Jak funguje vodní elektrárna

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 04. 2021
  • Je to nejznámější a největší zdroj obnovitelné energie na světě. V následujícím videu se dozvíte, z čeho se vodní elektrárna skládá, nebo jaký je její význam v energetické soustavě.
  • Věda a technologie

Komentáře • 11

  • @nirazesmecky3826
    @nirazesmecky3826 Před 3 lety +7

    Díky moc. Pomohlo mi to s projektem do školy.

  • @matyascenker6901
    @matyascenker6901 Před 2 lety

    Tak co pane Suk jak se vám líbilo video :D ?

  • @semtex1914
    @semtex1914 Před 2 lety

    Příjde mi to zvláštní. vždyť tu máme tolik řek kde je možnost odklonit část vody do umělého koryta a nasázet tam jeden generátor za druhým.
    Z přebytečné energie vytvářet zásoby vodíku a rozvíjet tuto obnovitelnou a 100% čistou technologii. Myslím, že dnes to platí víc než kdy jindy.

    • @suckplay6674
      @suckplay6674 Před 2 lety

      Tak zaplať konstrukci a provoz :D

    • @degusosmakovic8154
      @degusosmakovic8154 Před rokem +1

      Proč hned tak útočně je to pravda postavit hráz a zatopit údolí nebo vesnici to jsou lepší ty řeky

    • @degusosmakovic8154
      @degusosmakovic8154 Před rokem

      Proč hned tak útočně je to pravda postavit hráz a zatopit údolí nebo vesnici to jsou lepší ty řeky

    • @Meister_Warpy
      @Meister_Warpy Před 3 měsíci +2

      Stát je teď zaneprázdněný plánováním minimálně dvou nových přehrad (o dalších nevím ale třeba jsou). A to je vodní dílo Skalička a vodní dílo Nové Heřminovy. Bohužel u obou se zdvihl velký odpor ochránců přírody a místních obyvatel. Oba dva projekty jsou již roky v řešení. Nejdál jsou Nové Heřminovy ale i ty jsou na roky vzdálené a to kvůli konfliktům s majiteli nemovitostí, kdy se musí pomalu jeden pozemek za druhým odkupovat (odkoupeno je údajně 99% pozemků) a tamější obec se rozhodla stavbu do posledního okamžiku komplikovat a tak se stavby v jejím vlastnictví budou muset pracně jedna po druhém vyvlastnit. Nemluvě o tom, že výstavba takto rozsáhlých vodních děl je velice projekčně a režijně náročná. (Například při stavbě přehrady Orlík byla vystavěna nová speciální železniční trať, betonárka, obrovské jeřáby nad celým údolím a obrovské prostory pro zázemí. Vše bylo po dostavbě zbouráno.).
      U Vámi zmiňovaných elektráren na řekách je problém, že se téměř v žádném případě nevyplatí. Budu citovat ČT24 z minulého roku: ,,Sucho v Česku zastavilo menší vodní elektrárny. Některé už léta nevydělávají......Dlouhodobě suché počasí omezuje provoz některých vodních elektráren v Česku. Už loni v tomto období vyráběly o čtvrtinu méně elektrické energie, než je běžné. Letos je situace zatím podobná. Nejhůře jsou na tom elektrárny na malých tocích. Například vodní elektrárna v Háji u Mohelnice se úplně zastavila už v květnu. Kvůli suchu je prodělečná posledních pět let.".
      U takových malých vodních elektráren je velice nejistá návratnost původních investic. Proto lidé raději investují do jistějších variant, které mají určitou návratnost.
      A přebytečná energie by se k výrobě vodíku nejspíše nepoužívala protože díky zavádění obnovitelných zdrojů energie se očekává vyšší nestabilita sítě (která se projevuje již dnes) a tak by přebytečná energie byla nejspíše užívána na stabilizaci sítě. Z důvodu vyšší destabilizace se ČEZ pouští do výstavby soustav baterií a vodní elektrárnu Orlík rekonstruuje na přečerpávací vodní elektrárnu (která je nyní obyčejná průtoková vodní elektrárna).

    • @semtex1914
      @semtex1914 Před 3 měsíci

      @@Meister_Warpy Děkuju za vyčerpávající odpověď 👍