Podcast o světle #8 "Pravidelnost je absolutně nezbytná", aneb o cirkadiánním rytmu s Doc. Bendovou

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 06. 2024
  • [ENG below]
    Do dnešního dílu podcastu jsem si pozval docentku Zdenu Bendovou, uznávanou chronobioložku působící na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a v Národním ústavu duševního zdraví. Dozvíte se, jak porozumět cirkadiánním rytmům a co je opravdu klíčové k jejich ukotvení a synchronizaci. Nahlédnete pod pokličku experimentální práce a úskalí s ní spojených. A také, proč je tak důležité zachovat v noci tmu.
    Obsah:
    00:00:00-00:05:49 Jak si představit "cirkadiánní rytmus" a úvod do jeho fyziologie
    00:05:49-00:08:12 Výzvy v experimentální činnosti v chronobiologii, otázka adaptace organismů
    00:08:12-00:21:28 Intenzita světla (osvětlenost) a její vnímání denními a nočními druhy, přímé a nepřímé dopady světla na organismy a ekosystémové vztahy
    00:21:28-00:27:20 Míra adaptace organismů na světlo v noci a výzvy v experimentální činnosti v chronobiologii (pokračování)
    00:27:20-00:34:40 Sociální jet lag, spánek našich předků
    00:34:40-00:38:28 Co udělat pro synchronizaci cirkadiánního rytmu
    00:38:28-00:41:55 Bizarnosti dnešní doby, sobeckost lidí a ignorace přírody
    00:41:55-00:52:09 O občanském spolku Světlo do Tmy a vize do roku 2035
    00:52:09-00:55:00 Netopýři a jejich synchronicita
    00:55:00-00:56:24 Výzva pro naše sledující
    Odkazy na videa týkající se této problematiky:
    Světlo v noci a organismy: • Podcast o světle #3 O ...
    Nízké sloupky: • Sloupy veřejného osvět...
    Optimalizace veřejného osvětlení pro ochranu zdraví volně žijících druhů i lidí: • Oranžové veřejné osvět...
    Více informací o spolku Světlo do Tmy naleznete na našich stránkách www.bilesvetlo.cz/ a v naší podpůrné facebookové skupině: / 1040555210503623 , kde pravidelně přispíváme a informujeme o aktualitách a dění na půdě České republiky.
    Instagram: @hynekmedricky
    ____________________________________________________________________________________________________________________________________________
    ENG: Light Podcast #8 "Regularity is absolutely essential", or about circadian rhythm with Doc. Bendová
    For today's episode of the podcast I have invited Associate Professor Zdena Bendova, a renowned chronobiologist working at the Faculty of Science of Charles University and the National Institute of Mental Health. You will learn how to understand circadian rhythms and what is really key to anchoring and synchronizing them. You'll get a glimpse into experimental work and the pitfalls associated with it. And also why it is so important to keep the night dark.
    Content:
    1) How to visualize the "circadian rhythm" and an introduction to its physiology
    2) Challenges in experimental work in chronobiology, the question of adaptation of organisms
    3) Light intensity (illuminance) and its perception by diurnal and nocturnal species, direct and indirect effects of light on organisms and ecosystem relationships
    4) Rates of adaptation of organisms to light at night and challenges in experimental work in chronobiology (continued)
    5) Social jet lag, the sleep of our ancestors
    6) What to do to synchronize circadian rhythms
    7) The bizarreness of our times, human selfishness and ignorance of nature
    8) About the civic association Light into Darkness and the vision for 2035
    9) Bats and their synchronicity
    10) A call to action for our followers
    Links to videos related to this issue:
    Light at night and organisms: • Podcast o světle #3 O ...
    Low Columns: • Sloupy veřejného osvět...
    Optimizing public lighting to protect the health of wildlife and people: • Oranžové veřejné osvět...
    For more information about the Light into Darkness Association, please visit our website: www.bilesvetlo.cz/ and our Facebook support group: / 1040555210503623 , where we regularly post and report on news and events on the ground in the Czech Republic.
    Instagram: @hynekmedricky

Komentáře • 7

  • @sefomisanik
    @sefomisanik Před 2 měsíci +4

    Jsem rád, že tyhle videa děláte! 💚

  • @rycco7928
    @rycco7928 Před 2 měsíci +3

    Jak je to podle zákona či norem s osvětlováním přechodů? Jde mi o teplotu chromatičnosti. Musí tam být denní bílá nebo je možné je osvětlovat 2700K a méně?

