28.03.2020 Wiosenne leczenie paskami z kwasem szczawiowym.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 08. 2024
  • Po kilku chłodnych dniach nareszcie można włożyć paski do uli. Przy okazji mogę zrobić przegląd rodzin, dotąd nie było sprzyjających warunków. Zobaczymy jaki będzie osyp warrozy.

Komentáře • 120

  • @teresaolech-fratczak7019
    @teresaolech-fratczak7019 Před 4 lety +5

    Świetny film ,konkretny ,merytoryczny,bez wodolejstwa !

  • @harpmojatuba2951
    @harpmojatuba2951 Před 4 lety +3

    Pięknie dzisiaj latały.

  • @artursiwiec3522
    @artursiwiec3522 Před 4 lety +2

    filmik super pełna profeska można się uczy a to stwierdzenie co do zatworów to podstawa a niektórzy w ogóle ich nie dają jak oglądam takie filmy to ręce mi opadają pozdrawiam kręć dalej super

  • @Marlon-xd3vb
    @Marlon-xd3vb Před 4 lety +5

    Brawo za szczerość, nie ma co udawać że wszystkie rodziny zajmują cały korpus jak niektórzy. Albo zaglądać tylko do skrajnych uli gdzie jest największe nalatywanie błądzących pszczół.
    Dobre filmy Pan robi.

  • @MM-bs9uo
    @MM-bs9uo Před 4 lety +6

    Jesteś moim zdaniem najszczerszym pszczelarzem wśród wszystkich z youtuba, reszta zachwala i pokazuje tylko wybrane ;)

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety +4

      Kogo mam oszukiwać - siebie? Tak naprawdę kanał powstał dla klientów i żeby wypromować miejskie pasieki. Liczyłem na 300 obserwujących, bo ile takich pasiek jest? Poszło to o wiele szerzej i tyle. Sprzedaję miód w dużym mieście i trzeba to wykorzystać, że mogą tak dotrzeć do klientów , a oni widzą codzienną pracę fizycznie , a nie wirtualnej być może, pasieki.

    • @MM-bs9uo
      @MM-bs9uo Před 4 lety +3

      @@pasiekakamionek no racja, ale jest wielu, którzy pokazują Bóg wie jak silne rodziny i czego to oni nie mają. Ty podchodzisz do tego szczerze i to się ceni.

    • @pasiekastorczyk4320
      @pasiekastorczyk4320 Před 4 lety

      Popieram i pozdrawiam

  • @pawef441
    @pawef441 Před rokem +1

    Zalecam wszystkim daleko idącą ostrożność w stosowaniu kwasów. Dałem kilka dni temu po cztery paski z kwasem szczawiowym, kupione na allegro od Centrumpszczele. Efekt był tragiczny, setki padniętych pszczół i praktycznie zerowy ruch na wlotkach. Po usunięciu pasków już po kilku godzinach było widać wyraźną różnicę. Wychodzi na to, że dla trzech rodzin trzeba robić te paski samemu.

  • @pasiekagromadzyn
    @pasiekagromadzyn Před 4 lety +2

    Jest siła, piękne rodziny. Pozdrawiam

  • @SuperKontoKonto
    @SuperKontoKonto Před 4 lety +3

    hej, czy nie jest to zbytnie męczenie i zakwaszanie ula teraz? jeśli varroa była zwalczona na jesień dobrze, to czy jest sens wkładać paski? druga sprawa jaki jest osyp varroa teraz? pytam, bo miałem wkładać paski niebawem, ale stwierdziłem, że jeśli od początku lutego, kiedy założyłem wkładki dennicowe, spadło mi, oczywiście przy kontroli, nic lub max 2 sztuki, to czy jest sens? każdy kwas, a stosuję kwasy, generalnie wpływa na rodzinę niekoniecznie całkiem pozytywnie i powoduje zakwaszenie środowiska ula, a co się wiąże z tym, możliwość zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia zgnilca, to czy jest sens męczyć pszczoły? paski super sprawa, ale chyba zostawię sobie na odkłady. to takie luźne przemyślenia. piękne pszczoły, pozdrawiam serdecznie :)

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety +4

      Osyp będę sprawdzał na bieżąco, z pszczołami nic się nie stanie a różnicę będzie widać w sezonie. Z badaniem dziennego osypu to zupełnie inna sprawa, ale to dłuższy temat, jeśli nie zapomnę to wytłumaczę to w którymś filmie.

