернату в селі Шевченкове Звенигородського району Черкаської області він вступив до хімічного факультету Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, де отримав вищу освіту за спеціальністю «хімія природних сполук» (1964-1969 рр.). Ще навчаючись в університеті, почав працювати інженером в Інституті мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України (1968-1969 рр.), З 1969 по1971 рр. служив в лавах Радянської армії.
    Протягом 1971-1980 рр. пройшов кар'єрний шлях від лаборанта до старшого наукового співробітника Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської мікробіології, м. Чернігів. Закінчив аспірантуру та захистив кандидатську дисертацію у Всесоюзному науково-дослідному інституті сільськогосподарської мікробіології м. Ленінград (нині Санкт-Петербург) на тему: «Изучение фитотоксических свойств некоторых почвенных микроорганизмов» (керівник О.О. Берестецький), і у 1975 р. йому було присвоєно науковий ступінь кандидата біологічних наук.
    Згодом В.Патика очолював відділ ґрунтової мікробіології південної зони СРСР (1982-1992 рр.), Кримський філіал ґрунтової мікробіології Інституту землеробства УААН (1992-1997 рр.).
    У 1992 р. захистив докторську дисертацію в Інституті мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного на тему: «Роль азотфіксуючих мікроорганізмів в підвищенні продуктивності сільськогосподарських рослин». Обраний дійсним членом (академіком) Української академії аграрних наук (нині Національна академія аграрних наук) зі спеціальності сільськогосподарська мікробіологія (1995 р.)
    Протягом 1997-2000 рр. В.П. Патика працював директором Інституту сільськогосподарської мікробіології УААН м. Чернігів, згодом - директором Інституту агроекології та біотехнології УААН у м. Київ (2000-2005 рр.). З 2006 року завідує відділом фітопатогенних бактерій Інституту мікробіології і вірусології ім.. Д.К.Заболотного НАН України.
    Наукові праці Володимира Пилиповича присвячені дослідженням в галузі екології, агроекології, біотехнології, ґрунтової мікробіології, біологічній азотфіксації та біологічній мобілізації фосфору ґрунту, мікробіологічному захисту рослин від шкідників та гризунів, селекції рослин на підвищення азотфіксуючого потенціалу тощо. Досягнуті ним та його колегами результати слід розглядати як оригінальні, які приводять до відкриття нових закономірностей функціонування ґрунтових мікроорганізмів з сільськогосподарськими рослинами, біотехнології та екології ґрунтових мікроорганізмів. Особливо важливими є дослідження з розробки технологій виробництва та застосування мікробіологічних препаратів для живлення сільськогосподарських рослин та їхнього захисту від хвороб і шкідників.
    З учнями та колегами розробив та впровадив у виробництво біопрепарати азотфіксуючих мікроорганізмів ризоагрін (діазофіт), ризоентерін, ризобофіт, агрофіл, анаризін та інші. Під його керівництвом у 2004 р. розроблена Державна концепція, а згодом - Державна програма збалансованого (сталого) розвитку агросфери.
    В.П. Патика - лауреат державної премії України в галузі науки і техніки (2005 р.), премії Національної академії аграрних наук «За видатні досягнення у аграрній науці» (2015 р.), лауреат нагороди Ярослава Мудрого в галузі науки і техніки Академії наук Вищої школи України (2005 р.), лауреат премії імені Д.К.Заболотного НАН України (2005 р.).
    За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм В.П. Патиці присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (2013 р.).
  • Věda a technologie

Komentáře •