PLA hőkezelése (3D nyomtatás után)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 08. 2023
  • PLA önmagában egy erős anyag, sok esetben erősebb mint PETG vagy ABS. Gyenge pontja a kicsi hőállóság, mivel 50-55°C-nál már lágyul. PLA hőkezeléssel megváltozik az anyag belső szerkezete és sokkal hőállóbb lesz, akár 150°C-ig lehet kitólni az előbb említett lágyulási hőmérsékletet. Két módszert is kipróbáltam, első a tárgyasztalon letakarva és a másik a forralt vízben történő hőkezelés volt. Sajnos, a módszer hátránya a tárgy egyenletlen zsugorodása és vetemedése.
    Angol videók:
    Lazy annealing: • Lazy annealing of PLA ...
    Forró vízben: (folyamatban)
    #3dnyomtatas
  • Věda a technologie

Komentáře • 24

  • @bixbybill3342
    @bixbybill3342 Před 2 měsíci

    lidülös szuvidálógép a fazékba pontosan be lehet lőni az időt és a hőfokot , és egyenletes a víz hőmérséklete, vákumozva óvatosan ha kell az alkatrészt, akár finom 0.03 as sio2 vel(lehet,hogy finomliszt is jó) körbevéve.
    Olaj használata is jó a hőközvetítésére a sűrűség tartja a formát de azzal cseszekedni kell a beállítás és a szennyeződés miatt.plusz el kell választani a szuvidvíztől.

  • @MehesL
    @MehesL Před 11 měsíci +4

    Aszalógép... Nekem van... Meg is próbálom vele!

  • @jozsefveres8859
    @jozsefveres8859 Před 8 měsíci +1

    Kedves Igor, nagyszerűek a videók! A vetemedés kiküszöbölése a műanyagfeldolgozók örökös kihívása. Fröccsöntésnél eredményesen lehet játszani az ömledékhőfokkal és a szerszám temperálási hőfokával, és még a düznifurat is boríthatja az egészet. Ez azért van, mert a polimerek nem hasonlíthatók semmi más szerkezeti anyaghoz. A vetemedés megoldása főként a tárgyak hélyrétegének kialakításában, másodlagosan pedig a kitöltésben használt geometriákban lehet, de tévedhetek is. A műanyag tárgyak vetemedései egészen jól szimulálhatók a Moldex, és Moldflow rendszerekkel, amik nincsenek felkészítve [még] a 3D nyomtatott technológiára, viszont a végeselemes solver nagyon jó, már csak a rétegépítési, és utúlagos zsugorodási anyagmodellt kéne egy megbízható anyagvizsgálati labornak kiállítania az alapvető kb. 8 anyagcsoportra. De jó lenne😊

    • @jozsefveres8859
      @jozsefveres8859 Před 8 měsíci +2

      A first layer az előírt kb. 50-60fokra fűtött heat bed-en relaxál, mert az alaktartás hőfokhatára felett gyorsan leépül benne a nyírási és orientációs feszültség, a mozgóképes óriásmolelulák által kvázi feszültségmentes a szilárdulás. A megszilárdult műanyag kiváló hőszigetelő, ezért a first layer tetejének hélyrétege jobban inkább környezethőmérsékletű lesz, így a second layer nem fogy megfelelően relaxálódni, és így tovább. A relaxáció az anyagi rendszerek energiaminimumra törekvésése elvén ugyanazon anyagtömeg kisebb térfogatában valósul meg, így a hőkezeléssel felturbózott relaxációkor a "befagyasztott" orientációs feszültség hirtelen leépítése alakváltozást okoz🍻

  • @dnjlive
    @dnjlive Před 4 měsíci

    Véletlenül találtam az oldalra, PETG hőkezelésre kerestem.
    Szerintem a vetemedést az okozza, hogy a tárgyasztalon és a fazékban is alulról több hőt kap, mint más irányokból, így az eltérő hőtágulás az anyag két oldalán ezt okozza, mivel egy része ennek maradandó alakváltozás. Ezért egy légkeringetéses sütő jobb választásnak tűnik abban az esetben, ha a tárgyak nem érintkeznek fém felülettel, hanem egy madzaggal (ami bírja az adott hőt) fellógatva kezeljük úgy, hogy homogén, lehetőleg azonos hőmérsékletű levegő járja körbe a kinyomtatott testeket.

  • @Shelby68fb
    @Shelby68fb Před 11 měsíci +2

    Üdv!
    Én rögzítve próbálnám meg, több darabot egymáshoz rögzítve, teflon lappal elválasztva őket, kvázi “satuba” fogva, nem túl szorosan hogy lágyulásnál ne nyomódjanak össze és úgy vízben hő kezelni.