    • @SuperKontoKonto
      @SuperKontoKonto Před 4 lety +5

      @@pasiekakamionek dzięki za odpowiedź, bo owszem leczyłbym, ale najpierw jakieś badanie, czy jest sens w ogóle leczyć. no bo jeśli nie, to po co dawać lekarstwo? moje zdanie na temat dręcza jest takie, że on zawsze będzie, w każdym ulu i pasiece, tylko ważne jest to, żeby go trzymać w ryzach, na niskim poziomie, ale tak żeby nie szkodzić rodzinie i pozyskiwanym od niej produktom :)

  • @anzelmbohatyrowicz4143
    @anzelmbohatyrowicz4143 Před 4 lety +2

    Luxtorpeda rodzinki. 👍 👍 👍 Pozdrawiam serdecznie.

  • @dadant1214
    @dadant1214 Před 4 lety +1

    Szybka reakcja na intruza pochwalam to , silne rodziny ,ciekawy film .Pozdrawiam .

  • @krzysztofbak123
    @krzysztofbak123 Před 4 lety +1

    Mam pytanie dlaczego pakujesz dziesiec ramek do rodni w dadancie, kiedy rosjanie mowia ze pszczelarstwo to matemetyka. Wystarcza w zupelnosci siedem ramek, a przy malej komorce szesc. Niemieccy pszczelarze udowodnili ze na dadancie siedem ramek to maks z powodu ze. Dla pszczoly zasklepiony pokarm jest Granica ktora nie chetnie pokonuja podczas znoszenia porzytku wola skladac w gniezdzie przez co blokuja matke w czerwieniu i nie nosza do nadstawek. Argumontow dlaczego jest wiecej zapisac jednak musialbym zbyt duzo, znajdziesz wszystko na kanale Experiment imker i Imkerei Stefan GÖrsdorf. Pozdrawiam

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety

      Jeśli ktoś potrzebuje coś udowodnić to udowodni, czy to będzie naukowiec czy producent sprzętu, jeśli jest interes to znajdzie się sposób. Rosjanie chwalą sobie gospodarkę na sześcioramkowych korpusach, gdzie w sezonie rodnia będzie na dwóch, ale dlatego, że łatwiej zapełnić mniejszy korpus pszczołą i zmusić je do pójścia w nadstawkę . Nie ma ula idealnego dla wszystkich, zasadą jest gęstość obsiadania ramek. Dlaczego mam dziesięć ramek, bo za półtora miesiąca najsilniejsze rodziny w gnieździe będą miały ramkę z pieżgą i reszta czerw z minimalną ilością pokarmu, z mniejszego ula połowa rodzin wyroiłaby sie.

  • @kadet2215
    @kadet2215 Před 4 lety +1

    Jest moc. Pozdrawiam.

  • @hobysta123
    @hobysta123 Před 5 měsíci

    Wiem, że "już było" ale czy można leczyć to samo pokolenie pszczół dwukrotnie paskami z kwasem szczawiowym? Tj np latem oraz na wiosnę? Jak to jest z łączeniem leczenia KS oraz KM? Można po sobie stosować te substancje po sezonie miodowym oraz na jesień?
    Czy nasączanie np większych kartonów i kładzeniu ich między korpusy i/lub pod gniazdo ma też sens? Ile kwasu trzeba wprowadzić do ula aby leczenie KS było skuteczne? Robiłeś o tym może film?

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 5 měsíci +1

      Pszczoły muszą mieć kontakt z paskami, więc im więcej przejść pomiędzy tym lepiej. Leczenie można powtarzać.

