Odcinek 15 - MIG/MAG OD PODSTAW - PRAKTYKA - pachwina PB (pozycja naboczna)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 09. 2024
  • Maniacy spawania, lecimy z praktyką dalej !!!
    Pomalutku a do przodu, tym razem spawamy podstawy, podstaw, czyli złącze pachwinowe w pozycji nabocznej :) Oczywiście zapraszam do oglądania i komentowania :)
    Wesprzyj kanał: / @akademiaspawaniagc

Komentáře • 70

  • @PabloPablow
    @PabloPablow Před 4 lety +1

    Jak zawsze super👍

  • @szymonszymon4619
    @szymonszymon4619 Před 4 lety

    Konkretnie i na temat.
    Mam kilka pytań będę wdzięczny za odpowiedź.
    Kiedy warto lub kiedy trzeba podgrzewać materiał przed spawaniem? Czemu i po co się to robi?
    Zrobisz kiedyś odcinek o spawaniu sciegowym pachwiny? Jak dobierać parametry, czy wszystkie np 3 sciegi układa się jednym, tym samym prądem czy innymi? Jakie kąty pochylenia uchwytu?
    Pozdrawiam.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety +1

      Dużo pytań 😉 materiał warto podgrzewać jeśli dopiero przywiozło się go w zimie z placu magazynowego, lub kiedy jego grubość tego wymaga, czyli najczęściej >=30mm, lub kiedy gatunek materiału tego wymaga. Ogólnie dużo czynników może na to wpłynąć, tak jak i na temperaturę podgrzania jaką powinniśmy uzyskać. Robi się to wtedy kiedy, chcemy osuszyć materiał, podgrzać przed pierwszym ściegiem, żeby uniknąć przyklejeń (ponieważ im grubszy materiał tym szybciej rozprowadza ciepło z jeziorka spawalniczego, lub przy twardszym materiale, kiedy chcemy uniknąć pęknięć. Spawanie wielościegowe oczywiście się pojawi 🙂 zazwyczaj w praktyce spawa się jednym parametrem wszystkie ściegi, chyba że pozycja lub grubość materiału nam to utrudnia. Kąt pochylenia uchwytu pokaże na filmie bo raczej ciężko będzie mi zobrazować go słowami 🙂

    • @szymonszymon4619
      @szymonszymon4619 Před 4 lety

      @@AKADEMIASPAWANIAGC Dziękuję za odpowiedź.
      Ogólnie odkąd oglądam Twój kanał, poukladalem sobie wiedzę w głowie, przedtem był chaos i zlepek różnych informacji.
      Czuję progres, aż bym się pochwalił efektami, ale nie ma jak tutaj dodawać zdjęć.
      Szanuję i doceniam to co pokazujesz na kanale.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety +1

      Wyślij zdjęcia na akademiaspawania@tgsc.pl. Z chęcią zobaczę i jak będę mógł to coś podpowiem 🙂 cieszę się, że filmy pomogły, tak trzymać 🙂

    • @szymonszymon4619
      @szymonszymon4619 Před 4 lety

      @@AKADEMIASPAWANIAGC wysłane :)

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety

      We wtorek wracam z urlopu to zerknę 🙂

  • @MrPR3D4T0R16
    @MrPR3D4T0R16 Před 4 lety

    Doczekamy się zbliżeń na źródełko spawalnicze ? W końcu to program o spawaniu... Pomijając ten niezmienny brak ujęć jak zawsze zajebiście !

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety +1

      W sumie nie wiem czy krzyczysz na mnie w tym komentarzu czy chwalisz 😅 naprawdę postaram się zrobić tak, żeby było dobrze, ale to też jest kwestia pieniążków, więc musicie wykazać się cierpliwością 😁 jak już uda mi się zoorganizować sprzęt do nagrywania to polecimy odcinek tylko z jeziorkiem spawalniczym, bo w łuku natryskowym przy spawaniu pachwiny, każda pozycja spawania będzie wyglądać tak samo 😅 a pion z dołu do góry zrobimy osobno 🙂 może tak być? 😁

  • @emilsadurski7219
    @emilsadurski7219 Před 3 lety

    Program zajefajny, do tej pory oglądałem programy amerykańskie, żeby coś się nauczyć. Nauka spoko tylko jedno małe ale kto z początkujących " spawaczy" ma sprzęt aby dodawać w łuku natryskowym czyli powyżej 200A :)). Ogólnie dowiedziałem się więcej z całej serii niż do tej pory wiedziałem .

