Cymbały rzeszowskie | Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych 2021

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 01. 2022
  • Jak powstają cymbały rzeszowskie? Jaka historia się za nimi kryje? Jak pracują dzisiejsi mistrzowie, którzy swoją wiedzę przekazują młodszemu pokoleniu? Poznaj historię Katarzyny Horwat-Paszkowskiej - uczestniczki programu Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych 2021!
    🔀Więcej filmów z serii Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych znajdziesz na playliście: bit.ly/3rXinsu
    ▶️🔔Subskrybuj kanał, po więcej profesjonalnych materiałów o muzyce i tańcu!
    Mistrzowie: Jerzy Panek i Marek Kruczek (Kapela Ludowa z Futomy)
    Uczennica: Katarzyna Horwat-Paszkowska
    Warsztat stolarski Jerzego Panka często zmienia się w pracownię lutniczą. Razem z Markiem Kruczkiem budują cymbały z różnych gatunków drewna. Ich uczennicą w ramach programu Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych była Katarzyna Horwat-Paszkowska.
    Zdaniem mistrzów ważne jest, aby drewno było wesołe. Pomimo, że cymbały powstają w podobny sposób, każdy instrument ma nieco inna barwę dźwięku, co nadaje im niepowtarzalny charakter.
    We wnętrzu cymbałów kryją się prawdziwe tajemnice ich pięknego brzmienia. Odpowiada za nie przede wszystkim dusza - mały jodłowy kołeczek o średnicy około 1 cm, wbity w dolną część tragarza i opierający się na dolnej płycie. Przenosi ona drgania na dolną płytę i zapewnia instrumentowi czystszy dźwięk.
    Projekt zrealizowany w 2021 roku w ramach X edycji programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
    Dowiedz się więcej o programie: nimit.pl/pracownia-muzyki-i-t...
    Produkcja filmu: superstudios
    #nimitpolska #szkołamistrzówbudowyinstrumentówludowych #muzykatradycyjna
  • Hudba

Komentáře • 5