🚩 Legendarny Jupiter 37A - Fotografia jest Fajna

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 08. 2024
  • Wiadomo - najważniejszy jest obiektyw, dziś omówienie i prezentacja zdjęć jednego z legendarnych obiektywów Jupiter 37A 135mm f/3,5.
    Zapraszam - Paweł Horąży - Fotografia jest Fajna.
    Używałem:
    - aparat - www.ceneo.pl/5...
    - obiektyw - www.ceneo.pl/3...
    - statyw lekki - www.ceneo.pl/1...
    - statyw duży - www.ceneo.pl/2...
    - głowica do dużego - www.ceneo.pl/1...
    - mikrofony radiowe - www.ceneo.pl/1...
    - mikrofon kierunkowy - www.ceneo.pl/1...
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    Możesz zostać Patronem kanału:
    ➡️ patronite.pl/F...
    lub postawić mi wirtualną kawę:
    ➡️ buycoffee.to/p...
    albo kupić jakiś gadżet związany z Kanałem:
    ➡️ fotografiajest...
    lub wesprzeć tworzenie filmów bezpośrednio:
    ➡️ paypal.me/PHorazy
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    🎞Kanał o fotografii analogowej - Fotografia Analogowa
    ➡️ / analogi
    #NaukaFotogafii, #Fotografia, #FotografiaJestFajna
    Produkcja, zdjęcia i realizacja: Paweł Horąży, Dorota Milerowicz
    Muzyka: John Bartmann - johnbartmann.com/
  • Jak na to + styl

Komentáře • 54

  • @conanbabciowicz
    @conanbabciowicz Před 2 měsíci +10

    Bąbelki występowały też w szkłach optycznych Carl Zeiss aus Jena - i to tych topowych. Zgodnie z normami fabrycznymi bąbelki były dopuszczalne, o ile nie przekraczały pewnej wielkości i znajdowały się na krawędzi soczewki. Wynikało to z tego, że "w owych czasach" zdjęcia robiono niemal wyłącznie po przymknięciu przysłony i to zwykle o 2-3 działki. "Pełny otwór" służył do ostrzenia w lustrzankach. Po przymknięciu przysłony wady soczewki na krawędzi nie mają żadnego wpływu na jakość obrazu. Szczerze mówiąc wady soczewki w centrum (plamy, bąbelki, rysy, zabarwienia, pęknięcia) w centrum soczewki, tylko czasami mają negatywny wpływ na jakość obrazu - jeśli to tylna soczewka w obiektywach typu retrofokus, lub przednia w obiektywach typu teleobiektyw (chodzi o konstrukcję a nie potoczne znaczenie teleobiektyw). Po mocnym przymknięciu przysłony wady soczewki w centrum widoczne są dla wszystkich typów obiektywów.
    Tak więc bąbelki w szkle optycznym to żaden problem - ale można dzięki temu taniej wyrwać dobre obiektywy "z bąbelkiem".
    Podejrzewam, że za jakiś czas jakiś influencer, lub inna zaraza, ogłosi, że obiektywy z bąbelkami "to jest to", dają wspaniały obraz i tłum się rzuci w poszukiwaniu takich "skarbó"
    Wady obiektywów polegające na złym rozstawieniu soczewek (czy to "pijany Iwan" w fabryce, czy nieumiejętne naprawy później), soczewki zdecentrowane, źle wyszlifowane, ubytki w wyczernieniu tubusu, oczywiście pogarszają jakoś obrazu zawsze. Rozklejenie się soczewek, korozja szkła, zalanie olejem, ubytki w powłokach mogą, choć nie muszą pogarszać jakość obiektywów (co do zasady - nie warto ryzykować).

  • @andrzejwojtera9221
    @andrzejwojtera9221 Před 2 měsíci +9

    Panie Pawle więcej takich filmów o starych radzieckich obiektywach bo są fajne i w miarę tanie Pozdrawiam!!!