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 3 lety

      Dzięki Emil za dobre słowa :) zdaję sobie sprawy, że mniej niż więcej osób posiada takie sprzęty, natomiast nie mogę uciąć części wiedzy ze spawania tylko z tego powodu :) staram się przekazać wszystko co wiem, ale do spawania słabszymi spawarkami też dojdziemy :)

    • @lobudek
      @lobudek Před 3 lety

      Chyba niezbyt uważnie oglądałeś. Po to są różne średnice drutu aby przesuwać granicę między łukiem zwarciowym jak i natryskowym. Jeśli do małego półautomatu inwerterowego na 230V, powiedzmy takiego 180-200A założysz drut 0,6mm to bez problemu osiągniesz łuk natryskowy (o ile spawarka ma prawdziwe parametry) i to już przy prądzie rzędu 130A. Sprawdź i daj znać!

  • @szymonszymon8877
    @szymonszymon8877 Před 4 lety +1

    Byłoby super gdybyś nagrał coś o wadach spoin w magu. Przyczyny oraz jak zapobiegać np. przyklejania, pustki, pory, wtracenia.
    Myślę że temat ciekawy, przyda się wielu początkującym i mało tego w Internecie, szczególnie jak zapobiegać.
    Pozdrawiam.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety +1

      No właśnie jutro nagrywamy i odcinek zacznie nową serię, poświęconą niezgodnością spawalniczym 🙂 wszystkiego w jednym odcinki nie zmieszcze, ale pomału będziemy uzupełniać wiedzę 🙂

    • @szymonszymon8877
      @szymonszymon8877 Před 4 lety

      @@AKADEMIASPAWANIAGC jeśli mogę prosić o radę. Spawam niedługo, ale mam problem z określeniem czy posuw drutu jest ustawiony ok.
      Jak mogę uznać, że posuw ustawiony jest ok? Sluchowo oraz z obserwacji procesu spawania?

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety

      Zależy w jakim łuku próbujesz dostroić spawarke, jeśli nie oglądałeś to odcinek 12, 3 i 13 powinen Cię naprowadzić 🙂 jeśli oglądałeś i dalej masz problem to napisz mi parametry spawania, średnice drutu i rodzaj gazu osłonowego, a spróbuje Ci pomóc 🙂

    • @szymonszymon8877
      @szymonszymon8877 Před 4 lety

      @@AKADEMIASPAWANIAGC Dziękuję za wyrażenie chęci pomocy.
      Spawam na transformatorowym kuhtreibergu 500tka, drut 1.2, mieszanka 80 argon, około 18 co2, i reszta tlen.
      Pracuje w akordzie, materiały od 3-20mm, wszystko drut 1.2 Gold, czasami niektóre szpule trafiają do kosza, nie idzie tym pracować.
      Gaz ustawiam około 14-16 (Nowy reduktor, przewód spawalniczy, półautomat po przeglądzie, przewod od reduktora szczelny, A przy 12l poruje dlatego ustawiam według książki 14-16), starzy ustawiają nawet 17-20, każdy ustawia jak chce . Nie wiem czemu tak dużo bo może to powodować pustki w spoinie.
      Problem mam raczej w łuku między małymi pradami, a natryskowym.
      Nie przesadzam ani z małym posuwem, ani ze zbyt dużym, ciężko jest mi się wstrzelic w idealny środek.
      Co do parametrów to ciężko określić, wyświetlacze w spawarkach podają te same wartości na różnych pozycjach potencjometrow.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety

      O Panie, jeśli przyjmiemy wersje, że spawarka działa jak należy to problem zdecydowanie jest w drucie, nie dość że 1.2 to jeszcze GOLD. Znam ten drut i niestety, ale należy do jednych z gorszych z jakimi miałem do czynienia. O dziwo jest wersja GOLD BLANK, czyli nie miedziowana, która jest bardzo dobra 🙂

  • @nerokuwa4607
    @nerokuwa4607 Před 4 lety +1

    U mnie duszno, i straciłem przytomność przez tego jump scare'a.😂

  • @-ReadyToDie-
    @-ReadyToDie- Před 3 lety

    Super kanał. Jednak prosiłbym więcej ujęć bezpośrednio na łuk i jeziorko. Buziaki.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 3 lety +1

      Hehe dzięki :) ujęcia jeziorka po raz pierwszy pojawiają się w odcinku 18 i już będą kontynuowane ;)

  • @Collective_Judas
    @Collective_Judas Před rokem +1

    Zrobiłbyś spinoff praktyki ale z maszynami typowo amatorskimi tj. jednofazowe do 200A?