    • @3dnyomtatas
      @3dnyomtatas  Před 11 měsíci

      Az a baj a módszerrel, hogy nem univerzális megoldás. Nem csak lapos próbatesteket akarok hőkezelni..

    • @Shelby68fb
      @Shelby68fb Před 11 měsíci

      @@3dnyomtatas Így van, de működhet. A másik ötletem, a tárgyhoz olyan support tervezése/ nyomtatása amelyet csak a hőkezelés után távolít el az ember és maga a support segítene csökkenteni a deformálódást. Saját tapasztalat, paht cf-el nyomtatott bonyolultabb tárgyról csak a teljes lehűlés után távolítható el a support, még melegen eltávolítva minden esetben drasztikus a deformálódás.

  • @peterlang5744
    @peterlang5744 Před 4 měsíci

    Szia. Esetleg a probatesteknél ami nagyon meggörbül (mindig azonos irányba) a kompenzácios tevezést kiprobálhatnád.
    A görbüléssel elletétes irányba tervezni, hétha utánna egyenes lessz. :) Ez több próbadarabot is igényelhet, de akár jó eredények is születhetnek.
    👍

  • @BuddyHollygan
    @BuddyHollygan Před 9 měsíci +1

    ...és mondjuk ha a nyomtatás után rajta hagyod lehűlés nélkül, majd tovább fűtöd a tárgyasztalt, esetleg még emeled a hőmérsékletet? Vagy így nem érvényesül az edzés folyamata? Vetődik fel a kérdésem.

  • @quby3310
    @quby3310 Před 11 měsíci +1

    Az AEROGEL-nél csak nem könnyebb a PLA!? ;-)
    5:22
    m3 vagy dm3
    Köszönjük a sok tesztet és a tapasztalatmegosztást!

    • @3dnyomtatas
      @3dnyomtatas  Před 11 měsíci

      Jaj, igaz, 1,25 kg/Liter (vagy kg/dm3)

  • @szendytube
    @szendytube Před 11 měsíci

    Nem minden PLA hőkezelhető. Pl.: GreenTEC Pro ígér 160 fokot hőkezeléssel. Ez az Engineering PLA jól hangzik, kipróbálom.

  • @martinhazenauer8767
    @martinhazenauer8767 Před 7 měsíci +1

    Azt esetleg kiprobalni h a vizmelegitesnel nem a labos aljara rakod kozvetlen oket, ami ugye melegebb mint a benne levo vizhofok, hanem beraksz valami kis "asztalt" a vizbe es azon fekszenek a darabok?

  • @tamasdravai9946
    @tamasdravai9946 Před 11 měsíci +1

    Nylont kell használni a erőssebb és hőállobb. Ahhoz már nem barkács 3d nyomtató kell.

  • @gaborkaizinger1017
    @gaborkaizinger1017 Před 11 měsíci

    Szorogitt réteg / és utána hő kezelni

  • @kristofpetnehazy2729
    @kristofpetnehazy2729 Před 11 měsíci

    Most komolyan a konyhai sütőbe teszed ahol az ételeket? Ne!

  • @jakabgipsz4788
    @jakabgipsz4788 Před 11 měsíci +1

    fogsz egy műanyag egényt amibe a modell éppen elfér és modellgiszbe öntöd. Ezt a tömböt hőkezeled, majd széttöröd a gipszet. A folyékony gipsz körbeveszi és megszilárdulva nem engedi eldeformálódni.
    Macerás, de egy egy alkalommal, amikor a hőállóság kritikus, akkor elfogadható.

    • @horvathlevente7042
      @horvathlevente7042 Před 11 měsíci +1

      esetleg homok vagy sót is érdemes megpróbálni vagy lehet venni olcsón CF-PLA-t

    • @peterkiss1204
      @peterkiss1204 Před 11 měsíci

      @@horvathlevente7042 Én PETG-t szoktam hőkezelni finom porrá zúzott sóban. (Késes kávédarálóban liszt finomságúra lehet őrölni.) Nagyjából 180-200 fokig szoktam hevíteni, tartani benne kb fél órát, majd kivenni és hagyni lehűlni. Használható technika, csak ha az ember addig hevíti, hogy a rétegek összeolvadjanak (tehát nem a hőre lágyulást akarjuk kitolni, hanem a rétegtapadás problémáját eliminálni), a felületi minőséget sajnos súlyosan lerontja. De a sót egyszerű letömöríteni és korlátlan alkalommal újra felhasználható.