Čmeláci se pasou na dymnivce duté - A. Votavová (Bedřichovice, 10/4/2021)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 04. 2021
  • Znáte krásnou a užitečnou dymnivku dutou? Máte ji ve svém okolí? Ne nechceme jí slovy klasika "vidět", ale pokud nevíte co je to za bylinu a že je čmeláky včelami oblíbená, tak vám to dnes prozradíme.
    "Dymnivka dutá (Corydalis cava) je vytrvalá bylina z čeledi makovitých, Celá rostlina, zejména hlíza, je jedovatá. Z dymnivky duté se tak dá vyrobit silný opiát.
    Čmelákům to ale nevadí a doslova na ní "ulétávají". Nebo snad právě proto?
    Dymnivka dutá dorůstá výšky asi 15 - 30 cm. Je to trvalka - každý rok raší z duté kulovité hlízy. Na přímé lodyze bývají většinou dva střídavě postavené, dvakrát trojčetné sivozelené krátce řapíkaté listy.
    Květenství je bohatý hrozen, jednotlivé kvítky vyrůstají z úžlabí listenů. Květy jsou špinavě růžové nebo nažloutle bílé. Stavba květu je charakteristická mají dva pysky s dlouhou zakřivenou ostruhou. Dymnivka kvete v březnu až květnu, je totiž rostlinou jarního - využívá doby, kdy stromy nejsou olistěné.
    Plodem jsou podlouhlé, 2 - 2,5 cm dlouhé, tobolky obsahující několik kulovitých, hladkých černých semen o průměru 2 - 3 mm.
    Dymnivka dutá preferuje vlhké, kypré a humózní půdy. Proto je svým výskytem vázána na parky či světlé lesy a křoviny, někdy i zahrady, okraje potoků a louky. Hlízy jsou uloženy hluboko v zemi a proto je to rostlina stálá a těžce vyhubitelná.
    Vyskytuje se v celé Evropě, vyjma západu a severu, přibližně po 55° s. š., na východ po povodí Donu a na jihovýchod po pohoří Kavkaz.
    V ČR nejčastěji roste v jižní polovině Čech, ale též v západních Čechách a na jihozápadní a severní Moravě. Ve vyšších polohách je vzácná.
    Je dobrou nektarodárnou i pylodárnou rostlinou. Pro včelaře je snůška z dymnivky je významnou podněcovací snůškou v jarním období."
    Tolik naše chytrá teta Wiki cs.wikipedia.org/wiki/Dymnivk...
    Alenka Votavová se má. Na jižní a střední Moravě je dymnivky dost a proto se v těchto dnech může těšit pohledem na nálety čmeláků na dymnivku.
    Pokud tuto užitečnou a krásnou bylinu na jaře najdete, usaďte se poblíž. Jistě se tam brzy objeví nějaký mlsný jazýček a s ním bzukot čmeláčí matky.
    Chraňte jarní rostliny a jejich lokality. Na jaře je každá kapka nektaru pro čmeláky a další opylovatele darem z nebes.
    Další čmeláčí ňamky najdete pod #cmelacipluspastva.
    Pokud vás zajímají čmeláci, sledujte Facebook Čmeláci PLUS ( / cmelaciplus​​​​​ ) nebo náš čmeláčí web (www.cmelaciplus.cz/​​​​​)
    Pokud vás zajímají čmeláci, sledujte Facebook Čmeláci PLUS nebo na www.cmelaciplus.cz
  • Krátké a kreslené filmy

Komentáře •