TEDxBrno - Oldřich Botlík - Ještě že děti neučí mluvit škola!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 12. 2011
  • Oldrich Botlik (* 1951, Zlin) graduated from the Charles University in Prague with a PhD in Mathematics and has been earning his living as an educational consultant for the past twenty years. He participated in implementing a new system of financing primary and secondary education and the ExTra grants scheme for innovative teachers and schools. In addition, O. Botlik helped shape the principles of the national educational legislation. For 17 years he has been co-authoring the KALIBRO project, which provides teachers with feedback on their pupils' ability to use acquired knowledge and skills in new situations. In a ten-year cycle, he also collects various pupils' dreams about their ideal school. The first child-based reflection of schooling appeared in a major Czech magazine in 1992 under the title The School of My Dreams Is a School Without Pupils.
    In the spirit of ideas worth spreading, TEDx is a program of local, self-organized events that bring people together to share a TED-like experience. At a TEDx event, TEDTalks video and live speakers combine to spark deep discussion and connection in a small group. These local, self-organized events are branded TEDx, where x = independently organized TED event. The TED Conference provides general guidance for the TEDx program, but individual TEDx events are self-organized.

Komentáře • 29

  • @Hejsek10
    @Hejsek10 Před 11 lety +7

    Moc hezká prezentace, jakožto student střední školy můžu jen smutně souhlasit...

  • @hanka4077
    @hanka4077 Před 7 lety +12

    Myslím že v jedné věci se petete. A to v přístupu prarodičů. Já mám zkušenost přesně opačnou. Já nechávám mrňouse ať si hraje jak se mu chce a dělá co ho baví, i když mi to nedává smysl. A naopak rodiče mu pořád do všeho mluví a mají potřebu mu pořád radit a řídit ho. ... 'Když budeš ty bábovky dělat takhle, půjde ti to líp. Běž se teď sklouznout zase na skluzavku. Dej ty nožičky rovně, to ti pojede líp. Takhle ne, tak se to nedělá. Proč tam hážeš ty kamínky? Dělej to takhle, tak je to lepší." ... Prostě hrůza. Někdy až šílím, proč ho prostě nenechají hrát si, jak chce a furt mu do všeho mluví. Takže ad prarodiče, asi to bude jako se vším, záleží případ od případu. Ale uznávám, že mají podstatně víc času :)

  • @ForcaMr
    @ForcaMr Před 7 lety +1

    moc moc inteligentní slova

  • @dagmarfarkasova4799
    @dagmarfarkasova4799 Před 8 lety +6

    Páči sa mi táto prednáška, súhlasím. A ja si tak nejako predstavujem myšlienku J.A. Komenského: "škola hrou" :)

  • @Melisss2012
    @Melisss2012 Před 9 lety +1

    woooow, mate muj velky obdiv

  • @MaelikWorks
    @MaelikWorks Před 7 lety +3

    Pan Boltík má samozřejmě pravdu v tom, že současný model školství, který se moc nezměnil od dob Rakouska-Uherska není ideální z hlediska rozvoje dětí. Nicméně to není jeho účelem. Účelem je totiž, nikoliv rozvoj dětí, ale zajištění stejného základu vzdělání všech obyvatel. V konstruktivistickém modelu to není možné, neboť ne všechny děti jsou aktivní a zvídavé a ikdyby byly, ne všechny děti na všechno přijdou stejně rychle. Naše současné školství pracuje na principu, že ať chtějí, či nechtějí, do všech nahustí stejné informace, takže se nestane, že by nějaký lenoch nevěděl kdo je Karel IV, nebo neuměl pythagorovu větu jen proto, že se nezúčastnil projektu. Rovněž nezávisí na tom, jaký je který učitel, protože osnovy jsou dané -- model osvědčený z dob R-U, kdy učiteli na základních školách byli buď kněží, nebo vysloužilí vojáci. Na konstruktivistickém modelu by dejme tomu mohly fungovat gymnazia, či vysoké školy, ale tam už je škoda napáchána, děti z větší části již nejsou tolik zvídavé a tudíž se to drží stejného modelu jako školy základní.

