Nacistický poklad v Ommerenu: Příběh loupeživého Sudeťáka, co všem vytřel zrak

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 04. 2023
  • Pokud se někdo rozhodne ukrást poklad, musí za sebou dokonale zamést stopy. Ženistovi-výsadkáři jeho plán vyšel dokonale. Stop za sebou nechal pramálo a všechny mají svést hledače na falešnou stopu.
  • Zábava

Komentáře • 29

  • @pitpit6211
    @pitpit6211 Před rokem +1

    Díky za další parádní díl 👍
    Vypadá,že se z toho stane celorepublikové pátrání 😊 Že zvědavosti se zkusím podívat na ty výsadkáře.

  • @vitezslavnovak2077
    @vitezslavnovak2077 Před rokem +8

    Otázka je (pokud "Kastel" opravdu po válce poklad vyzvedl), co bylo dál. Zpeněžil ho? Jak a kde? Jestli přišel do USA jako boháč, jak se to projevilo? Jak žil, co dělal? Nebo je krabice dodnes zakopaná u jeho amerického domova?

  • @jajapospichalova
    @jajapospichalova Před rokem +2

    Příběh o vojácích je ale v jednom detailu trochu přikrášlený - k cennostem nepřišli vojáci „záchranou“ poházených cenností v ruinách rozbombardované banky. Jak upozornil Josst Rosendaal, historik z univerzity v nedalekém Nijmegenu, v nedávném rozhovoru pro list The Guardian, v srpnu 1944 žádné bombardování Arnhemu neproběhlo.
    V říjnu a v listopadu 1944 ale němečtí vojáci vyloupili nejméně šest arnhemských bankovních poboček a loupež se pokusili zamaskovat založením požáru.

  • @ctiradpisk9441
    @ctiradpisk9441 Před rokem

    Eduard, jak přízračné jméno znamená strážce pokladu 😀

  • @badaxebadaxe2248
    @badaxebadaxe2248 Před rokem +14

    Myslím, že v některých případech se až moc spoléháte na celkem nepřesné vzpomínky někoho, které někdo jiný zapsal, což jsou hned dvě místa kde mohla být chyba. jak v zápisu, tak ve vzpomínce. Teorie o vymyšleném jménu je asi poněkud mimo. Začal bych od toho co lze ověřit, tedy toho, co je v archivech. Archiv německých ozbrojených sil je pokud se nepletu ve "Wehrtechnische Studiensammlung Koblenz". Tam bych asi na vašem místě začal. Jednotka je asi jasná, Fallschirmjäger pionier battalion, což je jednotka poměrně přijatelné velikosti řádově maximálně stovky lidí. Pokud lze určit i rozu je to kolem stovky lidí. Pak už lze ze seznamu příslušníků určit jek jméno (i toho "holanďana") a i místo a datum narození. To o zběhnutí z ČS armády mohl být klidně kec a nebo špatně pochopené vyprávění. Navíc pozdější divize byla stavěny až v letech 1943 a 44, takže je klidně možné, že původně byl třeba u zcela jiných jednotek a k parašutistům se dostal až koncem války. Hodně v těch pozdních divizích, 5. - 8. bylo od pozemního personálu Luftwaffe, takže je to dokonce hodně pravděpodobné. Pak ale vůbec nemusel mít ten věk, který si představujete, mohl narukovat třeba v 18 někdy v roce 1943, takže by se narodil v roce 1925. Němci si na pořádek dost potrpěli, takže kmenové listy byly psány vždy s ověřením a představa jak si někdo vymyslí jméno a datum narození, jsou hodně mimo. To by na 99,99% neprošlo. Nejen že se ověřovala národnost, abyste nebyl Žid, ale bylo to i kvůli tomu, že se regimenty stavěly dle oblastí a doplňování bylo většinu války také dle nich. Proto se to vedlo velmi přesně i u LW, kde se sice doplňovalo jinak, ale předpis byl stejný. Nechci vám radit, ale začal bych kmenovými listy všech 6 vojáků o kterých je zmínka. u těch 3 by mělo být kde a jak zahynuli (jestli vůbec) a kde jsou pohřbeni i to se vedlo přesně. U těch 3 živých v roce 1945 by pak mělo být vše co se týká narození, jak data tak místa, jméno a národnost (ze sudet by nemusel být Němec, ale pokud měl v rodě třeba čechy, tak "volksdeutch"), stejně tak ten "holanďan" mohl být podobný "němec" třeba z Belgie, nebo odněkud jinud. A pak by se dalo pátrat i po "holandské linii" :-)
    Ve Studiensammlungu jsem před lety byl, a tamní zaměstnanci byli docela vstřícní, ale byl jsem tam osobně a našli jsme společný zájem, takže v písemném styku to může být jiné. Komunikovat se tam dalo i anglicky.