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před rokem

      szczerze powiedziawszy nie jestem pewny czy miało by to sens, piony łukiem zwarciowym wyglądały by identycznie, a reszta zamiast spawania łukiem natryskowym była by spawana łukiem mieszanym, czyli pojawiło by się więcej rozprysków oraz sam wygląd spoiny by się pogorszył, chyba że miałeś na myśli coś czego nie wziąłem pod uwagę to napisz, jestem otarty na wszelkie propozycje czy sugestie 🙂

  • @rafaljanicki9750
    @rafaljanicki9750 Před 4 lety +2

    cieniej...co Wy tam tylko czolgi spawacie?? :D...dzieki za odcinek

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety +2

      Jeszcze czołgów nie było, ale z chęcią bym jeden pospawał :D Rafał te same parametry będą użyteczne do blachy 6 mm, a nawet 5 mm w pachwinie, także luz ;) jak będę miał chwile, to zorganizuje jakieś blachy 3 mm i też je będziemy spawać :D

  • @madeingaragepl
    @madeingaragepl Před 3 lety

    Komentarz dla zasięgów

  • @aleksandramackiewicz9651

    A ja jestem ciekawa czy faktycznie jest spora różnica we wtopieniu za pomocą metody "pchaj" w PA (tak jak mówi literatura). Masz może porównanie?

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před rokem +1

      W którymś odcinku poruszałem ten temat, ale nie pamiętam już w którym. Sprawdź proszę odcinki 43, 64, 69, tam powinnaś znaleźć odpowiedź na Twoje pytanie 🙂

  • @kotkokotkowski7196
    @kotkokotkowski7196 Před 3 lety

    Witam. Mam takie pytanie. Spawając w takiej pozycji pradem ok 260-270A po kilku minutach końcówka prądowa puchnie. Drut staje a końcówka jest po prostu biała. Spawany trójskładnikiem z tlenem. Przewody mb36.Drut lity 1.0 Po zmianie końcówek prądowych z rywala na binzla jest dużo lepiej. Jeśli zejdę z parametrami na ok 230A problem puchnięcia nie występuje natomiast i tak końcówki robią się białe. Co byś polecił zrobić zeby uniknąć takiego problemu? Spróbować na końcówkach 1.2? Czy tylko zmiana przewodu na 401? Do tej pory spawając na mixie 82/18 nie było problemu.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 3 lety

      Na mixie nie będzie, aż takiego problemu, w mieszance z tlenem niestety już tak. Testowałem swojego czasu różne opcje końcówek prądowych, od wzmacnianych cyrkonem po takie z trójkątnym przelotem, niby były lepsze od standardowych, ale prawda jest taka, że jak założysz 1,2, to też powinno zdać egzamin :) w ostateczności zostaje zmiana przewodu na 401, ale tam też będziesz musiał używać końcówek 1,2.

    • @kotkokotkowski7196
      @kotkokotkowski7196 Před 3 lety

      @@AKADEMIASPAWANIAGC dzięki za odpowiedź

  • @andrzejmacieja4563
    @andrzejmacieja4563 Před 2 lety

    Czy są migomaty 200A z plusem które mógłbyś polecić? Do użytku warsztatowego.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 2 lety +1

      Nie miałem do czynienia z wieloma urządzeniami tego typu, ale J5 PULS wydaje się sensowną opcją

  • @lobudek
    @lobudek Před 3 lety

    Czy jestem w stanie wejść w łuk natryskowy z napięciem poniżej 30V?