    • @martinchomca995
      @martinchomca995 Před 4 lety +1

      Vidíte. V osnovách je správné psaní číslovek řadových. Především u panovníků. Takže i kdyz jste to slyšel v hodině češtiny a dějepisu, možná vlastivědy a zeměpisu. Tím jste popřel standardizaci. RU vzdělávací systém vznikl a následně byl dodržován pro výrobu dělníků do manufaktur a továren. Jak dlouho budou dělníci potřeba? 15 let? 20 let? A pak?

  • @vladko8220
    @vladko8220 Před 10 lety

    Vies ako na ne? Sprav ich, ak mas pocit ze to stoji za to. Drzim palec.
    :-)

  • @TheKrzyy
    @TheKrzyy Před 10 lety

    I na VŠ je stejná situace :(
    (jsem student MU v Brně)

    • @mariebrzobohata3950
      @mariebrzobohata3950 Před 5 lety +1

      A která to byla fakulta? Já jsem na FI a spokojená. Ale to o čem je řeč ve videu jsem zažila na gymplu.

  • @adamkencki
    @adamkencki Před 10 lety

    želvička je skoro jako karel.. jen karel je lepší:-)

  • @AntonioMadero
    @AntonioMadero Před 9 lety +4

    Ono je to pěkné, ale opět to nerespektuje individualitu dítěte... spousta dětí je pasivních a nechce nic nového objevovat, nechce tvořit... A je problém že máme "smíšené" střídy... s různým tempem zájmy, ale také nezájmy. A dokud bude školní systém postaven na třídách 25+ a nebude větší diferenciace (inteligenční, zájmová,...), tak to moc nepůjde.

    • @Melisss2012
      @Melisss2012 Před 9 lety +3

      prosim vas, zkuste zapomenout na kritiku a uvedomit si ze mel na svuj projev nejaky 18 minut, verim ze takovy clovek o tom ma podrobnou teorii. a behem 18 minut popsat jak zmenit cely system ktery se buduju od dob naseho ucitelstvi tak jak ho ted zname... je tak uzkoprsi. nejsme roboti! zamyslete se!

    • @martinkaras7906
      @martinkaras7906 Před 6 lety +2

      Já se také nechtěl učit... prostě jsem dozrál až později a to skoro ve 26 letech. Byl jsem za lempla, co nic nedokáže... Teď mám super zaměstnání, které mě baví a naplňuje a z mého pohledu je na daleko vyšší úrovni než ti jedničkáři. To samomzřejmě není důležité... otázka pohledu. Bohužel komplexy, ponížení co jsem zažíval ve škole se jen těžko smývá. Prostě jsem potřeboval více času...nechtěl jsem se učit, nechtěl jsem se biflovat. Začal jsem se učit sám až jsem měl motivaci. Mě škola jak teď vypadá určitě poškodila.

    • @martinchomca995
      @martinchomca995 Před 4 lety

      A díky komu/čemu je pasivní?

    • @AntonioMadero
      @AntonioMadero Před 4 lety

      @@martinchomca995 To je složité a dané osobnostně + vývojem v prvních letech života (velký vliv rodiny) a podílí se na tom i prenatální faktory. Také se na tom podílí rodinná kultura dost (čte se doma? čte se dětem? věnuje dětem? tráví čas? samovzdělávají se rodiče? povídají si dětmi? zajímají se o ně?)

    • @AntonioMadero
      @AntonioMadero Před 4 lety +1

      @@martinkaras7906 Přesně, další problém je nerespektování věkových odlišností (věkově homogenní třídy), každý prostě ten zájem může objevit jindy a je také jinak nastavený.

