Hrad(Zámek)Orlík nad Vltavou 1080p CZ

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 07. 2012
  • Předchůdcem dnešního Zámku Orlíka byl pravděpodobně malý hrad vybudovaný na ochranu cesty od Milevska na Mirovice na levém břehu Vltavy nad brodem, kde se vybíralo clo z plavby po řece. První zmínka o clu na Vltavě je z r. 1253. Zprávy z let 1287--1288 svědčí o královském držení Orlíka. Tehdy docházelo k ozbrojeným srážkám orlické posádky s lidmi pražského biskupa Tobiáše z Bechyně, kdy kořist a zajatci byli sváženi na Orlík.
    Koncem 13. století byl původní hrad přestavěn, z dochovaných zbytků však lze rekonstruovat jeho podobu. Byla to obytná budova s předsunutou válcovou věží s ohrazeným nádvořím. Později byla hradba zpevněna půlkruhovou baštou. Před možným útokem byl hrad chráněn hlubokým příkopem vylámaným ve skále. Po r. 1340 došlo k rozšíření hradu přístavbou dalšího křídla na východní straně, kde byl terén pro stavbu nepříznivější. Hradební zeď posloužila jako základ zadní stěny nového stavení na jihovýchodní straně. Vstup do tohoto jednopatrového křídla zajišťovala pavlač, na kterou se vystupovalo po schodišti z nádvoří.
    Z r. 1357 je zachována první historická listina týkající se dnešního hradu Orlíka. Toho roku král Karel IV. udělil hrad v manství svému kancléři Dětšichovi z Portic, biskupu mindenskému a pak proboštu vyšehradskému. Ten však Orlík dlouho nedržel. S královým svolením postoupil hrad r. 1360 svému synovci Dětřichu mladšímu z Portic, purkrabímu na Vyšehradě. R. 1369 (pravděpodobně po smrti nového majitele) udělil král Karel IV. hrad v manství Hyncíku Pluhovi z Rabštejna, jehož otec byl finančníkem krále Jana Lucemburského. Hyncík byl později jedním z oblíbenců krále Václava IV. R. 1395 vyměnil Orlík s jiným královým milcem, Zikmundem Hulerem, královským podkomořím (za Boršengryn v Chebském kraji). Po popravě Hulera (1405), kterého falešně obvinili před králem jeho nepřátelé ze zpronevěry, byl Orlík ponechán Hulerovu bratru Ondřeji, který prodal r. 1407 hrad s příslušenstvím Petru Zmrzlíkovi, nejvyššímu mincmistrovi. Rod Zmrzlíků se udržel na Orlíku až do r. 1514. Protože Zmrzlíkové ze Svojšína na hradě bydleli, byl hrad soustavně udržován. Petru Zmrzlíkovi se také připisuje přestavba hradu (před r. 1421).
    Mezi šlechtice, kteří se přiklonili na stranu husitskou, patřil i Petr Zmrzlík. Ve svém pražském domě hostil mnohé zástupce kališníků. Po jeho smrti (1421) zdědili Orlík jeho synové Petr, Václav a Jan, kteří se na počátku horlivě zúčastňovali husitských válečných tažení. Sám Jan Žižka z Trocnova byl r. 1422 hostem na Orlíku, odkud psal výzvu Domažlickým, aby se postavili na odpor proti křižákům a domácím nepřátelům. Po r. 1427 se však bratři Zmrzlíkové přidali ke králi Zikmundovi, který jim za prokázané služby zastavil statky Kostelec (nad Vltavou), Tochovice a Rožmitál (pod Třemšínem). Po smrti Jana Zmrzlíka (okolo r. 1440) se jeho bratři rozdělili o rodový majetek tak, že Václav si ponechal Orlík (a Březnici).

Komentáře • 9

  • @milenastebrova2871
    @milenastebrova2871 Před rokem

    Nádhera a hrozně ráda bych se tam v červenci jela podívat. Máme totiž v plánu jet za Milanovým bráchou který už skoro 30 let bydlí a pracuje v Německu. Milena

  • @andreaskalova2411
    @andreaskalova2411 Před 3 lety

    Moje srdeční záležitost, dětství, prázdniny tam u prarodičů

  • @mefistofeles666111
    @mefistofeles666111 Před 7 lety

    Nádhera. Mimochodem Orlík je jednou z památek, kterou jsem několikrát navštívil.

  • @danihard88
    @danihard88  Před 12 lety +1

    Díky za pochvalu.

  • @karelhrubin1918
    @karelhrubin1918 Před 12 lety

    ekcelentní děkuji za pohodu.karel.

  • @VasekKralovice670
    @VasekKralovice670 Před 12 lety

    Nádherné video, palec nahoru !

  • @nohybezhranic4391
    @nohybezhranic4391 Před 7 lety +1

    Krása :-)

  • @RozdelovskeRozhledy
    @RozdelovskeRozhledy Před 12 lety

    Paráda.

  • @dejda71
    @dejda71 Před 12 lety

    Excelentní video!