🔥Jacek Rozenek - udar i walka o sprawność - ❗WYWIAD❗

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 06. 2020
  • Rehabilitacja po udarze mózgu to długotrwały i skomplikowany proces, którego główną częścią jest fizjoterapia. Celem usprawniania każdego pacjenta jest jak najszybsze odzyskiwanie przez chorych sprawności i powrót do życia w społeczeństwie oraz pracy. Pocieszającym faktem jest informacja, że 80% pacjentów po udarze mózgu odzyskuje możliwość samodzielnego chodzenia ale smutkiem napawa fakt, że równocześnie 80% z nich nie odzyskuje funkcjonalności w ręce.
    Nie mogą oni niczego chwycić ani pomóc sobie niedowładną kończyną w czynnościach codziennych. O tych i innych problemach rehabilitacji po udarze mózgu rozmawiamy z Jackiem Rozenkiem w programie telewizyjnym Mamma mia w telewizji POLSAT.
    Kontakt w sprawie konsultacji:
    tel. 604190505
    mail: habilis@habilis.pl
    Strona internetowa:
    www.habilis.pl
    Informacje o ortezie SaeboFlex:
    habilis.pl/produkty/saeboflex/
  • Věda a technologie

Komentáře • 5

  • @jerzyboczek749
    @jerzyboczek749 Před rokem +1

    Jestem mgr. rehabilitacji po udarze niedokrwiennym-obecnie ze spastycznością , ale bez przykurczy . Chciałbym przekazać parę ważnych rad.
    1. Jak najszybciej żeby nie doprowadzić do przykurczy ćwiczymy chorą rękę we wszystkich stawach i płaszczyznach SAMEMU-drugą zdrową ręką . Ja zacząłem trzeciego dnia ( rehabilitant miał przyjść po tygodniu ). Ćwiczymy wolno luźno równomiernie oddychając - starać się w pełnych zakresach ruchu nic nie boli. Robimy to po 10 razy w każdej płaszczyźnie w każdym stawie (bark, łokieć , nadgarstek ,palce ) Jeśli będziemy to ćwiczyć choćby co drugi dzień dwa lub trzy razy dziennie - nie dopuścimy do przykurczy . Każdy pojawiający się ruch samodzielny ćwiczymy po kilka razy dając dłuższe przerwy na odpoczynek. Jeżeli ruch jest tylko cząstkowy drugą ręką pomagamy aby wykonać pełny zakres To co można wykonać samemu-nie pomagamy. Nie ćwiczymy zbyt intensywnie.
    2.Jeśli pojawi się ruch mięśnia czworogłowego w nodze będziemy mogli stać i chodzić - dobry optymistyczny objaw. Przestajemy myśleć o sznurze i zaczynamy walkę o lokomocję . Napinamy mięsień z przerwami po kilka razy dziennie. Potem próbujemy unieść prostą nogę choć na centymetr, jak się udaje-unosimy.
    Zwykle w tej fazie pacjent jest wypisywany do domu , lub jak ma szczęście idzie na turnus rehabilitacyjny. Ja trafiłem do domu i wiedząc,że terapeuty raczej nie zobaczę (OKRES PANDEMII) zamówiłem do pokoju w bloku odpowiedniej długości rozprężną rurę do tańca -TAK - BEZCENNĄ pomoc w takiej fazie choroby. Dzięki tej rurze SAMODZIELNIE !!! ,bez pomocy żadnych osób ( ogromne odciążenie rodziny ) i w bezpieczny sposób nauczyłem się wstawać (przecież mogłem się bezpiecznie trzymać zdrową ręką ) ,stać ,przenosić ciężar z nogi na nogę ćwiczyć równowagę, ćwiczyć wykroki i obciążanie chorej nogi oraz siadanie . Mało tego - SAMODZIELNIE !!! po wstaniu przestawiając stopy robiłem obrót o 90 stopni i siadałem na fotelu-sedesie . Pełna samoobsługa - BEZCENNE. Kiedy trafiłem na szpitalną rehabilitację byłem już samodzielnie chodzący !!!! Wielu pacjentów dopiero uczono wstawać,chodzić , czyli ta faza była mocno opóźniona!!!!!.
    Jeśli nie była ręka ćwiczona i nie były utrzymane zakresy ruchów pacjenci odczuwali ból , który czasem uniemożliwiał ćwiczenia - tu nie można czekać z ćwiczeniami ,bo robią się przykurcze !!!!!.
    U pacjentów bez spastyki postępy są większe . Spastyka zmniejsza ogromnie możliwość większej intensywności ćwiczeń . Po prostu następuje wzrost napięcia , pojawiają się większe SPRĘŻYNY PO PORAŻONEJ STRONIE i mrowienia, pojawiają się drgania i kurcze- trudno przekazać te objawy, aby osoby postronne to w pełni zrozumiały. Dlatego też systematyczne ćwiczenia, krótkie , nie z dużym wysiłkiem powtarzane 2-3 razy dziennie co najmniej 3x w tygodniu , a potem gdy nie ma już postępów choć 2x w tyg.- aby utrzymać dotychczasowe postępy. Aby chodzić -niezbędne codzienne krótkie spacery !!!!
    U mnie spastyka przeszkadzająca pojawiła się po kilku m-cach od udaru. Objawem towarzyszącym były ranne ziewania z kurczem kończyn prawych (u mnie) porażonych.

  • @dariaostrowska7533
    @dariaostrowska7533 Před 4 lety +1

    Podziwiam bo ja takiego samo zaparcia nie umiem odblokować u siebie 😢

    • @HABILISPL
      @HABILISPL  Před 3 lety

      Proszę mi wierzyć nikomu kogo poznałem nie przychodzi to z łatwością i wymaga ogromnej determinacji. Pani również się uda👍 Jestem o tym przekonany - trzeba tylko zacząć działać przed bez względu na wszystko i przed tym jak pojawią się negatywne myśli. Trzymam kciuki za Panią 🤞i proszę dać znać jak już Pani zacznie pokonywać opór 🥊

  • @aleksandersaski5387
    @aleksandersaski5387 Před 3 lety +1

    Biedny Jacek... super, że się pozbierał, ale jak widać mięśnie prawej ręki w zaniku - znaczy ciągle brak czucia... :(

    • @HABILISPL
      @HABILISPL  Před 3 lety +2

      „ale jak widać mięśnie prawej ręki w zaniku - znaczy ciągle brak czucia ...” - 😯 - co za diagnoza? Na szczęście zupełnie błędna 🙂 Pan Jacek jeździ na rowerze, boksuje i praktycznie może używać ręki to wszystkich czynności 👍👏