Postindustrialny Radom (część 1)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 06. 2024
  • Robotniczy, fabryczny lub jak kto woli industrialny charakter Radomia zaczął się kształtować już przeszło 200 lat temu. Nastąpił wówczas rozkwit miasta, związany z powstawaniem w nim licznych zakładów, głównie związanych z przemysłem garbarskim. Można to łatwo sprawdzić porównując dane o liczbie mieszkańców w poszczególnych latach, żeby nie być gołosłownym posłużę się ogólnodostępnymi informacjami. W 1811 roku było to około 2,5 tys. osób, natomiast pod koniec XIX stulecia już przeszło 10 razy więcej, czyli ponad 26 tys., a do momentu odzyskania przez Polskę niepodległości również i ta liczba została podwojona.
    Ważnym dla miasta było włączenie go w obszar Centralnego Okręgu Przemysłowego. Warto tu dodać, że tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej liczba mieszkańców Radomia dobijała do 100 tys. W tym okresie planowano tu budowę m. in. fabryki samochodów. Jak by się potoczyła historia miasta, jak ono wyglądałoby dzisiaj gdyby nie okupacja hitlerowska, tego nigdy się nie dowiemy, możemy tylko gdybać. Niemniej jednak po tym okresie miasto dość szybko powróciło do swojego industrialnego charakteru, ale już na nieco innych zasadach. O czym okazja będzie opowiedzieć nieco później.
    Okres prosperity skończył się wraz z nadejściem III RP i tak przez wielu oczekiwanej wolności. Z czym to się wiązało, mieszkańcy Radomia przekonali się dość szybko i bardzo boleśnie, na własnej skórze odczuwając skutki terapii szokowej lub jak kto woli szoku bez terapii.
    Zatem będzie to moja opowieść o tym jak dobrze rozwinięty ośrodek produkcyjno-fabryczny stał się upadłym post-industrialnym miastem.
    No, ale po kolei…
    _______________________
    spacerporadomiu.wordpress.com/
    / spacerporadomiu2020
  • Hudba

Komentáře • 7

  • @tre-buh
    @tre-buh Před 2 měsíci

    bardzo fajnie opowiedziane, mam fajny pomysł na dalsze odcinki, jestem pasjonaten historii więc jeśli ma Pan ochote to zapraszam do współpracy, pozdrawiam

    • @ProfesorPanczur
      @ProfesorPanczur  Před měsícem

      Bardzo dziękuję za komentarz. Pomysły na kolejne części mam rozpisane, założyłem żeby każdy trwał 25-30 minut. Materiały też już mam, własne plus to co udaje mi się znaleźć w internecie.
      W opisie pod filmem jest link do fejzbukowego profilu, który prowadzę, przez niego można się ze mną skontaktować. Ale od razu zanaczam, że nie jestem gorliwym uzytkownikiem tego serwisu, więc czasami może być tak, że parę dni trzeba będzie zaczekać aż odpiszę. Bo chętnie poznam jakieś sugestie, a pomysły innych osób też wezmę pod uwagę, co nie oznacza, że je wykorzystam. ;-)
      Jestem pasjonatem historii Radomia i czasami zaskakuje mnie, że pomimo wszystko da się tu jeszcze coś nowego odkryć.

  • @berakfilip
    @berakfilip Před měsícem

    15:01 O TEŻ MACIE zntk . U mnie w Poznaiu też były

    • @ProfesorPanczur
      @ProfesorPanczur  Před měsícem

      Zaplanowane mam kolejne części, to zobaczysz jakie tu dziadostwo jest. W latach dziewięćdziesiątych padał zakład za zakładem. Prawie wszystko wykosili.

    • @berakfilip
      @berakfilip Před měsícem

      @@ProfesorPanczur Jak nie miały? komuna zbankrutowała

    • @ChceWiecPotrafie
      @ChceWiecPotrafie Před 22 dny

      @@ProfesorPanczur niestety wszystko się zgadza w Pana komentarzu.

    • @ProfesorPanczur
      @ProfesorPanczur  Před 22 dny

      @@ChceWiecPotrafie Trochę się kręcę po Polsce i widzę jak sporo miast upadło, tak jak Radom.