Jak zasadit a pěstovat jahody? To vám řekne zahradnice Míša Brabcová

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 04. 2022
  • Probiotika vhodné pro jahody můžete koupit zde weiki.bio/produkt/probiotika-....
    Sypké organické hnojivo najdete tady weiki.bio/produkt/sypke-organ....
    Další tipy pro zdravé rostliny a velkou úrodu najdete na weiki.bio/magazin-zelena-zahr....
    Jahody jsou bezesporu tím nejoblíbenějším ovocem, které můžeme na zahradě pěstovat. Podle toho, jaké jahody chceme mít a kde je chceme sklízet, zvolíme druh sazenice.
    Pokud máme v rodině děti a máme malý balkon nebo jen truhlík, zvolíme sazenice jahody měsíční. Jahůdky měsíční můžeme sklízet dlouhou dobu. Jsou sice menší, ale děti si na nich velmi rády pochutnávají díky velmi dlouhé době sklizně a lahodné chuti.
    Pokud vyrábíte rádi džemy, šťávy nebo sirupy, zvolte jednou plodící jahody. Plodí sice jen v jeden termín, zato je sklizeň opravdu velká.
    U stáleplodících jahod název napovídá, že by jahody mohly plodit celou sezónu. Tak to ale není, tyto jahody plodí ve dvou etapách. První sklizně se dočkáte v červnu, potom si dá jahůdka pauzu a v srpnu opět plodí. I tento druh jahody je ideální na terasy, protože si sklizeň trochu prodloužíte.
    Hodí se ale i na záhon, pokud nechceme mít jen jednu bohatou sklizeň, ale chceme si ji trochu termínovat a sklízet co nejdelší část roku.
    Co se týká samotné výsadby, mějte vždy na paměti, že jahody potřebují sluníčko. Potřebují ho proto, aby rostlina dobře rostla, ale samozřejmě i pro vyzrávání plodů.
    U sazenice jahody musíme myslet na to, že má dole srdíčko. Toto srdíčko při vysazování nesmí být utopeno do půdy. Kdybychom sazenici zahrabali moc hluboko do substrátu, může se stát, že nám uhnije a z pěstování ani ze sklizně nebudeme mít nic. Na druhou stranu: kdybychom jahodu posadili moc mělko, hrozí vylamování jahody v krčku nebo by nám přes zimu mohla vymrznout.
    Jahody jsou poměrně náročné na kvalitu a strukturu půdy. Jahodník bychom určitě neměli vysazovat do písčité nebo jílovité půdy, vždy sázíme do kvalitního zahradnického substrátu. Ideálně ho smícháme ho s naším vlastním kompostem.
    Jahůdky potřebují hodně hnojit. K jahodám používám výhradně organická hnojiva. Nejraději mám organické hnojivo weiki z důvodu, že to není žádné průmyslově zpracované hnojivo. Plody, které sklízíte, v sobě potom díky tomu nemají žádné chemické ani průmyslově zpracované látky.
    U jahody je velmi důležité, aby hnojivo bylo bohaté na fosfor. Hnojivo weiki je právě bohaté na fosfor, protože je vyrobené ze slepičinců. Slepičince jsou přirozeně bohaté na fosfor. Doporučuji ho proto ke všem plodinám, u kterých požadujeme, aby více kvetly a byla bohatá sklizeň.
    V sezóně nezapomínejte jahody zalévat. Nejnáročnější na zálivku jsou jahody v době, kdy nasazují květ, a potom když dozrávají jejich plody a nalévají se do určité velikosti.
    Co se týká samotné zálivky, já do ní ráda používám probiotika. Rostlina potom dovede lépe přijímat živiny, které jsme do půdy dodali ať už na jaře nebo na podzim v hnojivech.
    Před výsadbou, když si rostlinku takto vyndáte, můžete celý kořenový bal máčet v roztoku, který si připravíme smícháním probiotik s vodou. Rostlinku v něm necháme máčet i s kořenovým balem jednu hodinu a poté ji vysadíme do připraveného záhonu nebo do truhlíku. Připraveným probiotickým roztokem potom můžete rostlinu samozřejmě i zalít, a tím je výsadba hotová.
    S čím se můžeme u jahod setkat? Když v půlce května přijdou pozdní mrazíky, květy mohou ve svém středu zčernat. Pokud květ zčerná, tak už je bohužel pozdě a rostlina nezaplodí. Abychom tomu předešli, je dobré před mrazíky jahody přikrýt netkankou. Netkanku můžeme zvolit jednoduchou v bílé barvě, která je jemnější. Dají se použít i béžové netkané textilie, které mají vyšší hustotu a rostlinku ochrání určitě lépe.
    Co se týká pěstování v truhlíku nebo v nádobě, sáhla bych po odrůdě jako je Mara de Bois. To jsou převislé odrůdy, mateřská rostlina bude vytvářet dlouhé šlahouny jahod. Výhoda této odrůdy je, že jahůdky potom můžete sklízet i z těchto samotných šlahounů.
  • Věda a technologie

Komentáře •