Týden mozku 2022 - Jak blízko jsme účinné léčbě epilepsie se špatnou odpovědí na medikaci?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 03. 2022
  • Jak blízko jsme účinné léčbě epilepsie se špatnou odpovědí na medikaci?
    Mgr. Ondřej Novák, Ph.D.
    Ústav fyziologie 2. LF UK
    Vývoj mozku je složitým procesem přesně zapsaným v naši DNA. Stačí ale přepsat jediné písmeno a vše může skončit opravdu špatně. Somatická mutace v průběhu vývoje mozkové kůry často vede k tak zvané fokální kortikální dysplázii (angl. FCD), kdy v jedné oblasti kůry dojde ke ztrátě uspořádanosti a funkčního zapojení. Toto místo nejen nefunguje správně, ale navíc může vést k rozvoji epilepsie a generovat epileptické záchvaty. Podobné malformace jsou podkladem značné části farmakologicky obtížně zvladatelných epilepsií u dětí. Chirurgické odstranění epileptického ložiska, které by je zbavilo epileptických záchvatů, může být indikováno jen v některých případech. Vývoji účinné terapie dlouhou dobu bránila absence věrohodného zvířecího modelu. Toto se však změnilo v posledních letech. Naším modelem je geneticky upravená myš, která má spontánní epileptické záchvaty. V naši laboratoři zkoumáme FCD skutečně ze všech úhlů. V mé prezentaci budou ukázány nejmodernější přístupy ve studiu FCD na buněčné a molekulární úrovni, záznamy epileptických záchvatů na úrovni jednotlivých buněk a terapeutická východiska, která naše laboratoř sleduje.
    Máte dotaz k tématu přednášky? Zašlete ho do komentářů na Facebooku nebo CZcams během streamu přednášky či již nyní na e-mail festival@tydenmozku.cz. Po přednášce bude plynule následovat diskuse s přednášejícím.
    Mgr. Ondřej Novák, Ph.D., vystudoval fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Doktorský titul získal na 2. lékařské fakultě UK v oboru neurovědy a v současné době působí v Ústavu fyziologie 2. lékařské fakulty UK.
  • Věda a technologie

Komentáře •