Manewry portowe - zasady ogólne S01E20

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 07. 2024
  • Jak manewrować jachtem w porcie? Nie damy rady odpowiedzieć w jednym odcinku, dlatego na początek opowiemy wam o ogólnych zasadach o których trzeba pamiętać. W tym i w kolejnych odcinkach skupimy się na manewrowaniu jachtem z silnikiem zaburtowym.
    0:00 Manewry portowe na silniku
    0:47 Z jaką prędkością manewrować jachtem w porcie?
    1:14 Wpływ wiatru na manewry portowe
    1:30 Dryf jachtu w basenie portowym
    2:04 Obracanie się jachtu pod wpływem wiatru
    2:31 Planowanie manewru cumowania lub wyjścia z portu
    2:48 Podstawowy, zapasowy i awaryjny plan manewru
    3:33 Przekazanie planu załodze
    4:00 Przygotowanie jachtu do manewru
    4:08 Jak wybrać wygodne miejsce do cumowania?
    5:28 Cumowanie po nawietrznej i cumowanie po zawietrznej - eksperyment
    Lazy Jack, to szkoła żeglarstwa oferująca szkolenia na patent Żeglarza Jachtowego na Mazurach, żeglarskie kursy doskonalące dla tych którzy patent już mają, ale dalej chcą się rozwijać (też na Mazurach), oraz szkolenia na patent Jachtowego Sternika Morskiego na Bałtyku (start z Gdańska).
    Zapraszamy na naszą stronę internetową:
    www.lazyjack.pro
    Zapraszamy na nasz profil na Facebooku:
    / lazyjack.pro
    Odcinek został nagrany w porcie Tło dla Mew, w Rydzewie na Mazurach.

Komentáře • 21

  • @mackowskid
    @mackowskid Před 2 lety +2

    Lazy Jack - nie ma lepszych na internetowej wodzie

  • @pawelziezio
    @pawelziezio Před rokem +1

    chyba pierwszy raz w życiu obejrzałem tak dobry dydaktycznie materiał na temat manewrowanie !!! super kanał !!! duża łapka w górę od gościa, który uwielbia manewrowanie wszystkim od deski do prasowania po statki o wyporności paru tysięcy ton i więcej ;-) możecie dorzucić kiedyś info co się dzieje z 'łbem' podczas początkowych prób 'złapania się o keję', tj. np.: Prawa Yerkesa-Dodsona... pozdr

  • @DamianStroka
    @DamianStroka Před 2 lety

    Panowie, proszę o film o uruchamianiu silnika. Trzymam kciuki za dalsze realizacje. Jesteście świetni.

  • @jakubbielanski4625
    @jakubbielanski4625 Před 2 lety +1

    piszę dla zasięgów że te filmiki mnie odstresowywują

  • @itall87
    @itall87 Před 11 měsíci

    Pomysł na film "cumowanie i wychodzenie z portu przy silnym wietrze". Czegoś takiego nie mogę znaleźć, a bym sobie posłuchał dobrych rad.

  • @larkinflight
    @larkinflight Před 2 lety +2

    Wszystko fajnie ale w sezonie na Mazurach człowiek się cieszy że jest jakiekolwiek miejsce :) Zazwyczaj jest najmniej wygodne i bezpieczne :D

    • @memories7038
      @memories7038 Před 2 lety

      Tak...wchodząc np. do Sztynortu w sezonie około godziny 19-20:))) Co się tam zawsze spocę :)))

  • @beataturska7125
    @beataturska7125 Před rokem

    Prosze naszkicowac wyraznie kierunek wiatru i klarownie pokazac jak sie ma do tego kierunku polozenie jachtu, czyli kat, jaki ppwstal pomiedzy osia jachru a kierunkiem wiatru w tych dwoch przypadkach

  • @MrAgaimichal
    @MrAgaimichal Před 2 lety +1

    Czy jest szansa na serię odcinków o tym jak nie zachowywac się na jachcie, mam tu na myśli sytuacje niebezpieczne jak np. niekontrolowana rufa , itd.