  • @MrPravak
    @MrPravak Před 5 lety +1

    Jak by ctěný pán chtěl vyučovat třeba Velkou francouzskou revoluci, Třicetiletou válku a další historické události? Tam nejsou k dispozici žádné třídní výkazy, žádní žijící spolužáci atd., nýbrž pouze "nudné bibliografické prameny." To by je jako posadil k internetu a řekl: "Prostě si o tom něco zjistěte."? Garantuji vám, že pokud by jim učitel nestál za zády, tak by velmi záhy skončili na Facebooku, Instagramu, CZcams či nějaké jiné sociální síti. A co matematika? Myslíte si, že většina dětí se sama od sebe nadšeně vrhne na počítání zlomků, obsahu koule nebo nějakých rovnic atd.? Samozřejmě, že ne, protože většinu dětí to a) nebaví a b) připadá jim to směrem do života absolutně zbytečné, tak proč by se to měli učit? Proč bych se měl šroti nějaké logaritmy nebo kvadratické rovnice, když mi to v životě bude k ničemu a navíc je to tak ěžké? Ve škole musí panovat řád a disciplína. Na západě se tyto móresy zavádějí a výsledky jsou tristní. Úroveň našeho školství v důsledku volnomyšlenkářské výchovy dětí také upadá. Stačí se podívat na výsledky mezinárodního srovnání úrovně vzdělanosti a zjistíte, že zejména ve z hlediska prosperity společnosti a státu klíčových předmětech, jako jsou matematika, fyzika, chemie, biologie, se na předních příčkách stabilně umisťují státy, jako je Čína, Jižní Korea, Tchai-wan, Vietnam, Singapur, Japonsko, Rusko a slavné západní státy se propadají a propadají. To se samozřejmě už projevuje nejen na ekonomické, ale především vojenské vyspělosti daných států. Důvodů je samozřejmě víc, ale to je na jinou a mnohem obsáhlejší diskusi. Samozřejmě, že je správné všímat si toho, co dané dítě baví a v čem třeba vyniká, ale zároveň musí být v rámci vzdělávacího systému zachován řád a disciplína. Zkuste na jakékoliv základní škole provést anketu, zda žáci chtějí zrušit matematiku, a garantuji vám, že výsledek bude jasný - drtivá většina bude hlasovat pro zrušení matematiky.

    • @ozzyhokozy
      @ozzyhokozy Před 4 lety +4

      Michal Švarc odkud mate, ze výsledky jsou tristní? Pokud se jedná opravdu o volné a dobrovolné vyučování jako třeba v Summerhill, tak studenti vykazují nadprůměrné výsledky. Co se historie tyče- co třeba pustit film? Aby žák vstrebal jaká asi byla nálada, čemu lidé tehdy věřili, co cítili, po čem toužili, jak se oblékali, co jedli, co dělali cele dny, jak tehdy vypadal život....a ne jen data data data. Na co vám to je? A na co je vám ta matematika? Mne je úplně k ničemu, vzdycky jsem v ni byla špatná a vůbec ji v životě nepoužívám. Ano, asi nemám nejvyšší IQ, ale o tom je život? Domnívám se, ze ne.

    • @martinchomca995
      @martinchomca995 Před 4 lety +5

      Takže stačí, když děti budou vědět, proč je ta matematika užitečná a bude dělána formou, která je bude bavit. A pokud chcete čínský přístup ke vzdělání, musíte vyžadovat i jejich pristup k lidským právům. Ale to byste pak nemohl napsat ani tady na youtube, protože byste se na něj nedostal.

    • @martinhnilo692
      @martinhnilo692 Před 4 lety

      @@ozzyhokozy A přemýšlela jste někdy o tom, proč všechny školy na světě nejsou jako Summerhill? Měly by přece logicky být - vždyť studenti vykazují nadprůměrné výsledky, značka ideál.

    • @nkaax
      @nkaax Před 3 lety +4

      @@martinhnilo692 Protože z takových škol vycházejí svobodní, těžko manipulovatelní lidé a takový se do systému nehodí.