  • @wkoszulidouli717
    @wkoszulidouli717 Před rokem

    Mam pytanie. Kiedyś pań pokazywał w filmie jak takie paski zrobić. Moje pytanie to czy jeśli mam np 30 Psków tylko a roztworu mam więcej, to czy ja mogę go przechować do następnej ilości pasków czy muszę robić nowa zawiesinę??

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před rokem

      Można przechować, jeśli będzie przechłodzony może się zmienić w żel, ale wystarczy podgrzać i będzie ok.

    • @wkoszulidouli717
      @wkoszulidouli717 Před rokem

      @@pasiekakamionek Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  • @beeman1246
    @beeman1246 Před 4 lety +2

    Witam. Ciekawy film. Najwygodniej jako ramke pracy dac ramke z miodni. Powodzenia

  • @charliebene1968
    @charliebene1968 Před 3 lety +1

    Witam serdecznie, mam małą pasiekę 6 uli. Mam pytanie na ul 4 paski czyli na 6 wychodzi 24 paski. Moje pytanie jest ile mam dać kwasu i ile gliceryny. Będę robił pierwszy raz i nie chcę czegoś zrobić nie tak. Dziękuję bardzo za informację

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 3 lety +1

      Najprościej zrobić połowę, 500g gliceryny i 300g kwasu, wyjdzie więcej ale niektóre rodziny szybko zgryzają i trzeba powiesić następne, resztę można zawinąć w folię i przechować do wiosny.

    • @charliebene1968
      @charliebene1968 Před 3 lety

      @@pasiekakamionek ale pasków ma być 24 czy można trochę więcej?

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 3 lety

      Może być więcej, normalnie daję 5 na korpus.

    • @charliebene1968
      @charliebene1968 Před 3 lety

      @@pasiekakamionek dziękuję bardzo. Serdecznie pozdrawiam

  • @przemysawofinski4104
    @przemysawofinski4104 Před 4 lety +2

    Wczoraj przeglądałem ule ( mam 2 rodziny od jesieni jestem początkującym) w jednym ulu mam środnią rodzinę obsiadają 5-6 ramek natomiast druga jest bardzo silna . Obsiada 10 ramek i jest już w niej bardzo dużo czerwiu dodatkowo zaczęły robić dziką zabudowę nad ramkami .
    I co teraz robić ? Dać drugi korpus na górę i kilka ramek i pozwolić im się rozwijać ? Czy może dać półnadstawkę i ramki z węzą żeby już zaczęły odbudowywać jeszcze przed pożytkami ?
    Może i głupie pytanie ale boje się żeby przez zbytnią ciasnotę za szybko nie wpadły mi w nastrój rojowy ( chociaż będę chciał z tj rodziny zrobić w tym roku odkład albo i dwa ) więc jak bym po najbliższym ochłodzeniu dał im więcej miejsca to zajęły by się robotą i nie myślały o głupotach
    A przynajmniej ja tak myślę

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety +2

      Przed ochłodzeniem podanie ramek sprawdza się, ale teraz korpus to może być zbyt wiele, może lepiej zabrać z dużej rodziny dwie ramki czerwiu krytego, ale niezbyt duże, i podać je do mniejszej i w to miejsce dać węzę? Oczywiście nie w środek gniazda.

    • @bronislawbez5051
      @bronislawbez5051 Před 4 lety +4

      zeby sie nie rozpisywac obejzyj sobie film konferensja pszczelarska zbigniew binko czesc druga jak dla ciebie to powinno byc przydatne...

    • @pawetomczyk2289
      @pawetomczyk2289 Před 4 lety

      Ja mam zamiar dodać nadstawkę ale pod gniazdo, dopiero potem przenieść ją nad kratę. Czy to dobry pomysł?

