Video není dostupné.
Omlouváme se.

Bitwa pod Rosieniami 1941.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 08. 2024
  • 22 czerwca 1941 roku Trzecia Rzesza uderza na Związek Radziecki. Choć sukcesy niemieckie są błyskawiczne, to w wielu miejscach Sowieci próbują przeciwdziałać.
    Pod Rosieniami na Litwie niemiecka 6 dywizja pancerna staje w obliczu sowieckiego kontrataku z wykorzystaniem nowych ciężkich czołgów KW-1 i KW-2 do zniszczenia których Niemcom brakuje odpowiednich środków.
    Zapraszam na materiał o bitwie pod Rosieniami.
    Zachęcam do polubienia filmu, zostawienia komentarza i subskrybowania kanału! Dzięki!
    Rozdziały
    0:00 Wstęp
    0:31 Intro
    0:51 Preludium - Inwazja Trzeciej Rzeszy na Związek Radziecki
    1:59 "Barbarossa" na terenie Litwy
    3:16 Bitwa pod Rosieniami
    8:46 Czołg KW-1 (KW-2) - Legenda bitwy pod Rosieniami
    11:20 Zakończenie

Komentáře • 40

  • @user-cn2cf1ov4y
    @user-cn2cf1ov4y Před 6 měsíci +7

    Jak zawsze ciekawa historia pozdrawiam serdecznie 😂🎉🎉🎉❤

  • @marekgajek4149
    @marekgajek4149 Před 6 měsíci +13

    Cieszę się z faktu, iż potrafi PAN utrzymywać wysoki poziom swoich aukcji! Dotego dochodzi jeszcze pasja z jaką robi PAN swoje materiały... GRATULACJE!!!

  • @stanislav7940
    @stanislav7940 Před 5 měsíci +3

    Bardzo lubie twoje filmy, omawiają one bitwy na poziomie taktycznym i są konkretne.

  • @sav2236
    @sav2236 Před 6 měsíci +5

    Dziękuję za ciekawy odcinek.

  • @Gabriel-re3le
    @Gabriel-re3le Před 6 měsíci +4

    Fajny filmik , nie znałem tego wydarzenia, pozdrawiam

  • @pawew9575
    @pawew9575 Před 5 měsíci +2

    Jestem zaskoczony: rzeczowy komentarz, wielka wiedza - brawo, oby tak dalej

  • @zueoko3822
    @zueoko3822 Před 6 měsíci +1

    Z góry dzięki czas posłuchać.

  • @asekuracja6981
    @asekuracja6981 Před 6 měsíci +1

    ciekawy film

  • @ezc96west
    @ezc96west Před 6 měsíci +1

    Dobry filmik

  • @rafamucha4071
    @rafamucha4071 Před 5 měsíci +1

    👍👏

  • @arekrudrac
    @arekrudrac Před 6 měsíci +1

    Z tym brakiem nie gotowania się do wojny i zaskoczenia troszeczkę można dyskutować. Z opowiadań mieszkańców miejscowości gdzie znajdowały się główne węzły drogowe i kolejowe a więc główne szlaki komunikacyjne kilka - kilkanaście dni przed 22 czerwca 1941 Związek Sowiecki ściągał żołnierzy ku granicy zachodniej. Raczej maszerujący żołnierze lub przewożeni na eszelonach czy ciężarówkach wyglądali na zdrożonych długą drogą. Od kiedy i skąd byli transportowani trzeba byłoby poszukać w udostępnianych archiwach. Również jednostki sowieckie z Łotwy czy Litwy były skierowane na zachód ku granicy . Z transportem tych lekkich jednostek czy lekkich czołgów nawet się Armia Czerwona nie kryła jednak nie było słychać, że ktoś widział sowieckie ciężkie czołgi wcześniej niż przed czerwcem 1941 roku i z tym Sowieci dobrze się kryli i to tam gdzie były główne węzły kolejowe i gdzie można było przerzucać ten ciężki sprzęt. Zamysł grupy Armii Północ widać dobrze gdy się przyglądnie szlakowi Kolei Warszawsko-Petersburskiej i odnodze biegnącej z Koonigsberga przez Kowno . Najważniejszy do powodzenia szybkiego marszu w kierunku na Leningrad (Petersburg) był węzeł kolejowy w Dyneburgu z jego przeprawami przez Dunę ( Dźwinę). Najważniejszy dla Grupy Armii Północ w jej marszu na wschód był kolejowy szlak zaopatrzeniowy , którego newralgicznym miejscem było właśnie to miasto nad Dźwiną rugą pod względem wielkości rzeką wpaadającą do Bałtyku i ostatnią tak dużą przeszkodą w kierunku na Petersburg. Sowieccy dowódcy nie doceniali ważności tego miasta i szybkości przemieszczania się niemieckich wojsk pancernych przy współpracy z lotnictwem. Sowieci nawet nie potrafili zniszczyć torów kolejowych ani mostów kolejowych i nie rozumiel słabości transportu wojsk niemieckich.