  • @user-xc1gl8dq9r
    @user-xc1gl8dq9r Před 7 měsíci

    Tak jak mne se to jevy ,, zběh z Československé armády hned změnil jméno , s tím šel do vermachtu, a pak po vizvednuti utekl do USA kde mnel menší možnost odhalení " má hypotéza 😁

  • @filipmaryska6401
    @filipmaryska6401 Před rokem

    dobrá práce pane

  • @PS3ojKar
    @PS3ojKar Před rokem +1

    🔝🔝🔝

  • @acatdm
    @acatdm Před rokem +4

    Koukám na to ze záznamu a při sledování mě napadla jedna myšlenka. A sice,v době okupace bylo celkem běžné,že si ti,kteří se přihlásili k říšskému občanství,měnili jména,zvlášť pokud zněli moc česky,nebo měli nějaký vroubek vůči ČR. Viz Čurda-Jerhot,ale byli i jiní... Takže bych asi hledal i jiná jména narozených ve Žluticích a porovnal se záznamy v archivech armády...

  • @jussacu
    @jussacu Před rokem +4

    To chce projít třídní knihy 😂

  • @arbiratka
    @arbiratka Před rokem +7

    Venujem sa genealógii svojej rodiny už pár rokov. Vyhľadala som svojich predkov do r. 1759 a viem sa dosť dobre orientovať v elektronických archívoch. Ale vyhľadávanie Richarda F Kastela, to bude orech😂. Jedine podľa foto by to teoreticky šlo. Našla som dátum a miesto jeho úmrtia. Foto na pomníku nie je. Hľadám ďalej.

  • @stepanvopat2162
    @stepanvopat2162 Před rokem

    Koukal jste v matrice na další muže podle data narození? Datum narození by mohlo být skutečné, nebo pro něj alespoň důležité. Zároveň '15 +-2 roky to by snad mohl být seznam, který by se dal porovat s dezertéty.

  • @chillikaktus
    @chillikaktus Před rokem

    Krajanske spolky- asi bych hledal u Witikobund.

  • @standadi
    @standadi Před rokem +1

    A co třeba HRADECKÝ nebo něco podobného

  • @pindapinda4909
    @pindapinda4909 Před rokem

    Rodina Kastl měla před válkou hospodu v Řepanech což je kousek od Žlutic, dodnes tam žije vnuk rodiny

  • @epuskohled
    @epuskohled Před rokem +1

    mam to doma schvane ve sklepě

  • @Vladimir-tr1os
    @Vladimir-tr1os Před rokem

    Já ho potkal před 35 lety v Kryrech na rozhledně 😅

  • @alzbetakacerova4950
    @alzbetakacerova4950 Před rokem +2

    Skusal ste ho hladat pomocou Cerveneho Kriza ?Ked viete aspon datum narodenia a priblizne miesto ?Sestrin otec madar prisli po vojne byvat z dolnej zemi do SUDET a potom od mamy usiel a zmenil si priezvisko,dlho ho nemohli najst,az Cerveny Kriz ho nasiel .....

  • @peterbartfai7285
    @peterbartfai7285 Před rokem

    Skus spoluziaka Kastla ,ktory dezertoval a vstupil do Wermachtu.

  • @martink5860
    @martink5860 Před rokem

    Kde byl,musely být vidět i jeho peníze

  • @IrisB-tw8lz
    @IrisB-tw8lz Před rokem +1

    Fotografie dvou Kastlu. Ten mladší má protáhlejši nos. Neni shoda.

  • @chillikaktus
    @chillikaktus Před rokem

    Skoky- odsud je porekadlo “panenka Marie skákavá”.

  • @radimolsak4593
    @radimolsak4593 Před rokem +1

    ....v názvu "co" bych zaměnil za "kterýžto "