  • @MomoBagel
    @MomoBagel Před 2 lety +1

    Wydaje mi się, że w teoretycznej części tablicowej Panowie popełnili kilka błędów. Wielkość dryfu nie zależy od szybkości jachtu tylko od powierzchni oporu bocznego i sił przechylających na żaglach i kadłubie czyli de facto kursu względem wiatru jakim porusza się łódka. Szybkość ma natomiast wpływ na to co Panowie przedstawili jako drugi wektor od kursu kompasowego to jest kąt (kierunek) drogi po wodzie (KDW, nie jest to dryf). Dryf to jest wektor, który zawsze jest skierowany tak jak wektor wiatru. Złożenie wektora dryfu (to będzie tutaj mała strzałka w dół która nie została narysowana) oraz wektora prędkości da nam wektor prędkości rzeczywistej czy też wektor kursu rzeczywistego. I on faktycznie zależy od prędkości. Zerowa prędkość - łódka płynie w bok (na przykładzie z filmu jeśli jest w półwietrze), duża prędkość łódka płynie do przodu i jest znoszona w bok z dokładnie taką samą prędkością jakby stała w miejscu.
    Na dryf ma wpływ podniesienie miecza (zmniejszenie powierzchni oporu bocznego), płetwy sterowej, i zmiana kursy względem wiatru - jeśli kurs łódki = kierunek wiatru (fordewind) to dryf sumuje się z wektorem prędkości.
    Obejrzałem do końca wiatr dopychający... zdecydowanie się gubią na tablicy...

    • @ExploratorSpektrum
      @ExploratorSpektrum Před rokem +3

      Doskonała analiza teoretyczna, świetnie wyłapałeś błędy prowadzących. Pamiętam ze studiów w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni jak wykładowcy kładli duży nacisk na teoretyczne zgłębienie każdego zagadnienia, co dziś w mojej inżynierskiej praktyce bardzo się przydaje. Jednak żeglarzowi jachtowemu (z których nie każdy ma wykształcenie ścisłe) taki poziom uproszczenia zagadnienia nie utrudni nauki manewrów, a może nawet ułatwi. Ja kardynalnych błędów nie dostrzegam, a zdolność dostosowania szczegółowości wykładu do poziomu umiejętności wymaganych od kursantów uznaję prowadzącym za plus.

  • @gur_luk76
    @gur_luk76 Před 10 měsíci

    🙂

  • @Lukasz16B
    @Lukasz16B Před měsícem

  • @damiank.963
    @damiank.963 Před 2 lety

    W 1:51 mówione jest, że lepiej trzymać się strony nawietrznej, a od 5:33, że cumowanie od strony nawietrznej jest trudniejsze. To w końcu jak to jest?

    • @maciejwittbrodt7524
      @maciejwittbrodt7524 Před rokem +2

      Nawietrznej bo masz więcej czasu na reakcję jak w wąskim kanale wiatr zacznie spychać jachtna drugi brzeg kanału. Przy cumowaniu podchodzenie od nawietrznej jest trudniejsze bo wiatr dopycha jachtdo pomostu przez jest mniej czasu na reakcje lub jak to było widać na filmie w przypadku zatrzymania jachtu, jacht się obraca rufą do wiatru, a dziób automatycznie jest dopychany przez wiatr do pomostu (lub spychany na inny, zacumowany jacht). Jeżeli podchodzisz do pomostu od zawietrznej to wiatr pomaga ustawiając jacht w linii wiatru i masz dodatkowy hamulec bo podchodzisz pod wiatr, poruszasz się wolniej, masz więcej czasu na podjęcie boi np.

  • @mackowskid
    @mackowskid Před 2 lety

    Jak to nie wieje z góry kartki?

  • @romanjozik6459
    @romanjozik6459 Před 8 měsíci

    😅8

  • @SuperMorrismo
    @SuperMorrismo Před rokem

    Manewry portowe Filipa w Marina del Sur na Teneryfie (2023) były majstersztykiem i zarazem splotem niesprzyjających okoliczności. Prądy morskie,wiatr i ciasno zacumowane drogie jachty…Wypalił dopiero plan „B” i po dziś dzień nie mam pojęcia jak on opanował nerwy.