    • @push3kpro
      @push3kpro Před 6 měsíci

      Ja słyszałem wersję, że nie zdążyli się przygotować do wojny, że wiedzieli, że będzie atak. Rzekomo szczególnie na północy nie zdążyli przygotować wojsk, a na południu obrona szła całkiem nieźle, ale ostatecznie musieli się wycofać gdy na południu doszło do załamania frontu.

    • @arekrudrac
      @arekrudrac Před 6 měsíci

      @@push3kpro Może nie byli przygotowani tak jak by chcieli. Jednak z ruchu ,na węzach komunikacyjnych , który obserwowali okoliczni mieszkańcy wynika wniosek, iż się gotowali. Przerzucali wojska na zachodnią granicę jednak bez głębszego zastanowienia bez zaplecza materiałowego. Lekceważyli Niemców i nie wyobrażali sobie możliwości niemieckich uderzeń na głębokie zaplecze jednostkami pancernymi i lotnictwem. Niemcy taką taktykę działań mieli dobrze dopracowaną i nie radzili sobie z nią ani Polacy , ani Fracuzi czy BBrytyjczycy i nie radzili sobie z ną Sowieci.

    • @PePe-jy4zy
      @PePe-jy4zy Před 5 měsíci

      ​@@push3kproczy wiedzieli, że atak nastąpi? Być może. Na pewno nie spodziewali sie go tak szybko, o czym świadczy reakcja Stalina, który na kilkanaście dni dosłownie zamknął sie w sobie. Sam ZSRR planował uderzenie na zachód, ale w czerwcu 41r był do tego kompletnie nieprzygotowany i potrzebował jeszcze bardzo dużo czasu na organizacje.

  • @mikibomba6180
    @mikibomba6180 Před 6 měsíci +1

    Tworzysz naprawdę świetne materiały, możemy liczyć na jeszcze jakąś bitwę z wojny na Ukrainie? Np Mariupol bahmut czy debalcewo

    • @sposobicsiedobitwy
      @sposobicsiedobitwy  Před 6 měsíci +1

      Dzięki! Tak na pewno będę jeszcze materiały z wojny na Ukrainie. Pozdrawiam!

  • @cpt.barrel6946
    @cpt.barrel6946 Před 6 měsíci +1

    👍

  • @push3kpro
    @push3kpro Před 6 měsíci

    Co do końcówki, jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi:
    - Ten KW zniszczył połowę z 70 czołgów, które go atakowały, dostał ponad 200 trafień, a wersję zniszczeń znam dwie:
    1. Wspomniane granty przez rozszczelnienia spawów.
    2. Wstrzelenie się w wspomniane wyżej rozszczelnienia spawów.
    Również zanim doszło do całkowitego zniszczenia czołg miał mieć zniszczone większość mechanizmów, a załoga i tak była już martwa, również jedna z wersji mówi, że załoga uciekła wcześniej.

    • @sposobicsiedobitwy
      @sposobicsiedobitwy  Před 6 měsíci +1

      Z tego co wiem wersji zniszczenia tego czołgu oraz tego czego faktycznie ten pojedynczy KW dokonał jest wiele :) (nie ma nawet zgodności co do tego czy był to KW1 czy KW2) Co do jego zniszczenia ja opierałem się na wersji w której po ostrzelaniu przez armatę przeciwlotniczą pod czołg podeszli pionierzy myśląc że sprawa jest załatwiona - a kiedy byli przy czołgu jeden z włazów zaczął się otwierać więc czym prędzej zaczęli "wciskać" tam granaty zabijając załogę.

    • @push3kpro
      @push3kpro Před 6 měsíci

      @@sposobicsiedobitwy Ja wychodzę z założenia, że istnieją co najmniej dwa takie przypadki takiej "heroicznej obrony", jeden z KW-1, ten który jest w materiale i inny, prawdopodobnie mniej spektakularny, gdzie unieszkodliwiony potem KW-2 służył jako drogowskaz, co jest uwiecznione na zdjęciach.
      Aha, te przypadki pokazują też jak miały działać ciężkie czołgi - nie były niezniszczalne, bo rozszczelnienia na skutek długotrwałego ostrzału, ale za to niemożliwość przebicia ich grubszego pancerza sprawiała, że miały pewien dłuższy czas na wykonanie swoich zadań.

    • @filipmisko9363
      @filipmisko9363 Před 6 měsíci +1

      Ten kw według niemieckich dokumentacji niemieckiej zboczył co najmniej 4 ciężarówki, 4 armaty 5cm pak38 1 8,8cm FlaK 18. Co do zniszczenia kw otrzymał 3 trafiła w tył lub bok wieży. W momencie otwarcia włazów ktoś z załogi się jeszcze ostrzeliwał z broni krótkiej. z czołgu wydobyto zwłoki 5 czołgistów z czego dokładne dane ustało się ustalić w przypadku tylko dwóch.