  • @karolbela5475
    @karolbela5475 Před 2 lety

    Nie rozumiem jednej rzeczy, te same próbki raz spawasz łukiem zwarciowym a raz natryskowym, czyli różne amperaże. Czy nie jest tak ze ilość amper powinna być proporcjonalna do grubości blachy? Czy spawajac zwarciowo nie uzyskałeś przypadkiem dużo mniejszego wtopienia? Czy może te rozbieżności aperów kompensuje się predkoscią posuwu ręki/elektrody, a może drutu? I pytanie dodatkowe, czy jak kończę spawać i spoina jest pomarańczowa jeszcze chwile to świadczy już o przegrzaniu? Spoina z4.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 2 lety

      Chodzi Ci o to że te same grubości blach, ale inne pozycje spawania? pionu nie pospawamy tymi samymi parametrami co pozycji nabocznej, więc ilość Amperów dobierana do grubości blach jest fikcją, chyba że spawamy tylko podolnie, lub nabocznie. Dobrze podejrzewasz że głębokość wtopienia jest zależna również od prędkości spawania :) akurat jeśli spoina jest pomarańczowa zaraz po spawaniu, wcale nie musi świadczyć o przegrzaniu materiału :)

    • @karolbela5475
      @karolbela5475 Před 2 lety

      @@AKADEMIASPAWANIAGC To, że inne pozycje spawania to jasne, chodziło o to, że były różne parametry. Czyli żeby spawać pion zwarciowo i uzyskać podobny efekt (jakoś/wytrzymałość) co w pozycji nadolnej/nabocznej natryskowo, należy posuwać elektrode wolniej?

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 2 lety

      @@karolbela5475 no tak, przez to że zmniejszyliśmy parametry kompensujemy to prędkością spawania, sumarycznie ilość wprowadzonej energii będzie podobna :)

  • @migatron8268
    @migatron8268 Před 2 lety

    Tak wiem data ale jestem poczatkującym ,, spawaczem " i pomimo jechania w sam środek łączenia materiałów i według bardziej doświadczonych zawodowo spawaczy dobrych parametrów występują lekkie podtopienia na górnej blasze , czym według pana to może być spowodowane ?

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 2 lety

      jest parę przyczyn powstawania podtopień, musiałbym zobaczyć sprzęt, parametry, technikę spawania, żeby powiedzieć coś więcej. Jeśli faktycznie parametry są dobre, to najprawdopodobniej kąt palnika jest do poprawienia.

  • @sobiesawkaszowicz2820
    @sobiesawkaszowicz2820 Před 4 lety

    Ja bym prosił o ocenę spoiny jak robi jeden z anglojęzycznych YTuberow. Przecina taśmówką prostopadle, szlifuje do 120-150, następnie mazia płynem do pasywacji i rewelacyjnie widac granice spoina/materiał oraz szczelinki niezlane.
    czcams.com/video/lSNXTgmNbxk/video.html

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety

      Tak będziemy robić, ale za jakiś czas, bo czeka nas przeprowadzka i do miejsca gdzie nagrywamy mamy kawałek drogi, dlatego na szybko łamiemy, ale jak już będziemy w nowym miejscu będzie czas na robienie zgładów 🙂 wiem, że mogę nie które rzeczy robić lepiej, ale nie na wszystko mam narazie możliwości...ogarniemy z czasem 😉

  • @cchomikuj
    @cchomikuj Před 4 lety

    Witam może byś zrobił jaka próbkę przetop w pozycji podolnej

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety

      Będą spawane próbki na pełen przetop we wszystkich pozycjach, nie chciałem ich robić do póki nie miałem jak tego dobrze nagrać 🙂

  • @irefoxx
    @irefoxx Před 3 lety

    Ustawianie, może powiesz jak ustawiasz parametry do danej grubości materiału nazywając pod siebie. Ustawianie posuwu do amperażu to już oglądaliśmy i rozumiemy.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 3 lety

      Wydaje mi się, że w odcinku 12 nadmieniłem temat, jak ustawiam sprzęt, chociaż po takim czasie nie jestem już tego pewny na 100%

    • @irefoxx
      @irefoxx Před 3 lety

      @@AKADEMIASPAWANIAGC
      Tak wiem, jest tam mowa o ustawianiu posuwu do zadanego votarzu czy amperażu. Mnie chodzi żebyś wytłumaczył dobór jakim się kierujesz przy wyborze amperażu do grubości materiału. Ciekawi mnie temat przetopu spoiny doczolowej z ukosowaniem. Wogóle tematyka samego przetopu. W tę stronę myślałem. Dzięki za odpowiedź. Tak przy okazji, teoria super ale jakbyście poparli przykładami byłoby mega mega super. 😁

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 3 lety

      @@irefoxx będziemy spawać próbki doczołowe w każdej możliwej pozycji :) ja się akurat kieruje doświadczeniem, bo od razu mówię, że tabele są do niczego :D

