Sterownik obrotów silnika prądu stałego 24V .

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 09. 2024
  • Sterownik obrotów silnika prądu stałego 24 V zrealizowany na dwóch modułach . Do budowy wykorzystano gotowy mostek H na dwóch układah BTS7960 oraz moduł generatora PWM o dwóch kanałach. Stosunkowo tani i skuteczny układ do sterowania prędkością obrotową silnika prądu stałego ,dający trochę więcej możliwości.

Komentáře • 11

  • @piotrlenarczyk5803
    @piotrlenarczyk5803 Před 4 lety

    Dziękuję za film.
    Na dowolnej stacji demontażu pojazdów (układ wycieraczek) silnik ze ślimacznicą, o wysokiej wartości momentu obrotowego kosztuje w porywach do 20zł.

    • @wimanps
      @wimanps  Před 4 lety

      Dziękuję za komentarz i pozdrawiam :)

  • @AdiWeld
    @AdiWeld Před 4 lety

    Cześć Piotrze ciekawy poradnik 👌

    • @wimanps
      @wimanps  Před 4 lety

      Witaj Adam ! Dzięki :) Pozdrawiam :)

  • @Andrerealworld
    @Andrerealworld Před 2 lety

    Witaj. Ciężko mi nacisnąć sprzęgło. Mam manual. Czy byś mi coś wymyślił ?

  • @pawekowalski7469
    @pawekowalski7469 Před 2 lety

    Piotrze jest różnica w sile w nm w takich silnikach 24v a 12v? czy 24v będzie miał większą siłę? mam silniczki od napędu podnoszenia szyb na 12v ale wydają mi się za słabe , a jedyne info na nich to kod producenta, bark watów itp chcę zbudować napęd sterowany za pomocą joysticka 4 pozycyjnego 2 poz na prawo i 2 poz na lewo z tym że pierwsza by się blokowała i spinała zasilanie poprzez sterownik pwm na którym bym regulował prędkość a dalsza pozycja po przytrzymaniu była by baypasem pomijającym pwm i dawała całe napięcie do szybkiego posuwu stołu i tak samo w drugą stronę, chciałbym napęd silniczka bezpośrednio połączyć ze śrubą bez dodatkowych przekładni spowalniających (a oczywiście zwiększających moment) w celu uzyskania szybkiego posuwu, oczywiście sprzęgło rozłączające będzie żeby można było kręcić korbką i właśnie w takim projekcie potrzebuję stosunkowo mocny i o dość wysokich obrotach silniczek możesz doradzić jakiego szukać

    • @wimanps
      @wimanps  Před 2 lety

      Witaj ! Z tego co mi wiadomo to te na 24 v są mocniejsze. Przypuszczam ,że pracują na tym samym prądzie a jak by nie było, większe napięcie to większa moc. Ciekawą opcją, którą można kupić w dobrych pieniądzach to np.
      allegro.pl/oferta/silnik-do-podajnik-drutu-migomat-24v-dc-9272325498
      45W kwestia czy odpowiada Tobie ilość obrotów bo chyba jest ich 155/min. Wiem ,że kiedyś dawno pytałem o taki silnik z wycieraczek do samochodu ciężarowego na 24 v i kosztował coś około 300zł tak że uważam ,że cena jest. ok.

    • @pawekowalski7469
      @pawekowalski7469 Před 2 lety

      @@wimanps no właśnie pojawią się pytanie czy np jak jest silnik 12v to ma 10A a jak jest 24v to ma 5A bo wtedy by wychodziło na to samo , wiem że silniczek 24v kosztuje około 300pln ale 12v to 100pln , stąd te dywagacje, dzięki za linka, na pewno się przyda

    • @wimanps
      @wimanps  Před 2 lety

      @@pawekowalski7469 Przypuszczam ,że silniczek na 12v będzie miał podobny prąd do silniczka na 24v a co za tym idzie będzie miał mniejszą moc.

  • @nirmo1399
    @nirmo1399 Před 2 lety

    Przecież to kręci się tylko w jedną stronę :(

  • @burdakrystian7771
    @burdakrystian7771 Před 4 měsíci

    Witam jak dobrać baterie do silnika 7,2KW którego kontroler ma takie parametry Napięcie 48V i natężenie prądu pik to 300 amper, Czy cztery akumulatory 12,7v 20Ah i 256KW połączone równolegle które dadzą napięcie jakieś 50 V a natężenie prądu zostanie na 20Ah i 256KW da sobie radę z jazdą? bo na pusto silnik kręci ale jak mu się da opór w postaci mnie siedzącego na motorze to dosłownie 5s i jeden z tych akumulatorów zostaje rozładowany, mi się wydaję że powinienem mieć 8 takich akumulatorów i połączyć je prostopadle i równolegle aby parametry V i Ah szły razem w górę a akumulatory się tak szybko nie rozładowywały? co wy o tym sądzicie ?