  • @7620kur
    @7620kur Před 2 měsíci

    Szukałem od jakiegoś czasu 135mm po awarii Porsta, dzisiaj kupiłem Jupitera. Dzięki za film, czekam niecierpliwie na kolejne o m42 :)

  • @Lancan11
    @Lancan11 Před 2 měsíci +5

    Uwielbiam filmy o manualnych obiektywach i to Panu zawdzięczam nimi zainteresowanie. Z Jupitera 37 A akurat nie korzystałem, zdecydowałem się na Taira 11 A, także z wymiennym bagnetem. Dzięki temu mój Tair ostrzy z Nikonem na nieskończoność, chociaż i tak najczęściej lubię używać go do makro z pierścieniem pośrednim. Bardzo fajny, solidny obiektyw. Manualne ostrzenie sama przyjemność. Jedynie pod słońce całkiem głupieje (czego nie można np. powiedzieć o japońskim Vivitarze Series 1 70-210 mm f3,5 VMC z podobnego okresu. Japończycy umieli już dawno temu wykonywać powłoki).
    Ale moim najulubieńszym obiektywem vintage jest szkło z zupełnie innej pułki: To Carl Zeiss von Jena Sonar 180 mm f2,8 Zebra. Boska plastyka, obrazek wyjątkowy! Nie raz bywało, że wykonałem serię zdjęć współczesnym Nikkorem, a na koniec ot tak dla przyjemności strzeliłem fotkę Sonarem, a później przeglądając zdjęcia na komputerze z całej sesji wybierałem to ostatnie.
    Prosimy jak najwięcej takich pogadanek!

  • @arkadiuszkowalski4814
    @arkadiuszkowalski4814 Před 2 měsíci +2

    Kupowałem w latach 90 i mam do dziś. Właśnie z bombelkiem na przedniej soczewce

  • @VISIONMOONLIGHT
    @VISIONMOONLIGHT Před 2 měsíci

    Cześć bardzo fajny odcinek, lubię te szkła w sumie wszystkie :) Mam taki egzemplarz MC AM - ponoć najlepsza wersja +_+ "nówkę " z bąbelkami :) Jupiter 11 super sonar też świetny :)
    najlepszego !

  • @tomaszz8088
    @tomaszz8088 Před 2 měsíci +2

    Nareszcie, co raz bliżej Tair'a😊

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  Před 2 měsíci

      Robiłem kiedyś zdjęcia Tairem ale teraz nie mam :(

    • @tomaszz8088
      @tomaszz8088 Před 2 měsíci

      @@FotografiajestFajna a przyjemność z fotografowania podobna do Jupitera? Czy bliżej mu do Sonnara?

  • @damiandobek8233
    @damiandobek8233 Před 2 měsíci

    Jako właściciel Jupitera 37A, bardzo dziękuję za ciekawy film o nim. To bardzo ciekawe szkło, którym można bawić się fotografią. Używam go rzadko, ale jak już podepnę go pod aparat (w moim przypadku Canon 70D), to mam ogromną frajdę z fotografii, a przecież o to w tym wszystkim chodzi! I pomimo swoich wad optycznych, zrobiłem nim kilka bardzo ciekawych ujęć, z których jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam serdecznie!!

  • @anotsu91
    @anotsu91 Před měsícem

    Proszę o wiecej filmów dotyczących obiektywów na M42 :D pozdrawiam

  • @marcinsypniewski583
    @marcinsypniewski583 Před 2 měsíci

    Lubię tego typu materiały. Pozdrawiam :D

  • @waldemarpskiet9667
    @waldemarpskiet9667 Před 2 měsíci +1

    Panie Pawle mam 2 takie obiektywy i są moimi ulubionymi do makro chociaż faktycznie każdy robi je trochę inaczej . Ale może to i zaleta....Natomiast małe sprostowania obudowy obiektywów nie są stalowe ( bo rdza by je szybciutko zżarła ) ale aluminium oksydowane na czarno ( niekiedy widać takie małe czarne paprochy w środku szczególnie w ruskich obiektywach to właśnie efekt obsypywania się tej powłoki ) . Co do bąbelków to te na przednie soczewce ( 1-2 malutkie ) nie czynią wielkiej krzywdy , gorzej gdy są na soczewce bliższej matrycy. Dzięki za kolejny ciekawy materiał.