    • @irefoxx
      @irefoxx Před 3 lety

      @@AKADEMIASPAWANIAGC No szacun, że się dzielisz tym doświadczeniem. Nie wiem czy zrozumiale gadam, ale chciałbym od Ciebie usłyszeć łopatologicznie jak co i dlaczego w tej chwili kręcisz 😜😂 do danej próbki. Załóżmy za mały amperaż brak wtopienia, wzór. Za duży amperaż przetopy w postaci zwisów. Etc.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 3 lety +2

      @@irefoxx już wcześniej myślałem o serii "jak nie należy spawać" i jak tylko będzie na to czas, trzeba będzie podjąć się tego tematu :)

  • @osamabinladen8360
    @osamabinladen8360 Před 4 lety

    Mam pytanie czy zwykła spawarka ok.1000zł do prac w garażu bedzie tak mocna żeby spawać grubsze materiały od 10mm w górę .Czy trzeba przemysłową ok.3000.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety

      W teorii wszystko można, spawając na przykład wszystko w pionie z dołu do góry (przy założeniu że spawasz dobrze), łukiem zwarciowym jesteś w stanie po spawać wszystkie grubości, tu jest raczej kwestia czasu jaki na to po świecisz. Dużo szybciej spawać takie blachy łukiem natryskowym w pozycji nabocznej, z tym, że jak sam zauważyłeś sprzęt musi być już konkretniejszy, co za tym idzie droższy 😉 musiałbyś też doprecyzować o jakim sprzęcie za 1000zł myślisz, bo może i z takiego, po do kupieniu chłodnicy i wyborze małej średnicy drutu (czyli pewnie 0,6) dało by się coś wykrzesać i wejść w łuk natryskowy, ale to ciągle było by wolniejsze spawanie niż sprzętem droższym. Krótko mówiąc, niby się da, ale nie koniecznie się opłaca 😅

    • @pieniakt
      @pieniakt Před 4 lety

      Niestety sprawność takiego urządzenia nie pozwoli Ci na spawanie efektywne. Przechodziłem ten etap i takie spawarki ;-)

    • @osamabinladen8360
      @osamabinladen8360 Před 4 lety

      ​@@AKADEMIASPAWANIAGC spawam w pracy magiem i jest ok wszystkie pozycje znam a mam zamiar kupić spawarkę tig i mma w 1 żeby nauczyć sie pozycji pb i pf.

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety

      W takim razie trzymam kciuki 🙂

  • @lukebies8969
    @lukebies8969 Před 3 lety

    a co gdy pracodawca janusz życzy sobie lica "rybiej łuski" ?

  • @grzegorzr2367
    @grzegorzr2367 Před 4 lety

    Maniacy, naszymi spawarkami które spawają miedzy 100 a 200 A ( w dużym zaokrogleniu) takiej soiny szerokiej i ulanej ładnie nie ma szans zrobić. Moj sherman s3 z drutem 0.8 nie ma startu 😉

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety +1

      Spokojnie jak na wojnie Grześku, do wszystkiego dojdziemy :D pojawią się i cienkie blachy i słabsze sprzęty, na razie chce pospawać wszystkie pozycję spawania tym co mam dostępne, żeby rzucić trochę światła na pewne rzeczy, ale kanał będzie uzupełniał braki z czasem :)

    • @grzegorzr2367
      @grzegorzr2367 Před 4 lety

      😁

  • @dawid6914
    @dawid6914 Před 4 lety +2

    O Panie... nie rób takich jump scare'y! Bo zamiast się czegoś dowiedzieć to można zejść :D

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety +1

      Hehe to czysty przypadek, że tak wyszło ;P ale wiadomo, wiedza najważniejsza, więc postaram się, żeby takich przypadków, więcej nie było ;P

  • @mdppopow
    @mdppopow Před 4 lety

    Najgorsze jest to że ustawiam volt to nie mam pojęcia ile jest amper

    • @AKADEMIASPAWANIAGC
      @AKADEMIASPAWANIAGC  Před 4 lety +1

      W przybliżeniu z czasem można to zapamiętać, chociaż nie skupiałbym się na tym, bo zawsze najlepiej jest się dostroić na oko, po pierwszej spoinie zawsze można wprowadzić korektę 🙂 nie ma się co bać kombinować z parametrami 🙂