Česká energetika: současnost a výhled do budoucna

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 11. 2023
  • Přinášíme Vám panelovou diskusi s odborníky na téma současného stavu české energetiky a nastínění jejího budoucího vývoje.
    Představíme následující témata:
    1) Společnost ČEPS každoročně vypracovává národní hodnocení zdrojové přiměřenosti (MAF CZ), které v několika scénářích zobrazuje možné trajektorie vývoje českého elektroenergetického sektoru. Základní otázky, kterými se MAF CZ zabývá, jsou: Jak bude vypadat budoucí zdrojový mix ČR? Jak rychle se bude dařit nahrazovat klasickou fosilní energetiku přechodem na obnovitelné zdroje, jádro a plyn? Bude ČR dlouhodobě závislá na dovozu elektřiny? Povede dekarbonizace k tomu, že bude spotřeba elektřiny stoupat nebo klesat?
    2) Energetická krize mimo jiné ukázala, jak moc se Evropa a zejména Česko spoléhalo na dodávky fosilních paliv ze zahraničí. Je tedy zřejmé, že výpadek musíme nahradit zdroji novými. Vyvstává otázka zásadního zrychlení výstavby obnovitelných zdrojů. Zároveň musíme samozřejmě myslet na bezpečnost takového rozvoje. Akumulace energie či flexibilita jsou důležité prvky i pro stabilizaci přenosové soustavy. Využít musíme dostupné technologie - bateriové systémy, přečerpávací vodní elektrárny a další.
    3) V posledních měsících prudce rostly ceny elektřiny a plynu pro domácnosti i firmy. Možná vás zajímá, jak je to možné a z čeho se ceny elektřiny skládají? Pokusíme se vám prakticky vysvětlit jednotlivé údaje na faktuře elektrické energie a popsat, které položky může domácnost ovlivnit. Podíváme se také na praktickou ukázku cenotvorby na energetických trzích. Na závěr Vás seznámíme s výhodami a nevýhodami tzv. fixace cen elektřiny.
    4) Fúze může být trvale udržitelným zdrojem, protože je nízkoemisní, bezpečnější než štěpné jaderné reaktory a paliva má dost na miliony let. Nicméně první elektrárna připojená do sítě bude nejdříve až v polovině století. Do té doby je nutné transformovat energetiku nejen kvůli klimatickým změnám, ale taky kvůli strategické nezávislosti na dovozu plynu a ropy z rizikových zemí.
  • Věda a technologie

Komentáře •