  • @PrestoKapela
    @PrestoKapela Před 4 lety

    Można te pszczoły przynajmniej pod ulami pozbierać i ogrzać w temperaturze pokojowej i wypuścić przy ulu lub do ula zamiast po nich chodzić i deptać w celu zrobienia filmu... 5 minut roboty sami tak nieraz robimy bo nam tych pszczółek szkoda chociaż wiem, że wielu pszczelarzy ma w d.... pojedyńcze pszczoły niestety. Jeśli chodzi o treść filmu to reszta ok. Temat kwasu wartościowy. Pozdrawiam

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety +1

      Poprzedniego dnia zbierałem pszczoły, ale bez przesady, nie ma sensu sprawdzać które jeszcze rokują, a które nie, to stara pszczoła, jak widać żadnej szkody rodziny nie poniosły, a wśród pszczół na ziemi nie wszystkie są zdrowe.

  • @danutamajcher9509
    @danutamajcher9509 Před 3 lety

    Czy masz jakieś doświadczenie jeśli chodzi o stosowanie płytek ceramicznych nasączonych KSz i co o tym myślisz. Dzięki za super filmiki i pozdrawiam.

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 3 lety

      Wydaje mi się, że te płytki stosuje się do kwasu mrówkowego.

    • @robertpytlewski5097
      @robertpytlewski5097 Před rokem

      Generalnie tak, ale producent zaleca je ostatnio do ks jak i mieszanki km+KS.

  • @danutamajcher9509
    @danutamajcher9509 Před 3 lety

    W rojce odymionej jesienią(nie sprawdzony osyp) 2 razy co polecisz kwas szczawiowy czy mrowkowy ktory polecałeś w 2018 aby jak najmniej zaszkodziło pszczołom. Pytam jako początkująca .

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 3 lety +1

      Obydwa kwasy inaczej działają i efekty działania też różnią się. Paski z KS stosuje się z powodu długotrwałego działania bez nadzoru w dowolnym właściwie okresie sezonu. KM działa szybciej, odpowiednio dozowany dociera pod zasklep, ale trzeba mocno pilnować warunków stosowania. Wiosną podaję paski, zadziałają nie ograniczając matek w czerwieniu, jest czas na ich działanie.

    • @danutamajcher9509
      @danutamajcher9509 Před 3 lety

      Dzięki za szybką odpowiedz😀

  • @maxkrzyk8520
    @maxkrzyk8520 Před 4 lety +2

    Jaki wymiar takich pasków na wym8ar ula wielkopolskiego. Mógłby Pan nagrać wideo jak zrobic takie paski (nowe wideo) bo można by zrobić dodatkowe informacje. Jaki to papier?
    Bardzo fajne filmy Pan robi.
    Pozdrawiam i życzę dużo sukcesu!

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety +2

      Na ramki wielkopolskie wystarczą paski długości do 30 cm, papier to beermat grubości 1,2 mm, po namoczeniu stają się sztywne dlatego zmnieszyłem szerokość do 2,5 cm, żeby pszczoły łatwiej je odchylały przy przechodzeniu.

    • @agatamatyja4059
      @agatamatyja4059 Před 4 lety +1

      @@pasiekakamionek 1,2mm, 500g?

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety

      @@agatamatyja4059 gramatury nie znam, ale beermat trzeba dobierać na grubość.

    • @piotrmac6070
      @piotrmac6070 Před 2 lety

      @@pasiekakamionek Nie łamią się paski w miejscu zgięcia? Kupiłem papier pocięty gdzie sprzedawca poleca do nasączania kwasem, a tu pod czas zagnania pęka papier a po nasączeniu zrywa się. Myślę kupić taki papier jak Twój. Daj znać czy się nie łamie. Pozdrawiam.

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 2 lety

      Dużo pewnie zależy od producenta, ale z beermatem nie ma problemu, nie uszkadzają się tak mocno żeby spadać, nasączam rozłożone na płasko, potem zakładam na ramki, z wyczuciem, ale bez przesady.

  • @marek4199
    @marek4199 Před 4 lety

    Czy zdarzyło się u Pana, aby pszczoły w niektórych ulach po podaniu pasków buczały - były głośne? W niektórych mam spokój, a w niektórych jest głośno i osyp pszczół był większy po pierwszej dobie. Z ilością pasków to raczej nie przesadziłem., używałem ich w poprzednim sezonie. Czy może to wynikać z tego, że pszczoły wentylują, a przecież powałki są mocno uszczelnione. Proszę o poradę z czego to może wynikać i czy coś z tym robić?