    • @HynekMedricky
      @HynekMedricky  Před 2 měsíci +6

      První co bychom měli vědět, že přechody nemusí být přisvětlené a vlastně by ani přisvětleny být neměly. Za přisvětleným přechodem vzniká nebezpečné místo, protože oku řidiče při projetí pod svítidlem nad přechodem trvá několik sekund, než se znovu adaptuje na jas za přechodem, musíme si uvědomit, že při rychlosti 50 km/h ujede řidič za sekundu 13,88 metrů, takže 50 metrů za přechodem je velmi nebezpečné místo.
      Pokud mám odpovědět co je v normě doporučeno, tak pro přisvětlení přechodů se má použít náhradní teplota chromatičnosti 1,5 násobek, tedy pokud svítí sodíkový výbojka CCT~1800 K, mělo by nad přechodem svítit CCT 2700 K, při CCT 2700 K na komunikaci, by se mělo použít nad přechodem CCT 4050 K. Ale musíme si uvědomit kdo takové doporučení vydal, vydali ho světelní technici, vzděláním energetici, jejich doporučení však neprošlo mezioborovým schválením. Statistiky neukazují, že bychom potřebovali přisvětlovat přechody v noci. V ČR je už 3 roky po sobě méně než 500 obětí dopravních nehod, v noci je obětí v obcích méně než 10%, chodců kolem 20, na přechodech a v jejich blízkosti do 10 osob. Pokud by se udělala analýza rizika, nevyjde, že by se takové riziko mělo ošetřovat. Takže pokud chtějí ve vaší obci, nebo městě přisvětlit přechod, ať nechají vytvořit analýzu rizika, pokud jí neudělají už není obhajitelné přechod přisvětlit. Chodci nejsou ohrožený druh, hmyzu za posledních 30 let ubylo v Evropě 75% biomasy létajícího hmyzu, nadužívání světla v noci je jednou z příčin úbytku hmyzu, ale je to jediná příčina, která se dá vyřešit do několika let. A proto nemůžeme přidat do noci už ani lumen.

    • @rycco7928
      @rycco7928 Před 2 měsíci +3

      @@HynekMedricky Takže když dám na světla u přechodu vaši nálepku proč svítíš je to v pořádku?

    • @HynekMedricky
      @HynekMedricky  Před 2 měsíci

      Jasně, samolepkou Proč svítíš? můžete označit každé bílé světlo. Schválně se zeptejte na odboru dopravy vašeho úřadu kolik nehod na tom přechodu v noci bylo minulý rok, za posledních 5 let, za posledních 10 let, věřím, že žádná.

  • @vanilla3331
    @vanilla3331 Před 2 měsíci +1

    Jak je to u maminek s miminkama coz muze trvat i 4 roky to “nevyspani” 🤦‍♀️🤷‍♀️

    • @HynekMedricky
      @HynekMedricky  Před 2 měsíci +1

      Péče o potomky je nejvyšší smysl života. Je velký rozdíl bdít v noci po tmě, při oranžovém světle (bez modré a zelené, tedy ne z RGB) a u bílého světla i když je deklarované jako “teple bílé” (stále je v něm modrá i zelená). Statisíce let mohl v noci svítit jen oheň, elektrickou energii tu máme jen 140 let a LED poslední ch 25 let. Nejlépe je svítit v noci Vitae oranžovou 595-635 nm.