Rezonans magnetyczny. Jak się przygotować? Ile trwa badanie?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 07. 2024
  • Rezonans magnetyczny (MRI) to technika obrazowa, która wykorzystywana jest w diagnostyce wielu jednostek chorobowych, które dotyczyć mogą tkanek miękkich, kości, mózgu czy serca. #rezonansmagnetyczny #rezonans #iletrwarezonans
    ❤️ Subskrybuj nasz kanał, 🔔 włącz powiadomienia o nowych filmach:
    👉 czcams.com/users/Medycyna360...
    Rozdziały:
    00:00 Wstęp
    00:49 Badanie MRI - co to jest?
    02:23 Rodzaje MRI
    02:49 Rezonans Magnetyczny MRI - co wykrywa
    03:47 Badanie MRI - wskazania
    05:16 Ile trwa rezonans magnetyczny
    06:21 Rezonans magnetyczny jak przebiega badanie
    06:41 Rezonans magnetyczny z kontrastem
    07:14 Badanie MRI - przeciwwskazania
    08:42 Czy badanie MRI jest bezpieczne?
    08:59 Rezonans magnetyczny jak się przygotować
    10:43 MRI - zalecenia po wykonaniu badania
    11:08 Rezonans Magnetyczny MRI a Tomografia Komputerowa CT
    13:31 Zakończenie
    ✅ Na czym polega MRI?
    Badanie opiera się na unikalnych właściwościach protonów znajdujących się w komórkach ludzkiego organizmu. Cząstki te pod wpływem oddziałującego pola magnetycznego ulegają porządkowaniu. W wyniku działania określonej częstotliwości fal radiowych wysyłają tak zwany rezonans, który jest odbierany przez czujniki aparatu i przetwarzany na obraz.
    ✅ Czym cechuje się badanie MRI?
    Badanie MRI nie jest inwazyjne. Może być ono wykonywane w tak zwanym systemie otwartym lub zamkniętym. Jest ono stosunkowo proste to wykonania, bezpieczne dla pacjenta oraz posiada jedynie nieliczne ograniczenia.
    ✅ Jakie zastosowanie ma tego typu technika?
    Badania MRI są wykorzystywane w zaawansowanej diagnostyce wielu schorzeń. Wśród nich wymienić można zmiany zlokalizowane w obrębie układów: mięśniowego czy kostnego. Poza tym, analizy z wykorzystywaniem tej technologii umożliwiają ocenę szpiku kostnego, jamy serca, a także uwidocznienie naczyń krwionośnych. Z tego powodu MRI to metoda używana w przypadku oceny stanu pacjentów, u których podejrzewa się lub stwierdza:
    👉 stwardnienie rozsiane,
    👉 chorobę Alzheimera,
    👉 zaburzenia neurologiczne,
    👉 guzy kanału kręgowego,
    👉 zmiany nowotworowe zlokalizowane w obrębie płuc, serca czy narządów rodnych.
    Tego typu diagnostyka jest nieoceniona w przypadku występowania rozszczepów kręgosłupa czy schorzeń o podłożu genetycznym, takich jak na przykład choroba Wilsona czy Huntingtona.
    ✅ Czy badanie wymaga odpowiedniego przygotowania?
    Badanie wymaga zwykle wykonania analizy określającej poziom kreatyniny we krwi. Ma ono na celu określenie prawidłowości pracy nerek. Poza tym, konieczne może okazać się zbadanie poziomu wskaźnika GFR w próbce krwi lub w oparciu o dobową zbiórkę moczu. Bezpośrednio przed wykonaniem badania należy unikać spożywania pokarmów, a leki stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Pacjenci na badanie powinni zgłaszać się w jasnym ubraniu, które pozbawione jest elementów wykonanych z metalu. Kobiety zwykle zostają poproszone o zmycie makijażu oraz zdjęcie biżuterii. Wszyscy pacjenci muszą zdjąć okulary oraz usunąć aparaty słuchowe lub ruchome protezy zębowe zawierające elementy wykonane z metalu.
    ✅ Jak przebiega badanie?
    Rezonans magnetyczny trwa kilkadziesiąt minut. W tym czasie pacjent musi pozostać w pozycji nieruchomej wewnątrz aparatu. Jest to zwykle przyczyną dyskomfortu, zwłaszcza dla pacjentów cierpiących na klaustrofobię. W tym przypadku lęk oraz inne przykre dolegliwości łagodzi się poprzez podanie leków uspokajających. W skrajnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie znieczulenia ogólnego. Poza tym, dyskomfort pacjentów ograniczony jest poprzez stały kontakt z personelem placówki za pomocą mikrofonu oraz kamery. Po przeprowadzeniu badania pacjent poddawany jest zwykle krótkotrwałej obserwacji, po której może powrócić do normalnej aktywności. W przypadku zastosowanego kontrastu wskazana jest jego szybka eliminacja z organizmu. W tym celu należy spożywać duże ilości wody. Kobiety karmiące dzieci piersią powinny zaprzestać przystawiania maluchów przez okres 24 godzin od podania kontrastu.
    ✅ Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia MRI?
    Badanie może być wykonywane zarówno u małych dzieci, jak i u kobiet w ciąży. W tym jednak przypadku zaleca się jego odroczenie do czasu ukończenia pierwszego trymestru ciąży. Badanie to nie może być wykonywane w przypadku pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca. Poza tym, osoba wykonująca badanie powinna przed jego rozpoczęciem zostać poinformowana o obecnych w ciele pacjenta implantach ortopedycznych, protezach dentystycznych zawierających elementy wykonane z metalu, a także o metalicznej wkładce wewnątrzmacicznej czy tatuażach obecnych na ciele pacjenta.
    👨‍⚕️ Pamiętaj proszę, że informacje zawarte w filmie nie są poradą medyczną i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.
    ❤️ Bądźcie zdrowi ❤️
  • Jak na to + styl

Komentáře •