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety +1

      Zazwyczaj pszczoły nie zwracają uwagi na paski, kwas nie paruje w temperaturze pokojowej, więc nie ma czego wentylować, mogłyby być zbyt wilgotne paski, większy osyp może zdarzyć się, uszkodzone pszczoły giną, ale przeważnie jest to kilkadziesiąt sztuk. W rodzinach pobudzonych trzeba sprawdzić czy nie zgryzają pasków, niektóre nie znoszą obcych elementów w ulu i przez kilka dni ścinają paski w gnieździe.

  • @sebastianjaskolski7127

    Witam a co Pan robi zresztą kwasu po odsączeniu pasków. Po ponownym podgrzaniu można użyć jeszcze raz

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 3 lety

      Nie trzeba nawet podgrzewać,
      po zlaniu do słoika może stać nawet kilka miesięcy.

  • @piotrperditor8258
    @piotrperditor8258 Před 4 lety

    Witam
    Zostało mi sporo pasków z KS i zastanawiam się czy można by je np. zafoliować/zamknąć w słoiku i wykorzystać w późniejszym terminie?
    Czy kwas rozłoży je i nie będzie miało to sensu ?

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety +1

      Nie rozłożą się, ale trzeba je zawinąć w folię, na powierzchni krystalizuje się kwas.

  • @leszekaron450
    @leszekaron450 Před rokem

    Witam .Mam takie pytanie, czy ma wpływ na rozwój rodziny przeprowadzka uli na inną pasiekę, przewiozłem 3 rodziny do lasu i mocno mi osłabły w stosunku do tych co stoją na starym miejscu.Dziekuje za odpowiedź. Pozdrawiam

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před rokem

      Może mieć wpływ, szczególnie wiosną, wtedy temperatura i świeży pyłek ma największe znaczenie. Na starym miejscu mogło być bardziej słonecznie, termometr może pokazywać podobnie, ale to słońce wywabia pszczoły z ula. Pojawienie się pyłku w ulu pozwala matce czerwić, brak wczesnego pożytku, albo kiedy nie mogą go namierzyć i po tygodniu już widać różnicę na plastrach.

    • @leszekaron450
      @leszekaron450 Před rokem

      Dziękuję za cenną informację Życzę powodzenia.

  • @marcininoemipawlowscy3761

    Ile czasu trzyma Pan paski w ulu, i srednio w jakim czasie u Pana zgryzaja? Pozdrawiam :)

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 3 lety +2

      Paski trzymam koło miesiąca,a co do zgryzania to zależy od rodziny, niektóre zetną na środku w kilka dni, a inne prawie nie ruszą przez miesiąc.

    • @marcininoemipawlowscy3761
      @marcininoemipawlowscy3761 Před 3 lety

      Dziękuję za odpowiedź 🙂

  • @jarekm1662
    @jarekm1662 Před 3 lety

    Witam w warszawiaku na ciepłą zabudowę z beleczkami jak stosować?

  • @owady1
    @owady1 Před 4 lety

    Rzeczywiście jest podejrzenie że jest w rodzinach warroza i to nie mało tak wynika z obserwacji czerwiu w prezentowanym przez Pana nagraniu. Może wypowiem się na ten temat na swym kanale do jakich wniosków doszedłem jak diagnozować warrozę na podstawie obserwacji czerwiu i chyba coś w tym jest bo w Pańskiej pasiece na plastrach to zjawisko zaobserwowałem . O tym czasie czerw trutowy to świadczy między innymi że za bardzo przytkane wyloty w stosunku do siły rodziny bo ja mam słabiutkie rodziny wyloty na jedna pszczółkę i też jest czerw trutowy. Pozdrawiam.

