Az öreg bánya titka - 1. rész - Ajkacsinger kincsei

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 05. 2023
  • Az öreg bánya titkai sorozatcímet kapta a Szemtől szembe legújabb vállalkozása. A forgatás helyszíne ezúttal az ajkacsingeri Ajkai Bányászati Múzeum, ahol Horváth Károly szakmai vezető volt az idegenvezetőnk. A műsor alapötlete az, hogy nem csak a múltból ránk maradt emlékeket kell megőriznünk, de gondolnunk kell azokra is akik - ebben az esetben - a bányászat múltjának őrzői. A tárgyakon kívül ugyanis számos kulturális érték, szakmai tudás hordozói, ami a tárlók anyagában nem biztos, hogy ránk marad, de a filmszalag (digitális memória) megőrizheti azokat.
    Hazánk első szabadtéri műszaki emlék múzeuma az ajkai szénbányászat műszaki és történeti emlékeit mutatja be, de őriz emlékeket a magyarországi bányászat egyéb területeiről is. A gépek, berendezések, szerszámok közül nem egyet hazánk más-más bányáiban (szén, bauxit-, urán-, kő- és mangánbányában is) használtak.
    A skanzen létrehozásának gondolata az 1950-es évek végére datálódik, ami 1965-ben, a hazai bányászat 100. évfordulójára öltött testet. Az ajkai bányászat kezdetének 100. évfordulójára felújították a bánya egyik legrégibb részének, a Riethmüller Ármin bányafelügyelőről és igazgatóról elnevezett Ármin szállítóaknának megmaradt gépházát, az aknaházat, a kis kovácsműhelyt és az egykori transzformátorházat - ez lett a múzeum alapja. A következő évtizedekben hozták létre a szabadtéri gépparkot - itt láthatjuk azt a csillét, amiben az utolsó szénszállítmányt hozták fel 2004-ben - és a múzeum egyik különlegességét, az 54 méter hosszú, bejárható tárót is. A kezdetkor még talán egy tucatnyi, termelésből kivont gép volt található az 1959-ig termelő Ármin bánya udvarán, amelyek száma mára körülbelül megtízszereződött.
    A múzeumot bemutató sorozatban az egyik forgatási helyszín az úgynevezett őslény- és kőzettár lesz, ami a volt bányamentő állomás épületében kapott helyet. Az itt látható kiállításon több mint ezer darabos gyűjtemény szemlélteti az egyes korok jellemző kőzettípusait és ősállatvilágát a földtörténeti ókortól a jelenkorig, köztük a környéken talált ásványokkal, melyek közül a leghíresebb talán az ajkait ásvány.
    A múzeum legutóbbi, 2019-es felújítása során adták át a geológiai foglalkoztató teret, a gyerekeket pedig digitális oktató játékokkal és kis geológus homokozóval várják.
    A múzeum épületei, valamint az 1903-ban gyártott ikerdugattyús gőzgép, ami az aknaházban látható liftet működtette, műemléki védettségűek.
    Ezt a kulturális kincset járja körül és rögzíti az utókor számára sorozatunk, ami a lehető legteljesebb képet kívánja majd adni Ajkacsinger titkairól.
    A legfrissebb hírekért, videókért, cikkekért látogass el az ajkaiszo.hu oldalára, illetve csatlakozz hozzánk a Facebookon.
  • Věda a technologie

Komentáře • 4

  • @janosfazekas2310
    @janosfazekas2310 Před rokem

    Számomra érdekes,de a háttérzen nagyon idegesítően hangos..

    • @pikandero
      @pikandero Před 9 měsíci

      ... akkor qrvára nem érted a lényegét a látottakak, öreg😮😢😅😂

    • @pikandero
      @pikandero Před 9 měsíci

      olvass feljebb...