Destylacja benzoesanu etylu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 03. 2021
  • Krótki film przedstawiający destylację owego estru. Wykorzystałem go do wytworzenia 3-nitrobenzoesanu etylu, niestety wydajność była niska - prawdopodobnie z powodu użycia zbyt małej ilości kwasu siarkowego, przez co mieszanina reakcyjna była dwufazowa.
    Ostatecznie więc uzyskam kwas 3-nitrobenzoesowy nie przez hydrolizę estru, ale przez bezpośrednie nitrowanie kwasu.
    To podejście ma jedną wadę - powstaje więcej o-nitropochodnej niż w przypadku nitrowania estru i jego hydrolizy.

Komentáře • 13

  • @wiktormazurkiewicz1467
    @wiktormazurkiewicz1467 Před 3 lety +1

    Fajna i pomysłowa technika z destylowaniem pierwszych kropli estru do wody. Bardzo dobry film.

  • @wilkpodkarpacki6911
    @wilkpodkarpacki6911 Před 3 lety +2

    Mmmm nowy odcineczek,pozdrawiam

  • @nucleophile
    @nucleophile Před 3 lety +1

    Super filmik

  • @mateusz3020
    @mateusz3020 Před 3 lety +3

    I pomyśleć że to już dwa lata od wrzucenia filmu z jego otrzymywaniem :)
    Możesz pobawić się w syntezę związków, o których filmy są już na kanale, ale innymi, bardziej wydajnymi metodami, przedstawiając rozwój swojej wiedzy praktycznej w zakresie chemii, a także sam się w ten sposób sprawdzisz :D

    • @gablaw9490
      @gablaw9490  Před 3 lety +1

      Kilka związków które już wytworzyłem i tak będzie znów wytwarzane, bo skończyły się z powodu wykorzystania ich do syntez ;)

    • @mateusz3020
      @mateusz3020 Před 3 lety +1

      @@gablaw9490 zatem świetnym pomysłem będzie spróbowanie nowych, efektywniejszych metod :)

  • @michastacel2951
    @michastacel2951 Před 3 lety

    Fajnie jakbyś dokonał ekstrakcji nikotyny lub kofeiny. Oczywiście nie namawiam do brania używek i innych złych działań 😀

    • @gablaw9490
      @gablaw9490  Před 3 lety

      Z nikotyną byłby problem. Jest silnie toksyczna i wchłania się przez skórę, więc byłby problem z zatężaniem ekstraktu (moja nauczycielka od chemii z liceum podczas pracy w laboratorium oblała się takim mocno stężonym roztworem, musieli natychmiast ratować ją w szpitalu).
      Jeśli chodzi o kofeinę czy inne związki np. teobrominę, to bardzo możliwe że skusze się na taką ekstrakcję

  • @vvilczynski18
    @vvilczynski18 Před 3 lety

    Cześć, mam pytanie. Imponują mi twoje umiejętności jak i szeroka wiedza. Stąd pytam: czy chodzisz np. do liceum z rozszerzeniem z chemii czy cały ten kanał i laboroatorium stworzyłeś czysto hobbistycznie? Pozdrawiam.

    • @gablaw9490
      @gablaw9490  Před 3 lety +1

      Chodziłem do liceum na profilu bio-chem. Teraz jestem studnetem I roku chemii, kanał i laboratorium to moje hobby

    • @vvilczynski18
      @vvilczynski18 Před 3 lety

      @@gablaw9490 Mam jeszcze jedno pytanie. Chcę zacząć moją przygodę z eksperymentowaniem i jakie wg Ciebie odczynniki, akcesoria, szkło wybrać na początek, aby nauczyć się podstaw i przeprowadzić kilka ciekawych reakcji?

    • @gablaw9490
      @gablaw9490  Před 3 lety +1

      @@vvilczynski18 To zależy od tego co chcesz robić. Na początek polecam krystalizację i związki otrzymywane poprzez reakcje strąceniowe. Ze sprzętu : rękawiczki, okulary ochronne, ręczkiki papierowe do ścierania, lejek szklany, kilka zlewek, kilka probówek, plastikowe pipety, waga jubilerska, elektryczna kuchenka grzewcza, bibuła filtracyjna (ewentualnie sączek do kawy), bagietki szklane, jakaś kolba stożkowa, szalki petriego, coś do przechowywania wytworzony związków (polecam plastikowe pojemniki na mocz z apteki)
      Jeśli chodzi o odczynniki - należy zaczynać od bezpiecznych, np. :
      Siarczan miedzi, węglan sodu, siarczan magnezu, boran sodu, etanol, bezwodny chlorek wapnia, siarczan żelaza (II), jodek potasu, woda utleniona, pirosiarczyn sodu, azotan potasu, kwas benzoesowy, woda destylowana, wybielacz chlorowy.
      Do dalszych prac laboratoryjnych będą potrzebne też : wodorotlenek sodu, amoniak, kwas solny i kwas siarkowy (łatwo dostępny na stacjach benzynowych jako 38% roztwór - elektrolit do akumulatora). Te odczynniki są SILNIE ŻRĄCE, w związku z czym zabierz się za nie dopiero gdy nauczysz się bezpiecznie posługiwać odczynnikami z 1 grupy.
      Pamiętaj, że chemia jest niebezpieczna, a wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialną. Przed pracą z jakimkolwiek odczynnikiem upewni się, że bardzo dobrze znasz jego właściwości i zagrożenia (możesz łatwo wyszukać w google kartę charakterystyki dowolnego odczynnika).

    • @vvilczynski18
      @vvilczynski18 Před 3 lety

      @@gablaw9490 wielkie dzięki za wskazówki na początek. powodzenia na studiach!