    • @-Kamyk-
      @-Kamyk- Před 2 měsíci

      Aluminium poddaje się anodowaniu, alodynowaniu albo eloksalowaniu i taki jest np. Mir1, albo Heliosy. Nie będę skrobał mojego Jupitera celem sprawdzenia materiału, ale z całą pewnością jest pokryty grubą warstwą zwykłej farby. Do anody nawet się nie zbliża, co wcale mu nie umniejsza. Zaraz po Tessarze 2.8/50 to mój ulubiony obiektyw, w przypadku cyfry niestety tylko do makro bo Nikonianem jestem i na nieskończoność M42 nie ostrzą.

  • @w-klgos4231
    @w-klgos4231 Před 2 měsíci +3

    Cześć:-) Kupiłem kiedyś podobnego Jupitera na "ruskim bazarze". Ma oznaczenia: MC Jupiter-37AM. 3,5/135. Jest z roku 1991, co wynika z jego numeru fabrycznego. Bąbelków nie zauważyłem, chociaż przed chwilą oglądałem go ze wszystkich stron. Zresztą nie miałem do dzisiaj pojęcia o ich ewentualnym istnieniu. Kupiłem go dla mojej Praktiki LTL 2, ale nigdy (chyba?) nic nim nie robiłem. Ostatnio "zaręczyłem" go na próbę, z moim Canonem RP i chyba dają sobie razem nieźle radę.

  • @zoomcyk
    @zoomcyk Před 2 měsíci +1

    Świetny materiał. Kocham stare obiektywy. Póki co od 10 Lat fotografuję heliosem 44-4 na Canon M50mk2 czas zakupić coś nowego. Proszę o więcej filmów na temat starych obiektywów. Pozdrawiam serdecznie.

  • @ArekRyba
    @ArekRyba Před 2 měsíci +1

    Lubię to szkło, ale miałem okazję pobawić się jeszcze lepszym moim zdaniem rosyjskim szkłem 135mm. Tair 11 135/2.8. To jest dopiero bajeczka :)
    Ja Jupitera 37 na Nikona zamocowałem przy pomocy adaptera T bez tej części z gwintem. Trzyma się na trzech dłuższych śrubkach i na nich jest wycentrowany. Ostrzy na nieskończoność. To tak dla Nikoniarzy ;)

  • @pawechodzicki6220
    @pawechodzicki6220 Před 2 měsíci

    Fajny obiektyw. Używałem z Pentaksem kx i KP. Tym filmem przypomniał mi Pan o nim, że leży gdzieś i że warto było by "wyprowadzić" go na spacer po długiej przerwie 🙂

  • @wmwanderer
    @wmwanderer Před 2 měsíci +1

    Często używam go z D700. Jest ostry od pełnej dziury, ma przepiękną plastykę. Uwielbiam fotografować nim leśne krajobrazy :)

    • @emotionstudio3729
      @emotionstudio3729 Před 2 měsíci

      Ciekawy jestem jak wypada rozdzielczośc tych radzieckich szkieł w porównaniu do tanich chińskich manualnych obiektywów typu 7artisans za kilkaset złotych.

  • @nhart-cm4xc
    @nhart-cm4xc Před 2 měsíci

    Ja mam ten obiektyw w wersji AM, kupiony kilka lat temu za około 50 zł.