  • @arturk208
    @arturk208 Před 4 lety

    Sceptycznie podchodziłem do za tworów. po obserwacji z tej zimy, jestem przekonany do nich .

    • @mariuszszerszen1134
      @mariuszszerszen1134 Před 4 lety

      To się dziwie, że to dopiero do ciebie dotarło..., ale lepiej później niż wcale.. 🤭😉

    • @hobysta123
      @hobysta123 Před 4 lety +1

      @@mariuszszerszen1134 co ten zatwór zmieni ? nie można po prostu wyrzucić ich a wstawić dopiero na wiosnę ?

    • @mariuszszerszen1134
      @mariuszszerszen1134 Před 4 lety

      @@hobysta123 nie kumam...?
      Zatworem ograniczasz kubaturę, powierzchnię do ogrzania w celu wychowu nowego pokolenia.

    • @hobysta123
      @hobysta123 Před 4 lety

      @@mariuszszerszen1134 w ciągu zimy? to chyba tylko po to aby zabić rodzinkę.

    • @mariuszszerszen1134
      @mariuszszerszen1134 Před 4 lety

      @@hobysta123 kombinujesz, a nie tędy droga kolego.

  • @1arobo
    @1arobo Před 4 lety

    Lubuskie u nas dzisiaj wiatr i śnieg

  • @pasiekastorczyk4320
    @pasiekastorczyk4320 Před 4 lety

    Ja podałem paski do ula i zauważyłem mały osyp pszczół, początkujący pszczelarz pozdrawiam wszystkich.

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety

      Może tak być, u mnie znalazłem na siatce po kilka, kilkanaście sztuk. To może zależeć od stopnia porażenia, uszkodzony pancerz może powodować wnikanie kwasu do organizmu pszczoły, taka jest cena, ale pewnie już i tak byłby mały pożytek z uszkodzonych sztuk.

    • @pasiekastorczyk4320
      @pasiekastorczyk4320 Před 4 lety

      @@pasiekakamionek dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

  • @mathew679
    @mathew679 Před 4 lety

    Dzisiaj zrobilem KS z Gliceryna ale taki troszke brązowawy mi wyszedł. Nie jest krystalicznie przeźroczysty. Dlaczego?

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety

      Coś pewnie było zanieczyszczone, mnie ostatnio na dnie nierdzewnego garnka pojawił się czarny nalot, łatwo usunął się, ale też coś przereagowało.

    • @mathew679
      @mathew679 Před 4 lety

      @@pasiekakamionek Myślę że to nie stanowi jakiegoś większego problemu?

  • @wojtekk5183
    @wojtekk5183 Před 4 lety

    Witam.kiedy Pan będzie przekładał ramki z czerwem do innych uli?

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety +2

      Już do trzech rodzin przełożyłem, tylko wyszukałem z mniejszą ilością czerwiu żeby nie zaziębiły w mniejszej rodzinie. Teraz znowu będzie zimno i odbudowa jednej ramki to szybka sprawa w rodzinie na pełnym korpusie, wszystkie już hodują trutnie, więc niech mają zajęcie.

    • @wojtekk5183
      @wojtekk5183 Před 4 lety

      A co do pasków. to w tamtym roku stosowałem i miałem zniszczone ramki bo pszczoły nie mogły dojść do czerwiu na Pan jakąś radę.

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety

      Dlatego zmniejszyłem szerokość pasków i będę je przekładać, tutaj grubsze nie znaczy lepsze, trzeba powycinać mostkowania ramek, kiedy pasek leży luźno to pszczoły spokojnie radzą sobie.

  • @mariuszszerszen1134
    @mariuszszerszen1134 Před 4 lety

    To nie ma kolega nadstawek do tych uli.. Gniazdo i miodna na jednej kondygnacji, z komentarza tak wywnioskowałem- czy się myślę.. 🤔

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety +2

      To zwykłe dadanty i mam nadstawki, ale pozbywam się pokarmu z gniazda, bo kiedy zacznie się pożytek to pszczoły nie chcą go jeść.

