16 sept. 1970: Feyenord Roterdam- UTA 1-1

• čas přidán 20. 01. 2022
  • Tragerea la sorti pentru primul tur din Cupa Campionilor Europeni, editia 1970-71, avusese loc cand inca nu se cunoastea campioana Romaniei, cea care urma sa intalneasca pe Feyenoord, castigatoarea en-titre a trofeului.
    Puțin peste 57.000 de olandezi au venit, pe 16 septembrie 1970, pentru a vedea un festival de goluri. Primii care au marcat, contrar așteptarilor, au fost arădenii. Mircea Axente a trimis în careu, unde Florian Dumitrescu a inscris in minutul 15, cu o lovitură de cap, chiar dacă era înconjurat de Theo van Duivenbode si Marinus Israel. Olandezii au inceput să atace în valuri și după zece minute, Wilhelmus Jansen a egalat. In rest, Feyenoord a atacat în van, Gheorghe Gornea sau apărarea arădenilor respingând pe rând orice atac. Suporterilor nu le venea sa creadă, dar micuța echipă din Arad pleca de la Rotterdam cu un rezultat mare, 1-1.