Karlova Studánka - kameralne górskie uzdrowisko o krzyżackim rodowodzie

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 08. 2024
  • Karlova Studánka to kameralne górskie uzdrowisko o najczystszym powietrzu w Europie Środkowej i krzyżackim rodowodzie.
    Uzdrowisko zostało faktycznie założone w 1785 roku przez wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackego (o oficjalnej wówczas nazwie Zakon Rycerzy Niemieckich) - Maksymiliana II. Franciszka Habsburga.
    Od chwili założenia do momentu konfiskaty nieruchomości zakonu przez III Rzeszę, a potem nacjonalizacji przez władze komunistyczne Czechosłowacji - uzdrowisko Karlova Studanka było własnością Zakonu Krzyżackego.
    Oprócz uzdrowiska Karlova Studanka Krzyżacy posiadali też na terenie obecnych Czech zamki Bruntal i Sovinec oraz wspaniały neogotycki zamek Bouzov.
    Obecnie zakon (Tak!!! Tak!!! Zakon istnieje do tej pory.) podjął działania zmierzające do odzyskania utraconych nieruchomości w tym uzdrowiska Karlova Studánka.
    Tak na marginesie Zakon Krzyżacki istnieje w Austrii, Włoszech, Niemczech, Belgii, Słowenii i w Czechach; zajmuje się działalnością duszpasterską, oświatową i charytatywną.
    Wracając do uzdrowiska Karlova Studánka - obecną nazwę uzyskało w 1803 roku na - cześć wnuka cesarza Franciszka I i Marii Teresy - Karola Ludwika Habsburga, który pokonał Napoleona w bitwie pod Aspern (w 1809 roku).
    Karlova Studánka należy do najładniej położonych czeskich kurortów. Leży w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (czes. Hrubý Jeseník), na południowo-wschodnim stoku jego najwyższego szczytu Pradziad (cz. Praděd - 1491,3 m n.p.m.), na wysokości 780 m n.p.m., nad malowniczą górską rzeką Bílá Opava, czyli Biała Opawa, która nieopodal miejscowości tworzy ciąg malowniczych kaskad - jeden z najciekawszych szlaków tej części Sudetów.
    Czyste górskie powietrze, (wg badań i pomiarów w Karlovej Studance jest najczystsze w Europie Środkowej), lesiste otoczenie z wysokim stężeniem ujemnych jonów są źródłem leczniczego klimatu. Dlatego też uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego.
    Dzięki źródłom wody mineralnej typu wodorowęglanowo-wapiennego z wysoką zawartością kwasu krzemowego, gazom i borowinie leczy się tu także wiele innych chorób.
    Karlova Studánka jest też warta odwiedzin ze względu niezwykłą, drewnianą architekturę. Tu czas jakby zatrzymał się w XIX wieku. Spacer po centrum Karlovej Studánki, to tak trochę wyprawa w przeszłość.
    Dzisiejszy rdzeń miejskiej strefy zabytków stanowią drewniane domy uzdrowiskowe w stylu klasycystycznego empire, zbudowane w latach 1803-1893. Charakteryzują się architekturą, która nadaje całej Karolowi Studánce niepowtarzalny charakter.
    Ciekawym miejscem jest plenerowa ekspozycja geologiczna.
    Ta przyrodnicza ekspozycja dokumentuje rozwój geologiczny Jesioników i zapoznaje zwiedzających z typowymi skałami regionu. W układzie parkowym w formie wielotonowych głazów umieszczone są okazy skał z Wysokiego i Niskiego Jesionika, Gór Rychlebskich i Kralickiego Śnieżnika. Wystawa obejmuje 343 okazy, a każdy z nich jest opisany na dołączonej etykiecie.
    Została zbudowana w 1991 roku i jest pierwszą tego typu ekspozycją przyrodniczą w Republice Czeskiej.

Komentáře • 5

  • @adamadamsky2397
    @adamadamsky2397 Před měsícem +1

    Bylem,faktycznie-pieknie !

  •  Před 2 lety +1

    Te kamienie przy okazji odhaczania Pradziada spróbuję zobaczyć.

  •  Před 2 lety

    Krzyżacy nawet w czasach, gdy mieli państwo w Prusach, mieli też w wielu miejscach takie rozrzucone posiadłości.

  • @ep9956
    @ep9956 Před rokem +1

    Te schroniska są ludzi,powinni je seniorom zwrócić