  • @waldemarsledzikowski
    @waldemarsledzikowski Před 2 měsíci

    Akurat, przez ostatnie kilka dni robiłem zdjęcia tym obiektywem. Ja uważam, że ta płynna przysłona to akurat plus i to że można ustawić do jakiej przysłony ma pracować . Mam też Pentacona 200 mam z taką samą przysłoną. Czasem warto takimi obiektywami robić zdjęcia, bo się nie spieszymy, trzeba wszystko ustawić 😊

  • @andrzejmatuszek8212
    @andrzejmatuszek8212 Před 2 měsíci

    Ja kupiłem ten obiektyw przez przypadek, bo akurat był w zestawie foszpeju (bo był w okazyjnej cenie) i początkowo nie planowałem go zostawiać tylko sprzedać dalej. Jednak po przetestowaniu, porobieniu nim kilku zdjęć, już nie mogłem się z nim rozstać

  • @user-ve3gh5xg9q
    @user-ve3gh5xg9q Před 2 měsíci

    Btw. Z sajuzów to mam tylko uroczy nal🥞 eśnik Industrial 50-2 F3.5/50mm.
    Kopia szwabskiego Tessara. Cudownie mały, cały metalowy, super ostry i idealny do macro😍

  • @23walery
    @23walery Před 2 měsíci

    Witam, kilka dni temu biegałem z takim jupiterem po parku i naprawdę fajne szkiełko z niego. Niestety podpiąłem do micro 4/3 i robi się z niego całkiem spora armata, ale udało mi się strzelić kilka fotek.

  • @leonz2696
    @leonz2696 Před 2 měsíci

    Mam ten obiektyw z 3 lata, a dopiero tu dowiedziałem się o "programowaniu" przysłony :D

  • @WalterWhite-wt1ok
    @WalterWhite-wt1ok Před 2 měsíci +1

    WOW. Szacunek.Mam taki w idealnym stanie 37A jak nowy. I co ciekawe, (jestem fanem Minolty)
    Na porównaniu z Minolta MD II 135mm 2.8 wersja lekka ,nieco ponad 300g(wg mnie najlepsza 135 jaką mam i miałem)
    na APSC -SONY NEX-6R, wygrywa na pełnym otworze w rozdzielczości - czego nie widać na pierwszy rzut oka bez mocnego zbliżenia.!
    Ciekawe to jest,. Bo na pierwszy rzut oka render +zwariowany ,magiczny bokeh Minolty wydaje się z daleka o wiele lepszy ,ciekawszy
    I taki jest z daleka ale na powiększeniach i zbliżeniach widać więcej szczegółów na Jupku :) To jest mega ciekawe :)
    Mam wrażenie ogólnego charakteru obrazku w zieleni jaki oddaje 37A. +
    co dziwne przy przymykaniu przysłony zmiana właściwosci ale niekoniecznie polepszenie ostrosci w centrum...
    Miałem kiedyś Jupitera 11A f4 i ten był inny -bardzo oporny,mam wrażenie że był bardziej szczegółowy i lepszy szczegółowo.

  • @krzesimirchrzastowicz4833
    @krzesimirchrzastowicz4833 Před 2 měsíci

    Mam CZJ Sonnar 135/3.5. Używam z APS-C jako małego, poręcznego tele. Taki co zawsze może być w plecaku na "w razie czego". Mój egzemplarz określiłbym jako dość ostry (na pewno ostrzejszy od Heliosa), ma natomiast jedną dziwną przypadłość, że wraz z otwieraniem przysłony światłomierz wariuje, i jak ten sam obiekt przy tym samym świetle dobrze wychodzi przy f8 przy EV=0 to przy f3.5 trzeba ustawić EV=+1, bo inaczej mam bardzo ciemny obrazek. Helios czy Mir tak nie ma.
    A ten Jupiter różni się mocno, jeśli chodzi o obrazek, od swojego odpowiednika CZJ? W sumie w tej chwili Sonnara można nabyć w tej samej cenie, a czasem nawet taniej.