    • @Lehr-km5be
      @Lehr-km5be Před 5 měsíci

      Jest to bardzo wątpliwe, aby walczył z 70 czołgami i zniszczył 35. Cała niemiecka dywizja pancerna posiadała etatowo około 200 czołgów - więc 70 czołgów to około 1/3 dywizji. KV zaatakował z "zasadzki" tylko konwoje, a czołgi, które go zaatakowały, zostały tam wysłane, gdyż akurat znajdowały się w pobliżu - główne siły 6 dywizji Pancernej były w tamtym momencie zaangażowane w walkę.
      Co do samego zniszczenia czołgu jest to raczej niemożliwe do ustalenia, co dokładnie spowodowało śmierć załogi. Czytałem z 4 różne wersje( a tych opowiadanych jest pewnie jeszcze więcej) i tak jak już tu wspomniane, brak nawet konsensusu, jakiej wersji to w ogóle był czołg tego typu. Jest to więc raczej detal stracony w historii, nie poznamy dokładnej wersji i nie dowiemy się, która jest prawdziwa - jak to z wieloma wydarzeniami historycznymi bywa.

  • @romualdlukaszczyk7299
    @romualdlukaszczyk7299 Před 5 měsíci

    Małe sprostowanie, walki toczyły się na terytorium okupowanym przez ZSRR od 1939 r i 1940 r. ZSRR w 1939 zajął i okupowała 52 % terytorium Polski a w 1940 całą Litwę!!

  • @Johnyoszust
    @Johnyoszust Před 5 měsíci +2

    Przestaje oglądać w chwili jak slysze, że armia czerwona była nieprzygotowana ;)

    • @grzegorzmorozinski5277
      @grzegorzmorozinski5277 Před 5 měsíci

      Jest to pół prawdy. Armia Czerwona była nieprzygotowana do OBRONY. Była za to przygotowana do ataku, który zresztą miał niebawem się zacząć. Tuż za plecami radzieckich żołnierzy były składy amunicji, paliw, szpitale polowe, miejsca do których mieli trafić niemieccy jeńcy itd. Nawet lotniska polowe były bardzo blisko granicy, dlatego atakujący Niemcy już na początku mieli możliwość niszczyć zasoby przeciwnika.

    • @Lehr-km5be
      @Lehr-km5be Před 5 měsíci +1

      @@grzegorzmorozinski5277 Czyli i tak wychodzi na to, że była bardzo kiepsko przygotowana. Już w trakcie inwazji na Polskę w 1939 Armia Czerwona miała naprawdę poważne problemy w zaopatrywaniu frontowych jednostek - a pamiętajmy, że skala walk była wtedy na wschodzie znikoma. Chronicznie brakowało paliwa, a części zamienne i amunicja były dostarczane w znikomych ilościach przez kiepskie zaplecze logistyczne (park maszynowy ciężarówek) i liczne awarie.
      W 1941 te problemy tylko się zwielokrotniły, ze względu na zdecydowanie cięższe walki i niemieckie ataki lotnicze na szlaki komunikacyjne i centra logistyczne.

  • @lahaine7000
    @lahaine7000 Před 6 měsíci

    Jak wrzucano granaty do czolgu? Przez wizjer? Wlaz? Nie byly zamykane?

    • @zueoko3822
      @zueoko3822 Před 6 měsíci

      Czasem tak czasem nie najprawdopodobniej. Żeby wiedzieć na pewno trzeba by pojeździć czołgiem na wojnie.

    • @filipmisko9363
      @filipmisko9363 Před 6 měsíci

      Były zamykane od środka niemieckie ulotki,,jak walczyć z czołgami" mówili o wykorzystaniu siekier łomów i bagnetów w celu otwarcia takiej puszki.

    • @hejter5292
      @hejter5292 Před 5 měsíci +2

      granaty wrzucono przez dziury w pancerzu KW2 zrobione przez działo przeciwlotnicze kal 88mm

    • @janszamocki2520
      @janszamocki2520 Před 5 měsíci

      Opis z serii tygrys ruchome twierdze....

  • @PePe-jy4zy
    @PePe-jy4zy Před 5 měsíci +1

    Fajne są Twoje filmy, ciekawie opowiadasz. Spróbuj tylko popracować nad grafikami jednostek i dźwiękiem, bo troche 'trąci myszką' :) Generalnie dobra robota!

  • @tomaszbin1050
    @tomaszbin1050 Před 5 měsíci +1

    Malarz przegrał wojnę nie w 1941r a w sierpniu 1939r gdzie rękoma Ribbentroppa podpisał pakt ze Stalinem.

    • @husband303
      @husband303 Před 4 měsíci +1

      To też prawda, ale druga jest taka że malarz był tak przemądrzały, że nie słuchał naprawdę dobrze wykształconych i kompetentnych generałów. Popełniał swoim decyzjami również na poziomie taktycznym tyle błędów, że i tak bardzo dużo podbił, a gwoździem do malarskiej trumny były decyzje w trakcie walk o Stalingrad, już sam fakt upartego zdobywania miasta gdzie cały atut armii malarskiej był zniwelowany, świadczy że nigdy powyżej kaprala nie podskoczył.