    • @mariuszszerszen1134
      @mariuszszerszen1134 Před 4 lety

      @@pasiekakamionek ok.

  • @piotrkozieja835
    @piotrkozieja835 Před 4 lety

    Dzień dobry, jaki gatunek klonu ma Pan w okolicy?

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety +1

      Jak to w mieście, klonu jesionolistnego nie liczę, bardzo dużo klonu zwyczajnego, ale jest też trochę klonu tatarskiego.

  • @jasiu49
    @jasiu49 Před 4 lety

    do zwolenników kwasu poczytajcie w jakiej temperaturze można stosować kwas oraz jaka jest temperatura gniazda

    • @ThEcLoUdBuStEr
      @ThEcLoUdBuStEr Před 4 lety

      do Ciebie ta informacja, bo nie masz pojecia o czym piszesz. To są paski, a nie opary.

  • @ukaszburek5328
    @ukaszburek5328 Před 4 lety

    Witam. W arkuszach A4 kupował pan ten papier?

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety

      Trochę większe, 35 cm długości.

    • @michakrefft4115
      @michakrefft4115 Před 4 lety

      Pasieka Kamionek Pszczoły w Warszawie witam takie pytanie jeżeli został mi roztwór to muszę go podgrzać żeby zamoczyć kolejne paski czy można tak w temperaturze pokojowej ?

  • @michatokarczyk7083
    @michatokarczyk7083 Před 3 měsíci

    Z czego są te paski??🤔🤔

  • @isz3809
    @isz3809 Před 4 lety

    Witam jakis odnosnik jak robic te paski pozdrawiam

  • @matekpakito5678
    @matekpakito5678 Před 4 lety +1

    Po paskach jest karencja na miód ?

  • @kazimierzczapor488
    @kazimierzczapor488 Před 3 lety +1

    Jaki rodzaj papieru stosujesz na paski

  • @pasiekaeksperymentalna5725

    Paski to za mało.
    Kolejny błąd pszczelarzy.
    Ta metoda nigdy się nie sprawdzi, bo nie obejmuje całej warrozy na plastrach.
    Dzięki tym niepełnym trikom ciągle mamy warrozę w rodzinach.

    • @pasiekakamionek
      @pasiekakamionek  Před 4 lety +9

      To może ręczne usuwanie, pszczól jeszcze nie jest zbyt dużo.

    • @pasiekaeksperymentalna5725
      @pasiekaeksperymentalna5725 Před 4 lety +1

      @@pasiekakamionek
      Razem udoskonalimy tę metodę w bardzo prosty sposób.
      Pokarzę na filmie co trzeba zrobić.

    • @Lukasz16B
      @Lukasz16B Před 4 lety +1

      Jestem początkującym.ale widzę że co by nie robił to zawsze źle i komuś nie pasuje ;) Pozdrawiam

    • @stanislawtr6268
      @stanislawtr6268 Před 4 lety

      @@pasiekaeksperymentalna5725 Ja też próbowałem z paskami jesienią ale później odymiałem Apiwarolem i szok mnie chwycił ile warozy było, tak że w paski z kwasem szczawiowym z gliceryną nie wierzę chyba że ręczniki na cały korpus.

    • @pasiekaeksperymentalna5725
      @pasiekaeksperymentalna5725 Před 4 lety

      @@stanislawtr6268
      Paski są b. dobre, ale nie wystarczające.
      Pod paskami i obok pasków zwalczymy warrozę.
      Niestety nie na całym plastrze.
      7 cm od paska już nie.
      Właśnie te niezatrute osobniki dalej się rozmnażają.

  • @KalinowaPasieka
    @KalinowaPasieka Před 4 lety

    U mnie prawie wszystkie ścinają te paski, po 4 tygodniach to prawie wszystko jest na siatce na denicy. Pomysł z tym wstawianiem czegoś po środku paska jest dobry, bo faktycznie jak przykitują to trzeba dłutem zdzierać. A może kawałek plastiku w te miejsce taką taśmę jakoś ze spożywczych plastików.