  • @snp1200
    @snp1200 Před 2 měsíci

    Mój jest bez znaku fabryki, ale jest ostry. Brak MC czasem boli - tulipan mało co pomaga. Kompaktowy, nie taki ciężki chociaż może to przyzwyczajenie. Mechanizm działa bardzo płynnie i można szybko i celnie wyostrzyć. Wygodny w użytkowaniu. Mój ulubiony na portrety zwierzątek do których można podejść troszkę bliżej.
    Z podobnych ogniskowych mam CZJ Biometar 120mm, obraz zupełnie inny, 3D pop :), ma to coś mimo, że jest trochę mniej ostry niż jupiter, bokeh bardziej agresywny. Rozmiar sporo większy z adapterem, ale głównym problemem jest to aby wyostrzyć trzeba się nakręcić, a na dodatek kręci się wolno.

  • @afrykanerPL
    @afrykanerPL Před 2 měsíci +2

    Proszę pamiętać, że w takim bąbelku jest powietrze optyczne 🤣

  • @-Kamyk-
    @-Kamyk- Před 2 měsíci

    Właśnie zakupiłem oryginalną wymienną doopkę KP-A/N do obiektywów z indeksem *A. O szczęście niepojęte .. Ostrzymy z Nikonem na nieskończoność :)

  • @Mrkrzyh
    @Mrkrzyh Před 2 měsíci

    Jupiter 37a to fajny obiektyw - pierwszy był w 78r jako Jupiter 37a, potem był MC jupiter 37a (z powłokami lepszymi) a potem od 1990r MC jupiter 37AM - najgorsze wersje maja wszystkie literki białe w skalach i napisach z przodu - bo to wersje bez powłok antyodblaskowych - im więcej kolorów w napisach tym więcej powłok ;) najpierw białe były, potem białe i żółte, a potem białe, żółte i czerwone (MC )

    • @Mrkrzyh
      @Mrkrzyh Před 2 měsíci

      ale Jupiter 11 automat (z Kijeva 10) lepszy - wadą jest nietypowe mocowanie bagnetowe i konieczność robienia adaptera na drukarce 3d albo innym podejrzanym sposobem bo kupić bardzo trudno

  • @d.s.8968
    @d.s.8968 Před 2 měsíci

    Świetny materiał 👏
    Posiadam od lat ten obiektyw. Początkowo przeleżał w szafce, ale kiedy zacząłem coraz częściej fotografować manualami to niemal zawsze zabieram go na zdjęcia. Zrobiłem nim nawet kilka konkretnych imprez, również Lotniczych :) Zdjęcia wyszły naprawdę godnie ku zaskoczeniu innych, którzy mieli podpięte eLki ha ha 😀 Trzeba się tylko nauczyć nim sprawnie fotografować.
    Mam pytanie - jestem właśnie przed wyborem zakupu kolejnego obiektywu. Czy Sonnar 135 f3,5 jest zauważalnie lepszy od Jupitera 135 f3.5 ??

  • @saekandrzej3635
    @saekandrzej3635 Před 2 měsíci +1

    Posiadam Jupiter 37A oraz Tair 11. Ciekaw jestem jak porównuje Pan te obiektywy. Zdjęcia robię Sony A7

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  Před 2 měsíci +2

      Tair 11 jest, moim zdaniem, o dwie klasy lepszy, ma ładniejsze rozmycia, lepiej oddaje kolor skóry i ma dużą powtarzalność czyli wszystkie egzemplarze są bardzo dobre.

