Szkieletowy czy murowany? Który dom ogrzewa się taniej?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 01. 2024
  • Tym razem poruszyłem temat kosztów zużycia energii na ogrzewanie w domu szkieletowym i domach murowanych.
    Powołuję się na przykład naszego Klienta i domów murowanych moich sąsiadów. W pierwszym z nich mam do czynienia tylko z ogrzewaniem podłogowym, a w domach murowanych, o których opowiadam na filmie, napowietrzne pompy ciepła w wariancie powietrze-woda. Każdy z budynków ma rekuperator.
    Dowiedz się, jak wygląda w nich porównanie kosztów ogrzewania energią elektryczną.
    Więcej: topbud.pl
  • Krátké a kreslené filmy

Komentáře • 7

  • @marekklimkowski5878
    @marekklimkowski5878 Před 6 měsíci +5

    Nie wiem co Pan porównuje. Marchewkę z pietruszką? Proszę wybudować identyczny dom w dwóch technologiach, z taką samą dokładnością zamontował okna , ustawił identyczną temperaturę w pomieszczeniach i wówczas przekazał wyniki. Inaczej porównanie nie ma kompletnie sensu. Zwykły marketing szeptany. Pozdrawiam

    • @jablaszcz
      @jablaszcz Před 6 měsíci

      Bardzo trafna uwaga 👍🏻

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  Před 6 měsíci +5

      Dziękuję.
      Oczywiście, że jest to marketing. Oparty na faktach. Nie zgodzę się też z Panem, że domy mają być identyczne. Jak mogą takimi być, jeśli mówimy o dwóch kompletnie różnych technologiach. Właśnie po to zrobiłem ten film.
      Owszem różnica polega na tym, że nasz jest parterowy, a murowane z piętrem. Znaczenie ma tu jednak przede wszystkim powierzchnia.
      Kolejna rzecz to właściwości termiczne. W domu szkieletowym, nawet przy niskiej bezwładności termicznej, albo może właśnie dzięki niej, odczucie ciepła jest inne. Inaczej się czuje 21 stopni tu i tu. Może właśnie dlatego często odwiedzając domy murowane widzę, że ludzie mają wyższe temperatury niż ja w swoim. I dobrze, że wspomniałem o moim domu, bo tutaj też podałem przykład kosztów prądu bytowego, tyle że z pompą ciepła gruntową. Niemniej, widać również, że właściciel takiego budynku jest in plus. Nie wspominając, że w moim domu są okna jednokomorowe, nie dwu, i że na elewacji mam 10 cm styropianu, nie 15. Natomiast sam szkielet drewniany też jest izolatorem. Właśnie dlatego chciałem mieć taki dom.
      Takie porównania mógłbym mnożyć w liczbie odpowiadającej domom, które budujemy i ich odpowiednikom murowanym, i jestem więcej niż pewny, że regułą byłoby zawsze mniejsze zużycie energii niż w przypadku tych drugich.
      Napisałem, nasz dom to 50 kWh/m2/rok w standardzie (możemy jeszcze obniżyć). Proszę zbudować taki dom murowany, co szczerze polecam, i wcale nikomu nie bronię, choć wiem, że to trudne. Chętnie wtedy porównam, ale ciężko, bo murowane mają tyle zwykle tylko na papierze.
      Proszę pomyśleć, że marketing nie jest niczym złym. Specjalizuję się w zbieraniu i przetwarzaniu takich informacji od wielu lat. Nie spotkałem jeszcze domu z Ytonga, Porothermu lub cegły, który wykazywałby w praktyce tak niskie zużycie energii na ogrzewanie, jak nasze domy szkieletowe.
      Pozdrawiam,
      B.Bronowicz

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  Před 6 měsíci +3

      @@jablaszcz Uważam, że kompletnie nietrafna. Jak można mówić o dwóch identycznych domach, skoro technologia jest różna. Proszę pomyśleć. A co powie Pan na pracę pompy ciepła w domu sąsiadującym obok?

    • @jablaszcz
      @jablaszcz Před 6 měsíci

      ​@topbuddomyszkieletowe9
      Dokładnie, dlatego dziwny jest ten materiał wideo. Kompletnie różne budynki. Ponadto w zupełnie odmiennych technologiach. Ogrzewane także z wykorzystaniem innych metod/urządzeń. Trudno wyciągać w takich warunkach wnioski porównawcze. Co do marketingu, proszę działać, przynajmniej są nowe materiały do oglądania i dyskusji.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  Před 6 měsíci +3

      @@jablaszcz Może niejasno wyraziłem porównanie.
      W filmie prezentuję m.in. dom murowany o powierzchni 130 m2 i porównuję zużycie energii elektrycznej w tymże do domu szkieletowego naszej firmy o takiej samej powierzchni.
      W domu murowanym jest pompa ciepła powietrze-woda, w drugim, ogrzewanie elektryczne (maty).
      Mimo różnicy w źródle ciepła na korzyść domu murowanego, zużycie energii jest niemal identyczne tu i tu. Stosunek to 1450 do 1500 / m-c.
      W obu przypadkach podane kwoty dotyczą całości energii, czyli ogrzewania i prądu bytowego.
      Kiedy porównuję swój dom do domów murowanych sąsiadów, też widzę sporą różnicę w kosztach utrzymania. Przy obecnych cenach mój dom zużywa około 60% energii pobieranej przez dom sąsiada o bardzo podobnej powierzchni.
      Pozdrawiam,
      B.Bronowicz