Berka Együttes és Bajkó Zenekar koncertje

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 05. 2021
  • A Kárpát-medence autentikus dallamait megszólaltató Bajkó és a moldvai csángók zenéjével széleskörűen foglalkozó Berka lép a Hagyományok Háza online színpadára, ahol együtt és egyénileg is kibontakoznak, és a Pünkösdhöz kapcsolódó dallamok is felcsendülnek.
    A Bajkó Zenekar 2013 tavaszán Budapesten, lelkes, muzsikát kedvelő, vidéki fiatalokból alakult. Az együttes legfőbb összetartó ereje a barátság és a zenei fejlődésre való közös igény. De mit is takar az a szó hogy Bajkó? A szónak két jelentése ismert: a Debreceni Cívis Szótár szerint a bajkó paszománykészítéshez használt jó minőségű arany, a Magyar Néprajzi Lexikon pedig fekete, gallértalan, gyönggyel és selyemszalaggal díszített női ujjasként definiálja.
    A zenekar tagjai:
    Kálmán Bence - hegedű, ének
    Horváth Balázs - hegedű, ének
    Weingart Csaba - brácsa, ének
    Varga Balázs - bőgő, ének
    Sőregi Anna - ének
    Gólya Márton - cimbalom
    Deáky Márton - fúvós hangszerek
    A 2008-ban alakult Berka felállása az elmúlt években sokat alakult, de a közösség korábbi és jelenleg aktív tagjai egyaránt szeretnék őrizni a szakmai tudást és a zene iránti szeretetet. Ami azonban minden szakmai szempontot felülír filozófiájukban, az az együttesen belüli baráti szálak ápolása és családjuk, gyermekeik számára a népzene iránti elköteleződés továbbadása.
    A Berka együttes műsorában elhangzik egy olyan összeállítás, amely a moldvai csángók között gyűjtött „A pünkösdi rózsa, kihajlott az útra” kezdetű dallam variációit ötvözi. Tematikájában szerelmi szálat követ: az elválás majd a visszatalálás örömét szemlélteti.
    A zenekar tagjai:
    Tóth Dorottya - ének, citera, tekerő
    Barna György - hegedű
    Botlik Dávid - koboz
    Endrődi Szabolcs - furulya, kaval, duda
    Szalai-Gindl János - furulya, kaval, tilinkó
    Walch Márton - dob, gardon, doromb

Komentáře • 4