  • @Latarnik66
    @Latarnik66 Před 2 měsíci

    Z tego co mi wiadomo, bąbelki -(jeśli pojawiają się sporadycznie),- nie mają praktycznie żadnego wpływu na obraz. Sam posiadałem NRD-owskiego Sonnara 185mm który też miał bąbelka na frontowej soczewce, i nie miało to znaczenia na jakość zdjęć, które pod względem koloru i ostrości były niezrównane i nie da się ich w tym zakresie porównać do radzieckiej optyki. Być może sekret tkwi w niemieckiej formule szkła optycznego,- w tym schott glass. Podczas wytapiania szkła optycznego zachodzą różne procesy w wyniku mieszania komponentów i przy ówczesnych technologiach i standardach ciężko było uzyskać nieskazitelne szkło bez bąbelek. Jednak jak się może zdawać, -czynnikiem najbardziej determinującym jakość optyki są nie tyle bąbelki, co jakość szkła, doskonałość krzywizn optycznych i obliczeń poszczególnych grup, no i ogólna precyzja wykonania.

  • @maciekd.8556
    @maciekd.8556 Před 2 měsíci

    12:58 - A kobita już sobie przeliczyła pieniążki z polisy... 🤣
    22:09 - To ja nadal "nie doceniam" i chyba nie zamierzam - jeśli chcę mieć "bombelki" w tle, to po prostu nie przymykam przysłony. A "żyleta" na motywie głównym jakoś mi nie licuje z marzycielskim tłem... 🙄
    Dlatego zdecydowanie wybiorę obiektyw "używalny" od pełnej dziury, w miejsce kiepskiego, ale za to z "ładną" przysłoną. Natomiast ten rozstrzał jakości jest dla mnie zupełnie dyskwalifikujący - mnie interesuje fotografowanie, a nie uprawianie jakiejś partyzantki z obiektywami, nie najtańszymi zresztą. Kiedyś, w chwili jakiejś słabości, próbowałem nawet zapolować na ten obiektyw - ale na szczęście wcześniej trafiła mi się funkel-nówka Tokina RMC f/2.8. Za sześć dych! Można...? Można! 😍

  • @bogusawkawaler8544
    @bogusawkawaler8544 Před 2 měsíci

    Miałem ten obiektyw w latach 80-tych. Jeden kupiłem dla siebie, drugi znajomemu, na jego prośbę, gdy go zobaczył. Swój miałem kilka lat, do czasu gdy ktoś "bardzo miły" ukradł mi go wraz z Zenitem i Heliosem... Ciekawe, czy dziś ktoś pokusiłby się na taki zestaw?

  • @eremas
    @eremas Před 2 měsíci

    Gdzie Pan mieszka? Ladne okolice.

  • @ItsDruid
    @ItsDruid Před 2 měsíci

    A jak pan uważa, czy vivitary series 1 są lepsze?

    • @maciekd.8556
      @maciekd.8556 Před 2 měsíci

      KTÓRE - Vivitary Series 1...? Bo trochę ich było. 🙃

    • @ItsDruid
      @ItsDruid Před 2 měsíci

      @@maciekd.8556przykładowo 135 2.8

  • @MrMishelrap
    @MrMishelrap Před 2 měsíci

    Mam kupiłem za 300zl prawie nowy

  • @leswu1314
    @leswu1314 Před 2 měsíci

    W latach 90. "wyleczyłem się" co do ruskich obiektywów - strasznie nierówne w jakości i najczęściej słabe! Nie rozumiem tej fascynacji ruskimi szkłami :( A ceny za ten szajs to w zasadzie w jednostkach kosmicznych podają, a nie wg. wartości. A najlepszą 135 to miałem konicę 2.8 - nawet na pełnej dziurze super ostro!

  • @piterus732
    @piterus732 Před 2 měsíci

    O rower żona sie martwiła 😂 ;)

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  Před 2 měsíci +1

      Stary rower, niewyględny, trzeba fachowym okiem spojrzeć by zobaczyć, że osprzęt to mieszanka Deore LX i XT :)

  • @wikking
    @wikking Před 2 měsíci

    200zł.. Ciekawe o ile wzrosną ceny po publikacji filmu😂